— 35 LAT TEMU PODPISANO POROZUMIENIE OKRĄGŁEGO STOŁU.

— KOSINIAK-KAMYSZ O SKŁADCE ZDROWOTNEJ: NIE WYOBRAŻAM SOBIE, ŻEBY TEN PROJEKT NIE PRZESZEDŁ. ON I TAK NIE SPEŁNIA W PEŁNI NASZYCH OCZEKIWAŃ, POWINIEN BYĆ DALEJ IDĄCY, PETRU: NIE MOŻEMY W NIESKOŃCZONOŚĆ DOPŁACAĆ DO CEN PRĄDU – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/04/05

— NAJBARDZIEJ ZAWIEDZIONY, SPOŚRÓD WYBORCÓW PARTII KOALICYJNYCH, JEST ELEKTORAT TRZECIEJ DROGI – AGNIESZKA KUBLIK W GW CYTUJE RAPORT FUNDACJI BATOREGO: „Badania przeprowadzone w „wahających się” województwach (dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, podlaskim i świętokrzyskim) potwierdzają, że ta ostatnia grupa jest najbardziej sceptyczna wobec nowego rządu i zarazem najbardziej zdemobilizowana przed wyborami samorządowymi ze wszystkich wyborców obecnej koalicji rządzącej. Zwolennicy Trzeciej Drogi mają zastrzeżenia co do tego, jak została przeprowadzona zmiana władz w mediach publicznych, a część jest po prostu zmęczona przeciągającymi się rozliczeniami i trwającym konfliktem między KO a PiS” – wynika z analizy”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30857750,zawiedzione-nadzieje-i-demobilizacja-jakie-nastroje-dominuja.html

— SONDAŻ IPSOS: PIS WYRAŹNIE PROWADZI, DZWON ALARMOWY DLA KOALICJI 15 PAŹDZIERNIKA – MICHAŁ DANIELEWSKI W OKO.PRESS: “Trzy dni przed wyborami samorządowymi Prawo i Sprawiedliwość prowadzi z czteropunktową przewagą nad KO – wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM. Demobilizacja młodych, w szczególności młodych kobiet, może być fatalna w skutkach dla obozu rządzącego”.

— WYNIKI BADANIA IPSOS DLA OKA DO SEJMIKÓW:
PiS – 29 proc.
KO – 25 proc.
Trzecia Droga – 11 proc.
Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 10 proc.
Lewica – 7 proc.
Bezpartyjni Samorządowcy – 7 proc.
Inny komitet – 2 proc.
Trudno Powiedzieć – 9 proc.

— WYDAJE SIĘ, ŻE NAJBARDZIEJ REALNY WYNIK WYBORCZY W GŁOSOWANIU DO SEJMIKÓW TO WIRTUALNY REMIS MIĘDZY DWIEMA NAJWIĘKSZYMI PARTIAMI, Z NIEZNACZNĄ, MINIMALNĄ PRZEWAGĄ ALBO PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI ALBO KOALICJI OBYWATELSKIEJ – DALEJ DANIELEWSKI W OKU: “Po pierwsze, wydaje się, że najbardziej realny wynik wyborczy w głosowaniu do sejmików to wirtualny remis między dwiema największymi partiami, z nieznaczną, minimalną przewagą albo Prawa i Sprawiedliwości albo Koalicji Obywatelskiej. Po drugie, interpretacja tego wyniku będzie zależała od intencji oceniającego. Jedni obwieszczą sukces PiS, argumentując, że partia Kaczyńskiego mimo kłopotów i kilkumiesięcznej defensywy wciąż jest konkurencyjna na politycznym rynku. Inni stwierdzą, że to pierwsze wybory od 9 lat, w których Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskało znaczącej procentowej przewagi nad swoim głównym rywalem z PO. Po trzecie, bardzo prawdopodobny scenariusz jest również taki, że z wyborów do sejmików… wszyscy najwięksi gracze wyjdą w jakimś sensie przegrani… Prawo i Sprawiedliwość nawet jeśli uciuła 1-2 pkt. proc. przewagi nad KO, straci władzę w co najmniej połowie z ośmiu województw, w których dziś rządzi, co pogłębi frustrację partyjnego aparatu”.

— JEŚLI ZAŚ FORMACJA DONALDA TUSKA NIE SKOŃCZY WYŚCIGU NA PIERWSZYM MIEJSCU, ROZCZARUJE SWOJĄ BAZĘ WYBORCZĄ, KTÓRA JAK SIĘ WYDAJE, OCZEKUJE ROZGROMIENIA FORMACJI KACZYŃSKIEGO W TYCH WYBORACH – DALEJ DANIELEWSKI W OKU: “Jeśli zaś formacja Donalda Tuska nie skończy wyścigu na pierwszym miejscu, rozczaruje swoją bazę wyborczą, która jak się wydaje, oczekuje rozgromienia formacji Kaczyńskiego w tych wyborach. Trzecia Droga prawdopodobnie nie uzyska lepszego wyniku, niż w wyborach parlamentarnych, co będzie dużym rozgoryczeniem zwłaszcza dla PSL. Konfederacja pewnie po raz kolejny wbrew optymistycznym sondażom znów nie zdoła uzyskać dwucyfrowego wyniku, co wzmocni narrację o szklanym suficie ugrupowania Mentzena i Bosaka. Lewica każdy wynik powyżej 7 proc. powinna brać z pocałowaniem ręki, ale nie zmienia to faktu, że taki dorobek pogłębi poczucie marazmu tej formacji i wizerunek najsłabszego elementu koalicji rządowej”.
https://oko.press/sondaz-ipsos-pis-wyraznie-prowadzi

