— BIEDROŃ O KLIPIE KO: BOJĘ SIĘ, ŻE KTOŚ OGLĄDAJĄC TAKI SPOT, ZAINSPIRUJE SIĘ I STANIE SIĘ TO SAMO, CO NA SŁOWACJI
- 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/05/17/

— WIDZIAŁAM NOWY SPOT PO. POZORNIE SKIEROWANY PRZECIW PIS. W RZECZYWISTOŚCI OBRAŻAJĄCY NAS WSZYSTKICH. SPOT ZAPRASZAJĄCY PUTINA DO UDZIAŁU W POLSKICH WYBORACH JEST SZUMOWINĄ – LILIANNA SONIK NA FB: “Widziałam nowy spot PO. Pozornie skierowany przeciw PiS. W rzeczywistości obrażający nas wszystkich. Spot zapraszający Putina do udziału w polskich wyborach jest szumowiną. Trzeba mieć mentalność niewolniczą,  żeby grać na taką nutę… trzeba ludzi mieć za prymitywnych idiotów, żeby liczyć na akceptację czegoś podobnego. Przy ocenie tego szmatławca nie mają znaczenia poglądy ani polityczne sympatie. Spot, który zaprasza Putina do udziału w polskich wyborach, jest szumowiną! Nie dołączę linka, bo mnie brzydzi i zawstydza”.

— SPOT KO NIE LICUJE ZE SŁOWAMI DONALDA TUSKA. TO NIE CZAS NA OSŁABIANIE WSPÓLNOTY – ESTERA FLIEGER W RZ: “Czuję się bardzo naiwna, pisząc, że tonowaniem nastrojów powinni zajmować się dziś rządzący: to czas dla przywódców, nie szarlatanów. Czy Donald Tusk zdaje ten egzamin, czy raczej go oblewa? A tylko spokój może nas uratować. I nieustanne wspieranie Ukrainy w walce z Rosją, do samego zwycięstwa Kijowa”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40374691-estera-flieger-spot-ko-nie-licuje-ze-slowami-donalda-tuska-to-nie-czas-na-oslabianie-wspolnoty

— FAKT, ZA DUŻO TYCH ZŁYCH EMOCJI W SPOTACH. OBU SPOTACH – AGNIESZKA KUBLIK W GW: “Argument, że trzeba walczyć z przeciwnikiem jego bronią, jest kiepski. Bo pokazuje słabość twórców tego spotu. Zabrakło pomysłu na taki filmik, który pokaże nieprzyjemne dla PiS fakty, ale nie obnaży jego twórców jako niekreatywnych marketingowców. A czasy mamy przedwojenne. Emocje rozedrgane, nietrudno o nieprzewidywalne zachowania, głupców, niestabilnych emocjonalnie, na których propaganda wykorzystująca szczucie na innych działa. A działa. Tusk pokazał w czwartek, co na portalu X wysłał mu jakiś internauta: „Słowacy dali nam dziś przykład, co należy z robić z Donaldem Tuskiem, jeśli uwali CPK”. „Dużo tego było wczoraj. Wizja Polski” – skomentował to Tusk. Fakt, za dużo tych złych emocji w spotach. Obu spotach”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30978904,coraz-ostrzejsza-bitwa-na-spoty-miedzy-pis-i-ko-przegraja-na.html

— GDY PREMIER FICO WALCZY O ŻYCIE PO ZAMACHU, PO WYPUSZCZA SPOT, KTÓRY MOŻE NAPĘDZIĆ PODOBNY ZAMACH W POLSCE – MICHAŁ KARNOWSKI: “Trupie czaszki w tym filmiku najlepiej obrazują z czym mamy do czynienia. To czysty język nienawiści, nie mający nic wspólnego z nawet ostrą kampanią wyborczą. Konstrukcja materiału wskazuje, że jego jedynym celem jest pobudzenie emocjonalne wyborców, a przez siłę oskarżeń, być może sprowokowanie kogoś do jakiejś „akcji bezpośredniej”. Chcą śmierci? A może nie wiedzą, co czynią? Sądzę, że doskonale wiedzą. Patrzą na Słowację i mają konkretny dowód do czego prowadzi kampania nienawiści. Gdy premier Fico walczy o życie po zamachu, oni wypuszczają spot, który może napędzić podobny zamach w Polsce. Takie są fakty”.
https://wpolityce.pl/polityka/691994-gdy-fico-walczy-o-zycie-po-zamachu-po-wypuszcza-spot

