— CZARZASTY: NIE POPRZEMY ŻADNEGO WARIANTU KREDYTU 0%, JEŻELI RZĄD NIE POPRZE BUDOWY MIESZKAŃ NA TANI WYNAJEM – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/05/14/

— PIS PROWADZI W SONDAŻU US DLA RMF I DGP: Największym poparciem cieszy się PiS z poparciem 32,7 proc. badanych. Za PiS uplasowała się Koalicja Obywatelska, którą popiera 30,3 proc. respondentów. Na Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050) chce głosować 12,6 proc. badanych, a na Lewicę – 9,6 proc. Próg wyborczy przekroczyłaby też Konfederacja z poparciem rzędu 8,6 proc.

— 36% ZDECYDOWANIE DEKLARUJE UDZIAŁ: Na tak zadane pytanie „zdecydowanie tak” odpowiedziało 36,2 proc. badanych, a „raczej tak” – 8,6 proc. Na wybory zamierza się więc wybrać łącznie – według tych deklaracji – 44,8 proc. respondentów.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-eurowybory-2024/news-najnowszy-sondaz-przed-eurowyborami-pis-wyprzedza-ko,nId,7508185

— PRZED WYBORAMI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO NA DOLNYM ŚLĄSKU I OPOLSZCZYŹNIE WIDAĆ TYLKO KAMPANIĘ PIS. WYGLĄDA TO TAK, JAKBY KO, LEWICA I TRZECIA DROGA NA STARCIE SIĘ PODDAŁY – MAGDALENA KOZIOŁ W GW.

— KANDYDACI PIS SPRAWIAJĄ WRAŻENIE, ŻE SĄ WSZĘDZIE – DALEJ KOZIOŁ W GW: “Kandydaci PiS sprawiają wrażenie, że są wszędzie. Nie opuszczają zaproszeń na debaty i do mediów, promują się na banerach i billboardach w dolnośląsko-opolskim okręgu nr 12. Na placach, targowiskach ich ludzie rozdają ulotki. Politycy KO, Lewicy i Trzeciej Drogi jakby oddali pole PiS i Konfederacji, do boju dopiero zamierzają ruszyć”.
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,30965207,ko-oddala-juz-pis-kampanie-do-parlamentu-europejskiego-wyborcy.html

— WARTO PÓJŚĆ NA ZGNIŁY KOMPROMIS W SPRAWIE KRS, ALE DO TANGA TRZEBA DWOJGA – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Już w 2021 roku pisałam, że zgniły kompromis z prezydentem, kompromis, który nikomu do końca nie będzie się podobał, jest niezbędny. Jeżeli demokratyczna opozycja potrafiła się dogadać z PZPR w 1989 roku, by przeprowadzić Polskę od komunizmu do demokracji, to dlaczego Koalicja 15 Października nie mogłaby się dogadać przynajmniej z częścią obozu PiS, by poprawić praworządność w Polsce? Powołanie neosędziów budzi wątpliwości, ale trzeba też uznać, że zgodnie z kompetencjami głowy państwa zostało potwierdzone przez prezydenta wybranego w demokratycznych wyborach. Poza tym wykluczenie wszystkich neosędziów z możliwości kandydowania do KRS też można uznać za stosowanie odpowiedzialności zbiorowej”.

— DECYZJA DUDY DECYZJA W SPRAWIE USTAWY O KRS BĘDZIE ISTOTNYM TESTEM JEGO INTENCJI – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Poprawki senackie mają być teraz przegłosowane przez Sejm. Następnie ustawa zostanie wysłana do Pałacu Prezydenckiego. Jeżeli prezydent zawetuje ustawę z kompromisowymi poprawkami Bodnara, wówczas weźmie pełną odpowiedzialność za chaos panujący w sądownictwie. Andrzej Duda publicznie deklaruje, że nie interesują go rozgrywki partyjne, że nie zamierza w każdej sprawie utrudniać życia rządowi i kieruje się merytorycznymi przesłankami. Jego decyzja w sprawie ustawy o KRS będzie istotnym testem jego intencji”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30967139,zgnily-kompromis-w-sprawie-krs-do-tanga-trzeba-dwojga.html

