— SAWICKI: SPODZIEWAM SIĘ, ŻE TUŻ PO EUROWYBORACH BĘDZIE NIECO GŁĘBSZA REKONSTRUKCJA RZĄDU – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/05/13

— AŻ 61% POPIERA CPK – BADANIE DLA WYDARZEŃ POLSATU: “Według najnowszego sondażu IBRiS dla „Wydarzeń” Polsatu aż 61,1 proc. Polaków popiera budowę CPK. Przeciwnych przedsięwzięciu jest zaledwie 21,4 proc. ankietowanych. Wśród zwolenników najwięcej jest wyborców Prawa i Sprawiedliwości (62 proc.), ale „na tak” jest także część wyborców rządzącej koalicji. Największe poparcie dla Centralnego Portu Komunikacyjnego jest wśród głosujących na Trzecią Drogę. Aż 65 proc. zwolenników partii jest za doprowadzeniem inwestycji do końca. Nieco mniejszym poparciem projekt cieszy się wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Wśród zwolenników partii Donalda Tuska za budową opowiada się 45 proc. badanych, a Lewicy ok. 30 proc.”.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,30958716,cpk-zyskuje-zwolennikow-na-tak-sa-polacy-i-czesc-koalicji.html

— CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY: PIS TĘSKNI ZA GIERKIEM. LEWICA TEŻ – WITOLD GADOMSKI W GW: “Lewicy CPK podoba się także dlatego, że lubi wielkie państwowe inwestycje, uważając, że są one „prorozwojowe”. Ich efektywnością i zasadnością interesuje się mniej. Prawica mówi: „dobre, bo polskie”, a lewica: „dobre, bo państwowe”. Gdy inwestycja jest i polska, i państwowa lewica i prawica są jednakowo z niej zadowolone”.

— OKAZUJE SIĘ, ŻE 35 LAT PO UPADKU PRL I 44 LAT PO ODEJŚCIU EKIPY EDWARDA GIERKA DUŻA CZĘŚĆ POLSKIEJ KLASY POLITYCZNEJ MYŚLI O WIELKICH INWESTYCJACH TAK JAK BYŁY I SEKRETARZ PZPR – DALEJ GADOMSKI: “Okazuje się, że 35 lat po upadku PRL i 44 lat po odejściu ekipy Edwarda Gierka duża część polskiej klasy politycznej myśli o wielkich inwestycjach tak jak były I sekretarz PZPR. A może zwolennikom budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który według prezydenta Dudy będzie „skarbem” i „jedną z najistotniejszych inwestycji, jakie Polska realizuje w pierwszej połowie XXI w.”, przyświeca nie duch Edwarda Gierka, tylko znacznie potężniejszego dyktatora?”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30962529,centralny-port-komunikacyjny-pis-teskni-za-gierkiem-lewica.html

— SKORO MINISTROWIE RZĄDU, KTÓRY MIAŁ PRZYWRACAĆ W POLSCE RZĄDY PRAWA, DEMOKRACJE I CO TAM JESZCZE, MOGĄ ZOSTAWIĆ NIEDOKOŃCZONĄ ROBOTĘ I PAKOWAĆ SIĘ, TO CZEMU JA NIE MIAŁABYM POWIEDZIEĆ, ŻE WYBORY DO PE TO NAJWAŻNIEJSZE WYBORY WE WSPÓŁCZESNEJ HISTORII POLSKI? – AGNIESZKA WIŚNIEWSKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Skoro ministrowie rządu, który miał przywracać w Polsce rządy prawa, demokracje i co tam jeszcze, mogą zostawić niedokończoną robotę i pakować się, czyli startować w wyborach do PE, żeby jechać do Brukseli, to czemu ja nie miałabym powiedzieć, że wybory do Parlamentu Europejskiego to najważniejsze wybory we współczesnej historii Polski i na pewno pójdę w nich zagłosować, a potem pojechać na grilla na działkę i je olać?”

