— MOŻNA BYŁO PRZEWIDZIEĆ, ŻE DECYDUJĄCY DLA UKRAINY BYŁ ROK, KTÓREGO JUŻ NIE MA – JERZY HASZCZYŃSKI W RZ: “Można było przewidzieć, że decydujący dla Ukrainy był rok, którego już nie ma. Wojny Hamasu z Izraelem nie można było przewidzieć. Ale to, że decydujący dla Ukrainy był rok, który właśnie minął – już tak. Ekipy amerykańskich telewizji przeniosły się z Kijowa do Tel Awiwu, pokazując, co dla tamtejszego widza i wyborcy jest ważniejsze”.

— MIMO ŻE TERMIN ROZPOCZĘCIA KAMPANII WYBORCZEJ W USA NIE BYŁ TAJEMNICĄ, SPOKOJNIE CZEKALIŚMY, BEZ ŻADNEGO PLANU AWARYJNEGO – DALEJ HASZCZYŃSKI W RZ: “Mimo że termin rozpoczęcia kampanii wyborczej w USA nie był tajemnicą, spokojnie czekaliśmy, bez żadnego planu awaryjnego. A teraz nagle słychać, że nie godząc się na wielomiliardową pomoc dla Ukrainy, amerykański Kongres (zwłaszcza republikanie) zaskoczył, zawiódł, zdradził. Zawiódł, może zdradził, ale nie zaskoczył. Zaskoczeniem nie jest i to, że Donald Trump ma szansę zostać prezydentem, i że po to, by pokonać Joe Bidena, zrobi wszystko – ze zdradą sojuszników i wsparciem Rosji na czele”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art39805861-jerzy-haszczynski-nie-ma-pieniedzy-dla-ukrainy-wybory-w-usa-byly-do-przewidzenia

— AMERYKANIN, KOMPLETNY IGNORANT, ŁYKAŁ TO WSZYSTKO – WACŁAW RADZIWINOWICZ W GW: “Potrzebny był Kremlowi akurat teraz do tego, by Putin mógł się na światową skalę zająć się tym, do czego dobrze jest przygotowany zawodowo, czyli werbowaniem.  Jego celem były szykowane do wyborów prezydenckich elektoraty dwóch wielkich państw: Rosji i USA. Notowania we własnym kraju podnieść powinien – i zapewne mu podniósł – sam fakt rozmowy z „wielkim” dziennikarzem.  A  Amerykanów należało przekonać, że budząca tam spory pomoc, której chce udzielać Ukrainie prezydent Joe Biden, nie ma sensu, bo tylko przedłuża wojnę, a lepszą głową ich państwa byłby starający się o powrót do Białego Domu Trump”.
https://wyborcza.pl/7,75399,30681368,putin-przystroil-sie-w-piorka-jastrzebia-pokoju.html

— WYWIAD TUCKERA CARLSONA Z PUTINEM TO AKCJA SPECJALNA PRZECIW USA – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Chyba nikt nie ma wątpliwości, że słynny „wywiad” Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem jest elementem rosyjskiej operacji specjalnej wymierzonej w amerykańskie wybory prezydenckie.

— PUTIN GOTÓW JEST CORAZ ŚMIELEJ TESTOWAĆ ZACHÓD – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Właśnie dlatego nie jestem optymistą. Tym bardziej że Putin gotów jest coraz śmielej testować Zachód. (…) Czy zamieszek na granicy polsko-litewskiej, które odetną Litwę, Łotwę i Estonię od lądowego połączenia z resztą Europy. Czy z tego powodu Zachód będzie chciał ryzykować gniew Putina? Czy nie będzie wolał powiedzieć: oj tam, oj tam, nie będziemy wysyłać F-35 na dziwnie mówiących kierowców traktorów, którzy zablokują przesmyk suwalski?”
https://www.rp.pl/plus-minus/art39807901-michal-szuldrzynski-wywiad-tuckera-carlsona-z-wladimirem-putinem-to-akcja-specjalna-przeciw-usa

— ZAPEWNIENIA PUTINA, ŻE NIE INTERESUJE GO POLSKA ANI ŁOTWA, SĄ JAK OBIETNICE PRZEJŚCIA NA DIETĘ WEGAŃSKĄ PRZEZ TYGRYSA – ARTUR BARTKIEWICZ W RZ: “Jeśli z wywiadu Tuckera Carlsona z Władimirem Putinem mielibyśmy wyciągać wnioski co do tego, w którym momencie historii się znajdujemy to, nawiązując do okresu poprzedzającego II wojnę światową, możemy powiedzieć, że jesteśmy w XXI-wiecznym odpowiedniku 1938 roku”.
https://www.rp.pl/komentarze/art39810061-artur-bartkiewicz-co-z-wywiadu-wladimira-putina-z-tuckerem-carlsonem-wynika-dla-polski

