— KRZYCZEĆ, ŻE DZIEJE SIĘ ZBRODNIA W SPRAWIE POCZOBUTA, TO ZA MAŁO – JAGIENKA WILCZAK NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Wolność Poczobuta nie jest tylko sprawą jednego człowieka, ale i symbolem walki o demokrację i prawa człowieka na Białorusi. Teraz, z powodu wojny Rosji przeciwko Ukrainie, może nawet świat dowiedział się, gdzie rzeczona Białoruś leży. Marzę, żeby – i to jak najszybciej, nawet dziś – zacząć kolejny tekst słowami: Andrzej Poczobut właśnie został zwolniony z więzienia. Jest zdrowy, cały i wrócił do rodziny w Grodnie. Dziękuje wszystkim za to, że o nim nie zapomnieli”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2250179,1,andrzej-poczobut-od-trzech-lat-siedzi-w-lagrze-krzyczec-ze-dzieje-sie-zbrodnia-to-za-malo.read

— PIS NADAL NA CZELE BADANIA DLA WP: “Zgodnie z sondażem, w wyborach do sejmików największe poparcie zyskałoby Prawo i Sprawiedliwość, na które w skali kraju chce zagłosować 29,4 proc. ankietowanych. To mniej o 0,4 pkt proc. w porównaniu do sondażu przeprowadzonego tydzień temu. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,4 proc. (mniej o 0,7 pkt proc.). Na Trzecią Drogę, czyli sojusz Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego, chce zagłosować 10,5 proc. badanych (wzrost o 2,6 pkt proc.). Lewica otrzymałaby 8,4 proc. poparcia (wzrost o 0,6 pkt proc.), a Konfederacja wraz z Bezpartyjnymi Samorządowcami – 7,5 proc. (mniej o 1 pkt proc.)”.
https://wiadomosci.wp.pl/bitwa-o-sejmiki-mamy-najnowszy-sondaz-jedna-istotna-zmiana-7009837648145312a

— HOŁOWNIA TRACI, PREZYDENT WRACA NA CZOŁO BADANIA ZAUFANIA CBOS: “O ile Duda może mieć powody do zadowolenia, bo zaufanie do niego wzrosło o 6 punktów proc. i w takim samym stopniu ubyło ankietowanych, którzy mu nie ufają (spadek o 6 pkt proc.), to Hołownia stracił aż 11 pkt. proc., a odsetek deklarujących w stosunku do niego nieufność wzrósł o 8 pkt proc. Podium zamyka prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z PO, któremu ufa obecnie 46 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.), natomiast nie ufa 36 proc. (wzrost. o 2 pkt proc.). Tuż za Trzaskowskim uplasował się szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który cieszy się zaufanie 45 proc. badanych (spadek o 6 punktów proc.). Ministrowi obrony i liderowi PSL nie ufa 27 proc. pytanych (wzrost o 4 pkt proc.)”.
https://dorzeczy.pl/sondaz/566559/ranking-zaufania-cbos-na-czele-duda-i-holownia.html

— TRZASKOWSKI LIDEREM ZAUFANIA W BADANIU DLA ONETU, HOŁOWNIA MOCNO TRACI: “Rafał Trzaskowski znajduje się na czele rankingu drugi raz z rzędu. Prezydentowi Warszawy ufa w marcu 48,8 proc. badanych (22,1 proc. zdecydowanie, 26,7 proc. raczej). To mniej o 2,3 pp. w porównaniu do pomiaru IBRIS dla Onetu w ubiegłym miesiącu. Negatywne zdanie o polityku ma obecnie 38,8 proc. osób (-0,7 pp.), a neutralne 11,8 proc. (+2,4 pp.). Szymon Hołownia w lutym spadł z pozycji lidera i maleją jego szanse na szybki powrót. Marszałkowi Sejmu ufa w tej chwili 42,8 proc. badanych (11,2 proc. zdecydowanie, 31,6 proc. raczej) — to mniej o 5,3 pp. w porównaniu do lutego. Oznacza to, że w ciągu dwóch miesięcy stracił aż 11,6 pp. Brak zaufania do lidera Polski 2050 deklaruje w najnowszym badaniu 43,3 proc. osób (+0,7 pp.). Neutralne zdanie ma o nim 13,5 proc. (+4,7 pp.). Andrzej Duda utrzymuje trzecią pozycję w rankingu, ale jak za chwilę się okaże, ma poważnego konkurenta. Prezydent w najnowszym sondażu cieszy się zaufaniem 39,7 proc. ankietowanych (26,5 proc. zdecydowanie, 14,4 proc. raczej). To mniej o 1,2 pp. niż miesiąc temu. Brak zaufania do polityka wyraża 51,4 proc. osób (+0,8 pp.), a neutralne zdanie ma o nim 8,9 proc. uczestników sondażu (+0,4 pp.)”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/sondaz-zaufania-kryzys-notowan-holowni-wynik-tuska-ewenementem/f574vjl,79cfc278