— NA NASZYCH OCZACH DOKONUJE SIĘ PRAWDZIWY CUD. WCZORAJSI ZWOLENNICY RESETU RELACJI Z ROSJĄ ORAZ PRZYTULENIA PUTINA DO EUROPY SIECIĄ GAZOWYCH POWIĄZAŃ PRZEISTACZAJĄ SIĘ DZIŚ W PIERWSZYCH TROPICIELI ROSYJSKIEJ AGENTURY – RAFAŁ WOŚ W INTERII: “Oto na naszych oczach, te same siły i środowiska polityczne, które jeszcze niedawno (przynajmniej do pierwszej wojny w Ukrainie w roku 2014) głosiły potrzebę resetu relacji z Rosją, stają dziś w roli pierwszych inkwizytorów tropiących prorosyjskie sympatie u politycznych przeciwników. Ci sami, co przekonywali nas (już po roku 2014), że wszelkie opory wobec nadmiernego uzależnienia od rosyjskiego gazu i od mijania Polski rurociągami, to przejaw braku politycznego realizmu i antyrosyjskich histerii.Jeszcze wczoraj (jeszcze już przed rokiem 2022) ci sami ludzie śmiali się z PiSiorów i prawaków, że straszą ludzi wojną albo ględzą o potrzebie budowy jakiejś kompletnie nieprzydatnej – pożal się Boże – obrony terytorialnej, a ich ambicje rozbudowy polskich zbrojeń to „sny o potędze” albo „machanie szabelką”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-strach-padl-na-euroelity,nId,7514690

— MOŻLIWE, ŻE PREZYDENT WARSZAWY WŁAŚNIE UCZYNIŁ PIERWSZY KROK NA DRODZE DO PRZEGRANEJ W BOJU O PAŁAC PREZYDENCKI – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “Jestem pewien, że warszawiacy krytycznie ocenią decyzję Rafała Trzaskowskiego o zakazie wieszania symboli religijnych w urzędach, a nawet trzymania takowych na ich służbowych biurkach. Możliwe, że prezydent Warszawy właśnie uczynił pierwszy krok na drodze do przegranej w boju o Pałac Prezydencki”.

— LUDZIE STARSI I MNIEJ RADYKALNI, KTÓRYCH WŁAŚNIE RADYKALIZM ZDYSTANSOWAŁ DO RZĄDÓW PIS. I CI LUDZIE PO DECYZJI RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO MOGĄ SIĘ OD NIEGO ODWRÓCIĆ – DALEJ CHRABOTA: “Na Koalicję Obywatelską, PO i samego Trzaskowskiego głosowali nie tylko liberałowie i lewica. Także spora część konserwatywnego środka. Ludzie starsi i mniej radykalni, których właśnie radykalizm zdystansował do rządów PiS. I ci ludzie po decyzji Rafała Trzaskowskiego mogą się od niego odwrócić. Kalkulacja, że kandydat PiS nie będzie żadną alternatywą, też jest na wyrost. Po pierwsze, będzie ktoś trzeci. Po drugie, w finalnym sporze liczyć się będą wszystkie głosy. I jeśli Trzaskowski (wciąż potencjalny kandydat na prezydenta Polski ze strony PO) ma przegrać, to właśnie uczynił na tej ścieżce pierwszy ważny krok”.

