— KO 33,5, PIS 29, TRZECIA DROGA 14, LEWICA 8,5, KONFEDERACJA 7,5 – SONDAŻ OPINIA24 DLA WYBPRÓW EUROPEJSKICH DLA MORE IN COMMON PRZEPROWADZONY PRZEZ OPINIA24 PUBLIKUJE RZ.
https://www.rp.pl/polityka/art39889631-sondaz-przed-wyborami-do-pe-kto-wygrywa-w-polskich-eurowyborach

— UDAŁO SIĘ KACZYŃSKIEMU TO, CO WYDAWAŁO SIĘ NIEMOŻLIWE. POLACY ZACZĘLI ODWRACAĆ SIĘ OD UNII. W JAKĄ STRONĘ? CÓŻ, OD ZACHODU MOŻNA ODWRÓCIĆ SIĘ TYLKO NA WSCHÓD. DLATEGO WYBORY EUROPEJSKIE STANOWIĄ TAK WIELKI PROBLEM DLA PIS – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “Jarosław Kaczyński zbyt często i nieodpowiedzialnie szermował argumentem eurosceptycyzmu. Rzekomo wykłócał się o „Europę ojczyzn”, alternatywną wobec głębszej federalizacji formułę Unii. Ale ludzie rozumieli to inaczej. Ciągłe plucie ludzi PiS na Brukselę, Niemców i Zachód wzbudziło nieufność i postępujący dystans do idei integracji. Udało się Kaczyńskiemu to, co wydawało się niemożliwe. Polacy zaczęli odwracać się od Unii. W jaką stronę? Cóż, od Zachodu można odwrócić się tylko na Wschód. Dlatego wybory europejskie stanowią tak wielki problem dla Prawa i Sprawiedliwości. Cytowany sondaż pokazuje, że partia prezesa przegra sromotnie z Koalicją Obywatelską stosunkiem 29 proc. do 33,5 proc. Ale to i tak będzie niski wymiar kary. Sądzę, że porażka będzie jeszcze większa”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art39886981-boguslaw-chrabota-problem-kaczynskiego-z-wyborami-do-europarlamentu

— AMERYKA MA DOŚĆ. TAKICH SANKCJI ROSJA NIE WIDZIAŁA – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “W piątek administracja Joe Bidena ogłosi nowy pakiet bezprecedensowych sankcji – zapowiedział doradca ds. bezpieczeństwa USA Jake Sullivan. Szczegółów nie podał, jednak eksperci spodziewają się uderzenia, jakiego Moskwa do tej pory nie zaznała. (…) Włączenie do restrykcji Pekinu jest tu wyjątkowo poważnym krokiem. Zakłada, że Xi Jinping nie odpowie restrykcjami, co wywołałoby w amerykańskim roku wyborczym wojnę handlową”.
https://www.rp.pl/polityka/art39888291-ameryka-ma-dosc-takich-sankcji-rosja-nie-widziala

— CZY POLITYCY BĘDĄ MIEĆ DOŚĆ SIŁY MORALNEJ, BY ODPOWIEDZIEĆ WŁAŚCIWIE? CZY BĘDĄ SIĘ BALI WŁASNYCH WYBORCÓW? WYBUCHNĄ WSZAK NA PEWNO PROTESTY ANTYWOJENNE: NIE PROWOKOWAĆ ROSJI! – MICHAŁ FISZER NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Byłoby o wiele trudniej, gdyby doszło do rajdu zbrojnego na któreś z państw NATO, zapewne bałtyckie, z wycofaniem wojsk (rosyjskich, prywatnej firmy militarnej czy jakiegoś dziwacznego „legionu”) na własne terytorium. Bo co wtedy robić? Doszło do agresji czy nie? No doszło, bez dwóch zdań. Ale czy jest kontynuowana? Nie. W zasadzie powinno nastąpić odwetowe, ostrzegawcze uderzenie w pobliżu granicy za pomocą lotnictwa lub pocisków manewrujących. Jasny i wyraźny sygnał, że w razie powtórki Rosja spotka się z silnym i zdecydowanym odporem. Tak mówi doktryna, ale co zrobią politycy? Będą mieć dość siły moralnej, by odpowiedzieć właściwie? Czy będą się bali własnych wyborców? Wybuchną wszak na pewno protesty antywojenne: nie prowokować Rosji! Dyplomacja, rozmowy! Żadnej przemocy! Bo, jak wiadomo, Europa przemocy nie lubi”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2246495,1,729-dzien-wojny-jak-rosja-moze-sprowokowac-zachod-i-dlaczego-tak-smialo-sobie-z-nami-poczyna.read

— CZY ROLNIK, KTÓRY PRZYPIĄŁ SOWIECKĄ FLAGĘ DO TRAKTORA I WZYWAŁ PUTINA NA POMOC, FAKTYCZNIE CHCIAŁBY ŻYĆ W ROSJI? – BARTOSZ T. WIELIŃSKI W GW: “Słyszę też, że w Polsce jest coraz więcej obaw, że Rosja mogłaby zaatakować Polskę. Taką opcję za realną uważa prawie połowa społeczeństwa. W to, że Ukraina wygra i nie będzie musiała iść na ustępstwa, wierzy tylko 10 proc. badanych. Jak to połączyć z faktem, że antyukraińskość za sprawą protestu rolników jest na fali wznoszącej? Chaos na drogach przekłada się na chaos w głowach? Rosyjska propaganda patrzy i szaleje z radości. A ja zastanawiam się, czy człowiek, który przypiął sowiecką flagę do traktora i wzywał Putina na pomoc, faktycznie chciałby żyć pod rosyjskim jarzmem, w kraju, gdzie za najmniejszy przejaw nieposłuszeństwa można skończyć w łagrze”.

