— „NIE ROZWAŻAM STARTU Z KO”. HOŁOWNIA OGŁASZA DECYZJĘ POLSKI 2050 WS WYBORÓW EUROPEJSKICH, MORAWIECKI: WYNIK, KTÓRY OSIĄGNĘLIŚMY BEZ TVP, NIE TYLKO NAS CIESZY, ALE TEŻ DAJE DO MYŚLENIA, JAK TAMTA AGRESYWNA KAMPANIA PRZYCZYNIŁA SIĘ DO NASZEGO WCZEŚNIEJSZEGO WYNIKU – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/04/09/

— DO KOŃCA, NIEZALEŻNIE OD TEGO, JAKIE BĘDĄ DECYZJE WŁADZ PARTII, BĘDĘ BRONIŁ PSL PRZED WSPÓLNĄ LISTĄ Z KOALICJĄ OBYWATELSKĄ W EUROWYBORACH – ZADEKLAROWAŁ W ROZMOWIE Z PAP POSEŁ MAREK SAWICKI: “Do końca, niezależnie od tego, jakie będą decyzje władz partii, będę bronił PSL przed wspólną listą z Koalicją Obywatelską w eurowyborach – zadeklarował w rozmowie z PAP poseł Marek Sawicki (PSL). Według niego, Trzecia Droga, czyli koalicja PSL i Polski2050 powinna iść do tych wyborów samodzielnie. (…) Zdaniem Sawickiego, gdyby PSL w poprzednich eurowyborach poszło samodzielnie to uzyskałoby minimum cztery mandaty, „jeśli nie więcej”. Natomiast idąc razem z KO jeden mandat zgubiliśmy – podkreślił. Jeżeli teraz pójdziemy sami, to uważam, że możemy uzyskać 6-7 mandatów, a nie znów 3 tak, jak było to poprzednio”.
https://wpolityce.pl/polityka/687940-marek-sawicki-bede-bronil-psl-przed-wspolna-lista-z-ko

— JUŻ W NOC WYBORCZĄ LEWICA USŁYSZAŁA: ALBO ODDA JEDNO MINISTERSTWO, ALBO WŁODZIMIERZ CZARZASTY NIE ZOSTANIE MARSZAŁKIEM – IWONA SZPALA W GW: “W obozie rządzącym mówią, że po wyborach najważniejsze jest odbudowanie relacji między koalicjantami. Bo już w noc wyborczą Lewica usłyszała: albo odda jedno ministerstwo, albo Włodzimierz Czarzasty nie zostanie marszałkiem Sejmu. To efekt sporu wokół aborcji, która podzieliła Trzecią Drogę i Lewicę”.

— CZY ROZLICZENIA, NA KTÓRE PO WYBORACH POSTAWIŁA KO, FAKTYCZNIE SĄ WYSTARCZAJĄCE DLA ELEKTORATU PARTII DEMOKRATYCZNYCH – DALEJ SZPALA W GW: “Nasi rozmówcy przekonują, że Tusk, jako lider głównej partii obozu rządzącego, powinien odpowiedzieć sobie na pytanie – czy rozliczenia, na które po wyborach postawiła KO, faktycznie są wystarczające dla elektoratu partii demokratycznych. – Wygląda na to, że ludzie oczekują czegoś jeszcze – komentuje polityk KO”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30869235,koalicja-ocenia-wyniki-wyborow-trzecia-droga-wystawia-rachunek.html

— OPTYMIZM W PIS PO WYBORACH. „DIAGNOZY BYŁY TRAFNE, CZAS NA PRACĘ NAD JĘZYKIEM” – AGATA KONDZIŃSKA W GW: “WPiS bez euforii, ale politycy partii Jarosława Kaczyńskiego odetchnęli z ulgą. – Nastroje są pozytywne, symboliczne zwycięstwo potwierdziło słuszność naszych tez. Teraz musimy się tylko zastanowić, jak na nowo o nich opowiadać – słyszymy od polityka z Nowogrodzkiej”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30868921,optymizm-w-pis-po-wyborach-diagnozy-byly-trafne-czas-na-prace.html

— POSŁANKA PO MARTA WCISŁO WSKAZUJE WINNYCH I DOMAGA SIĘ ROZLICZEŃ – SEBASTIAN BIAŁACH W ONECIE: “Miała być udana próba odbicia Urzędu Marszałkowskiego z rąk PiS, a skończyło się spektakularną porażką. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie tylko zachowała władzę w województwie lubelskim, ale również zwiększyła stan posiadania w sejmiku. KO straciło w Lublinie, a Trzecia Droga w regionie. Posłanka PO Marta Wcisło wskazuje winnych i domaga się rozliczeń”.
https://www.onet.pl/informacje/onetlublin/wybory-samorzadowe-2024-spektakularna-porazka-ko-i-trzeciej-drogi-marta-wcislo-chce/25exyy6,79cfc278