— W PRZYSZŁOŚCI MOŻE UDA SIĘ OSIĄGNĄĆ TAKĄ RÓWNOWAGĘ, ŻE ŚCIEMA POLITYKÓW NIE BĘDZIE NAPĘDZAĆ ŚCIEMY OBYWATELI – DALEJ WIŚNIEWSKA: “Skoro nawet kandydatka Zielonych w piątek rano w radio Tok FM mówiła, że Zielony Ład trzeba poprawić, to przywiązywanie się do słów polityków wydaje się naiwnością. Więc nie przywiązujmy się też do deklaracji ludzi, że pójdą tak tłumnie na wybory. Jednak wszystkich namawiam, żeby 9 czerwca wybrali spacer do komisji wyborczej. A w przyszłości może uda się osiągnąć taką równowagę, że ściema polityków nie będzie napędzać ściemy obywateli, tylko w ogóle przestaniemy sobie wzajemnie ściemniać”.
https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/80-proc-polek-i-polakow-gotowych-zaglosowac-w-eurowyborach-wow/

— DONALD TUSK: PUSH-BACK HUMANITARYZMU. Z GRANICY Z BIAŁORUSIĄ ZNIKNĘLI LUDZIE, ZOSTAŁA TYLKO WOJNA, TO BARDZO NIEBEZPIECZNA GRA – MAGDALENA CHRZCZONOWICZ W OKO.PRESS: “W wypowiedziach Tuska migracja stała się jedynie narzędziem wojny, a nie procesem, w którym uczestniczą ludzie uciekający przed wojną, biedą, zmianami klimatu, a także osoby szukające pracy. I będą uczestniczyć, bo żadna zapora nie zatrzyma migracji. W ten sposób polski premier „wypycha” humanitaryzm z dyskusji o granicy. Wypycha także ludzi – nawet z samej debaty. To bardzo niebezpieczna gra – to nie tylko działanie przeciwko europejskim wartościom, ale także wzniecanie nastrojów ksenofobicznych i doskonały grunt pod przyszłe konflikty społeczne”.
https://oko.press/donald-tusk-push-back-humanitaryzmu-z-granicy-z-bialorusia-znikneli-ludzie-zostala-tylko-wojna

— OBAWIAM SIĘ, ŻE W POLSCE – W ZALEŻNOŚCI OD TEGO, JAK WIEJE POLITYCZNY WIATR HISTORII – INWIGILACJA CZY SPRAWDZANIE ZE STRONY SŁUŻB SĘDZIÓW MOŻE PÓJŚĆ W ZŁYM KIERUNKU. NIE MAMY GWARANCJI ANI PODSTAW, BY ZAUFAĆ POLITYCZNYM REGULACJOM – IGOR TULEYA W ROZMOWIE Z DOROTĄ ROMAN W GW: “Obecnie sędziowie z urzędu mają dostęp do tego typu informacji. Nie przechodzimy żadnych procedur, nie jesteśmy co do zasady sprawdzani przez służby. Może należałoby to zmienić, gdybyśmy żyli w państwie, gdzie demokracja zakorzeniona jest od wielu lat. Obawiam się, że w Polsce – w zależności od tego, jak wieje polityczny wiatr historii – inwigilacja czy sprawdzanie ze strony służb sędziów może pójść w złym kierunku.
Nie mamy gwarancji ani podstaw, by zaufać politycznym regulacjom, które w przyszłości, gdy władza w Polsce może trafić w ręce antydemokratycznych ugrupowań, oznaczać będzie znowu inwigilowanie sędziów”.

— ODCINANIE SIĘ BYŁEJ WŁADZY I MOCODAWCÓW POLITYCZNYCH OD BYŁEGO SĘDZIEGO SPOWODOWANE JEST KONKRETNYMI OBAWAMI,  JAKIEŚ ŚLADY I MATERIAŁY JEGO ANTYDEMOKRATYCZNEJ I ANTYPOLSKIEJ DZIAŁALNOŚCI ZOSTAŁY W KRAJU – DALEJ TULEYA W GW: “To żałosne, ale wierzę, że opinia publiczna nie kupuje ich kłamstw i hipokryzji. Odcinanie się byłej władzy i mocodawców politycznych od byłego sędziego spowodowane jest konkretnymi obawami. Nie wiem, czy Szmydt musiał szybko wyjeżdżać na Białoruś, czy to wcześniej planował, ale wierzę, że jakieś ślady i materiały jego antydemokratycznej i antypolskiej działalności zostały w kraju. Choćby te zabezpieczone na użytek śledztwa w aferze hejterskiej. Myślę, że będzie tam wiele jeszcze istotnych dokumentów i dowodów procesowych. Rzeczy, o których się pewnie za jakiś czas wszyscy dowiemy”.

