— BYĆ MOŻE W SOBOTĘ LUB W PONIEDZIAŁEK – MARSZAŁEK SEJMU I MINISTER OBRONY NARODOWEJ WYSTĄPIĄ NA WSPÓLNEJ KONFERENCJI PRASOWEJ I OFICJALNIE PRZEKAŻĄ POPARCIE TRZASKOWSKIEMU – ARKADIUSZ GRUSZCZYŃSKI W GW: “Negocjacje miały się zakończyć już jakiś czas temu. Jednak kalendarz Hołowni jest napięty, Trzaskowski rozpoczął kampanię, trudno było znaleźć termin. – Wszystko zostało dopięte. Trzecia Droga dostanie fotel wiceprezydenta – słyszymy od polityka znającego kulisy negocjacji. Nasi informatorzy twierdzą, że w ciągu najbliższych dni – być może w sobotę lub w poniedziałek – marszałek Sejmu i minister obrony narodowej wystąpią na wspólnej konferencji prasowej i oficjalnie przekażą poparcie Trzaskowskiemu. – W imię utrzymania dobrych nastrojów w koalicji rządowej – dodaje nasz rozmówca”.
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,30752221,decyzja-zapadla-holownia-przekaze-poparcie-trzaskowskiemu.html

— ODWRACAMY SIĘ OD UKRAIŃCÓW. NIECHĘĆ MŁODYCH I KOBIET. ZACIEKŁOŚĆ KONFEDERATÓW – SONDAŻ IPSOS DLA OKO.PRESS OPISUJE PIOTR PACEWICZ: “Odpowiedzi kobiet i mężczyzn są jak w lustrzanym odbiciu. Aprobuje obecność uchodźców tylko 37 proc. kobiet, uważa za złą więcej – 45 proc. U mężczyzn proporcje są odwrotne: 54 proc. (dobrze) do 36 proc. (źle). Wśród kobiet w wieku 18-39 lat odpowiedzi „źle ” (60 proc.) ponad dwukrotnie przeważają nad „dobrze” (26 proc.). U młodych mężczyzn ta przewaga (53 do 38 proc.) jest mniejsza. (…) Wręcz szokująco antyukraińskie są postawy zwolenników Konfederacji (w dwóch trzecich to mężczyźni). Aż 80 proc. z nich uważa, że ukraińska obecność Polsce szkodzi, a tylko 17 proc., że jest dla Polski dobra (zdecydowanie dobra – 4 proc.!). To wynik systematycznej partyjnej roboty cynicznych liderów, którzy świadomie nawiązują do najgorszych tradycji polskiej ksenofobii. Wzniecają pogardę, lęk i nienawiść do „obcych”, nawet tak bliskich nam kulturowo”.

— DOBRZE OCENIA OBECNOŚĆ UKRAIŃCÓW AŻ 66 PROC. WYBORCÓW TRZASKOWSKIEGO I TYLKO 38 PROC. WYBORCÓW DUDY – DALEJ IPSOS DLA OKA: “Dobrze ocenia obecność Ukraińców aż 66 proc. wyborców Trzaskowskiego i tylko 38 proc. wyborców Dudy. I odwrotnie, źle ocenia tylko 25 proc. elektoratu Trzaskowskiego i prawie dwa razy więcej (47 proc.) Dudy”.

— NIKT NIE MARZYŁ O TYM, ŻEBY STANOWISKO DYREKTORKI W CHARKOWIE ZAMIENIĆ NA MOPA Z WIADREM W WARSZAWIE – PISZE PIOTR PACEWICZ: “Obserwuję mnożenie stereotypów bez sprawdzania faktów, ponieważ to zbyt skomplikowane. Łatwiej jest jedną grupę obwinić o wszystkie swoje krzywdy. Dużo trudniej wejść w buty osób, które wojna wygnała z domu. Nikt nie marzył o tym, żeby stanowisko dyrektorki w Charkowie zamienić na mopa z wiadrem w Warszawie. Do tematu Ukrainy i jej obywateli polscy politycy podchodzą w sposób bardziej stonowany niż to było dwa lata temu. Są na rozdrożu: czy nadal pokazywać wsparcie, kierując się poprawnością polityczną, czy bezpieczniej się powstrzymać na przykład przed wskazywaniem na ukraiński punkt widzenia w obecnym konflikcie granicznym. Nie wiadomo przecież, jak wyborcy zareagowaliby na to”.
https://oko.press/odwracamy-sie-od-ukraincow-sondaz-ipsos

