— NOWY SONDAŻ: KO LIDEREM, DUŻY SPADEK POPARCIA DLA TRZECIEJ DROGI – RZ: “Koalicja Obywatelska może liczyć na 31,9 proc. To wynik tylko nieznacznie gorszy niż ten sprzed miesiąca, gdy KO miała 32,6 proc. To spadek o 0,7 pkt proc. Swoje notowania utrzymuje za to PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego ma w marcowym badaniu IBRiS 30 proc. w porównaniu do 30,1 proc. w lutym. Trzecia Droga ma w marcowym badaniu IBRiS 10,7 proc. To dokładnie o 4 pkt proc. mniej niż przed miesiącem. Aborcję na swoje sztandary w kampanii samorządowej wzięła za to Lewica. W badaniu IBRiS ma 9,5 proc. To wzrost o 0,8 pkt proc. w porównaniu z lutym tego roku. Swoje wzrosty odnotowuje też Konfederacja, która ma teraz 8,6 proc. W lutym mogła liczyć na 7,6 pkt proc.”.
https://www.rp.pl/polityka/art40063531-nowy-sondaz-ko-liderem-duzy-spadek-poparcia-dla-trzeciej-drogi

— NOWEJ WŁADZY ZAGRAŻA DZIŚ MNIEJ PIS CZY JAKAŚ NOWA SIŁA, A BARDZIEJ POWINNA SIĘ OBAWIAĆ ZMARNOWANIA POTENCJAŁU 75-PROCENTOWEJ FREKWENCJI Z JESIENI – MARCIN DUMA W ROZMOWIE Z MARKIEM KĘSKRAWCEM W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Nasze partie nauczyły się dostosowywać do niestabilnej rzeczywistości. Są bardziej plastyczne niż kiedyś. Widać np. wyraźnie, jak dużą przemianę przeszedł Donald Tusk, adaptując się do nowych czasów postpolityki i szybciej reagując na różne wyzwania. Myślę, że nowej władzy zagraża dziś mniej PiS czy jakaś nowa siła, a bardziej powinna się obawiać zmarnowania potencjału 75-procentowej frekwencji z jesieni. Niektórzy z tych ludzi zastanawiają się dziś, czy dalej ufać nowej władzy i pójść na wybory 7 kwietnia”.

— NA NIC ZDA SIĘ ODWRACANIE PRZEZ TRZECIĄ DROGĘ UWAGI W STRONĘ SKŁADKI ZDROWOTNEJ DLA PRZEDSIĘBIORCÓW, BO TO ZUPEŁNIE INNY KALIBER. WIDAĆ TO PO ICH SONDAŻACH, KTÓRE ZACZĘŁY SPADAĆ – DALEJ DUMA U KĘSKRAWCA W TP: “Dziś wydaje się, że marszałek Hołownia zrobił najgorszą rzecz: odłożył sprawę, budząc podejrzenia, że jest kościółkowy i tak naprawdę niczego nie chce zmienić. Po epoce PiS nie powinno się tak robić, trzeba podejmować decyzje, choćby oznaczało to kłopoty przy uchwalaniu ustaw. Na nic zda się odwracanie przez Trzecią Drogę uwagi w stronę składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, bo to zupełnie inny kaliber. Widać to po ich sondażach, które zaczęły spadać”.

— ZJEDNOCZONA PRAWICA PRZEZ OSIEM LAT WYRZĄDZIŁA ELITOM POLITYCZNYM OGROMNĄ KRZYWDĘ, BO DOPROWADZIŁA DO „SMUTNEJ” SYTUACJI, W KTÓREJ OBYWATELE NAUCZYLI SIĘ, IŻ MOGĄ CZEGOŚ WYMAGAĆ OD WŁADZY – MÓWI DUMA KĘSKRAWCOWI W TP: “To najciekawszy wniosek z badań. Zjednoczona Prawica przez osiem lat wyrządziła elitom politycznym ogromną krzywdę, bo doprowadziła do „smutnej” sytuacji, w której obywatele nauczyli się, iż mogą czegoś wymagać od władzy, a jej obowiązkiem jest spełnić złożone obietnice. W pewnym sensie pojawił się nowy obywatel, który nie uważa już, że słowa, jakie padają w kampanii, to tylko gra i ogólna opowieść o kierunku rządzenia. Już nie chcemy słuchać o lesie, ale o konkretnych stu drzewach. Dzisiejszy wyborca posiada inną świadomość, i nie ma większego znaczenia, czy jest konfederatą, pisowcem czy platformersem; liberałem czy lewakiem”.

