— PODWÓJNE ZAGROŻENIE – ZE WSCHODU ZE STRONY ROSJI I OD ZACHODU ZE STRONY TRUMPA, WYMAGA NOWEGO, ODWAŻNEGO MYŚLENIA O EUROPEJSKIEJ OBRONNOŚCI – TIMOTHY GARTON ASH W OKO.PRESS: “„Mourir pour Dantzig?” brzmiał słynny nagłówek artykułu we francuskiej gazecie z 1939 roku, w którym argumentowano, że francuscy żołnierze nie powinni być nakłaniani do umierania za ówczesne Wolne Miasto Gdańsk. Dzisiaj to pytanie brzmiałoby „Mourir pour Narva?” – Narwa to estońskie miasto tuż przy granicy z Rosją. Żadna inna europejska potęga nie dysponuje środkami odstraszania nuklearnego. Wymieniam te trzy poziomy wstrząsów, które może przynieść prezydencja Trumpa w porządku ich narastającej wagi, ale także i prawdopodobieństwa. Priorytety Europy powinny to przewidywać: po pierwsze, Ukraina, po drugie większe i lepiej przemyślane wydatki na obronę konwencjonalną; po trzecie, pomyśleć o stopniowaniu odstraszania nuklearnego”.

— KAŻDY KRAJ, INSTYTUCJA I KIERUNEK MUSZĄ PRZEKROCZYĆ WŁASNE OGRANICZENIA – DALEJ ASH W OKU: “Aby osiągnąć którykolwiek z tych celów, każdy kraj, instytucja i kierunek muszą przekroczyć własne ograniczenia. Choć będzie to trudne politycznie, europejskie zamówienia obronne muszą porzucić swój źle ukierunkowany nacjonalizm”.
https://oko.press/ash-kto-bedzie-chcial-umierac-za-narwe

— WEDŁUG ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI BADANYCH W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH ZWYCIĘŻY KOALICJA OBYWATELSKA. TAKĄ ODPOWIEDŹ WSKAZAŁO 40,1 PROC. ANKIETOWANYCH. W ZWYCIĘSTWO PIS WIERZY 20,5 PROC. BADANYCH
https://wydarzenia.interia.pl/raport-wybory-samorzadowe-2024/news-najnowszy-sondaz-przed-wyborami-zle-wiesci-dla-pis,nId,7323669

— PREZES PIS WYRWAŁ BANER – INTERIA: Jarosław Kaczyński wyrwał baner z napisem „Kłamstwo smoleńskie” z rąk jednej z osób. Do incydentu doszło w trakcie obchodów miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie. Wcześniej prezes PiS był zaczepiany słowami „gdzie jest wrak?”.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-awantura-na-miesiecznicy-smolenskiej-prezes-pis-wyrwal-baner,nId,7323694

— CHCEMY WYRZUCIĆ PIS ZA LINIĘ WISŁY – POLITYK KO CYTOWANY PRZEZ KAMILA DZIUBKĘ W ONECIE: “Zaczynamy tam, gdzie skończyliśmy jesienią. Nie jesteśmy przesądni, ale nie ma lepszego miejsca, by rozpocząć wyborcze uderzenie – mówi nam jeden z polityków Koalicji Obywatelskiej. Donald Tusk wraca z tygodniowego urlopu we Włoszech i w niedzielę w szkole podstawowej w Morągu (powiat ostródzki) oficjalnie rozpocznie samorządową kampanię KO. KO za cel minimum uważa zabranie PiS władzy w czterech sejmikach, które na razie są pod kontrolą partii Jarosława Kaczyńskiego. Chodzi o Dolny Śląsk, Małopolskę, Świętokrzyskie i Łódzkie. – Chcemy wyrzucić ich za linię Wisły, ale widzimy też realną szansę, by pisowcy stracili też władzę w swoich bastionach na wschodzie Polski. W sprzyjających okolicznościach można im zabrać nawet Podkarpacie – przekonuje członek władz Platformy Obywatelskiej”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/donald-tusk-rusza-z-ofensywa-wyrzucimy-pis-za-wisle/ncjgx41,79cfc278

— W PIS JEST ŚWIADOMOŚĆ, ŻE NIEZADOWOLENI WYBORCY TEJ PARTII MOGĄ PRZECHODZIĆ WŁAŚNIE DO UGRUPOWANIA MARSZAŁKA SEJMU – DR HAB. RENATA MIEŃKOWSKA-NORKIENE Z UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO W GAZETA.PL: “- W PiS jest świadomość, że niezadowoleni wyborcy tej partii mogą przechodzić właśnie do ugrupowania marszałka Sejmu. Wobec tego tworzy się napięcie z nadzieją, że marszałek popełni jakiś błąd i się skompromituje. Jak na razie jakoś sobie z tym radzi, a wobec tego tym bardziej nie należy spodziewać się, że PiS da mu spokój – mówi. – Należy wziąć jeszcze pod uwagę, że czołowi politycy PiS, zwłaszcza ci, którzy chcieliby przejąć schedę po Kaczyńskim, chcą, żeby ich pokazywać w mediach. Tymczasem sprzyjające im dzisiaj media docierają tylko do twardego elektoratu – dodaje”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30684923,chaos-w-sejmie-politolozka-w-czerwcu-zakonczy-sie-pierwszy.html