— KOMISJE ŚLEDCZE JUŻ ZWIJAJĄ MANATKI. NERWY NAWET W PARTII TUSKA – MONIKA WALUŚ W ONECIE: “Dwie komisje śledcze — wizowa i kopertowa — na początku czerwca zakończą swoje prace. Ich przewodniczący zapewniają, że dotychczasowe ustalenia pozwalają na sformułowanie raportów i skierowanie zawiadomień do prokuratury. Polityczni oponenci grzmią, że posłom Jońskiemu i Szczerbie śpieszy się z zakończeniem śledztw, bo obaj wybierają się do Brukseli. – To jest kuriozum, to jest cyrk – komentuje poseł PiS Michał Wójcik, także kandydujący do PE. Pomruki niezadowolenia słychać nawet wśród niektórych posłów rządzącej koalicji. Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku prac komisji ds. Pegasusa. Ręczny hamulec na drodze do rozwikłania tej afery chce zaciągnąć Trybunał Konstytucyjny”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/komisje-sledcze-juz-zwijaja-manatki-zlosc-slychac-nawet-w-partii-donalda-tuska-cyrk/cs6mt03,79cfc278

— BRONISŁAW KOMOROWSKI NIE PODPISAŁBY USTAWY O JĘZYKU ŚLĄSKIM: https://www.onet.pl/informacje/onetslask/byly-prezydent-doradza-andrzejowi-dudzie-nie-podpisalbym-tej-ustawy/cemge7s,79cfc278

— CZEKA NAS CZAS TOTALNEJ KOHABITACJI. A W CZASIE PREZYDENCJI W UE ZAMIAST PLANOWANYCH PRZEZ PREZYDENTA SZCZYTÓW BĘDZIEMY OGLĄDAĆ SZCZYT WOJNY NA GÓRZE – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Prezydent i premier nie muszą się lubić. Dopóki obie strony szanują konstytucję i państwo działa, takie emocje nie mają większego znaczenia. Ale te wzajemne uszczypliwości między prezydentem a premierem to zapowiedź tego, co nas będzie czekać w przyszłych miesiącach, w których punktami zwrotnymi będą wybory europejskie, a potem prezydenckie, które będą starciem dwóch obozów: tego, któremu przewodzi Tusk, i tego, którego najwyżej uplasowanym przedstawicielem jest prezydent Andrzej Duda. Czeka nas więc czas totalnej kohabitacji. A w czasie prezydencji w UE zamiast planowanych przez prezydenta szczytów będziemy oglądać szczyt wojny na górze”.
https://www.rp.pl/komentarze/art40342131-michal-szuldrzynski-czas-totalnej-kohabitacji-czyli-dlaczego-nie-ma-chemii-miedzy-tuskiem-a-duda

— JEŚLI ZAGROŻENIE JEST JAK NAJBARDZIEJ REALNE, A PARTYJNI LIDERZY MIMO TO WYBIERAJĄ ROZNIECANIE WOJNY POLSKO-POLSKIEJ, TO JAK TO ŚWIADCZY O NASZEJ KLASIE POLITYCZNEJ? – MICHAŁ PŁOCIŃSKI W RZ: “Trzeba się na coś zdecydować: albo mamy epokę przedwojenną i poważne zagrożenie ze Wschodu, albo robimy kampanię wyborczą jak gdyby nigdy nic i napuszczamy na siebie rozgrzane do czerwoności twarde elektoraty. Bo jeśli zagrożenie jest jak najbardziej realne, a partyjni liderzy mimo to wybierają rozniecanie wojny polsko-polskiej, to jak to świadczy o naszej klasie politycznej?”
https://www.rp.pl/komentarze/art40343071-michal-plocinski-zaraz-sie-okaze-ze-ruscy-agenci-ktorzy-podpalili-marywilska-to-politycy-pis

— MINISTER JAK ŻULIK Z PETEM, ODPOCZYWAJĄCY PO BRUDNEJ ROBOCIE – MICHAŁ KARNOWSKI: “Minister jak żulik z petem odpoczywający po brudnej robocie, zadowolony z włamu i łupu – tak, to jest prawdziwa twarz tego reżimu. Przypomina to dumnego z siebie sowieckiego chama, zadowolonego, że nie ma już „pańskiej Polski” z jej śmiesznymi prawami, że rządzi teraz towarzysz Mauzer. To minister z petem zrobił Polsce, taką metodę wprowadził do polskiej polityki, w ten sposób okrył się hańbą. Po wydarzeniach do których doprowadzili dwaj odchodzący ministrowie Polska nigdy już nie będzie taka sama. Każda władza będzie mogła zrobić to samo, każda weźmie wszystko. Konstytucja jest martwa. Skoro można uchwałą sejmową zamachnąć się na Trybunał Konstytucyjny, to wolno wszystko”.
https://wpolityce.pl/polityka/691677-minister-jak-zulik-z-petem-odpoczywajacy-po-brudnej-robocie

— URODZINY: Piotr Ikonowicz, Krzysztof Kwiatkowski, Kamil Zaradkiewicz, Andrzej Person, Jarosław Pietras, Barbara Włodarczyk.