— KAŻDY PAMIĘTA, ŻE KACZYŃSKI SWOIM WYBORCOM DOWOZIŁ OBIETNICE, MĄDRZEJ LUB GŁUPIEJ, ALE ZA TO W TEMPIE STRAŻY POŻARNEJ – JESZCZE DUMA U KĘSKRAWCA: “Każdy pamięta, że Kaczyński swoim wyborcom dowoził obietnice, mądrzej lub głupiej, ale za to w tempie straży pożarnej. Obecnie Polacy oczekują tego samego, a nie rozkładania rąk i mówienia, że kwota wolna 60 tys. zł to jednak nie teraz, bo finanse państwa się nie zgadzają. Trzeba było wcześniej tyle nie gadać”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/polak-mowi-sprawdzam-nowy-wyborca-surowo-rozliczy-obietnice-politykow-186575

— KACZYŃSKI: TUSK KWALIFIKUJE SIĘ POD CIĘŻKI ARTYKUŁ KODEKSU KARNEGO – OD 10 LAT DO DOŻYWOCIA, CIR: RADA DS. SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA NIE BĘDZIE UZNAWAĆ DYPLOMÓW MBA Z COLLEGIUM HUMANUM – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/03/27/
— BEZSILNOŚĆ W KOMISJI DS. PEGASUSA. „W PIS WIEDZĄ, ŻE NIC NIE MAMY” – MICHAŁ KOKOT W GW: “Inny, wyraźnie zniechęcony, stwierdza: – Nie ma woli politycznej, by ta komisja mogła pracować. Mamy tarzać się w błocie z politykami z PiS i wysłuchiwać obelg, a całą śmietankę spije i tak rząd, ogłaszając szczegóły inwigilacji. Chodzi o planowane na kwiecień wystąpienie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara w Sejmie. Zapowiada on ujawnienie szczegółów dotyczących Pegasusa. W części komisji panuje frustracja, że jego resort nie dzieli się w sposób wystarczający posiadanymi informacjami. – Wszyscy są zszokowani tym brakiem współpracy. Przecież w PiS wiedzą, że nic nie mamy, bo mają wgląd w te same materiały, co my. Czy w rządzie nie zdają sobie sprawy, że jeśli nie zaczną się dzielić, to alternatywą jest powrót PiS do władzy? – pyta jeden ze śledczych”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30833241,rosnie-frustracja-w-komisji-ds-pegasusa-w-pis-widza-ze-nic.html

— Z INFORMACJI OKO.PRESS WYNIKA, ŻE JEDNYM Z PODEJRZANYCH W ŚLEDZTWIE JEST PIOTR W., KTÓRY MÓGŁ PÓJŚĆ NA WSPÓŁPRACĘ Z PROKURATURĄ – MARIUSZ JAŁOSZEWSKI I MARIA PANKOWSKA W OKO.PRESS: “Z informacji OKO.press wynika, że jednym z podejrzanych w śledztwie jest Piotr W., który mógł pójść na współpracę z prokuraturą. Czy to on dostarczył śledczym materiału do przygotowania dzisiejszej akcji? W. jest szefem firmy budowlanej Tiso, która na zlecenie Fundacji Profeto budowała ośrodek w Wilanowie. Jak opisywaliśmy, za pośrednictwem Tiso doszło niejasnych operacji na dotacji z Funduszu Sprawiedliwości. W efekcie zaginęło co najmniej 3,6 mln zł z publicznych pieniędzy, które mogły trafić z powrotem na konto Fundacji Profeto już jako czysta gotówka”.
https://oko.press/ziobro-sledztwo-prokuratury-nowe-fakty-fundusz-solidarnosci

— CZY W TEN SPOSÓB ZIOBRO BUDOWAŁ SOBIE WŁASNE MEDIA, BY NIE LICZYĆ SIĘ Z KAPRYSAMI TADEUSZA RYDZYKA? – EWA SIEDLECKA NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Blisko 100 mln z Funduszu dostała np. reklamująca w swoim radiu ugrupowanie Ziobry fundacja Profeto, której szefem był ks. Michał Olszewski, sercanin i były egzorcysta. Na co? Na budynek z salami nagraniowymi, który formalnie miał być schroniskiem dla ofiar przemocy. Czy w ten sposób Ziobro budował sobie własne media, by nie liczyć się z kaprysami Tadeusza Rydzyka?”