— CZARNEK JEST SAMONARZUCAJĄCĄ SIĘ OPCJĄ – PROFESOROWIE JAROSŁAW FLIS I ANTONI DUDEK U SUKCESJI W PIS – CYTOWANI PRZEZ PIOTRA GŁUCHOWSKIEGO W GW: “– Wcale mnie to zawołanie nie dziwi – mówi politolog i historyk profesor Antoni Dudek. – Jeszcze niedawno widziałem dwóch delfinów: Czarnka i Morawieckiego. Obaj emblematyczni dla pisowskich skrzydeł – radykalnego i umiarkowanego. Skoro jednak Kaczyński idzie w radykalizm, to szanse byłego premiera maleją, a szanse eksministra rosną. – Czarnek jest samonarzucającą się opcją – potwierdza znawca krajowej polityki, profesor nauk społecznych Jarosław Flis. – Atrakcyjny dla żelaznego elektoratu, swojski dla aparatu. Zresztą… jakich ma konkurentów?”

— W STYLU MÓWIENIA I DZIAŁANIA PRZYPOMINA ORBANA – PROF. MATCZAK CYTOWANY PRZEZ GŁUCHOWSKIEGO W GW: “Także prof. Matczak uważa, że lublinianin może być kandydatem i na szefa PiS, i na prezydenta: – Jest niezwykle bezczelny, potrafi opowiadać bzdury bez mrugnięcia okiem. Zdobyte wykształcenie służy mu nie do czynienia dobra, lecz do tworzenia napięć. Ma umiejętność prowokowania przeciwników… W stylu mówienia i działania przypomina Orbana”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30664357,posel-pis-o-czarnku-on-juz-przemawia-jak-szef-znany-socjolog.html

— „DZIWISZ DONALDA TUSKA” – IZABELA KACPRZAK W RZ: “Nikt nie ma takich dojść i wpływów u Donalda Tuska jak Paweł Graś – od blisko ćwierć wieku to najbliższy współpracownik premiera. I najbardziej tajemniczy”.
https://www.rp.pl/polityka/art39812491-dziwisz-donalda-tuska-dlaczego-pawel-gras-musial-wrocic-z-europejskiej-emigracji

— NIE MA WYWIADÓW W ZAGRANICZNYCH MEDIACH, NIE MA ZAPROSZEŃ. PO WYBORACH DUDA Z WAŻNEGO PRZYWÓDCY STAŁ SIĘ SAMOTNYM TURYSTĄ – BARTOSZ T. WIELIŃSKI W GW: “Nie ma wywiadów w zagranicznych mediach, nie ma nawet zaproszenia do Monachium na prestiżową konferencję bezpieczeństwa, która odbędzie się w połowie lutego. Rok temu na konferencji, na którą zjeżdżają politycy, dyplomaci, eksperci od bezpieczeństwa i wojskowi, polski prezydent był jedną z ważniejszych postaci. Teraz Polskę będzie reprezentować szef MSZ Radosław Sikorski. Wiele wskazuje na to, że ten trend się utrzyma. Szkoda. Prezydent Polski, piątego kraju UE, dwudziestej pierwszej gospodarki świata, powinien się cieszyć międzynarodowym autorytetem. Od Andrzeja Dudy raczej się stroni”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30664701,nie-ma-wywiadow-w-zagranicznych-mediach-nie-ma-zaproszen-po.html

— JESTEM WDZIĘCZNY, ŻE POZNAŁEM JARUZELSKIEGO I NIE POZNAŁEM DUDY – JAROSŁAW KURSKI W GW: “Jaruzelski rozumiał swój czas, zwłaszcza jako prezydent. Wiedział, że jest częścią kontraktu, że jego formacja schodzi ze sceny, że za kraj biorą odpowiedzialność prozachodni demokraci i nie należy im przeszkadzać: ustawy reformujące kraj podpisywać i ustąpić w trakcie kadencji, gdy Lech Wałęsa zadeklaruje gotowość kandydowania na urząd głowy państwa. No i konstytucji Jaruzelski nigdy nie złamał. Czy Duda weźmie przykład z Jaruzelskiego? Oczywiście, że nie weźmie, zmarnuje swą ostatnią szansę na podmiotową, samodzielną prezydenturę. Będzie wiernym sługą PiS, jak Mościcki był sługą sanacji. Obaj niczego nie rozumieli – nawet w obliczu wojny. Jeden czmychnął do Rumunii, a drugi informuje walczący walecznie z ruskim najazdem ukraiński naród, że Krym to już na zawsze pozostanie rosyjski. Nie miejmy więc wobec Dudy żadnych oczekiwań, wówczas i o rozczarowaniu nie będzie mogło być mowy”.

