— 90. ROCZNICA URODZIN JACKA KURONIA.

— Jacek Kuroń, numer telefonu, który do dziś zna na pamięć wiele osób: 39 – 39 – 64.

— KSIĄŻKA ANNY BIKONT I HELENY ŁUCZYWO O JACKU KURONIU JAKO EBOOK: http://www.publio.pl/jacek-helena-luczywo,p182828.html

— KOSINIAK-KAMYSZ: WYBORY SAMORZĄDOWE TO DRUGA TURA, DRUGA SERIA WYBORÓW PARLAMENTARNYCH, TRZASKOWSKI: DZISIAJ SŁYSZYMY, ŻE W PIS NAWET MYŚLĄ NAD ZMIANĄ NAZWY. NIE DZIWI MNIE TO, WIDZIMY TAM PODSŁUCHY I STRACH – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/03/02/

— RODZI TO ZOBOWIĄZANIE, BY ZMIAN DEMOKRATYCZNYCH DOKONYWAĆ DEMOKRATYCZNIE – ADAM BODNAR W ROZMOWIE Z JAROSŁAWEM KURSKIM I EWĄ IVANOVĄ W GW: “Tak, udało się nam tego dokonać przy pomocy karty wyborczej, w sposób pokojowy, wbrew wszelkim przeciwnościom losu i przeszkodom stworzonym przez obóz Zjednoczonej Prawicy. Ale właśnie dlatego rodzi to zobowiązanie, by zmian demokratycznych dokonywać demokratycznie”.

— NAS OBOWIĄZUJE NOWY STANDARD FUNKCJONOWANIA PAŃSTWA – MÓWI BODNAR W GW: “Tak, tak – chcielibyście wszystko jednym podpisem, tylko że każda taka decyzja personalna wymaga ściągnięcia akt osobowych, przejrzenia ich, napisania decyzji i jej uzasadnienia. Po drugie, nie możemy działać jak Ziobro, który w pół roku faksem odwołał 130 prezesów, a do tego zdążył wcześniej zadbać o wyraźną podstawę ustawową do takiego działania. Nas obowiązuje nowy standard funkcjonowania państwa. I to jest ten trzeci element filozofii zmiany. Stąd konkurs na prokuratora krajowego! Chcemy pokazać, że można wybrać go w sposób przejrzysty, choć ustawa tego nie wymaga”.

— BĘDĄ WYPŁYWAĆ KOLEJNE USTALENIA DEMASKUJĄCE POPRZEDNI OBÓZ WŁADZY, KTÓRE UTRUDNIĄ PANU ANDRZEJOWI DUDZIE BRONIENIE TEGO, CO SIĘ WYDARZYŁO SIĘ PRZEZ OSTATNIE LATA – DALEJ BODNAR U IVANOVEJ I KURSKIEGO W GW: “Moja rola polega na tym, żeby prowadzić dialog z Pałacem Prezydenckim, oczywiście w koordynacji z premierem Donaldem Tuskiem. Ale oczywiście jeśli będziemy musieli, to z pewnymi zmianami będziemy czekali do końca kadencji prezydenta. Lecz do 2025 r. wiele może się wydarzyć, będą wypływać kolejne ustalenia demaskujące poprzedni obóz władzy, które utrudnią panu Andrzejowi Dudzie bronienie tego, co się wydarzyło się przez ostatnie lata”.

— OSOBY INWIGILOWANE PEGASUSEM BĘDĄ O TYM INFORMOWANE INDYWIDUALNIE, JEŚLI ZGODA SĄDU BYŁA WYŁUDZONA – MÓWI BODNAR W GW: “Służby specjalne pod kierunkiem ministra Tomasza Siemoniaka prowadzą audyt każdego przypadku stosowania tego narzędzia. Następnie ujawnię Sejmowi dane statystyczne. A osoby inwigilowane Pegasusem będą o tym informowane indywidualnie, jeśli zgoda sądu była wyłudzona lub było to działanie nadmierne i nieproporcjonalne. W centrum uwagi powinniśmy postawić jednostkę, którą to dotknęło. Niech ona zdecyduje, co z tym zrobić i czy chce poinformować opinię publiczną, czy chce wystąpić o odszkodowanie od państwa”.

