—  78 LAT kończy dziś premier Hanna Suchocka.

— KTO NAMI RZĄDZI – ROZMOWA Z PREMIER HANNĄ SUCHOCKĄ NA WIRTUALNEJ POLSCE:
https://www.youtube.com/watch?v=yL0RSDcQzFQ

— 43 LATA TEMU ukazało się pierwsze wydanie „Tygodnika Solidarność”
https://www.tysol.pl/a5962-3-kwietnia-1981-roku-ukazal-sie-pierwszy-numer-Tygodnika-Solidarnosc

— TUSK DO NETANJAHU I AMBASADORA IZRAELA: TRAGICZNY ATAK NA WOLONTARIUSZY I WASZA REAKCJA BUDZĄ ZROZUMIAŁĄ ZŁOŚĆ – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/04/03

— PSL – CHOĆ OFICJALNIE NIE PODJĄŁ DECYZJI – JEST Z KOALICJĄ OBYWATELSKĄ JUŻ PRAWIE DOGADANY – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Kluczowe jest to, w jakiej konfiguracji Koalicja 15 Października pójdzie do wyborów europejskich. Tusk zaproponował PSL-owi wspólny start w tym wyścigu, bo obie partie wchodzą w skład Europejskiej Partii Ludowej (EPP) i silna reprezentacja polska w tej frakcji daje nam spore pole manewru w Unii Europejskiej. Według moich informacji PSL – choć oficjalnie nie podjął decyzji – jest z Koalicją Obywatelską już prawie dogadany. Wewnętrzne badania wskazują, że połączone siły mogą dać takiemu sojuszowi o kilka mandatów więcej”.

— NAJWYŻSZE NOTOWANIA MAJĄ W TEJ CHWILI SZEF MSZ RADOSŁAW SIKORSKI I MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ADAM BODNAR – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Najwyższe notowania mają w tej chwili szef MSZ Radosław Sikorski i minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Tusk wcale nie zdradza się ze swoimi planami, więc do wszelkich spekulacji w sprawie rekonstrukcji trzeba podchodzić ostrożnie. Co do ministrów z Trzeciej Drogi czy Lewicy, to tu potrzebne są ustalenia koalicyjne. Ale powody zmian w ministerialnych gabinetach mogą być bardzo różne. Wymieniany w tym kontekście minister rolnictwa Czesław Siekierski z PSL sam podobno chciałby odejść, bo jego konflikt z wiceministrem Michałem Kołodziejczakiem się zaostrza. A dotyczy obsady poszczególnych stanowisk, np. w KRUS”.

— JEŚLI TRZASKOWSKI NIE WYGRA WYBORÓW NA PREZYDENTA WARSZAWY JUŻ W PIERWSZEJ TURZE, TO MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE SIKORSKI ZGŁOSI POMYSŁ PRAWYBORÓW PREZYDENCKICH – PISZE DALEJ WIELOWIEYSKA W GW: “W koalicji buzują też spekulacje dotyczące wyborów prezydenckich. Teoretycznie kandydatem KO ma być Rafał Trzaskowski, ale jeśli nie wygra wyborów na prezydenta Warszawy już w pierwszej turze, to może się okazać, że Sikorski zgłosi pomysł prawyborów prezydenckich i sam zechce stanąć w szranki z Trzaskowskim. Sikorski jest na fali, staje się coraz bardziej popularny, więc liczy, że takie prawybory wygra. Trzaskowski takiego scenariusza się obawiał od dawna, jego ludzie już dwa lata temu prorokowali, że Sikorski nie zrezygnował z ambicji prezydenckich”.

— MOŻNA USŁYSZEĆ, ŻE SAM TUSK ROZWAŻA START W WYBORACH NA PREZYDENTA, ROZTACZAJĄC PRZED KOSINIAKIEM-KAMYSZEM WIZJĘ PREMIEROSTWA – TWIERDZI WIELOWIEYSKA: “Z kolei w Trzeciej Drodze można usłyszeć, że sam Tusk rozważa start w wyborach na prezydenta RP, i już dziś przygotowuje sobie grunt pod ten manewr, a jeśli sondaże będą mu sprzyjać, to wystartuje. I co więcej, doprowadzi do rozłamu w Trzeciej Drodze, roztaczając przed liderem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem wizję premierostwa. A to z kolei oznaczałoby, że PSL poprze kandydata KO w wyborach prezydenckich. – Kosiniak-Kamysz wierzy, że dzięki temu będzie tym premierem, a to mrzonki – narzekają w Polsce 2050”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30851601,wielowieyska-w-otoczeniu-premiera-trwa-ostra-rywalizacja-tylko.html

— WYNIK SEJMIKOWY ZDECYDUJE O WARUNKACH POLITYCZNEJ GRY NA NASTĘPNY ROK – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Wynik wyborów samorządowych może zrewolucjonizować polską scenę polityczną. Zwycięstwo jednej z największych partii oraz wynik pozostałych zadecyduje o układzie sił na rok przed kolejnymi wyborami”.