— KOLEJNY ODCINEK TAŚM OBAJTKA OPISUJE JACEK HARŁUKOWICZ W ONECIE: “Wybuch pandemii Daniel Obajtek jako prezes PKN Orlen postanowił wykorzystać do budowy swojego wizerunku i wzmocnienia pozycji w trwających wewnątrz PiS walkach wewnętrznych. — „Chcą mnie za*****. […] Za****** Surówkę, za****** Kurskiego, za***** teraz Obajtka” — żalił się swemu zaufanemu współpracownikowi prezes Orlenu. Po czym polecił mu zalanie mediów komunikatami, jak bardzo zaangażowany jest w walkę z pandemią: „To musi być takie, wiesz, ściskające za serce. […] Pokażcie im człowieka z silnym charakterem, z silną charyzmą, k****, idącą do przodu silną osobowość”! To kolejne wątki z operacji specjalnej CBA o kryptonimie „Vampiryna”, w której inwigilowany był Obajtek i jego otoczenie”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/tasmy-obajtka-prezes-orlenu-o-jacku-sasinie-trzeba-zrobic-tak-zeby-go-za/p0exw8s,79cfc278

— CZY PIS PĘKA? „NAWET DZIESIĘCIU POSŁÓW MOŻE ODEJŚĆ” – PODCAST ARLETY ZALEWSKIEJ I ALEKSANDRY PAWLICKIEJ: “Dziennikarka „Newsweeka” podkreśla, że w polityce trzy lata poza władzą oznaczają głód. Chodzi o stanowiska, możliwości i oczywiście o pieniądze. A to może sprzyjać buntownikom. – Mówi się, że nawet dziesięciu posłów PiS może odejść i założyć swoje koło. Oni podobno pukają do PSL, ale tam słyszą, że na razie nie mają wejścia – ujawnia Arleta Zalewska”.
https://www.onet.pl/informacje/newsweek/czy-pis-peka-nawet-dziesieciu-poslow-moze-odejsc-patrza-w-strone-psl/6t4clsp,452ad802

— PARTIE, KTÓRE OPOWIADAŁY SIĘ ZA LIBERALNYMI ROZWIĄZANIAMI, DOSTAŁY W WYBORACH 39 PROC. GŁOSÓW I TAKIE MNIEJ WIĘCEJ JEST PRAWDOPODOBIEŃSTWO, ŻE TE PROJEKTY ZOSTANĄ UCHWALONE – MARIUSZ JANICKI W TYGODNIKU POLITYKA: “Partie, które opowiadały się za liberalnymi rozwiązaniami, dostały w wyborach 39 proc. głosów i takie mniej więcej jest prawdopodobieństwo, że te projekty zostaną uchwalone, choć poglądy wielu posłów Polski 2050 nie są znane. To słaby wynik Lewicy spowodował, że teraz wszystko jest zawieszone na Hołowni, Kosiniaku-Kamyszu i ich posłach, choć i tak wszystko raczej zatrzyma się na prezydencie, który nawet wobec pigułek „dzień po” ma wątpliwości”.