— ZANDBERG: NIE PODPISAŁEM WNIOSKU O TS DLA GLAPIŃSKIEGO, NIE SĄDZĘ, ŻEBY BŁAZNOWANIE I ROBIENIE Z SIEBIE STANDUPERA BYŁO DELIKTEM KONSTYTUCYJNYM – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/03/26/

— TEZA O UDANEJ REALIZACJI OBIETNIC WYBORCZYCH KO JEST NIE DO OBRONY – PIOTR PACEWICZ W OKO PRESS: “Teza o udanej realizacji obietnic wyborczych KO jest nie do obrony. Obiecali? Nie ma. Albo jest tylko trochę, albo ma być. Głównym winowajcą jest osoba, która do 100 konkretów dopisała „na pierwsze 100 dni rządów”. I dla lepszego efektu dorzuciła wykrzyknik. To absurdalnie krótki czas, jeśli mamy na myśli porządną legislację, także rozporządzeń, a nie powtórkę z PiS-owskich „projektów poselskich”.

— WIADOMO, ŻE KAMPANIA MA SWOJE PRAWA, ALE RYCZAŁTOWE ROZGRZESZENIE POLITYKÓW ZA WCISKANIE LUDZIOM KITU UWAŻAM ZA NIEBEZPIECZNĄ ZGODĘ NA KRYZYS DEMOKRACJI PARLAMENTARNEJ – DALEJ PACEWICZ W OKO PRESS: “Przemysław Sadura i Sławomir Sierakowski w wywiadzie Dominiki Sitnickiej o populizmie cytowali w OKO.press „prawidło politologiczne, że partie tworzą programy po to, żeby wygrać wybory, ale nie wygrywają wyborów po to, żeby realizować programy”. Taka narracja budzi mój oldskulowy, obywatelski sprzeciw. Wiadomo, że kampania wyborcza ma swoje prawa, ale ryczałtowe rozgrzeszenie polityków za wciskanie ludziom kitu uważam za niebezpieczną zgodę na kryzys demokracji parlamentarnej. W Unii Europejskiej zaufanie do partii politycznych deklaruje 21 proc. badanych przez Eurobarometr, a nie ufa im 75 proc., w Polsce ufa 22, a nie ufa 74 proc. Przyjmując logikę niepoważnych obietnic, wkrótce dogonimy Łotwę, gdzie partiom nie ufa 90 proc. Polityka to nie kuglarstwo. Oderwanie słów od zamiarów demoralizuje i ogłupia nie tylko opinię publiczną, ale i samych polityków i polityczki, bo wchodząc w tryb konfabulacji oduczają się rozmowy serio z obywatelami”.