— A CZY DA SIĘ POSTAWIĆ JAKIEŚ ZARZUTY OSOBOM DYSPONUJĄCYM FUNDUSZEM SPRAWIEDLIWOŚCI? BĘDZIE TRUDNO, BO PRZEPISY SĄ NAPISANE TAK OGÓLNIKOWO – DALEJ SIEDLECKA: “A czy da się postawić jakieś zarzuty osobom dysponującym Funduszem Sprawiedliwości? Będzie trudno, bo przepisy są napisane tak ogólnikowo, że można je dowolnie interpretować. Takie luźne prawo trudno złamać. Ale wydatkowanie nawet najbardziej swobodnie przyznanych pieniędzy trzeba kontrolować, a tego Ziobro nie robił. Niekontrolowanie to przestępstwo niegospodarności i niedopełnienie obowiązków”.

— MOŻNA BĘDZIE MYŚLEĆ O POWAŻNYCH ZARZUTACH – JESZCZE SIEDLECKA: “A gdyby okazało się, że Ziobrowie mają jakieś relacje towarzysko-biznesowe z osobami powiązanymi z fundacją Profeto (warto w tym kontekście przeczytać tekst OKO.press), można będzie myśleć o poważnych zarzutach”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2250659,1,przeszukania-u-ziobry-i-innych-politykow-jego-partii-gdzie-szly-setki-milionow-z-publicznych-pieniedzy

— PROKURATURA MUSI MIEĆ MOCNE PRZESŁANKI. JEŚLI PÓŹNIEJ SĄD UZNAŁBY DZIAŁANIE ŚLEDCZYCH ZA NIEZASADNE, PIERWSZA SPEKTAKULARNA AKCJA WYMIERZONA W POPRZEDNIĄ WŁADZĘ MOGŁABY OBRÓCIĆ SIĘ PRZECIW OBECNIE RZĄDZĄCYM – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Działając w taki sposób, przeszukując nieruchomości należące do polityków Suwerennej Polski, którzy przez osiem lat niepodzielnie rządzili Ministerstwem Sprawiedliwości, prokuratura musi mieć mocne przesłanki. Przecież tego typu decyzje podlegają kontroli sądowej i jeśli później sąd uznałby działanie śledczych i funkcjonariuszy ABW za niezasadne, pierwsza spektakularna akcja wymierzona w poprzednią władzę mogłaby obrócić się przeciw obecnie rządzącym. Dlatego można przyjąć założenie, że śledczy dysponują materiałami, które upoważniły ich do takiego działania. Ale jeśli tak, to uderzenie w ludzi Suwerennej Polski jest uderzeniem w cały system prokuratury zbudowany przez Zjednoczoną Prawicę”.

— POWINNY TO BYĆ DZIAŁANIA PRZEMYŚLANE I TRANSPARENTNE, BY NIE DAĆ POWODU DO STAWIANIA ZARZUTÓW O PRZEJMOWANIE OD POPRZEDNIKÓW METOD – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Rozliczyć wszystkie przestępstwa i niegospodarność poprzedniej ekipy trzeba  – do ostatniego grosza. Ale powinny to być działania przemyślane i transparentne, by nie dać powodu do stawiania zarzutów o przejmowanie od poprzedników metod, tylko stosowanie ich w drugą stronę”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40063061-michal-szuldrzynski-przeszukanie-u-zbigniewa-ziobry-i-liderow-suwerennej-polski-koniec-bezkarnosci

— PRZEJRZAŁEM USTAWĘ O TS, BY OCENIĆ WSTĘPNY WNIOSEK W TEJ SPRAWIE. I MOIM ZDANIEM SĄ TAM PRZYNAJMNIEJ DWA ZARZUTY, KTÓRE BRZMIĄ POWAŻNIE – LESZEK BALCEROWICZ W ROZMOWIE Z KRZYSZTOFEM ADAMEM KOWALCZYKIEM W RZ: “Przejrzałem ustawę o TS, by ocenić wstępny wniosek w tej sprawie. I moim zdaniem są tam przynajmniej dwa zarzuty, które brzmią poważnie. Pierwszy to finansowanie deficytu budżetu przez NBP, co jest wyraźnie zakazane przez konstytucję. W 1997 r. wraz z grupą posłów naciskałem, żeby taki zakaz do niej wpisać”.