— GŁOSOWANIE W SEJMIE BĘDZIE JEDNAK ISTOTNĄ OBYWATELSKĄ LEKCJĄ. JEŚLI KTOŚ CHCIAŁ ABORCJI JAKO WYBORU KOBIETY, A ZAGŁOSOWAŁ NP. NA TRZECIĄ DROGĘ, TO ALBO POPEŁNIŁ BŁĄD, ALBO WAŻNIEJSZE BYŁY DLA NIEGO INNE KRYTERIA – DALEJ JANICKI W POLITYCE: “Głosowanie w Sejmie będzie jednak istotną obywatelską lekcją. Pomiędzy decyzjami przy urnie a późniejszymi rozstrzygnięciami w Sejmie istnieje dość ścisły związek. Jeśli ktoś chciał aborcji jako wyboru kobiety, a zagłosował np. na Trzecią Drogę, to albo popełnił błąd, albo ważniejsze były dla niego inne kryteria. Nawet jeśli na kolejne podejście do tej kwestii, jak w wielu innych przypadkach, przyjdzie czas po wyborach prezydenckich, to lekceważenie teraz tego problemu, odkładanie i kluczenie, byłoby istotnym zaniedbaniem”.

— KOALICJA 15 PAŹDZIERNIKA JEST NA ETAPIE POTWIERDZANIA SENSU WIELKIEJ ZMIANY. TO SIĘ W WIELU PRZYPADKACH UDAJE – PISZE DALEJ MARIUSZ JANICKI: “Koalicja 15 października jest na etapie potwierdzania sensu wielkiej zmiany. To się w wielu przypadkach udaje. Obroniony przed wotum nieufności ze strony PiS Adam Bodnar okazał się sprawnym i nieustępliwym ministrem sprawiedliwości, który krok po kroku odgruzowuje ustrojowy chaos po ośmiu latach dewastacji. Premier Tusk wraz z ministrem Sikorskim reanimują politykę wobec Unii (odblokowane europejskie pieniądze) i relacje z Ukrainą – w dramatycznej globalnej sytuacji – próbując przy tym rozwiązać problemy leżące u podstaw rolniczych protestów. Ale polska polityka składa się z różnych półek i każda z nich może okazać się równie ważna. Czasami nie wiadomo, z jakich powodów się wygrywa, a jeszcze bardziej – dlaczego ponosi się porażki. Granicę można przekroczyć niezauważenie”.

— KACZYŃSKI I JEGO EKIPA, MIMO TRAUMY, NIE STRACILI NAGLE MYŚLIWSKIEGO INSTYNKTU, CZEKAJĄ NA KAŻDE POTKNIĘCIE KOALICJI, PIERWSZY SYGNAŁ JEJ NIESPÓJNOŚCI, CHAOSU I NIEZDECYDOWANIA – PISZE PIERWSZY WICENACZELNY TYGODNIKA POLITYKA: “Kaczyński i jego ekipa, mimo traumy, nie stracili nagle myśliwskiego instynktu, czekają na każde potknięcie koalicji, pierwszy sygnał jej niespójności, chaosu i niezdecydowania. PiS dzisiaj to wbrew pozorom nie jest odpowiednik Platformy po jej klęsce w 2015 r. Uwierzenie w tę analogię i lekceważenie przeciwnika byłoby zasadniczym błędem rządzącego obozu. Jeśli nowa władza przestanie się podobać Polakom, wciąż nie ma innej alternatywy niż PiS, tak jak osiem lat temu”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2246907,1,karty-na-stol-koalicja-musi-potwierdzic-sens-wielkiej-zmiany.read

— LEWICA CHCE POWTÓRZYĆ PRÓBĘ MANEWRU TRZECIEJ DROGI Z WYBORÓW PARLAMENTARNYCH: „GŁOSUJCIE NA NAS, INACZEJ NIE ODSUNIEMY PIS-U OD WŁADZY” – PROF. JAROSŁAW FLIS CYTOWANY PRZEZ MARCINA KOZŁOWSKIEGO W GAZETA.PL: “- Lewica chce powtórzyć próbę manewru Trzeciej Drogi z wyborów parlamentarnych: „głosujcie na nas, inaczej nie odsuniemy PiS-u od władzy”. Lecz sytuacja w sejmikach jest przecież bardziej skomplikowana, w każdym województwie jest inaczej. Np. wiadomo, że PiS w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie rządził w województwie pomorskim. Wynik Lewicy w tym przypadku nic nie zmienia – mówi”.

