— BEZSILNA ZEITENWENDE. NIEMCY NIE CHCĄ MYŚLEĆ O WOJNIE – KAROLINA WIGURA W KULTURZE LIBERALNEJ: “Intelektualiści i eksperci niemieccy mogą wzywać do pomocy Ukrainie, ale nie przekłada się to na myślenie przeciętnych państwa Schmidt. Wojny więcej ma nie być, nieważne, czy jest sprawiedliwa i obronna, czy niesprawiedliwa i agresywna. Lepszy jest święty spokój, nawet za cenę tego, że Ukraina podzieli los Syrii, że Polska, kraje bałtyckie i inne są krajami de facto frontowymi, a za jakiś czas wojenna zawierucha może zawędrować i do Niemiec”.

— NIECHĘĆ DO ZMIANY CZEGOKOLWIEK W NIEMIECKIEJ POLITYCE WSCHODNIEJ ZASADNICZO JEST NIEZMIENNA. A WRĘCZ PRZED WYBORAMI W NIEMIECKIEJ KLASIE POLITYCZNEJ CORAZ BARDZIEJ SZERZY SIĘ PANICZNY STRACH PRZED LUDEM – DALEJ WIGURA: “Obecnie rzecz wygląda jednak inaczej. Za półtora roku odbędą się wybory do Bundestagu i niemiecka polityka zaczyna już krążyć wokół tego wydarzenia, a dzieje się to w sposób niebezpieczny. Choć Charków płonie, bombardowane są elektrownie w Kijowie, a Warszawa daje z siebie, co może, gdy chodzi o Trójkąt Weimarski, niechęć do zmiany czegokolwiek w niemieckiej polityce wschodniej zasadniczo jest niezmienna. A wręcz przed wyborami w niemieckiej klasie politycznej coraz bardziej szerzy się paniczny strach przed ludem, przed suwerenem, który wojny sobie nie życzy”.
https://kulturaliberalna.pl/2024/04/16/bezsilna-zeitenwende-niemcy-nie-chca-myslec-o-wojnie/

— STANISZKIS W PRZYSZŁYM TYGODNIU UKOŃCZYŁABY 82 LATA. JAK POINFORMOWAŁA RODZINA ZMARŁEJ, POGRZEB PROF. STANISZKIS ODBĘDZIE SIĘ W CZWARTEK (25 KWIETNIA) W KOŚCIELE W PODKOWIE LEŚNEJ.

— ZAPAMIĘTAMY PROF. STANISZKIS JAKO ODWAŻNEGO CZŁOWIEKA I NAUKOWCA. DUŻO JEJ ZASŁUGI W TYM, CO W POLSCE UDAŁO SIĘ ZMIENIĆ NA LEPSZE – MICHAŁ KARNOWSKI: “Zapamiętamy prof. Staniszkis jako odważnego człowieka i naukowca. Dużo jej zasługi w tym, co w Polsce udało się zmienić na lepsze. Jej publicystyczny testament to wezwanie do ambitnej polityki, jasnych reguł w życiu publicznym, myślenia, szukania szans rozwojowych, sięgania po mądrych i pełnych energii ludzi. Odrzucała bylejakość i zabójcze samozadowolenie”.
https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/688704-duzo-jej-zaslugi-w-tym-co-w-polsce-dobre

— WKROCZYŁ NA DROGĘ, KTÓRĄ PODĄŻALI PRZED NIM HAVEL, MANDELA, WAŁĘSA. I NA TEJ DRODZE TRWA – PISZE ADAM MICHNIK Z OKAZJI 51. URODZIN ANDRZEJA POCZOBUTA: “Więzienie jest trudnym doświadczeniem. Andrzej ma świadomość, że ryzykuje swoim życiem. Spogląda dziś na nas z fotografii wychudzony, wyniszczony, ale heroiczny i nieugięty. Wkroczył na drogę, którą podążali przed nim Havel, Mandela, Wałęsa. I na tej drodze trwa”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30888358,michnik-do-poczobuta-jeszcze-przejdziemy-sie-po-grodnie.html

— SIEMONIAK: WIĘCEJ NIŻ 500 OSÓB BYŁO PODSŁUCHIWANYCH PEGASUSEM – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/04/16/

— DO GRONA POTENCJALNYCH KANDYDATÓW PIS DOŁĄCZYŁ PREZYDENT STALOWEJ WOLI LUCJUSZ NADBEREŻNY. W ROZWAŻANIACH NA NOWOGRODZKIEJ POJAWIA SIĘ TEŻ NAZWISKO JAROSŁAWA MARGIELSKIEGO, PREZYDENTA OTWOCKA. – KILKA NAZWISK JEST ABSOLUTNIE TAJNYCH – SŁYSZYMY Z NOWOGRODZKIEJ – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Kto jest więc w „wirówce” na Nowogrodzkiej? To nawet kilkanaście nazwisk. Dochodzą do niej też nowe. Nasi rozmówcy przekonują, że to m.in. prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, prezydent Otwocka Jarosław Margielski, gdański poseł PiS Kacper Płażyński (kilka miesięcy temu publicznie mówił, że nie zamierza startować) i były wiceminister w MAP Andrzej Śliwka, który walczy w II turze wyborów prezydenckich w Elblągu. Z „twardego PiS” ambicje prezydenckie ma z pewnością były premier i wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki. A Beata Szydło publicznie ostatnio nie wykluczała swojego startu”.