— W ZNANYCH MI KRAJACH ZACHODU NIE MA PRZYKŁADU STAWIANIA PRZED ODPOWIEDNIKIEM TRYBUNAŁU STANU PREZESA BANKU CENTRALNEGO ZA BŁĘDY W POLITYCE PIENIĘŻNEJ, ALBO ZA WYPOWIEDZI – MÓWI BALCEROWICZ KOWALCZYKOWI W RZ: “Chodzi mi o to, że w znanych mi krajach Zachodu nie ma przykładu stawiania przed odpowiednikiem Trybunału Stanu prezesa banku centralnego za błędy w polityce pieniężnej. Za wypowiedzi, które potem się nie sprawdzały, albo za wypowiedzi, które można by oceniać krytycznie. To byłby precedens prowadzący do łatwego stawiania przed trybunałem, ryzykowny z punktu widzenia niezależności banku centralnego”.

— SĄ PEWNE DZIEDZINY W RZĄDZIE, KTÓRE WYMAGAJĄ LUDZI SAMODZIELNYCH, DLA KTÓRYCH LICZY SIĘ REPUTACJA, A POSŁUSZEŃSTWO WOBEC PREMIERA NIE JEST NAJWAŻNIEJSZE – DALEJ BALCEROWICZ U KOWALCZYKA: “Trzeba pytać – przede wszystkim Donalda Tuska, jako głównego gospodarczego decydenta – skąd te braki pozytywnych propozycji dla rozwoju gospodarki? Ale także trzeba pytać ministrów. Są pewne dziedziny w rządzie, które wymagają ludzi samodzielnych, dla których liczy się reputacja, a posłuszeństwo wobec premiera nie jest najważniejsze. To Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jeżeli ktoś czuje się tam podwładnym, nie ma poczucia odpowiedzialności za bardzo ważne dziedziny, on się po prostu nie nadaje. Na razie opatruję to znakiem zapytania”.
https://www.rp.pl/gospodarka/art40063791-balcerowicz-do-ministrow-posluszenstwo-wobec-premiera-nie-jest-najwazniejsze

— NAJGORZEJ SPRAWY SIĘ MAJĄ Z ODBUDOWYWANIEM WSPÓLNOTY POLAKÓW. MOIM ZDANIEM JESTEŚMY PODZIELENI NIE MNIEJ, NIŻ BYLIŚMY PRZED WYBORAMI PARLAMENTARNYMI – ALEKSANDER HALL W RZ: “Najgorzej sprawy się mają z odbudowywaniem wspólnoty Polaków. Moim zdaniem jesteśmy podzieleni nie mniej, niż byliśmy przed wyborami parlamentarnymi. Być może nawet bardziej, bo do starych podziałów doszły także nowe. Także po utracie władzy to ugrupowanie nie jest zainteresowane łagodzeniem podziałów. Do odbudowywania wspólnoty Polaków nie przyczyniają się także poczynania Nowej Lewicy i znacznej części polityków KO. Donald Tusk w kampanii przed ubiegłorocznymi wyborami zapowiadał, że po zwycięstwie wyborczym nie ograniczy się do rozliczenia rządów PiS-u, ale doprowadzi do pojednania Polaków. Wydaje się jednak, że ma to być pojednanie na warunkach zwycięzców wyborów, a więc z góry skazane na porażkę”.

— RÓŻNORODNOŚĆ TRZEBA UZNAĆ I SZANOWAĆ. TO JEST WSTĘPNY I NAJWAŻNIEJSZY WARUNEK MOZOLNEJ ODBUDOWY POCZUCIA NASZEJ WSPÓLNOTY – DALEJ HALL W RZ: “Polacy są dziś znacznie bardziej różnorodni światopoglądowo i ideowo, niż było to przed niemal 20 laty, gdy pogrążyliśmy się w żałobie po śmierci Jana Pawła II. Tę różnorodność trzeba uznać i szanować. To jest wstępny i najważniejszy warunek mozolnej odbudowy poczucia naszej wspólnoty. Największa odpowiedzialność za realizację tego zadania spoczywa na tych, którzy sprawują władzę w państwie. Obecnie spoczywa więc w największym stopniu na koalicji 15 października, a szczególnie na szefie koalicyjnego rządu. Sądzę, że najpoważniejszą przeszkodą po stronie rządzącej większości, aby mieć istotne sukcesy w odbudowywaniu wspólnoty narodowej, jest postawa lewicy i znacznej części KO wyrażających przekonanie, że to one i tylko one mają ofertę, która sprawi, że już niebawem nadejdzie czas szczęśliwej Polski”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art40067601-aleksander-hall-jak-odbudowac-nasza-wspolnote

— URODZINY: Henryka Krzywonos, Anna Sobecka, Maria Pasło-Wiśniewska, Marek Konopka, Dominik Tarczyński, Wojciech Saługa.