— KACZYŃSKI: PONIEWAŻ KOMISJA NIE UZNAJE TK, TO DLACZEGO JA MAM UZNAWAĆ KOMISJĘ? – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/05/24

— OBAWY O PRZYSZŁOŚĆ GRUPY KAPITAŁOWEJ ORLEN. WYNIKI ROZCZAROWAŁY – TOMASZ FURMAN W RZ: “Spółka negatywnie zaskoczyła inwestorów tegorocznymi wynikami. To źle wpływa na notowania jej akcji i ocenę szans na wzrost zysków. Dopiero pod koniec roku będzie wiadomo, w jakich obszarach grupa będzie się rozwijać, a z jakich się wycofa”.
https://energia.rp.pl/paliwa/art40443841-obawy-o-przyszlosc-grupy-kapitalowej-orlen-wyniki-rozczarowaly

—  PORAŻKA KO W SEJMIKU PRZEDSTAWIANA JAKO ZWYCIĘSTWO. CIEMNY LUD MA TO KUPIĆ – BEATA MACIEJEWSKA W GW: “Sukces, wielki triumf. Porównywalny z tym, który odniosła Beata Szydło na brukselskim boisku, wygrywając mecz 1:27. Nie dziwię się, że z Michała Dworczyka tryskała satysfakcja, gdy ogłaszał na konferencji prasowej swoją ocenę nowego marszałka i wsparcie PiS dla ludowca Gancarza. Abstrahując od politycznej nieudolności polityków Platformy, zajmujących się wewnętrzną walką partyjną zamiast realizacją wyborczych obietnic, szokująca jest arogancja w tłumaczeniu tego, co się stało”.
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,30998011,ciemny-lud-tego-nie-kupi.html

— SYSTEM DWUPARTYJNY BYŁBY ZABÓJCZY DLA DEMOKRACJI W POLSCE. DLATEGO MUSIMY W KAŻDYCH WYBORACH BRONIĆ WIELOPARTYJNOŚCI, DBAJĄC O MNIEJSZE PARTIE – JACEK ŻAKOWSKI W GW: “System dwupartyjny może mieć wiele zalet. USA i Wielka Brytania długo były tego dowodem. Ale taki system się sprawdza tylko wówczas, gdy rywalizują dwie demokratyczne formacje. Gdy po jednej stronie stają obrońcy demokracji, a po drugiej jej strategiczni wrogowie, tylko wielopartyjność może na dłuższą metę służyć demokracji. Dlatego teraz – jeśli się chce demokracji – trzeba w każdych wyborach bronić wielopartyjności, dbając o mniejsze partie”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30998385,jak-nie-zabic-demokracji-polemika-z-andrzejem-hennelem.html

— MORAWIECKI: ZA MNIEJ WIĘCEJ 10 DNI PRZEDSTAWIĘ RAPORT NA PÓŁROCZE RZĄDÓW DONALDA TUSKA: “Mam wrażenie, że dzisiaj żyjemy w innej rzeczywistości, a jest dopiero pół roku od wyborów. Za 10 dni mniej więcej przedstawię raport na półrocze rządów Donalda Tuska. Już widzę, że to będzie miażdżący raport – zapowiedział poseł PiS. Chcę pokazać to na bardzo konkretnych przykładach, gdzie nie tylko nie wypełnili swoich obietnic, ale przede wszystkim chce pokazać nasze plany rozwojowe – dodał. Mateusz Morawiecki komentował swoje przesłuchanie przed komisją ds. wyborów korespondencyjnych”.
https://wpolityce.pl/polityka/692773-tylko-u-nas-morawiecki-zapowiada-raport-dot-rzadow-tuska

— TUSKOWI NIE PODOBA SIĘ ŻYRANDOL. „WYBIERZE KOGOŚ, KTO MU »NIE ZNISZCZY FIRMY«” – DOMINIKA DŁUGOSZ W NEWSWEEKU: “Teraz zaczyna się rozgrywka wewnątrz PO/KO i całej opozycji. Naturalnym kandydatem w PO jest prezydent stolicy, który tylko czekał na deklarację swojego przewodniczącego. Ludzie Rafała Trzaskowskiego nie ukrywają, że ten nigdy nie przestał dążyć do prezydentury. Tusk wyraził nadzieję, że Trzaskowski ponownie podejmie wyzwanie. Co to jednak oznacza? Trzaskowski nigdy nie zostanie przewodniczącym Platformy wbrew nadziejom niektórych, młodszych polityków formacji. Jeśli wygra, to na 10 lat najpewniej zostanie w Pałacu Prezydenckim, bo trzeba być naprawdę słabym prezydentem, żeby nie przekonać do siebie wyborców dwukrotnie, a Trzaskowski ma wszystkie miękkie kompetencje, żeby rolę głowy państwa udźwignąć. A zatem z rozgrywki wewnątrzpartyjnej wypadnie na dekadę. Byli prezydenci natomiast bardzo rzadko wracają do partyjnych gierek”.