— Z NASZYCH ROZMÓW WYNIKA, ŻE POTENCJALNYCH KANDYDATUR JEST NAWET KILKANAŚCIE. TO POLITYCY MŁODSZEGO POKOLENIA, ALE TAKŻE LUDZIE ZE ŚWIATA AKADEMICKIEGO I EKSPERCKIEGO – DALEJ GĄDEK.

— JAK WYGRAMY WYBORY EUROPEJSKIE I BĘDZIEMY ROŚLI W SIŁĘ, TO MOŻEMY DECYDOWAĆ O KANDYDACIE Z WIĘKSZĄ SWOBODĄ – SŁYSZYMY OD POLITYKA PIS – DALEJ GĄDEK.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30887954,pis-w-tajemnicy-szuka-prezydenta-ujawniamy-kulisy-sa-nowe.html

— KONFEDERACJA MARZY O BRUKSELI. UCZY SIĘ NA BŁĘDACH, MÓWI O KOBIETACH, CHOWA BRAUNA – MICHAŁ TOMASIK W TYGODNIKU POLITYKA: “Jednak trwające wciąż wybory samorządowe pokazały, że liderzy Konfederacji wyciągnęli lekcję z ubiegłorocznego października. Na pierwszy rzut oka widać, że rozpoczęli pracę nad zmianą wizerunku partii „męskiej”. Choć na sali w praskim Koneserze wciąż to panowie stanowili większość, to na scenie i w rozmowach największym zainteresowaniem cieszyły się zaprezentowane kandydatki: Anna Bryłka, dyrektor ds. europejskich Konfederacji, Ewa Zajączkowska-Hernik, rzeczniczka prasowa Konfederacji, oraz Marta Czech, rzeczniczka Konfederacji Korony Polskiej”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2252845,1,konfederacja-marzy-o-brukseli-uczy-sie-na-bledach-mowi-o-kobietach-chowa-brauna.read

— WEDŁUG SONDAŻU IPSOS DLA OKO.PRESS I TOK FM WIĘKSZOŚĆ UWAŻA, ŻE PROPONOWANE ZMIANY W SKŁADCE ZDROWOTNEJ SĄ NIESPRAWIEDLIWE. RZĄD JEST JEDNAK ZDETERMINOWANY, A WYBORCY KOALICJI, A ZWŁASZCZA TD, NIE BĘDĄ MIELI Z TYM PROBLEMU – JAKUB SZYMCZAK W OKO.PRESS:
37 proc. uważa, że jest to sprawiedliwe rozwiązanie,
45 proc. – że nie jest ono sprawiedliwe,
aż 19 proc. nie ma zdania.

— WŚRÓD WYBORCÓW KO POŁOWA (51 PROC.) UWAŻA ZMIANY ZA SPRAWIEDLIWE. W ELEKTORACIE PIS – TYLKO 28 PROC – DALEJ SZYMCZAK O BADANIU IPSOS DLA OKA: “W elektoratach wybija się duża różnica odpowiedzi między wyborcami KO i PiS, na zasadzie niemal lustrzanego odbicia. Wśród wyborców KO połowa (51 proc.) uważa zmiany za sprawiedliwe. W elektoracie PiS – tylko 28 proc. Przeciwną odpowiedź wybiera 37 proc. wyborców KO i 54 proc. wyborców PiS. Wśród wyborców PiS jest więcej niezdecydowanych (19 proc. wobec 12 proc. dla KO). Pojawia się pytanie, czy wyborcy PiS sami prezentują takie poglądy, czy raczej idą za słowami przedstawicieli partii. PiS bowiem ostro krytykował zmiany w składce zdrowotnej”.