— BĘDZIE UCHWAŁA, KTÓRA OCZYWIŚCIE ODNIESIE SIĘ DO PROBLEMU DUBLERÓW I KADENCJI JULII PRZYŁĘBSKIEJ – DALEJ BODNAR U IVANOVEJ I KURSKIEGO: “Trybunałem należy zająć się w sposób kompleksowy. Będzie uchwała, która oczywiście odniesie się do problemu dublerów i kadencji Julii Przyłębskiej. Ale uchwała nie będzie jedynym aktem, który będzie regulował kwestię Trybunału”.

— MAM WRAŻENIE, ŻE EMOCJA SPOŁECZNA NIE JEST TAKA: WYRZUĆCIE ICH Z ZAWODU, WYCIĄGNIJCIE KONSEKWENCJE. RACZEJ: ZNAJDŹCIE JAKIEŚ SENSOWNE ROZWIĄZANIE, DOGADAJCIE SIĘ – JESZCZE BODNAR W GW: “Musimy znaleźć rozwiązanie, które zaakceptuje całe społeczeństwo. A mam wrażenie, że emocja społeczna nie jest taka: wyrzućcie ich z zawodu, wyciągnijcie konsekwencje. Raczej: znajdźcie jakieś sensowne rozwiązanie, dogadajcie się”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30746361,adam-bodnar-beda-wyplywac-kolejne-ustalenia-demaskujace-poprzedni.html

— 51 PROC. POLEK I POLAKÓW UWAŻA, ŻE ZWYCIĘSTWO DONALDA TRUMPA BYŁOBY DLA POLSKI ZŁE, ALE 28 PROC. SĄDZI, ŻE DOBRE – WYNIKA Z SONDAŻU IPSOS DLA OKO.PRESS, KTÓRY OPISUJE MICHAŁ DANIELEWSKI: “Jak widzimy w naszym sondażu, niemal jedna trzecia wyborców Prawa i Sprawiedliwości obawia się wygranej Trumpa i uważa, że byłoby to złe dla Polski, a przeciwnego zdania jest mniej niż połowa sympatyków partii Kaczyńskiego. Niewykluczone więc, że Jarosław Kaczyński tak mocno stawiając na poparcie Trumpa i wystawiając do pierwszego szeregu najbardziej rozpalonego cheerleadera, niekoniecznie pomaga swojej partii. W pozostałych grupach wyborców nie widać dużych różnic ze względu na wiek i miejsce zamieszkania, ale wyjątkiem jest płeć: 21 proc. kobiet uważa, że wygrana Trumpa byłaby dobra dla Polski, wśród mężczyzn tego zdania jest 36 proc.”.
https://oko.press/sondaz-wiekszosc-polakow-obawia-sie-wygranej-trumpa

— WYSTĘPUJĄC W ROLI UNIJNEGO MAGIKA OD „GÓRY PIENIĘDZY”, DONALD TUSK DOSTAJE POWAŻNY ATUT W KOLEJNYCH ROZGRYWKACH ZE SŁABNĄCĄ DZIŚ OPOZYCJĄ. ALE W TEJ BECZCE MIODU JEST TAKŻE TROCHĘ DZIEGCIU. BO TUSK I JEGO KOALICJA STAJE SIĘ WPROST PRZEDŁUŻENIEM UNIJNEGO CENTRUM – PIOTR ZAREMBA W INTERII: “Jeśli wszystkie wynikające z KPO projekty okażą się atrakcyjne, jeśli będą miały realny wpływ na stan gospodarki i życia społecznego w Polsce, wizerunek Unii może zyskać, a stawka na federalizację zostanie podrasowana atrakcyjnym pudrem. Prawica powinna się tego obawiać. Jest oczywiście także czynnik obosieczny, który może PiS przygwoździć, ale może paradoksalnie stanowić dla niego szansę. Być może szansę ostatnią. Występując w roli unijnego magika od „góry pieniędzy”, Donald Tusk dostaje poważny atut w kolejnych rozgrywkach ze słabnącą dziś opozycją. Ale w tej beczce miodu jest także trochę dziegciu. Bo Tusk i jego koalicja staje się wprost przedłużeniem unijnego centrum”.