— SĄDY NIGDY NIE DZIAŁAŁY DOBRZE, ALE W CIĄGU OSTATNICH OŚMIU LAT MAMY TOTALNĄ ZAPAŚĆ SĄDOWNICTWA – MÓWI DALEJ TULEYA: “Brakuje mi na to słów. To czarny obraz. Sądy nigdy nie działały dobrze, ale w ciągu ostatnich ośmiu lat mamy totalną zapaść sądownictwa. Postępowania sądowe wydłużyły się o parę miesięcy. Minister Bodnar powołał teraz komisję kodyfikacyjną, pracującą nad stworzeniem dobrych przepisów, które w ciągu roku  góra dwóch wyprowadzą sądy z zapaści”.

— UWAŻAM, ŻE NEOSĘDZIOWIE NIE POWINNI BYĆ W OGÓLE SĘDZIAMI. OSOBY TE NIE MAJĄ DWÓCH PODSTAWOWYCH CECH, KTÓRE MUSI MIEĆ SĘDZIA POWOŁANY ZGODNIE Z PRZEPISAMI – MÓWI TULEYA DOROCIE ROMAN: “Jestem zwykłym sędzią sądu powszechnego i moje prywatne zdanie w sprawie neo-KRS jest inne od stanowiska Stowarzyszenia Iustitia, do którego należę. Uważam, że neosędziowie nie powinni być w ogóle sędziami. Osoby te nie mają dwóch podstawowych cech, które musi mieć sędzia powołany zgodnie z przepisami. Nie znają prawa, czyli orzeczeń Sądu Najwyższego, sądów administracyjnych, sądów europejskich kwestionujących sędziów powołanych z pomocą nowej KRS, a mimo to startowały w konkursach, mając jako prawnicy świadomość, że to nielegalny organ. Albo co gorsza, nie mają cechy, którą powinien mieć sędzia, czyli nieskazitelnego charakteru”.

— MAM WRAŻENIE, ŻE REWOLUCJA, PO PROSTU ZOSTAŁA SPRZEDANA – MÓWI TULEYA W GW: “Po 15 października bałem się, że ta nasza wyśniona rewolucja przerodzi się w prześnioną i na papierze. Ale analiza zmian obecnie rządzących w sferze przywracania praworządności, w kwestii KRS pokazuje, że zakończenie jest jeszcze bardziej banalne. Mam wrażenie, że rewolucja,po prostu została sprzedana. A ostatnie działania w Senacie są dla mnie tego dobitnym przykładem. Tak jakbyśmy nie wiedzieli, że jest różnica między sędziami a tymi, którzy powołani zostali przez nielegalną  KRS, czyli neosędziami. Umożliwienie neosędziom ewentualne usadowienie się w Krajowej Radzie Sądownictwa jest moim zdaniem sprzeczne z orzeczeniami sądów europejskich, Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. I sprzeczne z konstytucją”.

— JEŚLI TRZEBA, TO POCZEKAJMY ROK. BYĆ MOŻE, NA CO WIELE WSKAZUJE POLKI I POLACY WYBIORĄ PREZYDENTA Z PRODEMOKRATYCZNEGO OBOZU POLITYCZNEGO. PRZEZ TEN ROK SĄDY SOBIE PORADZĄ  – DALEJ TULEYA U ROMAN W GW: “Jeśli trzeba, to poczekajmy rok. Być może, na co wiele wskazuje Polki i Polacy wybiorą prezydenta z prodemokratycznego obozu politycznego. Przez ten rok sądy sobie poradzą, ale jeśli będziemy handlowali praworządnością, o czym mówiliśmy przez ostatnich osiem lat, to jest nie tylko, jak napluć sędziom w twarz, ale przede wszystkim obywatelom, którzy przez dwie kadencje PiS wychodzili na ulice. To straszne. I dla mnie nieakceptowalne”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30958921,tuleya-w-zespole-ziobry-ktory-mial-sie-zajmowac-etyka-byli.html

— PIS NACISKA W SEJMIE, RZĄD MA PROBLEM Z POPULISTYCZNĄ OBIETNICĄ – JAKUB SZYMCZAK W OKO.PRESS: “PiS w Sejmie apelował, by przyjąć ich ustawę o kwocie wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł. Poseł PiS otwarcie przyznał: To rozsadzi finanse publiczne. Przed wyborami Koalicja Obywatelska złożyła skrajnie nieodpowiedzialną obietnicę, teraz rząd musi sobie z nią radzić”.