— SŁYSZĘ, ŻE W POLSCE JESTEŚMY ZNUŻENI TRWAJĄCĄ DRUGI ROK WOJNĄ. POWAŻNIE, ZNUŻENI? CZYM? PATRZENIEM W MONITOR I CZYTANIEM CORAZ RZADSZYCH INFORMACJI O PRZEBIEGU WALK? – DALEJ WIELIŃSKI: “Słyszę, że w Polsce jesteśmy znużeni trwającą drugi rok wojną. Poważnie, znużeni? Czym? Patrzeniem w monitor i czytaniem coraz rzadszych informacji o przebiegu walk? Jeśli ktokolwiek ma prawo być znużony, to Ukraińcy. Jeśli narzekają, to na niewdzięczność Zachodu, który przestaje pomagać, bo politycy wykorzystują ich walkę w wewnątrzpolitycznych sporach. Tu nie chodzi tylko o Trumpa, który poprzez swoich ludzi w Kongresie blokuje pomoc dla Ukrainy. W Niemczech od miesięcy politycy SPD wstrzymują wysłanie Ukraińcom pocisków manewrujących. Gorliwość, z jaką pomoc Ukrainie blokują Węgry, potwierdza tezę, że premier Orbán jest agentem Rosji”.

— W ZASADZIE SPRAWA SPROWADZA SIĘ DO TEGO, ŻE UKRAIŃCY GINĄ W WALCE, BY GINĄĆ NIE MUSIELI POLSCY CZY NIEMIECCY ŻOŁNIERZE – KONKLUZJA WIELIŃSKIEGO: “W zasadzie sprawa sprowadza się do tego, że Ukraińcy giną w walce, by ginąć nie musieli polscy czy niemieccy żołnierze. Jeśli przegrają, Putin pójdzie dalej na Zachód, rosyjskie rakiety nie będą już spadać na Charków czy Kijów, ale na Kraków i Warszawę. Spod Królewca albo Brześcia dolecą góra w kilka minut. Z sondaży wynika, że zrozumieliśmy już to zagrożenie. Kiedy przestaniemy być znużeni?”
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30727776,pamietacie-jak-dzielilismy-sie-z-ukraincami-zywnoscia-pieniedzmi.html

— ZANDBERG: PO ZOSTAŁA POD PRESJĄ WYBORCÓW ZMUSZONA DO ZMIANY STANOWISKA WS. ABORCJI. PODOBNA HISTORIA MOŻE CZEKAĆ POLSKĘ 2050 – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/02/23/

— KACZYŃSKI MUSIAŁ OGŁOSIĆ, ŻE BĘDZIE UBIEGAŁ SIĘ O KOLEJNĄ KADENCJĘ NA FOTELU PREZESA PIS, BY ZATRZYMAĆ PROCES DEZINTEGRACJI PARTII – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Kaczyński musiał więc ogłosić, że nigdzie się nie wybiera, że chce na najbliższym kongresie ubiegać się o kolejną kadencję prezesury, nawet jeśli wcale nie ma na to ochoty. Ale musi to zrobić, by zatrzymać proces dezintegracji partii i odzyskać kontrolę nad partią. Sęk w tym, że jeśli wynik PiS w zbliżających się wyborach samorządowych i europejskich będzie bardzo słaby, procesy te będą jedynie przyspieszać, a pozycja Kaczyńskiego osłabnie jeszcze bardziej”.
https://www.rp.pl/komentarze/art39886071-michal-szuldrzynski-nie-chcem-ale-muszem-czyli-jak-kaczynski-probuje-odzyskac-kontrole-nad-pis

— NAJLEPSZY NAWET KANDYDAT, KTÓRY BEZ KONKURSU, NA PODSTAWIE ARBITRALNEJ DECYZJI, OBEJMIE MIEJSCE PO KANI, WPISZE SIĘ W PROCES NISZCZENIA NIEZALEŻNOŚCI I WIARYGODNOŚCI PRASY – WOJCIECH CZUCHNOWSKI W GW: “Najlepszy nawet kandydat, który bez konkursu, na podstawie arbitralnej decyzji, obejmie miejsce po Kani, wpisze się w proces niszczenia niezależności i wiarygodności prasy. Tylko otwarty konkurs daje mandat do wprowadzania zmian w trudnej i delikatnej materii mediów, tak bardzo już nadwyrężonej przez ostatnich osiem lat. Jeśli nic się tutaj nie zmieni, media nigdy nie odzyskają zaufania tak koniecznego, by mogły sprawować swoją podstawową rolę. Polska Press to ważny przykład. Transparentne i otwarte konkursy powinny być zasadą przy obsadzaniu stanowisk we władzach i w radach nadzorczych spółek skarbu państwa”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30728336,rozenek-za-kanie-w-polska-press-to-niekoniecznie-dobry-pomysl.html