— NIE WIERZĘ W JAKIŚ ZASADNICZY ZWROT, W CAŁKIEM NOWE ROZDANIE KART, W NASTĘPSTWIE NAJBLIŻSZYCH WYBORÓW EUROPEJSKICH. DO EUROSCEPTYCZNEJ REWOLTY PRZY POMOCY KARTKI WYBORCZEJ, OGŁASZANEJ JUŻ W PRZESZŁOŚCI KILKA RAZY, RACZEJ NIE DOJDZIE – DALEJ ZAREMBA W INTERII: “Ja wprawdzie nie wierzę w jakiś zasadniczy zwrot, w całkiem nowe rozdanie kart, w następstwie najbliższych wyborów europejskich. Do eurosceptycznej rewolty przy pomocy kartki wyborczej, ogłaszanej już w przeszłości kilka razy, raczej nie dojdzie. Ale skoro nawet Europejska Partia Ludowa Ursuli von der Leyen spuszcza w rozmaitych kwestiach z tonu, między innymi w sprawie wcielania w życie Zielonego Ładu, to dominacja niewzruszonego kartelu socjalistów, chadeków, liberałów i zielonych może zostać na różnych polach przynajmniej osłabiona”.

— ROLA BRUKSELSKIEGO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA TO DLA OBECNEGO POLSKIEGO PREMIERA SZANSA, ALE NIOSĄCA SPORY KAWAŁEK RYZYKA – PISZE DALEJ ZAREMBA W INTERII: “Rola brukselskiego świętego Mikołaja to dla obecnego polskiego premiera szansa, ale niosąca spory kawałek ryzyka. Wszystko można oczywiście klajstrować propagandą. Tusk jest w te klocki dobry. Tym niemniej czekają nas tak nieprzewidywalne polityczne i społeczne wstrząsy, że propaganda może nie wystarczyć. Jest jeszcze rosyjskie zagrożenie jako temat odrębny. To na ile ono i komu pomaga w polskiej polityce, jest tematem odrębnym”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-donald-tusk-bedzie-unijnym-swietym-mikolajem-albo-przyszlym-,nId,7363529

— SYGNAŁ: CHCESZ ZROBIĆ KARIERĘ W SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA? NO TO NIE ODWOŁUJ SIĘ DO SUMIENIA. MOŻESZ NIE CHCIEĆ ABORCJI, ALE MUSISZ JĄ ROBIĆ. Z WOLNOŚCIĄ I TOLERANCJĄ NIE MA TO JUŻ WIELE WSPÓLNEGO – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Lecz mniejsza nawet o to zastrzeżenie. Lekarz ma prawo odmówić przeprowadzenia zabiegu przerywania ciąży – zresztą przecież to nie jest kwestia impulsu, ale wcześniejszej deklaracji – bo gwarantuje mu to polskie prawo w tak zwanej klauzuli sumienia. Decyzja Ministerstwa Zdrowia to pierwszy krok do jej odrzucenia. I sygnał: chcesz zrobić karierę w systemie ochrony zdrowia? No to nie odwołuj się do sumienia. Możesz nie chcieć aborcji, ale musisz ją robić. Z wolnością i tolerancją nie ma to już wiele wspólnego”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art39921331-michal-szuldrzynski-zmuszanie-do-aborcji

— WEŹ SIĘ, SZYMON, Z TYM REFERENDUM, NIE ZAWRACAJCIE NAM GŁOWY KOLEJNYMI GŁOSOWANIAMI. ZDECYDOWAŁYŚMY JUŻ, CZY CHCEMY LEGALNEJ ABORCJI – PRZY URNACH WYBORCZYCH – PAULINA JANUSZEWSKA W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “„To jednak kobiety, a nie Tusk, pokonały PiS” – tym zdaniem z narzekactwa wybili mnie Matić i pozostałe panelistki: artystka Arijana Lekić Friedrich, związkowczyni Sunčica Brnardić i Davorka Moslavac Forjan z Women’s Forum, przypominając, że polityka nie nadąża za społeczeństwem, ale może dostać od niego pospieszającego kuksańca. Wróciłam do Polski pełna nadziei, ale przywitała mnie debata o aborcyjnym referendum. (…) A jeśli będzie trzeba – wyjdziemy na ulice. Pamiętamy, że prawa nie są dane raz na zawsze i trzeba o nie walczyć. Władza tak samo. Ale na nią trzeba sobie zasłużyć”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/wez-sie-szymon-z-tym-referendum/