— W ODRÓŻNIENIU OD SWEGO UCZNIA ANDRZEJA DUDY LECH KACZYŃSKI NIGDY NIE NARUSZYŁ KONSTYTUCJI – DALEJ KURSKI W GW: “Ale w odróżnieniu od swego ucznia Andrzeja Dudy Lech Kaczyński nigdy nie naruszył konstytucji. Podczas ataku Rosji na Gruzję zachował się tak, jak było trzeba. Adam Michnik pisał, że: „Lech Kaczyński, udając się w podróż do Tbilisi, zrobił maksimum tego, co mógł w tym momencie zrobić. Była to sytuacja nadzwyczajna, bo bombardowano gruzińskie miasta. W takiej sytuacji należy szukać nadzwyczajnych odpowiedzi. I Kaczyński ją znalazł. Pierwszy raz poczułem się dumny z tego, że prezydent mojego państwa zachował się w tak godny sposób, a zarazem tak zgodny z polskim i moim wyobrażeniem etosu wolności, honoru, tradycji historycznej i rozumu politycznego”.

— MY, DEMOKRACI, TEŻ POWIEDZMY SOBIE SŁOWO PRAWDY. SAMI POMOGLIŚMY DUDZIE ZWYCIĘŻYĆ – DALEJ JAROSŁAW KURSKI W GW: “My, demokraci, też powiedzmy sobie słowo prawdy. Sami pomogliśmy Dudzie zwyciężyć. Największa partia opozycyjna do ostatniej chwili miała problem z kandydatem, by ostatecznie podmienić Małgorzatę Kidawę-Błońską na Rafała Trzaskowskiego już w trakcie kampanii wyborczej. Szymon Hołownia z kolei nie udzielił jednoznacznego poparcia kandydatowi demokratów. Trzaskowski zaś nie zawalczył w debacie TVPiS w Końskich z Dudą. Wówczas nie było to oczywiste, ale dziś widać, że trzeba było próbować”.

— TERAZ NA PRZYKŁAD POJAWIŁO SIĘ WSPARCIE POLSATU DLA PIS – PISZE DALEJ JAROSŁAW KURSKI: “Teraz na przykład pojawiło się wsparcie Polsatu dla PiS. Kandydatura Doroty Gawryluk, obłudnie przedstawianej jako „niezależnej”, choć jej czułe związki ze środowiskiem Kaczyńskiego są tajemnicą poliszynela. To nie jest mem, to realne pieniądze i telewizyjne zasięgi wspierającego ją oligarchy, który wiele ma do stracenia. Dużo się więc może jeszcze złego wydarzyć”.
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30659348,jaroslaw-kurski-smiejecie-sie-z-dudy-z-siebie-samych-sie-smiejecie.html

— Z CZYM WIĘC TU WALCZY PIS? POLITYCY PIS, FORMUŁUJĄC SWÓJ ANTYIMIGRANCKI PRZEKAZ, BYĆ MOŻE NIE ZAUWAŻYLI, ŻE NIE SĄ W EUROPEJSKIEJ AWANGARDZIE, ALE W MAINSTREAMIE – ARTUR BARTKIEWICZ W RZ: “W 2015 r. Europa przyjmowała migrantów, kierując się hasłem „Damy radę” Angeli Merkel. Dziś Europejczykom znacznie bliższe jest hasło Donalda Trumpa „Mamy komplet”. Z czym więc tu walczy PiS? (…) Mimo ostrzeżeń PiS Donald Tusk wygrał wybory. I co się okazało? 3 stycznia pytany na konferencji prasowej o relokację imigrantów odparł: „Nie będzie naszej zgody, akceptacji dla żadnego przymusowego mechanizmu (…) Polska nie przyjmie nielegalnych migrantów w ramach żadnego takiego mechanizmu”. A także: „nie przyjmiemy żadnego migranta”. Kilka dni później, mówiąc o polskiej granicy wschodniej, Tusk stwierdził, że nowy rząd podejmie starania, by dodatkowo ją uszczelnić. – Będziemy szukali sposobów, które będą zniechęcały i odstraszały tych wszystkich, którzy są transportowani przez (Aleksandra) Łukaszenkę – stwierdził. Politycy PiS, formułując swój antyimigrancki przekaz, być może nie zauważyli, że nie są w europejskiej awangardzie, ale w mainstreamie”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art39714431-imigranci-czyli-unia-z-twarza-kaczynskiego