— PIS Z LEPSZYM REZULTATEM W WYBORACH DO RAD POWIATÓW NIŻ KO, TRZECIA DROGA I LEWICA RAZEM WZIĘTE: “Zsumowany wynik KO, Trzeciej Drogi i Lewicy to 29,47 proc. wobec 29,94 proc. PiS-u”.
https://wpolityce.pl/polityka/687923-co-za-wynik-dominacja-pis-w-wyborach-do-rad-powiatow

— MOŻE ZAMIAST PCHAĆ SIĘ DO ZDJĘCIA OBOK JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO, KURSKI POWINIEN SIĘ SCHOWAĆ W MYSIEJ DZIURZE? – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Teraz ludzie PiS zostali z TVP wyrzuceni, partia Kaczyńskiego ma znacznie mniej możliwości kupowania sympatii przez spółki Skarbu Państwa itp. A mimo to procentowe poparcie w najbardziej politycznych wyborach – do sejmików – pokazuje, że PiS trzyma się mocno. Może więc propaganda telewizji Kurskiego PiS znacznie bardziej szkodziła, niż pomagała? Może zamiast pchać się do zdjęcia obok Jarosława Kaczyńskiego, Kurski powinien się schować w mysiej dziurze?”
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40128621-michal-szuldrzynski-donald-tusk-i-jaroslaw-kaczynski-oglaszaja-sukces-obaj-maja-troche-racji

— JEŚLI PRZYPOMNIEĆ, ŻE PARTIE KOALICYJNE UZYSKAŁY ŁĄCZNIE 51,1 PROC. GŁOSÓW, TO W WYBORACH PREZYDENCKICH JESZCZE NIC NIE JEST PEWNE – I W KAMPANII POTRZEBNA BĘDZIE OGROMNA DETERMINACJA – TOMASZ SAWCZUK NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Jak na razie nie mamy jasnych sygnałów, żeby przesądzić, że zwiększona frekwencja zmieniłaby wynik na korzyść partii demokratycznych – ponieważ do wyborów ponownie mogliby pójść na równi zwolennicy wszystkich obozów politycznych. Jako że między frekwencją „standardową” i „nadzwyczajną” jest bardzo duża przestrzeń, to łamigłówka będzie przypuszczalnie wyglądać tak samo jak w październiku – jak zmobilizować swoich wyborców, a zdemobilizować wyborców przeciwnika. Jeśli przypomnieć, że partie koalicyjne uzyskały w tych wyborach łącznie 51,1 proc. głosów, to w wyborach prezydenckich jeszcze nic nie jest pewne – i w kampanii potrzebna będzie ogromna determinacja”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2252085,1,wybory-liczby-i-emocje-czy-to-jest-dzwonek-alarmowy-dla-obozu-tuska.read

— WIDAĆ WYRAŹNIE, ŻE PIS NIE OSUWA SIĘ WCALE W OTCHŁAŃ I WCIĄŻ POZOSTAJE NAJSILNIEJSZYM UGRUPOWANIEM – PIOTR ŚMIŁOWICZ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Widać wyraźnie, że Prawo i Sprawiedliwość nie osuwa się wcale w otchłań i wciąż pozostaje najsilniejszym ugrupowaniem politycznym w Polsce, z wiernym elektoratem zwłaszcza na wsi. Zarazem nie zmienił się główny problem – PiS nie ma dziś żadnych sojuszników. Elektorat ten jest na tyle wierny partii Kaczyńskiego, że nie zaszkodziło jej szczególnie odcięcie od swobodnego dostępu do publicznych mediów, które wcześniej całymi latami stanowiły instrument topornej propagandy”.

— ROZCZAROWANIE SUGEROWAŁA MINA TUSKA PODCZAS WIECZORU WYBORCZEGO; JEGO UGRUPOWANIE DOSTAŁO ZADYSZKI, CO JEST POKŁOSIEM WIELKICH OCZEKIWAŃ – DALEJ ŚMIŁOWICZ W TYGODNIKU: “Rozczarowanie sugerowała zresztą mina Donalda Tuska podczas wieczoru wyborczego; jego ugrupowanie dostało zadyszki, co jest pokłosiem wielkich oczekiwań rozbudzonych programem „Sto konkretów na sto dni”. Dla większości wyborców od początku było wiadome, że realizacja obietnic jest niemożliwa w trzy miesiące, niemniej pojawiły się już objawy pierwszego rozczarowania powolnym tempem reform, który rząd próbuje przykryć rozliczeniami afer z epoki PiS”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/po-wyborach-samorzadowych-nikt-sie-nie-cieszy-186742