— WSPÓŁPRACA Z KACZYŃSKIM UKŁADA SIĘ TYLKO WTEDY, GDY MA PRZYSTAWIONY PISTOLET DO SKRONI. WTEDY JEST MIŁY, SYMPATYCZNY I OPOWIADA DYKTERYJKI. A GDY TEGO NIE MA, TO CAŁĄ ENERGIĘ SKUPIA NA OGRANIU OSOBY, Z KTÓRĄ SIĘ UMAWIAŁ – JAN MARIA JACKOWSKI W ROZMOWIE Z ELIZĄ OLCZYK W RZ: “Gowin nie bardzo pasował do konwencji, jaka w PiS obowiązywała. Był ciałem obcym od samego początku, ale był. Gdyby w PiS zwyciężyła większa racjonalność, to nie doszłoby do pozbycia się Gowina. Jednak kierownictwo uznało, że sobie poradzi – wyciągnie z tego środowiska kogo się da, skorumpuje kilku posłów i nadal będzie sobie rządzić bez kłopotliwego lidera, który ich denerwował, bo był odmienny, nie pasował do towarzystwa PiS, miał trochę inne horyzonty i mentalność. Ten sposób działania Jarosław Kaczyński ma w genach. Współpraca z nim układa się tylko wtedy, gdy ma przystawiony pistolet do skroni. Wtedy jest miły, sympatyczny i opowiada dykteryjki. A gdy tego nie ma, to całą energię skupia na ograniu osoby, z którą się umawiał”.

— W PIS NIE MA KULTURY DIALOGU. ROBISZ TO, CO PREZES ZARZĄDZIŁ, ALBO TRAKTUJĄ CIĘ Z BUTA – DALEJ JAN MARIA JACKOWSKI U ELIZY OLCZYK W RZ: ”Przecież Gowin miał rację i uratował swoją determinacją autorytet państwa i demokratyczną legitymację drugiej kadencji prezydentury Andrzeja Dudy. Ale w PiS nie ma kultury dialogu. Robisz to, co prezes zarządził, albo traktują cię z buta. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział kilka miesięcy temu, że partia nie może być uzależniona od jednego człowieka. Jestem tego samego zdania. W takiej partii tworzy się system dworski. Załóżmy, że X podpadnie, bo powie coś niewłaściwego. Wszyscy się zgadzają, że X nam bruździ, i wtedy ktoś, kto odpowiada za służby, wpada na pomysł, żeby go objąć kontrolą operacyjną i zdobyć informacje. Na takiej zasadzie to funkcjonuje”.

— CZY PO TEGOROCZNYCH WYBORACH SAMORZĄDOWYCH I EUROPEJSKICH NASTĄPI PODZIAŁ PIS NP. NA DWIE FORMACJE, CZY TEŻ POWSTANĄ ZUPEŁNIE NOWE BYTY. JEŻELI MORAWIECKI WYGRA I ZOSTANIE LIDEREM CAŁEGO ŚRODOWISKA, TO JEGO PRZYWÓDZTWO OZNACZAŁOBY EWOLUCJĘ W KIERUNKU PARTII OBOK TRZECIEJ DROGI I PO – DALEJ JACKOWSKI U OLCZYK W RZ: “Zastanawiam się, czy po tegorocznych wyborach samorządowych i europejskich nastąpi podział PiS np. na dwie formacje, czy też powstaną zupełnie nowe byty. Pytanie dotyczy też przywódców tej formacji w perspektywie najbliższych pięciu lat. Niewątpliwie to, co się dzieje obecnie w PiS, jest efektem działań Mateusza Morawieckiego zmierzających do przejęcia tej formacji. To wzbudza wewnętrzny opór w PiS. A jeżeli Morawiecki wygra i zostanie liderem całego środowiska, to jego przywództwo oznaczałoby ewolucję w kierunku partii obok Trzeciej Drogi i PO. Nie byłaby to partia twardej obrony wartości chrześcijańskich, nie byłaby to partia eurorealistyczna ani taka, która w sprawach aborcji lub związków partnerskich twardo broniłaby pryncypiów. Wtedy powstałaby luka po prawej stronie sceny politycznej”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art39922821-jan-maria-jackowski-jaroslaw-kaczynski-zawsze-uwazal-ze-istnieje-cos-takiego-jak-madrosc-etapu

