— Fot. Łukasz Kamiński: https://www.facebook.com/luckas.kaminski

— PAWEŁ WUJEC POINFORMOWAŁ O ŚMIERCI SWOJEJ MAMY – LUDKI WUJEC: “Dziś odeszła moja Mama, Ludwika Wujec. Miała 83 lata. Nikt bliski nie mówił do niej 'Ludwika’. Mama, Babcia, 'Baba’, Stryjenka. Ludka, Ludwisia, Ludeczka. Dziękujemy wszystkim przyjaciołom i znajomym, którzy tak chętnie – i nieraz tłumnie – odwiedzali Mamę w ostatnich latach. Mama uwielbiała te spotkania, żyła dla nich, sprawiały jej mnóstwo radości. Kochała życie i ludzi”.

— LUDKA ZAWSZE BYŁA. WSZĘDZIE. W SEJMOWYCH KULUARACH, NA DEMONSTRACJACH, DYSKUSJACH, KONWENCJACH PARTYJNYCH – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Przeglądam zdjęcia Ludki Wujec w sieci i mam łzy w oczach. Ludka zawsze była. Wszędzie. W sejmowych kuluarach, na demonstracjach, dyskusjach, konwencjach partyjnych. Śmiała się, komentowała, czasami z nutką ironii i przekory. Przy okazji rozmaitych imprez była świetną kompanką, z którą można było omówić ostatnie wydarzenia polityczne. Ale nie pamiętam, by o kimś mówiła z nienawiścią”.

— DO ZOBACZENIA, LUDKO, NA SZLAKU SPOŁECZNIKOWSKIM I POLITYCZNYM W INNYM ŚWIECIE – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Po śmierci swojego męża Henryka w 2020 roku była przygaszona. To już nie była ta energiczna, lekko złośliwa Ludka. Z jej wpisów w mediach społecznościowych wyzierała wielka tęsknota za Heńkiem. Można było mieć wrażenie, że Henryk towarzyszył jej cały czas, wszystkim jej działaniom, takim jak zaangażowanie w obronę konstytucji w ciągu ostatnich ośmiu lat. Do zobaczenia, Ludko, na szlaku społecznikowskim i politycznym w innym świecie. A na tym świecie obejmuję żałobnie Pawła i całą rodzinę Wujców”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,31006135,wielowieyska-przegladam-zdjecia-ludki-wujec-i-mam-lzy-w-oczach.html

— WSPOMNIENIE HELENY ŁUCZYWO: “Mimo zdiagnozowanego od dwóch lat raka kości, niemal do samego końca była taką samą Ludką jak dawniej. Strasznie lubiła ludzi, była towarzyska. Przez jej mieszkanie niemal do samego końca przewijały się tłumy przyjaciół i znajomych. Czegoś takiego jeszcze nie widziałam. Nawet się zastanawiałam, jak będąc tak chorą, jest w stanie, gościć co najmniej kilka osób dziennie o różnych porach. Jeszcze przedwczoraj widziałam ją w hospicjum. Mam wrażenie, że mnie poznała. Byłyśmy bardzo bliskimi przyjaciółkami. Straszna strata. Ludka była wspaniałą osobą”.
https://wyborcza.pl/7,75398,31006518,lubila-ludzi-budzila-respekt-potrafila-sluchac-wspomnienie.html

— NIE ŻYJE TEŻ IGOR OSTROWSKI, PRAWNIK NIOSĄCY POMOC POKRZYWDZONYM OSOBOM LGBT, DZIAŁACZ SPOŁECZNY, UCZESTNIK ZESPOŁU MICHAŁA BONIEGO, WSPÓŁTWÓRCA PIERWSZYCH POLSKICH REGULACJI CYFROWYCH. Pożegnał go m.in. Michał Boni: https://www.instagram.com/michal_boni_5/

***

— W PIS ROŚNIE ZŁOŚĆ NA LUDZI ZBIGNIEWA ZIOBRY, ALE TEŻ ZASKOCZENIE SKALĄ NADUŻYĆ I TYM, ŻE ZNALAZŁ SIĘ KTOŚ, KTO ICH NAGRAŁ – AGATA KONDZIŃSKA W GW: “Na finiszu kampanii do europarlamentu politycy PiS analizują najnowsze doniesienia w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. W partii rośnie złość na ludzi Zbigniewa Ziobry, ale też zaskoczenie skalą nadużyć i tym, że znalazł się ktoś, kto ich nagrał”.
https://wyborcza.pl/7,75398,31004458,politycy-pis-zeznaniach-mraza-w-sprawie-funduszu-sprawiedliwosci.html

— SĄDNY TYDZIEŃ ZIOBRYSTÓW. CZULI, ŻE DORWALI SIĘ DO SKARBCA, KTÓRY KUPI IM WŁADZĘ NAD POLSKĄ – MICHAŁ DANIELEWSKI W OKO.PRESS: “Ziobryści musieli czuć, że dorwali się do skarbca, który w wypadku trzeciej wygranej PiS i możliwej abdykacji Jarosława Kaczyńskiego da im w perspektywie wyborów 2027 roku szansę na przejęcie samodzielnej władzy – i to nie tylko nad prawicą, ale również nad Polską. Jak często bywa w takich przypadkach, blask złota i ambitna wizja tak ich zaślepiły, że zupełnie stracili samokontrolę. A teraz przyszedł czas zapłaty”.

