— POLSKA NA PEWNO NIE BĘDZIE JUŻ UBOGIM KREWNYM – BARTOSZ T. WIELIŃSKI W GW: “Ze słów premiera Donalda Tuska i kanclerza Olafa Scholza wynika, że Polska, Niemcy i Francja mają być motorem europejskiej obronności. Polska na pewno nie będzie już ubogim krewnym. (…) Międzynarodowego znaczenia zwycięstwa nad PiS nie sposób przecenić. Wzmacnia ono polski mandat w UE, pomaga przeformułować polski wizerunek”.
https://wyborcza.pl/7,75399,30693140,po-europejskim-tournee-tuska-i-sikorskiego-czy-ue-oprze-sie.html

— POLSKA W EUROPEJSKIEJ EKSTRAKLASIE – ANNA SŁOJEWSKA W RZ: “Wizyty Donalda Tuska tego samego dnia w Berlinie i Paryżu to symboliczne odnowienie Trójkąta Weimarskiego sparaliżowanego przez ostatnie lata antyniemieckim kursem PiS. Polska jest teraz tam, gdzie jej miejsce – na równi z Francją i Niemcami – mówił mi niedawno w nieoficjalnej rozmowie ambasador jednego z państw UE”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art39821961-anna-slojewska-trojkat-weimarski-to-jeden-z-wielu-fortepianow-na-ktorych-polska-powinna-grac-w-ue

— MASTALEREK O BOCHEŃSKIM: NIE BĘDZIE RYWALIZOWAŁ Z TRZASKOWSKIM, TYLKO RACZEJ Z KANDYDATAMI LEWICY I POLSKI 2050. TO POKEROWA ZAGRYWKA KACZYŃSKIEGO – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/02/13/

— W I TURZE MICHAŁ JAROS WYGRYWA Z JACKIEM SUTRYKIEM – GW OPISUJE NOWY SONDAŻ: “Na pytanie: „Na którego z kandydatów oddałby/oddałaby Pan(i) swój głos w wyborach na Prezydenta Wrocławia?” największe poparcie uzyskał Jaros – 23,9 proc. głosów i nieznacznie wyprzedził Sutryka, który zyskał 22,7 proc. głosów. Takie rozstrzygnięcie oznacza, że obydwaj awansowaliby do drugiej tury wyborów”.
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,30692836,jacek-sutryk-czy-michal-jaros-prezydentem-wroclawia-przedwyborczy.html

— ZMIANA NA POZYCJI LIDERA. NAJNOWSZY SONDAŻ POTWIERDZA TREND – ALEKSANDRA WIECZOREK W INTERII: “Koalicja Obywatelska, osiągając wynik 31,7 proc., wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość i przejmuje prowadzenie – tak przedstawia się najnowszy sondaż parlamentarny, przeprowadzony przez United Surveys. Jak wynika z badania, spadek notuje – trzecia w sondażu – Trzecia Droga”.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-zmiana-na-pozycji-lidera-najnowszy-sondaz-potwierdza-trend,nId,7328885

— SONDAŻ PREZYDENCKI 2025 – HOŁOWNIA I TRZASKOWSKI W DRUGIEJ TURZE. TO BYŁABY REWOLUCJA NA POLSKIEJ SCENIE POLITYCZNEJ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “I to właśnie byłaby fatalna sytuacja dla Jarosława Kaczyńskiego. Oznaczałaby bowiem, że po 20 latach jego partia wypada z duopolu, który od 2005 roku dzielił się Polską. Czy wówczas PiS poparłby w drugiej turze Hołownię? A może wezwałby swój elektorat do niegłosowania? Ewidentnie nie miałby w takiej sytuacji dobrego ruchu. Kaczyński musiałby się szykować na polityczną emeryturę ze świadomością, że jego partia przestaje być punktem odniesienia dla polskiej polityki. Ale też nakreślona sytuacja byłaby niekorzystna dla Donalda Tuska. Nie wiemy przecież, kto wygrałby pojedynek – Trzaskowski czy Hołownia. Bez względu jednak na wynik drugiej tury już sama kampania sprawiłaby, że podziały w koalicji stałyby się głębsze. Nie da się przecież przygotowywać do drugiej tury, wychwalając przeciwnika”.
https://www.rp.pl/komentarze/art39821451-michal-szuldrzynski-sondaz-prezydencki-2025-holownia-i-trzaskowski-w-drugiej-turze-to-bylaby-rewolucja-na-polskiej-scenie-politycznej

