— TRUMP JUŻ WRÓCIŁ, A AMERYKA PORZUCIŁA UKRAINĘ – POLITICO EUROPE: “Podczas swojej przyszłotygodniowej wizyty w Waszyngtonie kanclerz Niemiec Olaf Scholz prawdopodobnie odkryje, że Donald Trump już wrócił – przynajmniej jeśli chodzi o politykę USA wobec najgorszego strategicznego koszmaru Europy na Ukrainie”.
https://www.politico.eu/article/olaf-scholz-joe-biden-united-states-support-ukraine-trump-return/

— TUCKER CARLSON PRZYŁĄCZA SIĘ DO PROCESU, KTÓRY OD MIESIĘCY NAKRĘCA BYŁY PREZYDENT DONALD TRUMP: ODBIERANIA SZANSY UKRAINIE NA ZWYCIĘSTWO Z ROSJĄ – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “Jeśli Putin w takim momencie dostanie możliwość zwrócenia się w tej sprawie bezpośrednio do amerykańskich prawicowych wyborców, w wywiadzie pozbawionym trudnych pytań i niewygodnych kwestii, to taka propaganda może zmienić bieg wojny”.

— TO SYGNAŁ, JAK DALEKO MOŻE SIĘ ZMIENIĆ ŚWIAT, JEŚLI TRUMP ZNÓW WRÓCI DO WŁADZY – DALEJ JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “Carlson zapowiedział, że Elon Musk obiecał mu, że nie będzie blokował na platformie X jego „wywiadu” z Putinem. Kontrowersyjny przedsiębiorca, który dopiero co był w Auschwitz, najwyraźniej nie miałby więc problemu z udziałem w rozpowszechnianiu propagandy rzeźnika z Kremla. To sygnał, jak daleko może się zmienić świat, jeśli Trump znów wróci do władzy”.
https://www.rp.pl/komentarze/art39798931-jedrzej-bielecki-po-co-putinowi-wywiad-u-tuckera-carlsona-moment-nie-jest-przypadkowy

— CO ZROBI CARLSON, JEŚLI PODCZAS WYWIADU Z PUTINEM ZROZUMIE, W JAKĄ WPADŁ W PUŁAPKĘ? WYPADNIE Z OKNA? – JAKUB MACIEJEWSKI NA WPOLITYCE.PL: “Last but not least, dziennikarz z demokratycznego kraju w rozmowie z oficerem KGB stoi na straconej pozycji. Przed sobą będzie miał przeszkolonego w kłamstwie człowieka z opracowaną na poziomie zarządzania refleksyjnego dezinformacją i z ostatecznym atutem – wypadnięciem z okna gościa, gdyby jednak okazał się nie rozumieć „wyższej konieczności” „zagrożonej Rosji”. Zachodnia demokracja wciąż nie rozumie skali cynizmu i wielopoziomowości kłamstw z Moskwy. Oświeceniowcy z Wolterem, Diderotem i innymi encyklopedystami na czele pisali o postępowym imperium Katarzyny II, później z kolei konserwatyści XIX wieku z podziwiali państwo carów jako „żandarma Europy”, dalej wahadło manipulacji pozyskało lewicową elitą zachwyconą modernizacją w duchu komunistycznym, a teraz na lep rosyjskich bajek o zdrowej słowiańszczyźnie pragnącej pokoju od anglosaskich intryg nabierają się konkretni prawicowcy”.
https://wpolityce.pl/swiat/681096-to-nie-carlson-wybral-putina-ale-putin-carlsona

– KOSINIAK-KAMYSZ DO POSŁÓW PIS-U: POLSKA NIE ZASŁUŻYŁA NA TAKĄ OPOZYCJĘ, DZIAŁACIE NA KORZYŚĆ WROGÓW POLSKI, KACZYŃSKI O ZABÓJSTWACH POLITYCZNYCH… – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2024/02/08

— AWANTURA NA STO FAJEREK OSTATNIĄ SZARŻĄ PIS, MA PRZYKRYĆ KAPITULACJĘ – MICHAŁ DANIELEWSKI W OKO.PRESS: “PiS postanowił wyjść z twarzą ze sporu o mandaty sejmowe Kamińskiego i Wąsika. Z twarzą, czyli w taki sposób, jak to rozumie prezes Kaczyński: awanturą na sto fajerek, która ma przykryć kapitulację”.