— Z TAKIM ZAPLECZEM FINANSOWYM MOŻNA PRÓBOWAĆ KORUMPOWAĆ NIEZALEŻNE MEDIA ORAZ KUPOWAĆ WIĘKSZĄ PRZYCHYLNOŚĆ MEDIÓW PODPORZĄDKOWANYCH PIS-OWI, A TAKŻE PROJEKTOWAĆ WŁASNE ZAPLECZE MEDIALNE – DALEJ DANIELEWSKI W OKU: “Z takim zapleczem finansowym można próbować korumpować niezależne media oraz kupować większą przychylność mediów podporządkowanych PiS-owi, a także projektować własne zaplecze medialne. O tym ostatnim mówił dyrektor Mraz, opisując spotkanie w domu Zbigniewa Ziobry, gdzie obecni byli m.in. Marcin Romanowski, Michał Woś oraz Dariusz Matecki, a także „trzy osoby związane z mediami”. Omawiali tam plan utworzenia portalu internetowego, który miał być konkurencją dla Onetu, a publikować treści przychylne partii Ziobry.NW końcu pieniądze pozwalają wspierać instytucje powiązane z politykami Suwerennej Polski, finansować struktury i tworzyć zaplecze w terenie dla aktywności politycznej w czasie kampanii wyborczej lub wprost takie kampanie finansować. Jak to bezwstydnie miało miejsce w przypadku kampanii w Rzeszowie, gdy na stanowisko prezydenta tego miasta bez powodzenia kandydował Marcin Warchoł”.

— Z DRUGIEJ STRONY, JEŚLI PRZY NISKIEJ FREKWENCJI I TAK DUŻYM ZAANGAŻOWANIU PREMIERA PLATFORMIE OBYWATELSKIEJ PO RAZ KOLEJNY NIE UDA SIĘ ZDOBYĆ WIĘKSZEJ LICZBY GŁOSÓW NIŻ PIS, PO STRONIE NAJWIĘKSZEGO UGRUPOWANIA OBOZU RZĄDZĄCEGO MOŻE ZACZĄĆ ROBIĆ SIĘ NIECO NERWOWO – DALEJ DANIELEWSKI.
https://oko.press/sadny-tydzien-ziobrystow-fundusz-sprawiedliwosci

— PIS PRZEZ LATA PRZEKONYWAŁ, ŻE W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI FUNKCJONUJE PATOLOGICZNY UKŁAD ZEPSUTYCH SĘDZIÓW, ALE TO ON SAM TAKI UKŁAD STWORZYŁ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “PiS przez lata przekonywał, że w wymiarze sprawiedliwości funkcjonuje patologiczny układ zepsutych sędziów, ale to on sam taki układ stworzył, czego dowodem jest afera sędziego Szmydta, którego PiS wyniósł na szczyty sędziowskiej hierarchii. To Zjednoczona Prawica posługiwała się takimi osobowościami jak Szmydt, na nich opierała swoją strategię „reform”.

— KACZYŃSKI NIE MOŻE SIĘ DZIŚ ODCIĄĆ OD ZIOBRY. TO ON BYŁ PATRONEM SYSTEMU – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Dlatego Kaczyński nie może się dziś odciąć od Ziobry. To on był patronem systemu, w którym karierę robił sędzia Szmydt, w którym wiceminister sprawiedliwości konsultował umorzenie kłopotliwych śledztw, w którym setki milionów zamiast do ofiar przestępstw szły do organizacji, do których nigdy nie powinny trafić”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40460851-michal-szuldrzynski-tasmy-mraza-afery-w-funduszu-sprawiedliwosci-i-sedziego-szmydta-co-je-laczy

— ZIOBRO PISZE O POLSKIEJ RODZINIE SOPRANO: https://wpolityce.pl/polityka/693188-ziobro-o-ludziach-tuska-polska-ma-prawdziwa-rodzine-soprano