— CZY TYLKO JA DOSTRZEGAM ABSURD TEJ SYTUACJI? OD WYBORY RZĄDU 13 GRUDNIA TRWA NARODOWE BŁAGANIE WŁADZY, BY TA NIE HAMOWAŁA ROZWOJU POLSKI – MICHAŁ KARNOWSKI: “Jak pieski stoimy wszyscy na dwóch łapkach przy nogach premiera RP Donalda Tuska i zbiorowo odprawiamy błagania żeby: nie hamował rozwoju kraju przez zniszczenie projektu CPK, nie blokował rozbudowy portów morskich, nie zatrzymywał niezbędnych inwestycji w elektrownie atomowe, nie demolował rozbudowy armii, gardłowej wobec rosnącego zagrożenia napaścią, nie oddawał tematu reparacji wojennych od Niemiec – nie wyprzedawał resztek majątku narodowego. Notujemy tu pewne sukcesy jak duża fala wsparcia dla CPK i porażki jak dzisiejszy hołd berliński zdejmujący z Niemiec wszelką presję. Mobilizujemy się wokół tych tematów, spieramy o to jaki rodzaj argumentacji trafi do umysłu a jaki do serca władcy choć istnienie tego ostatniego nie jest pewne”.
https://wpolityce.pl/polityka/681612-jak-pieski-stoimy-na-dwoch-lapkach-przy-nogach-premiera

— GIGANTYCZNYM ZASOBEM RZĄDU JEST NA RAZIE OPOZYCJA, PIS ROBI WSZYSTKO, ŻEBY UŁATWIĆ KOALICJI PO-TD-LEWICA MASKOWANIE NIEDORÓBEK, ZADYMY Z KAMIŃSKIM I WĄSIKIEM, OKRZYKI O TORTURACH I ZABÓJSTWACH ODWRACAJĄ UWAGĘ OPINII PUBLICZNEJ – GRZEGORZ SROCZYŃSKI W GAZETA.PL: “Gigantycznym zasobem rządu jest na razie opozycja, PiS robi wszystko, żeby ułatwić koalicji PO-TD-Lewica maskowanie niedoróbek, zadymy z Kamińskim i Wąsikiem, okrzyki o torturach i zabójstwach odwracają uwagę opinii publicznej od sprawy CPK czy obsadzania spółek Skarbu Państwa. „Genialny plan” – pisze ironicznie Patryk Słowik z Wirtualnej Polski. „Właśnie taka opozycja jest marzeniem Donalda Tuska i koalicji rządzącej” – to z kolei Michał Szułdrzyński w „Rzepie”. Dlaczego PiS brnie w ten oczywisty błąd? Bo taka taktyka opłaca się jednej osobie – Jarosławowi Kaczyńskiemu. Bez patriotycznego wzmożenia, wrzasków o torturach i „zabójstwach na śmietniku”, grzmotach o Tusku-Hitlerze, bez tego całego szantażu moralnego wobec własnych szeregów, że właśnie teraz musimy być razem i „dawać świadectwo”, Kaczyński miałby duży kłopot. Ktoś mogły na jakimś pisowskim konwentyklu wstać i zacząć wreszcie „rozliczać dziadziusia” – jak mówią co bardziej ogarnięci pisowcy – z przegranych wyborów. Kaczyńskiemu awantura o Wąsika i Kamińskiego spadła jak z nieba, wykorzystuje ją w jednym celu – odwracania uwagi od klęski wyborczej PiS, od dyskusji o przyczynach tej klęski, chodzi też o zduszenie w zarodku jakichkolwiek prób reformy totalitarnego przywództwa w partii. A że przy okazji taka strategia dobrze też służy znienawidzonemu Tuskowi, no to trudno, tego wroga od 20 lat dobrze znam, więc od biedy już lepiej go wspierać, niż ryzykować, że nastąpi jakieś tektoniczne pęknięcie i cały duopol diabli wezmą”.