— W KOALICJI OBYWATELSKIEJ W TEJ CHWILI JEST TYLKO JEDNA TAKA OSOBA — BARBARA NOWACKA, KTÓRA MIAŁABY SZANSE POŁĄCZYĆ KILKA FRAKCJI – DALEJ DOMINIKA DŁUGOSZ: “Teraz wybierze kogoś, kto mu „nie zniszczy firmy”, kiedy tylko usiądzie za sterami. Szczerze mówiąc, w Koalicji Obywatelskiej w tej chwili jest tylko jedna taka osoba — Barbara Nowacka, która miałaby szanse połączyć kilka frakcji. Problem polega na tym, że chociaż mało kto o tym pamięta, pani ministra nie jest członkinią PO, a szefową koalicyjnej Inicjatywy Polska. Może dlatego już jakiś czas temu premier wysłał do swoich mniejszych koalicjantów sygnał, że dobrze byłoby się jakoś bardziej formalnie zjednoczyć”.
https://www.newsweek.pl/polska/polityka/tusk-nie-chce-zyrandola-wybierze-kogos-kto-mu-nie-zniszczy-firmy-kulisy/ycz66fq

— KAŻDY W MGNIENIU OKA MOŻE STAWAĆ SIĘ „NIEPRAWORZĄDNY” ALBO NIESŁUSZNY NA INNYM POLU. W KOŃCU SĄ TO POJĘCIA RÓWNIE NIEOSTRE JAK WZROK VERY JOUROVEJ PATRZĄCEJ PRZEZ PALCE – RAFAŁ WOŚ W INTERII: “Jeśli – dajmy na to – demokratycznie wybrany rząd Włoch będzie chcieli prowadzić autorską i aktywną politykę społeczną, którą KE uzna za niedobrą, to niestety. Podobnie będzie w sytuacji, gdy rząd Irlandii chciałby osłonić swoim obywatelom zbyt wysokie rachunki za energię. Rząd w Czechach chciałby renegocjacji polityk klimatycznych? Niechybnie czeka ich zamrożenie środków i sankcje – stosowane już teraz permanentnie. I tak dalej. Każdy w mgnieniu oka może stawać się „niepraworządny” albo niesłuszny na innym polu. W końcu są to pojęcia równie nieostre jak wzrok Very Jourovej patrzącej przez palce na poczynania ekipy Bodnarystów.Takiej Europy chce von der Leyen. To jest wizja Europy wedle liberalnych euroelit. A że rządy krajów członkowskich mają nieporównywalnie silniejszy demokratyczny mandat niż Komisja Europejska? A zasada subsydiarności (załatwiać to, co się da na jak najniższym poziomie i jak najbliżej obywatela), która miała być zasadą integracji europejskiej?”
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-praworzadnosc-jako-palka-uzyteczna-palka,nId,7528947

— W CZASACH RZĄDÓW ZJEDNOCZONEJ PRAWICY PIENIĄDZE Z FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI PŁYNĘŁY WARTKIM STRUMIENIEM. NA PODSŁUCHY, PRORZĄDOWE PORTALE, WSPIERANIE PRAWICOWYCH FUNDACJI I WALKĘ Z LGBT – TOMASZ JAKUBOWSKI W GW: “Dziś nie ma już wątpliwości, że Fundusz Sprawiedliwości, powołany w 2011 roku, by udzielać pomocy prawnej i psychologicznej ofiarom przestępstw, zamienił się w czasach „dobrej zmiany” w fundusz wyborczy partii Zbigniewa Ziobry. Raport Najwyższej Izby Kontroli potwierdził nieprawidłowości, którymi zajmuje się dziś prokuratura oraz sejmowe komisje śledcze”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30997774,na-garnki-pegasusa-i-obrone-chrzescijan-na-co-szly-pieniadze.html

— JEŚLI RZĄDZĄCY CHCĄ REALNIE USZCZELNIĆ SYSTEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH, POWINNI WRESZCIE OZUSOWAĆ PEŁNE DOCHODY MILIONÓW OSÓB FIZYCZNYCH PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ – PIOTR WÓJCIK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Jeśli rządzący chcą realnie uszczelnić system ubezpieczeń społecznych, powinni wreszcie ozusować pełne dochody milionów osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Bo to tutaj wyciekają największe pieniądze. Składki płacone przez samozatrudnionych liczone są od 60 proc. średniej krajowej, chociaż mowa o statystycznie najlepiej uposażonej grupie w Polsce. Większość przedsiębiorców zarabia znacznie powyżej średniej krajowej, a w tej grupie znajdują się też najzamożniejsi. Oczywiście istnieją też samozatrudnieni w trudnej sytuacji finansowej, ale oni cierpią właśnie z powodu obecnego systemu. Muszą płacić składki liczone od stałej kwoty, nawet jeśli zarabiają znacznie mniej”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/zus-umowy-smieciowe-jdg/

— MONIKA RICHARDSON DOSTAŁA PRACĘ U PREMIERA – OKŁADKA SE: “Monika Richardson (52 l.) świetnie radzi sobie bez telewizji. Po zwolnieniu z TVP założyła własny biznes – szkołę językową. Sama uczy w niej angielskiego. Jak się okazuje, osobiście kształci nie tylko przysłowiowych Kowalskich, ale też szychy z rządu! Jak dowiedział się „Super Express”, Monika osobiście stawia się w Kancelarii Premiera, by szkolić szychy”.
https://www.se.pl/wiadomosci/exclusive/monika-richardson-dostala-prace-u-premiera-niezla-fucha-znamy-szczegoly-zdjecia-aa-Z8Br-zAsU-UVT7.html

— URODZINY: Zofia Wilczyńska, Krzysztof Martens, Cezary Gmyz, Piotr Bazylko, Jerzy Pokój.