— LEWICA MA TEN PROBLEM, ŻE JEJ ELEKTORAT JEST NAJBARDZIEJ ODLEGŁY OD „ŚRODKOWEGO”, WAHAJĄCEGO SIĘ WYBORCY, SKUPIA RACZEJ WYBORCÓW RADYKALNYCH – DALEJ PROF. FLIS CYTOWANY W GAZETA.PL: “- Osłabienie w samorządach przynosi później osłabienie w skali ogólnopolskiej. Lewica ma ten problem, że jej elektorat jest najbardziej odległy od „środkowego”, wahającego się wyborcy, skupia raczej wyborców radykalnych. Lewica ma też ten problem, że opisuje świat, jakby miała 100 procent racji, a nie ma nawet 10 proc. poparcia – komentuje”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30745799,po-smutnym-pazdzierniku-moze-nadejsc-gorzki-kwiecien-lewice.html

— DZIEMIANOWICZ-BĄK: WYBORY SAMORZĄDOWE TO OKAZJA, ŻEBY DAĆ CZERWONĄ KARTKĘ TYM, KTÓRZY PRZED 15.10 MIELI USTA PEŁNE WOLNOŚCI I PRAW KOBIET, A PÓŹNIEJ CHOWAJĄ GŁOWĘ W PIASEK – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/03/01/

— W SPRAWIE ABORCJI REFERENDUM JEST NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM – RYSZARD BUGAJ W RZ: “W przypadku wybrania ścieżki zmian na drodze ustawowej szansa nadal wydaje się niewielka. Nawet jeżeli – co nie jest pewne – Sejm uchwali zmiany, to jest wysoce prawdopodobne, że ustawa nie wejdzie w życie z powodu sprzeciwu prezydenta lub kolejnej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Oczywiście referendum nie może zastąpić regulacji ustawowej, jednak w przypadku wyrażenia przez obywateli w bezpośrednim głosowaniu przyzwolenia na dokonanie zmian prezydent (ale i TK), kwestionując ustawę, musiałby zakwestionować wolę wyrażoną przez większość wyborców. Formalnie biorąc, jest to możliwe, ale przecież znacznie mniej prawdopodobne”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art39923131-ryszard-bugaj-w-sprawie-aborcji-referendum-jest-najlepszym-rozwiazaniem

— NIC NIE WSKAZUJE, ŻEBY NASTĘPNY SEJM MIAŁ BARDZIEJ SPRZYJAĆ KOBIETOM. TO TRZECIA DROGA SIĘ WZMACNIA, NIE LEWICA – JACEK ŻAKOWSKI W GW: “Nic nie wskazuje, żeby następny Sejm miał bardziej sprzyjać kobietom. To Trzecia Droga się wzmacnia, nie Lewica. Nawet, gdyby za półtora roku w Pałacu Prezydenckim zasiadł polityk respektujący prawo kobiet do własnego ciała i weto przestałoby wisieć nad ustawą legalizującą aborcję, wiele to nie zmieni, bo większość sejmowa zapewne i tak będzie przeciw. Parlamenty zwykle są bardziej zachowawcze, niż wyborcy”.

— JEDYNYM PRAWNYM NARZĘDZIEM, KTÓRE OBROŃCY PRAW KOBIET MAJĄ DZIŚ POD RĘKĄ, JEST REFERENDUM – DALEJ ŻAKOWSKI W GW: “Jedynym prawnym narzędziem, które obrońcy praw kobiet mają dziś pod ręką, jest referendum. Trzecia Droga chce w referendum zapytać obywateli, czy przywrócić stan sprzed uchwały Przyłębskiej. To niewiele załatwia. Ale można zaproponować dodanie pytań o dekryminalizację i bezwarunkową aborcję do 12 tygodnia”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30751515,w-sprawie-aborcji-nie-liczcie-na-sejm.html

— NIE DZIWI, ŻE KOBIETY UPOMINAJĄ SIĘ O SWÓJ DŁUG – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “KO, Trzecia Droga i Lewica mają dług wobec kobiet walczących o prawo do aborcji. Gdyby nie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie i gdyby nie czarne protesty, to nie doszłoby do erozji władzy PiS. Przed strajkami PiS miał rekordowe ponad 40 proc. poparcia. Protesty w sprawie aborcji były powolnym początkiem końca rządów PiS. Partia już nigdy nie miała tak dobrych sondaży, a efekt domina doprowadził do oddania władzy przez Jarosława Kaczyńskiego. Nie dziwi, że kobiety upominają się o swój dług u Donalda Tuska”.