— SKUTKI TEGO WYWIADU MOGĄ BYĆ ZŁOWROGIE – TOMASZ ZALEWSKI NA PORTALU TYGODNIKA POLITYKA: “Wywiad jest propagandowym triumfem Putina, któremu Carlson udzielił trybuny do bezpośredniego przemawiania do amerykańskiej opinii publicznej w momencie, kiedy ważą się losy dalszej pomocy Zachodu dla walczącej Ukrainy. (…) Trump jest gotowy na przyjęcie jego oferty. Wywiad Carlsona może odegrać złowrogą rolę, jeśli Amerykanie oglądający go w internecie dadzą się przekonać argumentom rosyjskiego dyktatora”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2244861,1,putin-w-programie-tuckera-carlsona-skutki-tego-wywiadu-moga-byc-zlowrogie

— TELUS O WYDARZENIACH PRZED SEJMEM: WIEM O TYM, ŻE TAK NIE POWINNO BYĆ. STOJĄC TAM BYŁO MI WSTYD PRZED STRAŻNIKAMI – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/02/09

— ODLOTOWE POSIEDZENIE SEJMU. SZYKUJCIE SIĘ NA PIĄTEK Z FANATYKAMI – AGATA SZCZĘŚNIAK W OKO.PRESS: “Czegoś takiego jeszcze nie było. Jednego dnia Sejm będzie debatował nad czterema projektami ustaw zgłoszonymi przez fundamentalistów, religijnych fanatyków i partię Ziobry. Gdyby te projekty przeszły, Polska wypowiedziałaby konwencję stambulską, zakazałaby Parad Równości. Może się okazać, że debaty nad tymi projektami przebiją wszystko, co widzieliśmy w tej kadencji Sejmu. Z mównicy sejmowej usłyszymy wypowiedzi antykobiece, homofobiczne i antysemickie. Debata o tabletce „dzień po”, gdzie posłowie PiS dali popis ignorancji, może być niczym wobec tego, co usłyszymy w piątek”.
https://oko.press/odlotowe-posiedzenie-sejmu-szykujcie-sie-na-piatek-z-fanatykami

— W PRAWIE I SPRAWIEDLIWOŚCI KAC I ZŁOŚĆ PO SZTURMIE NA SEJM, – DZIADKI Z PIS SZARPIĄ SIĘ ZE STRAŻĄ MARSZAŁKOWSKĄ. JAK TO W OGÓLE WYGLĄDA? – ZAŁAMUJE RĘCE POLITYK PIS – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “- Dziadki z PiS szarpią się ze Strażą Marszałkowską. Jak to w ogóle wygląda? – załamuje ręce polityk PiS nad tym, jak wyglądał szturm na Sejm. Takie obrazki poszły bowiem w świat. (…) W Prawie i Sprawiedliwości kac i złość po szturmie na Sejm. – Miało nie być próby szturmowania Sejmu, ale emocje wzięły górę – słyszymy w PiS. Powtórki szturmu ma już nie być. Wokół prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika było mało innych ludzi z partii. Prym wiedli więc np. Antoni Macierewicz i Robert Telus”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30679428,kac-po-szturmie-dziadki-z-pis-szarpia-sie-ze-straza-jak-to.html

— KACZYŃSKI, OSKARŻAJĄC EKIPĘ TUSKA O „ZABÓJSTWA POLITYCZNE”, SAM POPEŁNIA SAMOBÓJSTWO POLITYCZNE. TAKA STRATEGIA WYBORCZA – AGNIESZKA KUBLIK W GW: “To tylko słowa przegranego polityka, który nie umie dać sobie rady z porażką. Jego kondycja psychiczna każe mu się ratować, oskarżając o to wszystkich innych. To go jednak w żadnym wypadku nie usprawiedliwia. Kaczyński tymi słowami popełnił polityczne samobójstwo – cokolwiek teraz powie, nie będzie zasługiwało na jakakolwiek uwagę”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30679663,zabojstwa-polityczne-rzadu-tuska-czym-nas-jeszcze-wprawi.html

— PARTIE NIGDY NIE WYPRACOWAŁY REALNEGO ZAGROŻENIA DLA JACKA MAJCHROWSKIEGO. DOPIERO JA TO ZROBIŁEM – ŁUKASZ GIBAŁA W ROZMOWIE Z MAGDALENĄ KURSĄ I MICHAŁEM OLSZEWSKIM W GW: “I taka jest różnica między mną a innymi aktorami w polityce lokalnej – oni po prostu nie chcieli słuchać ludzi, bo zadowalali się tym, że Jacek Majchrowski przyjmie ich gdzieś w gabinecie, da stanowisko. Dlatego partie nigdy nie wypracowały realnego zagrożenia dla Jacka Majchrowskiego. Dopiero ja to zrobiłem”.