— WYBORCY TRZECIEJ DROGI IDĄ W PODOBNĄ STRONĘ, CO WYBORCY KO, ALE MAJĄ NA TEN TEMAT JESZCZE MOCNIEJSZE ZDANIE – DALEJ IPSOS O SKŁADCE: “56 proc. uważa, że to sprawiedliwe, 31 proc. – że niesprawiedliwe. To zapewne wynik wzięcia tematu przez Trzecią Drogę na polityczne sztandary. Lub też wyraz tego, że TD udało się przekonać do siebie drobnych przedsiębiorców, którzy na takiej składce wychodzą najlepiej”.
https://oko.press/skladka-zdrowotna-niesprawiedliwe-zmiany-sondaz-ipsos

— POLSKA MIAŁA BYĆ UŚMIECHNIĘTA. PYTAM WIĘC, KTO MOŻE SIĘ UŚMIECHAĆ? PRZEDSIĘBIORCY, KTÓRZY BĘDĄ PŁACIĆ NIŻSZĄ SKŁADKĘ ZDROWOTNĄ? DEWELOPERZY I BANKI, KTÓRYM DONALD TUSK OBIECAŁ KOLEJNE ZYSKI Z KREDYTU 0 PROC.? – KASIA BIELECKA W GW: “To, co łączy wyżej wypunktowane propozycje – wszystkie, chociaż najwyraźniej trzy pierwsze – jest więcej niż oczywiste. Jest nim fakt, że dotkną one najmniej uprzywilejowanych. Tych, dla których koszty zakupu żywności stanowią dużą część domowego budżetu. Tych, którzy z trwogą oczekują rachunków za energię w nieszczelnych budynkach. Tych, którzy uzależnieni są od dobrej jakości publicznej opieki medycznej. I tak dalej. Dotkną więc klasę ludową, kobiety pracującymi za mniej niż 4 tys. na rękę, osoby z różnych powodów wykluczone. PiS przynajmniej deklaratywnie dbał o tę, przecież niemałą, grupę. (…) Polska miała być uśmiechnięta. Pytam więc, kto może się uśmiechać? Przedsiębiorcy, którzy będą płacić niższą składkę zdrowotną? Deweloperzy i banki, którym Donald Tusk obiecał kolejne zyski z kredytu 0 proc.?”

— KOALICJA 15 PAŹDZIERNIKA IDZIE W DRUGĄ STRONĘ. POKAZUJE, ŻE TO, NA CZYM ZALEŻY RZĄDZĄCYM, TO POPARCIE WIELKOMIEJSKIEJ KLASY ŚREDNIEJ I FINANSOWYCH ELIT – DALEJ BIELECKA W GW: “Tymczasem koalicja 15 października idzie w drugą stronę. Pokazuje, że to, na czym zależy rządzącym, to poparcie wielkomiejskiej klasy średniej i finansowych elit. Ale czego tu się spodziewać po neoliberałach? O lewicy nawet nie wspominam. W obecnej sytuacji nie ma już raczej potrzeby traktowania ich inaczej niż jak przybudówki”.
https://wyborcza.biz/biznes/7,179195,30833459,zdaniem-lewaczki-lewicowym-okiem-z-lewej-strony-neoliberalowie.html

— KRÓTKO TRWAŁA RADOŚĆ PO PAŹDZIERNIKOWYCH WYBORACH I WYGRANEJ POLSKI OBYWATELSKIEJ. CZAS NA POWAŻNĄ I KONKRETNĄ DEBATĘ O NOWEJ WIZJI DLA POLSKI – HENRYKA BICHNIARZ W RZ: “Dyskusje o nowych pomysłach na składkę zdrowotną także rodzą wątpliwości. Z publicznego przekazu odnoszę wrażenie, jakby każde ministerstwo czy urząd miało własne pomysły, na dodatek związane z opcjami politycznymi (patrz decyzje resortu pracy), których nikt nie koordynuje… W ten sposób tracimy niezbędną synergię i czas”.
https://www.rp.pl/opinie-ekonomiczne/art40173041-henryka-bochniarz-gospodarka-nie-moze-czekac

—  PODATKI OD NIERUCHOMOŚCI ZNÓW W GÓRĘ? CIOS WE FLIPPERÓW RÓWNIEŻ UDERZY W NABYWCÓW ANALIZA ŁUKASZA ZALEWSKIEGO W BUSINESS INSIDER: “Zasadniczo podatki spadają na właścicieli, a ci przerzucają je na korzystających. Podwyżka dla flipperów również uderzy w nabywców”.
https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/kiedy-i-jaki-podatek-od-nieruchomosci-trzeba-zaplacic-uwazaj-zwlaszcza-przy-najmie/jsz5v5q

— FIRMĄ O PRZYCHODACH RÓWNYCH 65 PROC. ZESZŁOROCZNEGO BUDŻETU POLSKI POKIERUJE MENEDŻER ZNANY W BRANŻY GŁÓWNIE Z POLITYCZNEJ SPOLEGLIWOŚCI – MAREK RABIJ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Wielki Orlen może się więc Polsce przysłużyć, ale pod warunkiem, że państwo, jako główny akcjonariusz, będzie miało nań pomysł, wyposaży w długofalową strategię i odeśle do zarządu odpowiednich ludzi. Nominacja Ireneusza Fąfary nie wróży temu, niestety, najlepiej”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/nowy-prezes-orlenu-kim-jest-ireneusz-fafara-186814

— URODZINY: Andrzej Poczobut, Piotr Zientarski, Karina Kostrzewa Dowgielewicz.