— ZIELONY ŁAD: DZIŚ PROTESTUJĄ ROLNICY, JUTRO TO MOŻE BYĆ PRZECIĘTNY KOWALSKI – DOMINIKA MACIEJASZ I IRENEUSZ SUDAK W GW: “Niedługo na ulicach europejskich miast możemy zobaczyć transparenty ich mieszkańców. Opinia publiczna w Polsce, ale też w innych europejskich krajach, coraz bardziej obawia się finansowych skutków, jakie dla ich portfeli przyniesie Zielony Ład. Brakuje komunikacji ze społeczeństwem, kampanii informacyjnych i świadomości. Zamiast języka korzyści, zaczyna dominować język strachu i strat. W to miejsce wchodzą inne kampanie, np. jak realizowana przez państwowe spółki „kampania żarówkowa”, która przekonywała, że wzrost cen prądu to wina Unii Europejskiej”.
https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,30729866,zielony-lad-dzis-protestuja-rolnicy-jutro-to-moze-byc-przecietny.html

— ZAGALOPOWAŁEM SIĘ I W FELIETONOWYM FERWORZE UŻYWAM SKRÓTÓW. NAGANNYCH – JACEK FEDOROWICZ W ROZMOWIE Z GRZEGORZEM WYSOCKIM W GAZETA.PL: “Uważam, że Kaczyński przegrał i że przegrali – i tu mogę całą plejadę nazwisk wymienić, ale groźne jest to, że mniej więcej jedna trzecia narodu wciąż jest podatna. Są to osoby, które nie lubią demokracji i które by wolały, żeby był ein Führer mówiący, co mają robić i za to karmiący. (…) i ja celowo po te analogie sięgam, bo zawsze jakiś nowy Stalinek czy Hitlerek będzie miał posłuch. (…) Zagalopowałem się i w felietonowym ferworze używam skrótów. Nagannych”.

— NIKT Z PISOWCÓW W NASZYM GRONIE ZNAJOMYCH NIE ZOSTAŁ, PONIEWAŻ GDYBY KTOŚ PÓŁ ROKU TEMU BYŁ WCIĄŻ Z PRZEKONANIA ZWOLENNIKIEM KACZYŃSKIEGO, TO BY ŚWIADCZYŁO O NIM TAK ŹLE, ŻE PO PROSTU NIE, DLA MNIE JEST NIEMOŻLIWE – DALEJ JACEK FEDOROWICZ U WYSOCKIEGO: “Nikt z pisowców w naszym gronie znajomych nie został. (…) Moim zdaniem absolutnie nie, ponieważ gdyby ktoś pół roku temu był wciąż z przekonania zwolennikiem Kaczyńskiego, to by świadczyło o nim tak źle, że po prostu nie, dla mnie jest niemożliwe. Bo jak rozmawiać ze świadomością, że można tylko o pogodzie albo serialach telewizyjnych? Z tym, że mówimy o naszym towarzystwie najbliższym. Bo przecież nie uważam, że wszyscy muszą mieć takie poglądy jak ja. Mogą mieć zupełnie inne. Ale ja nie muszę się z nimi przyjaźnić. Żyje w kraju wielomilionowy tłum rodaków myślących inaczej, czujących inaczej, wierzących w co innego. Przyjmuję to do wiadomości, jak się nadarzy okazja, staram się przekonywać. Ale przecież bliższe relacje to coś więcej i tu bariera jest trudna do przełamania”.

— KACZYŃSKI TO SOBIE TAK WYKOMBINOWAŁ, ŻE JAK ROZWALI UNIĘ I PÓJDZIE POD SKRZYDŁA PUTINA, TO PUTIN GO OCHRONI – MÓWI FEDOROWICZ WYSOCKIEMU: “Zahamowanie degrengolady kraju! No na litość Boską, przecież Kaczyński szybkim marszem prowadził nas na Wschód. Kaczyński to sobie tak wykombinował, że jak rozwali Unię i pójdzie pod skrzydła Putina, to Putin go ochroni. I dlatego otwarcie grał na podporządkowanie Polski Rosji. I nagle koniec, skończyło się. I mnie to wystarczy. Czy teraz pan już wie, dlaczego się tak cieszę?”
https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,30716975,hanka-i-jacek-fedorowiczowie-nie-przyjaznimy-sie-z-pisowcami.html

— URODZINY: Paweł Graś (60), Anna Bogucka-Skowrońska (kończy 82), Radosław Sikorski (61).