— W SKRÓCIE: FATALNY POMYSŁ – DALEJ SZYMCZAK W OKO.PRESS: “Niestety, niższy podatek dochodowy to też nieubłaganie niższe wpływy do państwowego budżetu i budżetów samorządów. Tę lukę można uzupełnić na dwa sposoby – wyższymi innymi daninami lub zwiększeniem zadłużenia. Ten drugi scenariusz jest bardziej prawdopodobny. W czasach, gdy musimy m.in. zwiększać wydatki na obronność i przeprowadzić kosztowną, ale konieczną transformację energetyczną, zadłużalibyśmy się po to, by pozostawić więcej pieniędzy w kieszeniach lepiej zarabiających – bo, jak wynika z analiz, właśnie tacy podatnicy najwięcej zyskują na wyższej kwocie wolnej. W skrócie: fatalny pomysł”.
https://oko.press/kwota-wolna-60-tys-problem-tuska-debata

— PODGRZEWAJĄCE NASTROJE ZACHOWANIE SZMYDTA PO UCIECZCE Z KRAJU RÓWNIEŻ POWINNO SKŁANIAĆ DO REFLEKSJI – ŁATWO SOBIE WYOBRAZIĆ, ŻE ELEMENTEM CAŁEJ AKCJI MIAŁOBY BYĆ WŁAŚNIE PODMYWANIE OGÓLNEGO ZAUFANIA SPOŁECZNEGO I NAKRĘCANIE SKRAJNYCH EMOCJI – TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “Podgrzewające nastroje zachowanie Szmydta po ucieczce z kraju również powinno skłaniać do refleksji – łatwo sobie wyobrazić, że elementem całej akcji miałoby być właśnie podmywanie ogólnego zaufania społecznego i nakręcanie skrajnych emocji. Wreszcie, warto dokonać istotnego rozróżnienia. Nie można zakładać, że wschodnie służby nie próbują wpływać na polskie życie publiczne – w tym kontekście nie od rzeczy podaje się przykłady, takie jak afera taśmowa czy wyciek maili Dworczyka”.

— JAK KTOŚ MA INNE POGLĄDY, NAWET NIEMĄDRE I SZKODLIWE, TO NIE OZNACZA OD RAZU, ŻE SŁUŻY OBCEMU MOCARSTWU – DALEJ SAWCZUK W KL: “Jednocześnie trwające w mediach społecznościowych wzajemne wyzywanie się od rosyjskich agentów nie wydaje się przesadnie konstruktywne. Jak ktoś ma inne poglądy, nawet niemądre i szkodliwe, to nie oznacza od razu, że służy obcemu mocarstwu – natychmiastowe pojawianie się takich podejrzeń to skrypt, który zapewne uruchamia się łatwo również ze względu na polską historię.Niemniej w polityce rzeczywiście wybieramy między bardziej zachodnimi i wschodnimi porządkami. Liberalno-demokratyczny model rządzenia jest bardziej „zachodni”, a model nieliberalny czy autokratyczny bardziej zza wschodniej granicy. Jest to realny wybór polityczny, którego dokonujemy naszymi własnymi siłami”.
https://kulturaliberalna.pl/2024/05/13/sawczuk-szmydt-niewygodny-dla-pis-u/