— TRZASKOWSKI CHCE TEGO KONFLIKTU – DALEJ CHRABOTA: “Prezydent stolicy chce być rzecznikiem ich wizji świata; czytelnie polaryzuje. I wie, że wywoła konflikt. Tyle że on tego konfliktu chce. Zależy mu na tym, by ze strony prawicy wylał się na niego spodziewany ocean hejtu. Liczy, że w lewicowym i liberalnym elektoracie wywoła to mobilizację do obrony „swojego” prezydenta przed „prawicową hordą”. Wszystko wpisuje się w czytelnie widoczny po obu stronach polskiej polityki mechanizm polaryzacyjny. Widać, że ci, co zarządzają jego silnikami, nie potrafią bądź nie chcą uprawiać polityki inaczej”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40377291-boguslaw-chrabota-czy-rafal-trzaskowski-walczy-z-krzyzem

— DLA SZYMONA HOŁOWNI I TRZECIEJ DROGI MIEJSCA ROBI SIĘ CORAZ MNIEJ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Same wybory europejskie nie są z punktu widzenia Trzeciej Drogi zbyt wygodne. PiS i PO starają się zająć sobą całą przestrzeń, nie bardzo zostawiając w debacie politycznej miejsce dla kogokolwiek innego. O miejsce na podium będzie się bić także Konfederacja, która może powalczyć o dwucyfrowy wynik. Tym bardziej że wybory do europarlamentu są znacznie bardziej dla niej wygodne, ponieważ Konfederacja zabiera w kampanii jasne, eurosceptyczne stanowisko, ustawiając się na prawo od PiS. Trzecia Droga zaś trochę konkuruje o elektorat z Koalicją Obywatelską (PSL należy do tej samej grupy w PE co Platforma), a trochę z Lewicą (bo należy do postępowej frakcji europejskiej Emmanuela Macrona), przez co traci nieco charakter ruchu centrowego, którym jest w Polsce”.
https://www.rp.pl/komentarze/art40373781-michal-szuldrzynski-sondaz-holownia-ma-powody-do-zmartwien-dzis-jutro-tez-nie-rysuje-sie-na-rozowo

— NIEKTÓRZY SUGERUJĄ, ŻE SPRAWA MOŻE DOPROWADZIĆ DO TĄPNIĘCIA W OBOZIE WŁADZY – KAMIL DZIUBKA W ONECIE: “W kilku województwach koalicja rządząca wciąż nie dogadała się w sprawie wyboru marszałków. Wyjątkowo gorąco jest na Dolnym Śląsku, gdzie PO oskarża PSL o dogadywanie się z przystawkami PiS. Niektórzy sugerują, że sprawa może doprowadzić do tąpnięcia w obozie władzy. (…) Ludowcy z Dolnego Śląska wcale nie są jednak tak radykalni. Tu pierwsze skrzypce gra obecny wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz, który – jak twierdzą nasi rozmówcy – sam chętnie przesiadłby się na fotel marszałka województwa. Niedawno Gancarza chwalił nawet publicznie wpływowy na Dolnym Śląsku Michał Dworczyk, były szef Kancelarii Premiera, który w 2018 r. dogadywał koalicję PiS z BS. Zresztą kilka dni temu Dworczyk w towarzystwie Mateusza Morawieckiego odwiedził prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego, jednego z liderów Bezpartyjnych. Na dodatek na początku maja ludowiec Wojciech Smoliński, który bezskutecznie startował ostatnio w wyborach parlamentarnych i samorządowych, został powołany do rady nadzorczej Kolei Dolnośląskich. Stało się tak za sprawą wciąż kontrolującej zarząd województwa koalicji PiS-Bezpartyjni Samorządowcy”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/bol-glowy-premiera-problemy-z-nieoczekiwanej-strony-zwariowali/942lf8d

— POLITYCZNY KONFLIKT W KRAKOWIE. NOWA LEWICA ZRYWA WSPÓŁPRACĘ Z KO – GAZETA.PL: “”Rada Miejska Nowej Lewicy w Krakowie podejmuje decyzję o wycofaniu poparcia dla koalicji z klubem Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta” – poinformowano w komunikacie krakowskiej Nowej Lewicy. To pokłosie konfliktu między lokalnymi strukturami partii a Maciejem Gdulą. Wiceminister nauki miał bez ich upoważnienia zaproponować na stanowisko wiceprezydentki Krakowa kandydatkę związaną z Sopotem”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30979275,polityczny-konflikt-w-krakowie-lewica-zrywa-wspolprace-z-ko.html

— URODZINY: Beata Małecka-Libera, Marta Poślad, Igor Sokołowski, Janusz Moszyński, Ben Stanley.