— W OSTATNICH LATACH PREZYDENT MAJCHROWSKI ZBYT CZĘSTO MILCZAŁ, A CZASAMI WRĘCZ PRZYTULAŁ SIĘ DO WŁADZ, KTÓRE ŁAMAŁY PODSTAWOWE PRAWA CZŁOWIEKA – MÓWI DALEJ GIBAŁA KURSIE I OLSZEWSKIEMU W GW: “W ostatnich latach prezydent Majchrowski zbyt często milczał, a czasami wręcz przytulał się do władz, które łamały podstawowe prawa człowieka – tak, trzeba to powiedzieć. Jak rozumiem, wynikało to z kalkulacji finansowych, prawdziwych lub rzekomych, bo PiS wcale nie traktowało Krakowa dobrze. Ta polityka okazała się błędna. Moim zdaniem prezydent dużego miasta nie może być chłopcem na posyłki władz ogólnopolskich”.

— NAJWIĘKSZYM CIOSEM BYŁ NOWY ŁAD. MAM NADZIEJĘ, ŻE KOALICJA 15 PAŹDZIERNIKA BĘDZIE BARDZIEJ PRZYCHYLNA SAMORZĄDOM – MÓWI JESZCZE GIBAŁA KURSIE I OLSZEWSKIEMU W GW: “Największym ciosem był Nowy Ład. Mam nadzieję, że Koalicja 15 Października będzie bardziej przychylna samorządom, choć martwi mnie, że Tusk nie wskazał konkretnie, jak zrekompensuje ubytek dochodów z tytułu podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Jeśli spadnie to na barki samorządów – katastrofa gotowa. Po drugie, nie ma innej drogi niż rzetelny audyt w miejskich jednostkach i szukanie oszczędności w sposób jak najmniej bolesny dla mieszkańców”.
https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,30677924,lukasz-gibala-partie-nigdy-nie-wypracowaly-realnego.html

— POLSKA 2050 CHCIAŁABY WYSTAWIĆ NA PREZYDENTA BYDGOSZCZY KOBIETĘ. NAJPOWAŻNIEJSZĄ KANDYDATKĄ JEST WICEPRZEWODNICZĄCA RADY MIASTA, KTÓRA BYŁA CZŁONKINIĄ NOWOCZESNEJ – JACEK GLUGLA W GW: “Nieoficjalnie wiemy, że Polska 2050 chciałaby wystawić na prezydenta kobietę. Najpoważniejszą kandydatką jest wiceprzewodnicząca rady miasta, która była członkinią Nowoczesnej – Joanna Czerska-Thomas. To popularna nie tylko wśród ruchów kobiecych aktywistka, a jednocześnie przedsiębiorczyni odnosząca sukcesy zawodowe. Prowadzi agencję marketingową, ale angażuje się także w walkę o prawa kobiet, działania równościowe i pomocowe w Bydgoszczy. – Nie chcę na razie rozmawiać na ten temat – odpowiada na pytanie, czy będzie kandydować na prezydentkę Bydgoszczy”.
https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,48722,30678383,kobieta-moze-wlaczyc-sie-w-walke-o-prezydenture-bydgoszczy.html

— WIELKIE INWESTYCJE W STYLU CPK, ENERGETYKA JĄDROWA, ZBROJENIA ORAZ HOJNA, OPARTA O SZEROKĄ REDYSTRYBUCJĘ POLITYKA SPOŁECZNA. TO CZTERY FILARY PISONOMIKI Z LAT 2015-2023, KTÓRYCH NOWY RZĄD NIE POWINIEN ROZBIJAĆ – RAFAŁ WOŚ W INTERII: “Wydaje mi się jednak, że antyPiS do pewnego stopnia jest także ofiarą swojego własnego nastawienia. Właśnie tego „pierworodnego grzechu” dogmatycznego antyPiSizmu. Gdyby umieli zostawić to za sobą i dopuścić, że wiele ze wspomnianych założeń PiSonomiki (CPK, atom, wojsko, redystrybucja) to solidne podstawy do dalszego rozwoju Polski, to wtedy rządziliby lepiej”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-dogmatyczny-antypisowiec-patrzy-na-cpk,nId,7319591

— W SPRAWIE ABORCJI NAJLEPSZYCH WYJŚCIEM BYŁBY POWRÓT DO KOMPROMISU – ALEKSANDER HALL W RZ: “Orzeczenie niezależnego politycznie i cieszącego się wysokim autorytetem społecznym Trybunału Konstytucyjnego z 28 maja 1997 roku uchyliło tę przesłankę. Pierwszy punkt orzeczenia stwierdzał, że narusza ona „konstytucyjne prawo ochrony życia ludzkiego w każdej fazie jego rozwoju”. Moim zdaniem ten wyrok wydany tylko przy jednym zdaniu odrębnym przynosi chlubę ówczesnemu Trybunałowi. Ten wyrok był respektowany i nie wywołał ulicznych protestów. Czy od tamtego czasu zmieniła się nasza wiedza o początkach życia ludzkiego, czy raczej zmniejszyła się nasza wrażliwość na potrzebę jego ochrony?”
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art39805981-aleksander-hall-w-sprawie-aborcji-najlepszych-wyjsciem-bylby-powrot-do-kompromisu