— NIEOCZEKIWANA ZMIANA MIEJSC. TUSK BUDUJE MUR NA GRANICY, KACZYŃSKI CHCE BYĆ W UE – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Największa partia rządząca i największa partia opozycyjna dokonały w ten weekend potężnych politycznych wolt. Zaskakująca zmiana stanowisk PO i PiS wynika ze zmiany miejsc rządzących i opozycji po wyborach 15 października. (…) Myślę, że Tusk doskonale wiedział, z czym mieliśmy wówczas do czynienia, ale był liderem opozycji, a płot na granicy budował ówczesny rząd. Kaczyński doskonale wiedział, czym jest Zielony Ład. Ale wtedy był liderem partii rządzącej, a dziś jest liderem opozycji. Wtedy wynegocjowany Zielony Ład był sukcesem, dziś można go ogłosić głównym wrogiem. Po 15 października Tusk i Kaczyński zamienili się rolami, a to pociąga za sobą zmianę stanowisk. I trudno się na to oburzać. Pytanie, czy wyborcy uznają to za wiarygodne”.
https://www.rp.pl/komentarze/art40336101-michal-szuldrzynski-nieoczekiwana-zmiana-miejsc-tusk-buduje-mur-na-granicy-kaczynski-chce-byc-w-ue

— POWSTRZYMAĆ NACJONALIZM I POPULIZM – OTO STAWKA EUROWYBORÓW – STEFAN NIESIOŁOWSKI W GW: “Zwycięstwo nacjonalizmu w tych wyborach oznaczałoby obezwładnienie, paraliż albo nawet likwidację Unii jako liczącej się siły politycznej. Obalenie wolności i demokracji, powrót autorytaryzmu. Rezygnację z pomocy dla Ukrainy, triumf Putina. Taka właśnie jest stawka europejskich wyborów. W Polsce Koalicja 15 Października staje na drodze nacjonalizmu i ponownego przekształcenia Europy w wylęgarnię wojen i konfliktów, czym w znacznym stopniu była do czasu zrealizowania wielkiego planu ojców założycieli Unii Europejskiej po II wojnie światowej. Tymczasem dla nacjonalistów liczy się tylko dorwanie się do władzy i czerpanie z tego osobistych oraz grupowych korzyści, swoboda w okradaniu państwa na wszystkich polach. Mieliśmy z tym do czynienia przez osiem lat pisowskiego reżimu. Polska, którą Kaczyński znowu stara się podpalić, jest mu potrzebna na takiej mniej więcej zasadzie, jak żywiciel potrzebny jest tasiemcowi”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30962510,powstrzymac-nacjonalizm-i-populizm-oto-stawka-eurowyborow.html

— REPORTER STRACIŁ WĄTEK I PRZEKLĄŁ W POŁĄCZENIU NA ŻYWO W NOWEJ PANORAMIE TVP: “O 12 służby powiedziały, że poziom podwyższonych, że poziom stężenia podwyższonych. Że nie ma…, k***a, przepraszam. Że nie ma szkodliwych substancji w powietrzu, a o 18 straż pożarna powiedziała, że wody gruntowe nie są zagrożone ani akcją gaśniczą, ani pożarem”.
https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,127222,30964761,wpadka-w-panoramie.html

– „19.30” MNIE NUDZI TAK, ŻE MNIEJ WIĘCEJ O 19:31 JUŻ SOBIE ZMIENIAM NA TVN24, BO CO SIĘ BĘDĘ MĘCZYĆ – DOROTA WELLMAN: “Dorota Wellman wystąpiła w podcaście Agnieszki Woźniak-Starak i Gabi Drzewieckiej – „Trójkąt”. Tematem rozmowy były między innymi zmiany w mediach publicznych. Gwiazda TVN w mocnych słowach skrytykowała to, co można oglądać na antenach nowej TVP. Przyznała, że oglądanie programów nadawcy publicznego ją „męczy”.
https://rozrywka.dorzeczy.pl/show-biznes/585804/dorota-wellman-uderza-w-nowa-tvp-ostra-krytyka-stacji.html

— MONIKA OLEJNIK O SWOJEJ WALCE Z NOWOTWOREM PIERSI I APELEM, ŻEBY SIĘ BADAĆ: “RakNIEwyrok W jednym z prawie słonecznych miesięcy 2024 roku usłyszałam diagnozę – nowotwór piersi. Potem jeden z weekendów spędziłam w szpitalu. Po operacji jest lepiej, podejmuję nowe wyzwania”.
https://www.plotek.pl/plotek/7,154063,30964557,monika-olejnik-ma-nowotwor.html

— URODZINY: Justyna Kopińska, Hanna Foltyn-Kubicka, Grzegorz Sztolcman, Marek Wikiński, Małgorzata Okońska-Zaremba, Adam Hofman.