— DLA PIS WAŻNIEJSZY JEST SYGNAŁ, ŻE POGŁOSKI O ŚMIERCI TEJ PARTII BYŁY PRZESADZONE – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “PiS gra o najwyższą stawkę. Wie, że teoretycznie możliwe jest – choć coraz mniej – zwycięstwo na punkty z Koalicją Obywatelską w wyborach do sejmików, co byłoby ważnym osiągnięciem. Oddanie władzy ma tu mniejsze znaczenie – PiS ma zbyt małe zdolności koalicyjne, by utrzymać władzę w województwach. Ważniejszy jest sygnał, że pogłoski o śmierci tej partii były przesadzone”.
https://www.rp.pl/komentarze/art40098891-michal-szuldrzynski-wybory-samorzadowe-2024-wynik-sejmikowy-zdecyduje-o-warunkach-politycznej-gry-na-nastepny-rok

— PAŹDZIERNIK W KWIETNIU – JERZY BACZYŃSKI I MARIUSZ JANICKI W TYGODNIKU POLITYKA: “Kluczowe okaże się utrzymanie politycznej determinacji demokratycznych wyborców. Chodzi o kwietniowe potwierdzenie październikowej decyzji”.

— JEŚLI ZNOWU, NA POZIOMIE SEJMIKÓW, WYGRA PIS, TO DEMOKRATYCZNA REWOLUCJA RZECZ JASNA SIĘ OD TEGO NIE ZAŁAMIE, ALE ZRODZI SIĘ PYTANIE, DLACZEGO ZNOWU ZWYCIĘŻYŁ KACZYŃSKI – DALEJ BACZYŃSKI I JANICKI: “Tu nie chodzi tylko o ambicje Tuska, ale o całościowy obraz Polski pod nowymi rządami. Jeśli znowu, na poziomie sejmików, wygra PiS, to demokratyczna rewolucja rzecz jasna się od tego nie załamie, ale zrodzi się pytanie, dlaczego znowu zwyciężył Kaczyński, skoro podobno już go prawie nie ma, a Polacy gremialnie odrzucili populizm. Oczywiście są tu dyżurne wyjaśnienia, że demokraci są podzieleni, pluralistyczni, że trzeba traktować ich jako całość, niemniej wreszcie wypadałoby PiS po prostu pokonać, zepchnąć z pierwszego miejsca”.

— ZMIANA KIERUNKU WIATRU NIE JEST DOSTRZEGALNA OD RAZU, MOŻE JEDNAK URUCHOMIĆ PROCESY, NAD KTÓRYMI TRUDNO POTEM ZAPANOWAĆ. A PIS GORĄCZKOWO SZUKA TAKIEGO PUNKTU ZWROTNEGO – DALEJ BACZYŃSKI I JANICKI W TYGODNIKU POLITYKA: “Jeśli Kaczyński utrzyma przewagę nie w jednym, ale w trzech, czterech czy pięciu sejmikach, propaganda prawicy rozdmucha to do niebotycznych rozmiarów, pojawią się hasła o „końcu Tuska”, o triumfalnym powrocie „propolskiej opcji”, rozczarowaniu „koalicją 13 grudnia”, bo PiS wciąż jest mistrzem autopromocji, z niczego potrafi wycisnąć wszystko. Na scenie politycznej oczywiście nie zajdą natychmiast zmiany, Tusk pozostanie premierem, a koalicja się nie rozpadnie, choć wybory samorządowe mogą zmienić w niej wewnętrzny układ sił. Ale wiadomo, jak istotna w polityce jest tzw. atmosfera, podskórne trendy, psychologiczna przewaga. Wpływa to na zachowania, poglądy, oczekiwania, prognozy. Zmiana kierunku wiatru nie jest dostrzegalna od razu, może jednak uruchomić procesy, nad którymi trudno potem zapanować. A PiS gorączkowo szuka takiego punktu zwrotnego”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2251157,1,pazdziernik-w-kwietniu