— PIS BUDUJE TOŻSAMOŚĆ PROWODYRÓW NIEZROZUMIAŁEJ DLA LUDZI AWANTURY W SEJMIE, W CZASIE, GDY NOWOGRODZKA ODNOSI MAŁE ZWYCIĘSTWO „POZAGROBOWE”, BO JEJ FUNDAMENTALNE PROJEKTY Z CZASÓW SPRAWOWANIA WŁADZY ZDOBYWAJĄ CORAZ WIĘKSZĄ PRZYCHYLNOŚĆ – DALEJ DANIELEWSKI W OKU: “Oto w czasie, gdy Nowogrodzka odnosi małe zwycięstwo „pozagrobowe”, bo jej fundamentalne projekty z czasów sprawowania władzy jak elektrownia atomowa (zwłaszcza) i Centralny Port Komunikacyjny (w części) zdobywają coraz większą przychylność opinii publicznej, partia Kaczyńskiego buduje tożsamość prowodyrów niezrozumiałej dla ludzi awantury w Sejmie. To nie ma najmniejszego politycznego sensu i słowa Kaczyńskiego mogą wskazywać, że opozycja będzie teraz próbować przestawić te akcenty”.

— HISTORIA, JAK WIEMY, LUBI SIĘ POWTARZAĆ. ALE PAMIĘTAMY TEŻ SŁOWA KLASYKA, ŻE NAJCZĘŚCIEJ POWTARZA SIĘ JAKO FARSA – KONKLUZJA DANIELEWSKIEGO: “Z drugiej strony strony, wielkie słowa o „dożywociu dla Hołowni” za „zamach stanu” będą grać rolę jednego z Wielkich Celów Prezesa na wzór rozliczenia „winnych katastrofy smoleńskiej” z lat 2010-15. Czy taki mit będzie skuteczny i fukcjonalny? Historia, jak wiemy, lubi się powtarzać. Ale pamiętamy też słowa klasyka, że najczęściej powtarza się jako farsa”.
https://oko.press/ostatnia-szarza-pis-awantura-w-sejmie

— PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ W OSTATNICH TYGODNIACH SPRAWIA WRAŻENIE, JAKBY POSTANOWIŁO NAPISAĆ NOWY ODCINEK „LATAJĄCEGO CYRKU MONTY PYTHONA” – ARTUR BARTKIEWICZ W RZ: “Prawo i Sprawiedliwość w ostatnich tygodniach sprawia wrażenie, jakby postanowiło napisać nowy odcinek „Latającego Cyrku Monty Pythona”. Może chodzi o to, aby w ponurych czasach, w jakich przyszło nam żyć, dać nam powód do uśmiechu? Jeśli tak, to należy docenić poświęcenie”.

— PIĘŚĆ ANTONIEGO MACIEREWICZA NA SZCZĘCE MARIUSZA KAMIŃSKIEGO ZAMIAST PUENTY – DALEJ BARTKIEWICZ W RZ: “Maciej Wąsik przedziera się przez Straż Marszałkowską jak Czarniecki do Poznania, Polska zamiera, co to będzie, co to będzie. I okazuje się, że nic nie będzie, bo na koniec Jarosław Kaczyński mówi, że przecież chodziło tylko o dokument od Straży Marszałkowskiej, a tak w ogóle to nikt na nikogo nie napierał, to wszystko ci dziennikarze. PiS jak gdyby nigdy nic dalej uczestniczy w pracach Sejmu, który uważa za nielegalny, bo niedający możliwości obcowania na sali sejmowej z Kamińskim i Wąsikiem. A kropkę nad i stawia Antoni Macierewicz, który – być może w związku z tym, że reżim Donalda Tuska i Szymona Hołowni nie prześladuje posłów PiS wystarczająco mocno – wymierza cios Mariuszowi Kamińskiemu”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art39799501-artur-bartkiewicz-pis-jak-jedna-piesc-piesc-antoniego-macierewicza-na-szczece-mariusza-kaminskiego

— DAWNA WŁADZA GROZI PRZEDSTAWICIELOM NOWEJ EKIPY WIĘZIENIEM. TO TYLKO ZAOSTRZY WALKĘ POLITYCZNĄ, ALE ZARAZEM PRZYSPIESZY KONIECZNE PRZESILENIE – MAREK KĘSKRAWIEC W TYGODNIKU POWSZECHNYM.