— PRAWIE POŁOWA POLAKÓW NIE ZAMIERZA UCZESTNICZYĆ W TEGOROCZNYCH WYBORACH SAMORZĄDOWYCH – SE: “Prawie połowa Polaków nie zamierza uczestniczyć w tegorocznych wyborach samorządowych – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie „Super Expressu”. Według badania frekwencja wyniesie 56 proc.”.
https://polityka.se.pl/wiadomosci/wybory-samorzadowe-bez-emocji-mamy-badania-pollstera-aa-VJQU-fNHw-WDpE.html

— CZY JEDNAK WŚRÓD WYBORCÓW KOALICJI NIE PRZEWAŻY INERCJA? – JAKUB MAJMUREK W NEWSWEEKU: “Weto Dudy w sprawie popieranej przez większość Polaków ustawy liberalizującej dostęp do antykoncepcji awaryjnej przypomniało też wszystkim jak bardzo konserwatywny i w swoim konserwatyzmie oderwany od społeczeństwa jest obóz Zjednoczonej Prawicy. Czy jednak mimo tego, wśród wyborców koalicji nie przeważy inercja? Tym bardziej że kampania samorządowa, zwłaszcza na poziomie sejmikowym, powszechnie oceniana jest jako dość niemrawa i mało angażująca, a Tusk ze swoim profrekwencyjnym przekazem uaktywnił się dopiero na ostatniej prostej. Przekonamy się w niedzielę”.
https://www.onet.pl/informacje/newsweek/tusk-siega-po-bron-kaczynskiego-ma-dwa-kluczowe-cele/19tk5yb,452ad802

— TEMAT ABORCJI PRZESĄDZIŁ O WYBORACH. KOALICJA RZĄDZĄCA NIE MOŻE ZAMIEŚĆ GO POD DYWAN – BEN STANLEY W KULTURZE LIBERALNEJ: “Aborcja była ważnym czynnikiem decydującym o tym, na kogo głosowały Polki i Polacy w wyborach parlamentarnych 15 października. Dlatego spór o aborcję wewnątrz koalicji rządzącej nie zostanie łatwo zamieciony pod dywan. Biorąc pod uwagę, że koalicja rządząca obejmuje zarówno konserwatystów, jak i socjaldemokratów, było do przewidzenia, że kilka kwestii prędzej czy później wywoła kontrowersje. Jedną z najważniejszych z nich jest aborcja”.
https://kulturaliberalna.pl/2024/04/05/stanley-temat-aborcji-przesadzil-o-wyborach-koalicja-rzadzaca-nie-moze-zamiesc-go-pod-dywan/

— AMBASADOR IZRAELA PRZEBIŁ NAWET GRZEGORZA BRAUNA – MICHAŁ PŁOCIŃSKI W RZ: “Chyba żaden pojedynczy człowiek nie zrobił tak dużo złego dla wizerunku Izraela w Polsce i stosunków polsko-izraelskich. Co szokujące, tym człowiekiem jest dyplomata wysłany do Polski właśnie po to, by o te stosunki dbać. Przebił nawet Grzegorza Brauna z gaśnicą. Oczywiście pan ambasador z pewnością to wyprze i uzna, że nawet mocno proizraelska „Rzeczpospolita” to też widocznie antysemici. Bo sam ostatni raz patrzył w lustro pewnie wtedy, gdy chciał sprawdzić, jak leży na nim czapka czerwonoarmisty ze słynnego zdjęcia krążącego po sieci, którą przywdział niegdyś na paradę z okazji rocznicy zwycięstwa Armii Czerwonej nad Trzecią Rzeszą na Placu Czerwonym w Moskwie”.
https://www.rp.pl/komentarze/art40111181-michal-plocinski-ambasador-izraela-w-kanale-zero-przebil-nawet-grzegorza-brauna-z-gasnica

— TO TEŻ POKAZUJE PUSTKĘ SENSU JAKA ZIEJE Z SAMEGO ŚRODKA UŚMIECHNIĘTEJ POLSK – RAFAŁ WOŚ W INTERII: “Ostatnio Donald Tusk próbuje na to reagować. Pokazuje, że „dowozi” 800+ albo kontynuuje zbrojenia na wypadek wojny. To też jest znamienne, że szef antypisowskiego rządu szczyci się… pisowskimi projektami. I to też pokazuje pustkę sensu jaka zieje z samego środka uśmiechniętej Polski”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-antypis-ma-wladze-oraz-nienawisc-poza-tym-nie-maja-niczego,nId,7431094

— PROJEKT MINISTERSTWA ZDROWIA W SPRAWIE PIGUŁKI „DZIEŃ PO” TO BUBEL. SKORZYSTAJĄ NA NIM – JUDYTA WATOŁA W GW: “- Pani minister może mówić swoje, a ja wiem swoje. Nie ma mowy, żebym wypisał receptę bez zgody rodzica czy opiekuna, bo w ten sposób naruszę prawa pacjenta i tylko się ośmieszę. A jeszcze rzecznik odpowiedzialności zawodowej mógłby mi postawić zarzut naruszenia kodeksu etyki farmaceuty. – mówi Piotr Brukiewicz, były prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej. Na całym zamieszaniu korzystać będą internetowe receptomaty, bo kupienie za kilkadziesiąt złotych recepty na pigułkę „dzień po” będzie wciąż łatwiejsze dla niejednej nastolatki niż odbycie zahaczającej o intymne informacje rozmowy z aptekarzem, nawet jeśli miałaby się odbyć bez obecności rodzica, czy innej dorosłej osoby”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30858814,projekt-ministerstwa-zdrowia-w-sprawie-pigulki-dzien-po-to.html

— URODZINY: Teresa Bogucka, Marcin Krupa, Tomasz Lejman, Edyta Mydłowska-Krawcewicz, Magda Dobrzańska-Frasyniuk.