— JEŚLI RZĄDZĄCY NIE WYTŁUMACZĄ SWOIM WYBORCOM, TO WKRÓTCE W HAŚLE: „JARKU, NIESTETY, TWÓJ RZĄD OBALĄ KOBIETY”, WYSTARCZY BĘDZIE ZMIENIĆ TYLKO IMIĘ – KONKLUZJA NIZINKIEWICZA W RZ: “Koalicja jest skazana na konflikt, ale i na trwanie. Aborcja nie wywróci rządu. Zmiany będą postępować, ale nie tak szybko i radykalnie, jak chcieliby uczestnicy strajku kobiet. Ale jeśli rządzący nie wytłumaczą swoim wyborcom, dlaczego zmiany w sprawie aborcji nie są natychmiastowe i tak głębokie, jakby chcieli, to wkrótce w haśle: „Jarku, niestety, Twój rząd obalą kobiety”, wystarczy będzie zmienić tylko imię”.
https://www.rp.pl/publicystyka/art39927271-jacek-nizinkiewicz-czy-na-strajkach-kobiet-uslyszymy-donald-niestety-twoj-rzad-obala-kobiety

— WARTO ZASTANOWIĆ SIĘ, CZY ZIELONY ŁAD ZAGRAŻA DROBNYM ROLNIKOM, CZY TEŻ WIELKIM PLANTATOROM? – KATARZYNA SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Warto zastanowić się, czy Zielony Ład zagraża drobnym rolnikom, czy też wielkim plantatorom? Tym, którzy zajmują się uprawą roślin, czy też tym, którzy prowadzą wielkie hodowle zwierząt i sami stanowią zagrożenie dla gospodarstw rolnych? A wreszcie – czy niechęć do dostosowania się do jego wymogów wynika z realnego zagrożenia upadkiem gospodarstw, czy ze strachu przed nowymi inwestycjami i stratami z dotychczasowych”.

— MOŻE WIĘC CHODZI NIE O GOSPODARSTWA ROLNE, TYLKO O LOBBY RÓŻNYCH POTĘŻNYCH BRANŻ? ALBO O JEDNO I DRUGIE – DALEJ SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Dodatkowe światło na tę sytuację rzuca fakt, że do protestów dołączyli myśliwi, tłumacząc, że mają z rolnikami wspólny cel. A jest nim na przykład ochrona pól przed dzikimi zwierzętami i związany z tym planowany zakaz stosowania noktowizorów do polowań, czy też ograniczenia w strzelaniu do niektórych zwierząt. Może więc chodzi nie o gospodarstwa rolne, tylko o lobby różnych potężnych branż? Albo o jedno i drugie”.

— ANTYUKRAIŃSKIE I ANTYUNIJNE NASTROJE Z PEWNOŚCIĄ CIESZĄ PRZEDE WSZYSTKIM PUTINA – PISZE SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KL: “Dobra diagnoza tej sytuacji pozwoli nie tylko na wypracowanie właściwych rozwiązań, lecz także na świadomie popieranie lub nie popieranie protestów rolników, hodowców zwierząt futerkowych czy myśliwych oraz ich żądań. A świadomość jest kluczowa, gdy tym poparciem chcą sterować i wykorzystać je politycy. Dziś bierze się za to skrajna prawica. Natomiast antyukraińskie i antyunijne nastroje z pewnością cieszą przede wszystkim Putina”.
https://kulturaliberalna.pl/2024/02/29/skrzydlowska-kalukin-w-czwartek-kogo-ciesza-protesty-rolnikow/

— 13. ROCZNICA ZAMORDOWANIA JOLANTY BRZESKIEJ.

— URODZINY: Wojciech Grzedzinski, Krzysztof Rybiński.