— ZAMIAST KANDYDATÓW PARTII POLITYCZNYCH ZMIERZYLIBY SIĘ KANDYDACI MEDIÓW – JAKUB MAJMUREK W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Gdybyśmy faktycznie zobaczyli takich pretendentów do pałacu, to w wyborach prezydenckich zamiast kandydatów partii politycznych zmierzyliby się kandydaci mediów: Kanału Zero, Polsatu i TVN – bo nie zapominajmy o robiącym latami karierę w tej stacji Szymonie Hołowni. Do kompletu brakuje tylko, by PiS zamiast kandydata z zaciągu ściśle partyjnego postawił na kogoś z Telewizji Republika albo dawnego TVP – Michał Rachoń, zwłaszcza wspierany przez ekipę z programu Jedziemy! czy Miłosz Kleczek mogliby faktycznie wnieść do prezydenckiego wyścigu niespotykaną wcześniej jakość. Gdyby Republika postanowiła przekonać nas, że jest prawicową krainą łagodności, mogłaby z kolei postawić na Danutę Holecką: byłaby kandydatka kobieta, znana, może i budząca pewne kontrowersje, ale prezentująca wyjątkowo mało agresywną twarz „kurszczyzny”.

— JAKO SPOŁECZEŃSTWO NAPRAWDĘ MUSIMY NIE UFAĆ PARTIOM POLITYCZNYM I ŻE W SYSTEMIE PARTYJNYM COŚ NIE DZIAŁA – DALEJ MAJMUREK W KP: “Jako społeczeństwo naprawdę musimy nie ufać partiom politycznym i że w systemie partyjnym coś nie działa. Jedną z funkcji partii politycznych powinno być przecież kształcenie i kreowanie liderów na najwyższe stanowiska w państwie, co w Polsce oznacza też wybieranego w bezpośrednich powszechnych wyborach prezydenta”.

— NIESTETY, NADZIEJE NA TO, ŻE KTOŚ ZNANY Z ROBIENIA ZASIĘGÓW NA YOUTUBIE PRZETNIE WĘZEŁ GORDYJSKI POLSKIEJ POLITYKI, SĄ ŹLE ULOKOWANE – PISZE DALEJ MAJMUREK W KRYTYCE: “Niestety, nadzieje na to, że ktoś znany z robienia zasięgów na YouTubie przetnie węzeł gordyjski polskiej polityki, są źle ulokowane, przede wszystkim ze względu na to, jak w polskiej konstytucji skonstruowana jest prezydentura. Bo nawet gdyby wybory wyłoniły w Polsce prezydenta-celebrytę raczej formatu Zełenskiego niż Trumpa, to i tak nie byłby on w stanie rozwiązać problemów, z jakimi nie radzą sobie partie polityczne”.

— MOŻNA SIĘ TYLKO UMOCNIĆ W PRZEKONANIU NAD WYŻSZOŚCIĄ SYSTEMÓW PARLAMENTARNO-GABINETOWYCH NAD PREZYDENCKIMI – TWIERDZI MAJMUREK: “Gdy patrzy się na kolejnych kandydatów-celebrytów można się tylko umocnić w przekonaniu nad wyższością systemów parlamentarno-gabinetowych nad prezydenckimi. Te pierwsze chronią bowiem przed powierzeniem władzy komuś, w kim spore zasięgi w telewizji lub na kanale youtubowym wytworzyły mylne przekonanie o posiadaniu recept na uzdrowienie ojczyzny”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/dlaczego-szukamy-kandydatow-na-prezydenta-na-youtubie/

— 9 LAT TEMU ROZPĘDZAŁA SIĘ KAMPANIA PREZYDENCKA, FAKT PISAŁ: DUDA WYGRA WYBORY DZIĘKI ŻONIE I CÓRCE? – tytuł na jedynce, a Paweł Wroński w GW pisał, że na konwencji Komorowskiego “nawet krzesła ziewały”.
http://300polityka.pl/stan-gry/2015/02/09/stan-gry-tabloidy-entuzjastycznie-o-dudzie-stankiewicz-pbk-zaczal-od-falstartu-wronski-po-wystapieniu-pbk-nawet-krzesla-ziewaly/

— URODZINY: Tadeusz Syryjczyk kończy 76 lat.