— POLITYKOM KO TWITTER OD DAWNA MYLI SIĘ Z RZECZYWISTOŚCIĄ, A OBIEGOWE MĄDROŚCI POWIELANE PRZEZ KILKASET FEJKOWYCH I PRAWDZIWYCH KONT UWAŻAJĄ ZA „GŁOS OBYWATELI”. SPROWADZAJĄ W TEN SPOSÓB NA SIEBIE NIESZCZĘŚCIE – GRZEGORZ SROCZYŃSKI W GAZETA.PL: “Przekleństwem polskiej polityki – dużo bardziej niż w innych krajach – jest twitter. Przebywanie w tym miejscu bez zachowania ostrych zasad higieny naprawdę ogłupia i rozsądnych ludzi zmienia w troglodytów. Politykom KO twitter od dawna myli się z rzeczywistością, a obiegowe mądrości powielane przez kilkaset fejkowych i prawdziwych kont uważają za „głos obywateli”. Sprowadzają w ten sposób na siebie nieszczęście, które właśnie w tych wyborach mocno się objawiło. Zbudowano nierealne oczekiwania, że oto „pogromimy zło”, jakby PiS w tych wyborach miał nagle zniknąć, przegrać, a wyprzedzenie PiS-u w ogólnopolskim wyniku do sejmików miałoby być jakimś „ostatecznym zwycięstwem”. Niby dlaczego?”

— W TYM UZALEŻNIENIU OD TWITTEROWEGO ŚWIATA TKWI POWAŻNE ZAGROŻENIE DLA OBECNIE RZĄDZĄCYCH – DALEJ SROCZYŃSKI W GAZETA.PL: “W tym uzależnieniu od twitterowego świata tkwi poważne zagrożenie dla obecnie rządzących. Zbyt chętnie umościli się w kabinach pogłosowych, gdzie słyszą bardziej wyjaskrawione wersje własnych poglądów. Szanowna Platformo! Nie ma żadnego „pokolenia 15 października”. Dlaczego wierzysz we własne hasła propagandowe? Jest natomiast mozaikowe społeczeństwo przeczołgane przez covid, zmęczone wojennymi lękami, przerażone perspektywą konfliktu w Europie i zajęte własnymi sprawami. Zajmowanie się przegranym PiS-em nie jest obecnie naszym narodowym sportem, nie mylcie własnych politycznych fantazji z rzeczywistością. Obywatelom kłębią się w głowach wojenne lęki, a tymczasem w ostatnim tygodniu kampanii samorządowej znów próbowano im puszczać zdartą płytę”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30867898,szanowna-platformo-nie-ma-zadnego-pokolenia-15-pazdziernika.html

— LEWICA JEST NAJWIĘKSZYM PRZEGRANYM TYCH WYBORÓW – JAKUB MAJMUREK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Z drugiej strony, Lewica musiała utworzyć rząd z Platformą. Obiecywała to swoim wyborcom w kampanii. Jej elektorat jest jeszcze bardziej antypisowski niż ten KO i decyzja, by nie tworzyć rządu, który może w końcu odsunąć PiS od władzy, byłaby dla niego zupełnie niezrozumiała. Gdy jednak tkwi się w takiej koalicji, trzeba mieć pomysł, jak się odróżnić od silniejszego partnera i jak pokazać wyborcom sprawczość. Lewica jak dotąd słabo sobie radzi z obiema tymi rzeczami”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/lewica-jest-najwiekszym-przegranym-tych-wyborow/

— ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA FREKWENCJĘ PONOSZĄ POLITYCY. I ICH ZADANIEM NIE JEST NARZEKANIE NA TO, W JAK SKRAJNIE TRUDNYCH WARUNKACH PRZYSZŁO IM DZIAŁAĆ – KATARZYNA PRZYBORSKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Odpowiedzialność za frekwencję ponoszą politycy. I ich zadaniem nie jest narzekanie na to, w jak skrajnie trudnych warunkach przyszło im działać, tylko trafić do wyborców, którzy w większości myślą racjonalnie, obserwują, a z tego, co widzą – wyciągają wnioski”.

— SAMI NIE UWIERZYLI W KOALICJĘ 15 PAŹDZIERNIKA, O KTÓREJ OPOWIADALI WYBORCOM. TO POLITYCY PIERWSI WRÓCILI DO ZWYKŁYCH PRZEPYCHANEK, ENTUZJAZM OPADŁ. NIE MA FAL. JEST FLAUTA – DALEJ PRZYBORSKA: “Dlaczego demokraci zeszli z powyborczej fali entuzjazmu, która ich mogła ponieść przez wybory samorządowe do europejskich? Bo sami nie uwierzyli w koalicję 15 października, o której opowiadali wyborcom. To politycy pierwsi wrócili do zwykłych przepychanek, zapominając, że walka z populizmem to długi marsz. Nie mieli cierpliwości. A wyborcy tę ściemę wyłapali, ich entuzjazm opadł. Nie ma fal. Jest flauta”.