— PEŁNY KRYZYS W PIS WYDARZY SIĘ NIE TERAZ, A PO WYBORACH SAMORZĄDOWYCH – DR HAB. RAFAŁ CHWEDORUK CYTOWANY PRZEZ DANIELA DROBA W GAZETA.PL: “- Myślę, że Prawu i Sprawiedliwości nic już bardziej zaszkodzić nie może, a pełny kryzys w PiS wydarzy się nie teraz, a po wyborach samorządowych. Partia Jarosława Kaczyńskiego z powodu struktury kadr i elektoratu była formacją, która musiała w istotnym stopniu opierać się na zasobach publicznych – na tym, co wywalczyła, gdy rządziła krajem, ale też na szczeblu samorządowym. Dzisiaj tych zasobów państwowych praktycznie nie ma, a olbrzymią część wiana samorządowego, w tym większość sejmików, PiS straci w najbliższych wyborach. To uderzy w codzienne funkcjonowanie partii i wówczas dojdzie do prawdziwego kryzysu – mówi dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego”.

— PO SŁABYM WYNIKU W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH NASTĄPI ESKALACJA OTWARTEGO SPRZECIWU WOBEC PRZYWÓDZTWA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO I JEGO OTOCZENIA – DALEJ CHWEDORUK W GAZETA.PL: “Ekspert prognozuje, że „po słabym wyniku w wyborach samorządowych nastąpi eskalacja otwartego sprzeciwu wobec przywództwa Jarosława Kaczyńskiego i jego otoczenia”. – Spodziewam się, że w partii powstanie frakcja młodych, która będzie chciała dynamizacji zmian wewnętrznych. Zapewne ci młodzi politycy będą mówić, że Jarosław Kaczyński powinien zostać honorowym przywódcą, symbolem etc., ale realne kierownictwo powinno przejść w inne ręce – ocenia”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30755247,jak-bardzo-zle-jest-z-pis-nastapi-eskalacja-otwartego-sprzeciwu.html

— POLSKA JAKO JEDYNY KRAJ EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ MA ODPOWIEDNI POTENCJAŁ, BY STWORZYĆ NOWY PORT PRZESIADKOWY SKUPIAJĄCY RUCH LOTNICZY W REGIONIE – WAWRZYNIEC ŚWIĘCICKI W GW: “To rozwiązanie pozwala obsłużyć więcej pasażerów, wykorzystując mniej samolotów. Huby to z reguły lotniska bazowe linii lotniczej oferującej przelot transferowy w ramach jednego biletu. Polska jako jedyny kraj Europy Środkowo-Wschodniej ma odpowiedni potencjał (liczbę ludności, własne linie lotnicze itp.), by stworzyć nowy port przesiadkowy skupiający ruch lotniczy w regionie”.

— CPK, ZAKŁADAJĄCY ROZBUDOWĘ I MODERNIZACJĘ LINII KOLEJOWYCH ORAZ BUDOWĘ NAJWIĘKSZEGO HUBU LOTNICZEGO W REGIONIE, MÓGŁBY BYĆ SZANSĄ NA NADROBIENIE ZALEGŁOŚCI POLSKI W POZOSTAŁYCH DZIEDZINACH TRANSPORTU – DALEJ ŚWIĘCICKI W GW: “Polska leży w sercu Europy Środkowo-Wschodniej, na przecięciu szlaków ze wschodu na zachód i z północy na południe kontynentu. Dogodne położenie sprawia, że nasz kraj jest ważnym centrum dystrybucyjnym w tej części Europy. Dzięki zrealizowanym w ostatnim dwudziestoleciu inwestycjom drogowym, transport drogowy jest obecnie jedną z kluczowych gałęzi gospodarki, generującą ok. 6 proc. PKB. Projekt CPK, zakładający rozbudowę i modernizację linii kolejowych oraz budowę największego hubu lotniczego w regionie, mógłby być szansą na nadrobienie zaległości Polski w pozostałych dziedzinach transportu”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30753272,a-moze-cpk-ma-sens-sprawdzamy-liczby-nie-poglady.html

— URODZINY: Katarzyna Kuczyńska-Budka. NIEDZIELA: Kazimierz Janiak.