— SONDAŻE POKAZUJĄ, ŻE UWIKŁANIE PIS W OBRONĘ SKAZANYCH BYŁYCH SZEFÓW CBA CIĄGNIE POPARCIE W DÓŁ, ALE DZIŚ PARTIA MUSI MYŚLEĆ GŁÓWNIE O KONSOLIDACJI I ZWARCIU SZEREGÓW – DALEJ KĘSKRAWIEC W TYGODNIKU: “Choć w partii wiedzą, że kontynuowanie tej strategii może się okazać drogą donikąd, to jednak uznano, iż bezceremonialne zrywanie przez rząd Donalda Tuska blokad pozostawionych przez starą władzę w systemie (m.in. nadzór nad telewizją i prokuraturą) musi spotkać się z mocną kontrą – inaczej PiS utknie w defensywie. Kaczyński obawia się, że jeśli odpuści konfrontację, wywoła to rozgoryczenie twardego elektoratu. Fakt, sondaże pokazują, że uwikłanie PiS w obronę skazanych byłych szefów CBA ciągnie poparcie w dół, ale dziś partia musi myśleć głównie o konsolidacji i zwarciu szeregów. Do tego konflikt z Tuskiem i Hołownią nadaje się bardzo dobrze. Na wyjście w stronę szerszej części społeczeństwa jest dziś za wcześnie”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/sprawa-kaminskiego-i-wasika-awantura-pod-sejmem-186149

— BEZRADNOŚĆ PIS – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Doszło do przepychanek ze Strażą Marszałkowską. To zachowanie skandaliczne. Zawsze byłam bardzo krytyczna wobec szarpania się z funkcjonariuszami służb porządkowych czy też ich lżenia. Tak, jak byłam krytyczna wobec przekraczania prawa przez niektórych policjantów. Niezależnie od tego, kto rządził w Polsce. To jest kwestia szacunku do państwa. Dlatego oburzenie zachowaniem posłów PiS jest konsekwencją moich stałych poglądów na ten temat. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie zarobi politycznie na zamieszaniu. Raczej pokaże swoją bezradność. Sondaże nie sprzyjają Kamińskiemu i Wąsikowi, opinia publiczna uzna te przepychanki za zwykłe awanturnictwo”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30674155,szturm-na-sejm-czyli-bezradnosc-pis.html

— TAKIEGO PIS POTRZEBUJE TUSK NAJBARDZIEJ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Oczywiście dla kraju lepsza jest merytoryczna opozycja, bo stawia trudne pytania, rozlicza, punktuje. Ale PiS, skupiając się znów na sprawie Wąsika i Kamińskiego, sięgając po rozwiązania siłowe, z których sam się naśmiewał, gdy rządził, staje się na własne życzenie opozycją nawet nie tyle totalną, ile zupełnie zbędną. Staje się elementem dekoracji politycznej, a nie realną siłą, którą musi pod uwagę brać koalicja rządząca. Staje się przedmiotem drwin i memów, a nie niezbędną w demokracji przeciwwagą dla układu władzy”.
https://www.rp.pl/komentarze/art39799401-michal-szuldrzynski-awantura-o-wasika-i-kaminskiego-pod-sejmem-takiego-pis-potrzebuje-tusk-najbardziej

— PO OŚMIU LATACH RZĄDÓW PIS-U PODSTAWOWE FILARY PAŃSTWA NIE SĄ OCZYWISTE  – PIS JE SKOMPLIKOWAŁO I POZBAWIŁO MOCY – KATARZYNA SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Po ośmiu latach rządów PiS-u podstawowe filary państwa nie są oczywiste  – PiS je skomplikowało i pozbawiło mocy. Pozbawiło w ten sposób państwo oczywistych dla wszystkich ram. A ponieważ daje sobie prawo do namaszczania różnych instytucji do pewnych działań, to władzy, która to kwestionuje odbiera symbolicznie mandat do rządzenia”.