— PIS UMOCNIŁ SIĘ KOLEJNĄ WYGRANĄ. POKAZAŁ KONSEKWENCJĘ, WALCZY O KAŻDY PRZYCZÓŁEK – DALEJ PRZYBORSKA: “Trzeba będzie wiosłować, bo PiS umocnił się kolejną wygraną. Pokazał konsekwencję, walczy o każdy przyczółek. O każdą złotówkę, na wydanie której będzie miał teraz wpływ poprzez sejmiki, gdzie w ostatnich latach sukcesywnie zwiększał poparcie”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/pis-wygral-juz-zaczely-sie-rytualne-narzekania-na-wyborcow/

— NA WYBORY EUROPEJSKIE OBECNA STRATEGIA MOŻE NIE WYSTARCZYĆ, A PARTIE DEMOKRATYCZNE NIE MOGĄ SOBIE POZWOLIĆ NA PORAŻKĘ – ADAM SZOSTKIEWICZ NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Kiedy poznamy pełne wyniki, okaże się, czy słusznie nie podjął propozycji wspólnego startu Lewicy z KO i postawił na „wolnoamerykankę”: niech wyborcy głosują, jak chcą, a partnerzy zobaczą, jakie mają poparcie w elektoracie. Na wybory europejskie taka strategia może nie wystarczyć, a partie demokratyczne nie mogą sobie pozwolić na porażkę. Wynik wyborów jest dla koalicji 15 października nie tyle ostrzeżeniem, ile bodźcem do bilansu sił i środków potrzebnych do dalszego rządzenia”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2251891,1,te-wybory-wymusza-na-tusku-remanent-w-rzadzie-i-w-koalicji-obecna-strategia-moze-juz-nie-wystarczyc.read

— JEŚLI UKRAIŃCY ODPOWIEDZĄ TYM SAMYM, CZYLI EMBARGIEM NA POLSKIE PRODUKTY, STRACIMY JESZCZE WIĘCEJ – EDWIN BENDYK W ROZMOWIE Z KATARZYNĄ PRZYBORSKĄ W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Jeśli Ukraińcy odpowiedzą tym samym, czyli embargiem na polskie produkty, stracimy jeszcze więcej. Głównie nasz przemysł mleczarski, ale nie tylko, bo w ogóle jesteśmy największym eksporterem żywności do Ukrainy i po Chinach największym eksporterem w ogóle. Więc w liczbach bezwzględnych to polska gospodarka i polskie firmy poniosą największe straty. Tylko że dla Ukrainy straty są o wiele bardziej dotkliwe właśnie ze względu na rolę gospodarki dla skuteczności oporu stawianego Rosji”.

— 8 MLD HRYWIEN, JAKIE NIE WPŁYNĘŁY Z CEŁ W LUTYM, TO JAKIEŚ KILKADZIESIĄT TYSIĘCY POCISKÓW ARTYLERYJSKICH MNIEJ NA FRONCIE – DALEJ BENDYK U PRZYBORSKIEJ: “Ukraińska gospodarka nie jest na niby, nie jest jakimś dodatkiem do tego, co żołnierze robią na froncie, tylko jest integralną częścią wysiłku wojennego. 8 mld hrywien, jakie nie wpłynęły z ceł w lutym, to jakieś kilkadziesiąt tysięcy pocisków artyleryjskich mniej na froncie. Narodowy Bank Ukrainy szacuje także, że na skutek blokady import do Ukrainy w lutym był mniejszy o 350–400 mln dolarów. To ma z kolei wpływ na inflację, bo blokada utrudnia i podnosi koszty importu, a więc przyczynia się do wzrostu cen”.

— NIE ROZUMIEM, DLACZEGO ZAMYSŁ DONALDA TUSKA WOBEC PAWŁA KOWALA NIE ZOSTAŁ CIĄGLE ZREALIZOWANY – MÓWI BENDYK W KP: “Potrzeba kogoś, kto by dysponował szerszym oglądem i dobrą znajomością tematyki ukraińskiej, z autorytetem w Kijowie i… we własnym rządzie. Rozumiem, że taki był zamysł Donalda Tuska wobec Pawła Kowala. Nie rozumiem, dlaczego nie został on ciągle zrealizowany”.
https://krytykapolityczna.pl/swiat/bendyk-blokada-granicy-uderza-w-zdolnosci-obronne-ukrainy-rozmowa/

— ADAM GLAPIŃSKI KOŃCZY DZIŚ 73 LATA. Stanisław Żelichowski 80!

— URODZINY: Stanisław Żelichowski, Adam Glapiński, Marcin Dzierżanowski.