— JEŚLI TEJ KOHABITACJI NIE BĘDZIE, WEJDZIEMY W POLSKĄ PREZYDENCJĘ W UNII EUROPEJSKIEJ SKONFLIKTOWANI I BEZ ODPOWIEDNIO WYSOKICH RANGĄ DYPLOMATÓW – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “Apeluję do prezydenta, by uczestniczył w procesie wymiany ambasadorów w zgodzie z MSZ. Bronił ludzi kompetentnych, wybitnych, a takich w ambasadach jest sporo. Pomógł, co równie ważne, w obsadzie 20 proc. wakatów. Jeśli tej kohabitacji nie będzie, wejdziemy w polską prezydencję w Unii Europejskiej skonfliktowani i bez odpowiednio wysokich rangą dyplomatów. A to nie tylko kompromitacja państwa, dowód pęknięć i podziałów, ale również cios w narodową rację stanu. Nikomu to nie jest potrzebne”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40461061-boguslaw-chrabota-wojna-o-ambasadorow-uderzy-w-polske

— MOŻE SIĘ JEDNAK ZDARZYĆ, ŻE OWSZEM, KILKU POLITYKÓW PONIESIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ, ALE CAŁA SPRAWA NIE WPŁYNIE ZNACZĄCO NA NOTOWANIA PARTYJNE I BIEG SPRAW W POLSCE – PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ W INTERII: “Może się jednak zdarzyć, że owszem, kilku polityków poniesie odpowiedzialność, ale cała sprawa nie wpłynie znacząco na notowania partyjne i bieg spraw w Polsce. Będzie to kolejny dowód na to, że świat klasycznej liberalnej demokracji został już na trwałe utopiony w postorwellowskiej poppolityce, gdzie porządek symboliczny zastąpiony jest przez przywiązania plemienne, relatywizm moralny i niskie instynkty”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-koniec-politycznego-teatru,nId,7536446

— TUSK USTAWIŁ SWÓJ RESORT DO SZEREGU. MINISTERKA NIE BĘDZIE ZACHWYCONA – MIKOŁAJ FIDZIŃSKI W GAZETA.PL: “I tak naprawdę na więcej niż te ciut ponad 4,5 tys. zł pracownicy raczej nie mają co liczyć. W piątek premier Tusk oznajmił, że rząd zaproponuje podniesienie płacy minimalnej w 2025 r. o konieczne minimum i ani grosza więcej. – Zaproponujemy podniesienie płacy minimalnej, tak jak mówi ustawa, czyli o blisko 5 proc. Taki obowiązek narzuca na nas właśnie ustawa, ale nie będziemy proponowali w żadnym wypadku wyższego skoku – orzekł premier dodając, że że trzeba w tej chwili bardzo „skoncentrować się na bezpieczeństwie małych i średnich firm w Polsce”. Można się domyślać, że ministra Dziemianowicz-Bąk nie jest zachwycona takim postawieniem sprawy”.
https://www.gazeta.pl/0,0.html

— KONTROLOWANY PRZEZ RZĄD ORLEN NIE POWINIEN BYĆ WŁAŚCICIELEM GAZET, ALE TEŻ DECYZJA O SPRZEDAŻY POLSKA PRESS MUSI BYĆ EFEKTEM POWAŻNEJ DYSKUSJI, A PRZY WYBORZE OFERENTA MUSZĄ BYĆ BRANE POD UWAGĘ NIE TYLKO ARGUMENTY EKONOMICZNE – JULIUSZ BRAUN W GW: “Kierunkowe decyzje dotyczące mediów regionalnych, uwzględniające też problemy zgłaszane ostatnio przez niezależnych wydawców gazet lokalnych, powinny być podjęte szybko. Kontrolowana przez rząd spółka Skarbu Państwa nie powinna być właścicielem gazet, ale też decyzja o sprzedaży musi być efektem poważnej dyskusji, a przy wyborze oferenta muszą być brane pod uwagę nie tylko argumenty ekonomiczne”.

— NIE BYŁOBY MIŁO, GDYBY W PRZYSZŁOROCZNYM RAPORCIE O WOLNOŚCI MEDIÓW REPORTERZY BEZ GRANIC ODNOTOWALI, IŻ W POLSCE RZĄD NIE ZREZYGNOWAŁ Z PAŃSTWOWEJ WŁASNOŚCI MEDIÓW – KONKLUZJA BRAUNA.
https://wyborcza.pl/7,75968,31006075,co-dalej-z-polska-press-gazety-regionalne-to-nie-tylko-biznes.html

— „LICZĘ NA WSPÓŁPRACĘ WSZYSTKICH SIŁ POLITYCZNYCH”. KOSINIAK-KAMYSZ O TARCZY WSCHÓD – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/05/27/

— URODZINY: Halina Nowina Konopka, Andrzej Zoll, Piotr Nowina-Konopka, Stanisław Ożóg, Bartłomiej Szrajber, Roman Graczyk, Krzysztof Matyjaszczyk, Konrad Berkowicz.