— PARTYJNA PSTROKACIZNA NAWET PRZY NAJLEPSZEJ WSPÓŁPRACY UTRUDNIA RZĄDZENIE, BO NIE MA JUŻ MIEJSCA NA POWOŁYWANIE WICE WEDŁUG KLUCZA CZYSTO MERYTORYCZNEGO, DO KONKRETNEJ ROBOTY – PISZE PIOTR PACEWICZ: “Powiększony, by spełnić kryteria genderowe, rząd jest największy w UE pod względem liczby ministrów i ministr, a razem z wice osiąga gargantuiczny rozmiar. Kierownictwo MEN liczy sześć osób z czterech partii, licząc PSL i Polskę 2050 osobno i KO jako całość. Ta partyjna pstrokacizna nawet przy najlepszej współpracy utrudnia rządzenie, bo nie ma już miejsca na powoływanie wice według klucza czysto merytorycznego, do konkretnej roboty”.
https://oko.press/rzad-tuska-w-pulapce-populistycznych-obietnic

— PO 100 DNIACH NIE MA WĄTPLIWOŚCI: TO JEST RZĄD DRAMATYCZNIE SŁABY – JACEK KARNOWSKI: “Jest to ekipa wyjątkowo słaba. Nawet zdumiewająco słaba. Ekipa, która nie ma żadnego atrakcyjnego pomysłu na Polskę. Ekipa, która nie jest w stanie przeciwstawić się zewnętrznym zagrożeniom, zwłaszcza związanym z tzw. Zielonym Ładem i jego pochodnymi. Jest to ekipa, która zużywa swój polityczny, powyborczy kapitał szybciej, niż oczekiwali najwięksi optymiści po stronie niepodległościowej. Medialny monopol jest jedyną szansą czwórkoalicji. Ale i on ma swoje ograniczenia. Cała ta epopeja potrwa nieco dłużej, ale skończy się pełnym obnażeniem tej cynicznej hucpy”.
https://wpolityce.pl/polityka/686371-gdyby-ekipa-tuska-nie-ukradla-tvp-lezalaby-juz-na-deskach

— GDYBY TO DZIŚ PREZES MIAŁ WSKAZYWAĆ KOGOŚ OD NAS NA PREMIERA, TO BYŁBY TO MATEUSZ – SŁYSZYMY Z NOWOGRODZKIEJ – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Morawiecki ma wciąż bardzo dobre relacje z Jarosławem Kaczyńskim. – Gdyby to dziś prezes miał wskazywać kogoś od nas na premiera, to byłby to Mateusz – słyszymy z Nowogrodzkiej. Ma on sojuszników jak Ryszard Terlecki albo Joachim Brudziński, w wyborach zdobył nawet większy odsetek głosów na liście PiS niż Kaczyński i jest w sondażach wymieniany jako główny kandydat PiS na prezydenta. Nie jest tak, że Morawiecki totalnie wrósł w tkankę PiS, ale jest obecnie drugą – po Kaczyńskim – twarzą tej partii”.

— POGŁOSKA, ŻE OBÓZ WŁADZY ZECHCE WYRWAĆ Z KLUBU PIS CO NAJMNIEJ KILKUNASTU POSŁÓW, KTÓRZY BY STWORZYLI ODRĘBNY KLUB – BYLIBY DOWODEM NA EROZJĘ PIS-U I STANOWILI RODZAJ CZYŚĆCA – DALEJ GĄDEK W GAZETA.PL: “W PiS – oprócz „partii Morawieckiego” – funkcjonuje też pogłoska, że obóz władzy zechce wyrwać z klubu PiS co najmniej kilkunastu posłów, którzy by stworzyli odrębny klub – byliby dowodem na erozję PiS-u i stanowili rodzaj czyśćca. Wedle tych plotek na czele takiego buntu mógłby stanąć… Michał Dworczyk, były szef KPRM. Tak szepczą ci w obozie PiS, którzy chcieliby Dworczyka przegnać z PiS-u. Wydaje się niemożliwe i brzmi jak political fiction scenariusz, by to Dworczyk stanął na czele frondy w PiS. Faktem za to jest, że Dworczyk wyjątkowo ciężko znosi porażkę wyborczą i odsunięcie od władzy”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30829740,najwazniejsze-aby-byc-pierwszym-i-to-3-z-przodu-nadchodzi.html

— 14 LAT TEMU Bronisław Komorowski pokonał Radosława Sikorskiego w prawyborach na kandydata Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich.

— URODZINY: Tadeusz Wrona, Barbara Szczepuła.