— MIESZKAŃCY NIE MUSZĄ STAĆ NA BARYKADZIE I BRONIĆ STOLICY PRZED POLITYKAMI PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI. MOGĄ SPOKOJNIE POPRZEĆ KANDYDATKĘ, KTÓREJ PROGRAM REALNIE ODPOWIADA NA ICH POTRZEBY – MAGDALENA BIEJAT W ROZMOWIE Z ARKADIUSZEM GRUSZCZYŃSKIM W GW: “Przede wszystkim chcemy pokazać alternatywę w pojmowaniu tego, czym może być Warszawa. Tak jak wspomniałam, dzisiaj nie musimy się obawiać przejęcia władzy przez Tobiasza Bocheńskiego. Mieszkańcy nie muszą stać na barykadzie i bronić stolicy przed politykami Prawa i Sprawiedliwości. Mogą spokojnie poprzeć kandydatkę, której program realnie odpowiada na ich potrzeby. Od 2018 r. pojawiło się też sporo osób, które nie są zadowolone z polityki prowadzonej przez Rafała Trzaskowskiego. Chcemy więc nie tylko wprowadzić więcej świeżego powietrza do warszawskiej polityki, ale też pokazać, że w polityce mogą być osoby, które nie poruszają się po mieście wyłącznie samochodem, tylko żyją zwykłym życiem zwyczajnych mieszkańców. A na naszej liście znajdą się właśnie takie osoby. Mieszkańcy Warszawy też tego oczekują, dlatego liczymy, że nasze połączone siły przełożą się również na dobry wynik naszych kandydatów i kandydatek na radnych”.
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,30677984,magdalena-biejat-laczymy-sily-bo-nie-chcemy-popelnic-bledu.html

— ABSURDALNE JEST GŁOSOWANIE WŁAŚNIE NA TYCH, KTÓRZY SYSTEM TWORZĄ. TO ONI DOPROWADZILI DO SYTUACJI, ŻE ŻADNA INSTYTUCJA W POLSCE NIE DZIAŁA WŁAŚCIWIE, ŻE SZERZY SIĘ BEZPRAWIE, A KOLEJNE GRUPY OBYWATELI PODLEGAJĄ WYKLUCZENIU – MARIUSZ CIEŚLIK W RZ: “Jako racjonalny obywatel zawsze głosowałem na polityków i partie głównego nurtu. Rozumiałem, dlaczego ludzie wybierają Stana Tymińskiego, Leppera, Kukiza, Palikota czy Hołownię, ale ich decyzje uważałem za absurdalne. Antyestablishmentowe ruchy protestu zwykle szybko się wypalają i zamiast nowej jakości przynoszą nieznany wcześniej rodzaj obciachu. Zakochany w sobie, z wzajemnością, marszałek Hołownia jest tego najlepszym dowodem. Ludzie tego pokroju, przychodzący z biznesu albo show-biznesu, szybko stają się karykaturami polityków i zawodzą nadzieje. Dlatego wydawało mi się, że głosowanie na nich jest absurdalne. Tymczasem dziś wiem już, że jest dokładnie na odwrót. Absurdalne jest głosowanie właśnie na tych, którzy system tworzą. To oni doprowadzili do sytuacji, że żadna instytucja w Polsce nie działa właściwie, że szerzy się bezprawie, a kolejne grupy obywateli podlegają wykluczeniu”.
https://www.rp.pl/plus-minus/art39807941-mariusz-cieslik-zaglosuje-na-stanowskiego-albo-gawryluk

— CZY TUSK NIE WYKORZYSTAŁ TEGO, ŻEBY POKAZAĆ KOALICJANTOWI MIEJSCE W SZEREGU? WYKORZYSTAŁ. JEDNAK TREŚĆ TEJ PIAROWEJ ROZGRYWKI JEST SŁUSZNA – CEZARY MICHALSKI W INTERII: “Czy warto być bardziej ostrożnym, jeśli krytykuje się i rozlicza tamtą władzę? Warto. Czy Tusk nie mógł tego rozegrać delikatniej? Pewnie mógł. Czy nie wykorzystał tego, żeby pokazać koalicjantowi miejsce w szeregu? Wykorzystał. Jednak treść tej piarowej rozgrywki (tylko jako piarowa rozgrywka opisywanej przez większość z nas, ludzi mediów) jest słuszna. Jeśli rozlicza się przeciwników politycznych z korupcji, z nepotyzmu, z klientelizmu… to musi się być samemu czystym jak żona cezara, albo jeszcze czystszym”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-piarowe-walki-z-koalicja-i-w-koalicji,nId,7321873

— URODZINY: Alicja Olechowska, Adam Żyliński, Jacek Janiszewski. NIEDZIELA: Beata Kempa, Maciej Sandecki, Jan Krzysztof Ardanowski.