— PREZES ZROBIŁ TO, CO MUSIAŁ. ALE MIERNIKIEM NASTROJÓW JEST TU „GAZETA POLSKA”. JEJ NACZELNY TOMASZ SAKIEWICZ JAKOŚ NIE WZYWA DO MASOWYCH PROTESTÓW W OBRONIE SUWERENNEJ POLSKI – AGATA KONDZIŃSKA CYTUJE W GW ANONIMOWEGO POLITYKA PIS: “- Prezes zrobił to, co musiał. Ale miernikiem nastrojów jest tu „Gazeta Polska”. Jej naczelny Tomasz Sakiewicz jakoś nie wzywa do masowych protestów w obronie Suwerennej Polski – opowiada mój rozmówca. I przypomina, że agenci jednego dnia przeszukali dom Ziobry, a drugiego – jego warszawskie mieszkanie. – Normalnie już by tam było 50 osób z klubów „Gazety Polskiej”, oflagowanych, z transparentami – ocenia. Wymienia inne przykłady: – Nie było wezwań do protestów przed Ministerstwem Sprawiedliwości, konferencji za konferencją”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30851087,pis-na-ostatniej-prostej-kampanii-klopoty-suwerennej-polski.html

— ROSJANIE UTRZYMUJĄ INICJATYWĘ W PROWADZENIU WOJNY – PIOTR LEWANDOWSKI W OKO.PRESS: “ Rosjanie skutecznie uderzają w ukraińską infrastrukturę energetyczną. Ukraiński dron „Wściekły” bronią na rosyjskie rafinerie. Masakra batalionowej grupy bojowej agresora. Ukraińskie siły zbrojne nadal realizują strategiczny plan obronny, uniemożliwiając Rosji osiąganie znaczących sukcesów. Prezydent Zełenski w wywiadzie opublikowanym w CBS News stwierdził jednak, że siły ukraińskie nie są wystarczająco przygotowane do odparcia ofensywy rosyjskiej spodziewanej wiosną. Obecne zasoby ukraińskie są cały czas zużywane w wyniku rosyjskich działań zaczepnych prowadzonych na wielu odcinkach frontu, natomiast pomoc Zachodu jest niewystarczająca, ze względu na jej drastyczne ograniczenie przez USA”.
https://oko.press/rosjanie-utrzymuja-inicjatywe-w-prowadzeniu-wojny-sytuacja-na-froncie

— W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH NIE MA TEMATU ZAPEWNIENIA NAM BEZPIECZEŃSTWA. O BUDOWIE SCHRONÓW I INFRASTRUKTURY ODPORNEJ NA WOJNĘ DRONÓW – CICHO. NIEBYWAŁE! ZUPEŁNIE TAK, JAKBY OBOK NAS NIE TOCZYŁA SIĘ PRAWDZIWA WOJNA – JAROSŁAW KUISZ W INTERII.

— WYSTARCZY, ŻE ROSJANIE ROZPOCZNĄ KOLEJNĄ OFENSYWĘ LĄDOWĄ, A JEJ SKUTKI ODCZUJEMY NATYCHMIAST – DALEJ KUISZ W INTERII: “Przyglądamy się temu z niepokojem, jednocześnie na tle historii mając świadomość nieprzyzwoitego komfortu, z którego korzystamy – żyjąc w pokoju. Jednak mądrość starożytnych: „chcesz pokoju szykuj się na wojnę”, zdecydowanie zbyt powoli do nas dociera. Zachowujemy się tak, jak gdyby nasze spokojne życie obok wojny, po prostu mogło trwać. To jest złudzenie. Wystarczy, że Rosjanie rozpoczną kolejną ofensywę lądową, a jej skutki odczujemy natychmiast. W pierwszej kolejności będzie to fala emigrantów, szukających bezpieczeństwa”.

— PROPAGANDA NIE OBRONI PAŃSTWA – DALEJ KUISZ: “Ostatnie lata były gorzką lekcją. Już po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie widzieliśmy werbalnych obrońców polskich granic, którzy w MSZ sprzedawali wizy na lewo. To pseudo-patriotyzm, nic więcej. W latach 30. mieliśmy tego pod dostatkiem. Słowa okazały się tak wzniosłe, że aż puste. Propaganda nie obroniła państwa”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-w-imie-czego-bronic-kraju,nId,7426809

— URODZINY: premier Hanna Suchocka, Ewa Draus.