— KTOKOLWIEK W 2025 ROKU ZOSTANIE PREZYDENTEM, OBEJMIE URZĄD KOMPLETNIE ZRUJNOWANY PRZEZ PÓŁTORA ROKU DZIKICH AWANTUR RZĄDU TUSKA Z DUDĄ, KTÓRE NAS CZEKAJĄ. TO, CZEGO DUDA ZASMAKOWAŁ DOTĄD, TO BYŁA DOPIERO GRA WSTĘPNA – DALEJ SROCZYŃSKI W GAZETA.PL: “Ktokolwiek w 2025 roku zostanie prezydentem, obejmie urząd kompletnie zrujnowany przez półtora roku dzikich awantur rządu Tuska z Dudą, które nas czekają. To, czego Duda zasmakował dotąd, to była dopiero gra wstępna. Będzie to półtora roku kolejnych prób okrajania prezydentury i odwetowych działań Dudy, coraz bardziej rozpaczliwych. Po Dudzie zostaną więc gruzy, będzie to urząd osłabiony, być może nawet pozbawiony prawa weta – nie w sensie prawnym, bo w konstytucji weto oczywiście zostanie, ale obstawiam, że przez najbliższe 1,5 roku profesor Chmaj z kolegami znajdą siedem uzasadnień, że w określonych wypadkach weto jest „nieistniejące”. Hołownia czy ktokolwiek inny obejmie więc urząd w stanie upadłości, już naprawdę będzie jedynie „strażnikiem żyrandola”, jak kiedyś zgrabnie powiedział Donald Tusk”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30688067,w-pis-chca-rozliczac-dziadziusia-ale-dziadzius-ma-na-to.html

— NIE JESTEŚMY ODOSOBNIENI, ALE JEŚLI POŁOWA OBYWATELI POLSKICH POPIERA OGRANICZENIA DOTYCZĄCE MIGRACJI Z PAŃSTW AFRYKAŃSKICH, TO NIEWĄTPLIWIE MAMY PROBLEM – DR HANNA MACHIŃSKA W ROZMOWIE Z KATARZYNĄ PRZYBORSKĄ W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Nie jesteśmy odosobnieni, ale jeśli połowa obywateli polskich popiera ograniczenia dotyczące migracji z państw afrykańskich, to niewątpliwie mamy problem. Widzimy coraz większą niechęć wśród społeczeństw Holandii, Niemiec, Szwecji. W Polsce musimy jednak dostrzec problemy demograficzne i uznać potrzebę zwiększenia napływu migrantów. Do tego potrzebna jest właściwa polityka migracyjna i zmiana postaw społecznych”.

— KIEDYŚ JEDNA Z EKSPERTEK AMERYKAŃSKICH POWIEDZIAŁA: PRZYGOTUJCIE SIĘ NA TO, ŻE W PEWNYM MOMENCIE TWARZ POLKI TO NIE BĘDZIE TWARZ BIAŁA – DALEJ DR MACHIŃSKA W ROZMOWIE Z PRZYBORSKĄ: “Czas najwyższy, by rząd zaczął wpływać na postawy, pokazywać, że ci ludzie przyjeżdżają i mogą bardzo wiele dobrego przynieść Polsce. Kiedyś jedna z ekspertek amerykańskich powiedziała: przygotujcie się na to, że w pewnym momencie twarz Polki to nie będzie twarz biała. My mentalnie, jako społeczeństwo, nie jesteśmy na to przygotowani”.

— ŻADEN MUR, ŻADNE DRUTY, ŻADNE ZASIEKI NIE POWSTRZYMAJĄ MIGRACJI. JEST ONA NATURALNYM ZJAWISKIEM NA CAŁYM ŚWIECIE – DALEJ MACHIŃSKA W KP: “Jestem głęboko przekonana, że Ministerstwo Edukacji podejmie tego typu działania. Bo żaden mur, żadne druty, żadne zasieki nie powstrzymają migracji. Jest ona naturalnym zjawiskiem na całym świecie. Czy my nie uciekaliśmy z Polski, nie przedzieraliśmy się przez bagna i nie spotykaliśmy się z pomocą krajów zachodnich? Oferowano nam pracę, szkoły, mieszkania. Dzisiaj, gdyby nie społeczeństwo obywatelskie, gdyby nie aktywiści i aktywistki na granicy, to ci ludzie byliby rzuceni w przestrzeń bez żadnej pomocy. Aktywiści nie tylko ratują życie, ale dbają o to, by migranci i uchodźcy mogli odnaleźć swoje miejsce w Polsce. A to trudne, kiedy Polska kojarzy im się z drutami, paralizatorami”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/machinska-o-polityce-migracyjnej-rzadu-wielkie-byly-nasze-oczekiwania/

— 10. ROCZNICA ŚMIERCI ZBIGNIEWA ROMASZEWSKIEGO. Serwis poświęcony pamięci o legendarnym działaczu antykomunistycznej opozycji: www.romaszewski.polskieradio24.pl

— 32 LATA TEMU prof. Lech Kaczyński został prezesem NIK.

— 5. rocznica śmierci Antoniego Krauzego.

— URODZINY: Agnieszka Kublik, Bogusława Matuszewska, Piotr Woźniak, Wojciech Piecha.