— PIS CHCIAŁO ZMIENIĆ USTRÓJ POLSKI REORGANIZUJĄC PAŃSTWO, BO NIE MOGŁO TEGO ZROBIĆ DROGĄ KONSTYTUCYJNĄ. TO, CO ROBI OBECNA WŁADZA, TO PRZYWRACANIE PRAWIDŁOWEGO STANU RZECZY – DALEJ SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Jednak nie ma tu symetrii  – PiS chciało zmienić ustrój Polski reorganizując państwo, bo nie mogło tego zrobić drogą konstytucyjną. To, co robi obecna władza, to przywracanie prawidłowego stanu rzeczy, a nie zamach na demokrację. Nie ma równości między działaniami poprzedniej i obecnej opozycji, ani poprzedniej i obecnej władzy. Nie ma równości w działaniach rządzącego PiS-u i rządzącej koalicji KO-Trzeciej Drogi i Lewicy”.

— CZY PIS PRZESTANIE OSŁABIĆ PAŃSTWO, KIEDY TRZEBA BĘDZIE NA PRZYKŁAD ROZPOCZĄĆ JAKIEŚ DZIAŁANIA KRYZYSOWE WYMAGAJĄCE WSPÓŁPRACY RZĄDU, SAMORZĄDÓW I PO PROSTU POLITYKÓW? – KONKLUZJA SKRZYDŁOWSKIEJ- KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Złe wiadomości z Ameryki i w tym kontekście na temat potencjału militarnego Europy to tylko część wiadomości podnoszących ciśnienie. Czy PiS przestanie osłabić państwo, kiedy trzeba będzie na przykład rozpocząć jakieś działania kryzysowe wymagające współpracy rządu, samorządów i po prostu polityków? Czy byłoby w stanie współpracować z koalicją rządzącą w podejmowaniu strategicznych decyzji dla bezpieczeństwa obywateli, gdyby nadeszło zagrożenie, czy będzie korzystać na kryzysie w celu dalszej destabilizacji? W dniu, w którym można poczuć lęk, takie pytania są uzasadnione”.
https://kulturaliberalna.pl/2024/02/08/skrzydlowska-kalukin-czy-bac-sie-pis-u-gdy-rosnie-putin/

— BOSAK: SPRAWA MANDATÓW MARIUSZA KAMIŃSKIEGO I MACIEJA WĄSIKA, KTÓRZY W ŚRODĘ BEZSKUTECZNIE USIŁOWALI SIĘ DOSTAĆ DO SEJMU, POKAZUJE, ŻE TRZEBA PILNIE UZUPEŁNIĆ LUKI PRAWNE – U PIOTRA ŚMIŁOWICZA W GAZETA.PL: “- W Kodeksie wyborczym trzeba określić, co się dzieje w sytuacji, gdy Sąd Najwyższy uzna odwołanie od wygaszenia mandatu. Czy wówczas mandat się zachowuje, czy nie. To powinno być czarne na białym napisane – przekonuje Bosak. – Część prawników twierdzi, że mandaty wygasły, a nieskuteczne jest wyłącznie stwierdzenie tego faktu przez marszałka. W mojej ocenie to jest realna wątpliwość prawna – dodaje. Jego zdaniem zmiany powinny nastąpić w ustawach regulujących procedurę karną i powinno zostać rozstrzygnięte, czy abolicja indywidualna przed prawomocnym skazaniem (zastosowana przez Andrzeja Dudę w 2015 roku) jest dopuszczalna. A także, czy prezydenckie ułaskawienie anuluje tylko kary czy także skutki takie jak utrata mandatu. – Uważam, że te luki w prawie powinno się uzupełnić, byśmy w przyszłości takiej sytuacji nie mieli – mówi wicemarszałek Sejmu”.
https://jedennewsdziennie.pl/article/176

— ZACISKANIA PASA, NIE UNIKNIEMY. IM WCZEŚNIEJ KURACJA ZOSTANIE ROZPOCZĘTA, TYM JEJ PRZEBIEG BĘDZIE BARDZIEJ ŁAGODNY – WITOLD GADOMSKI W GW: “Konsolidacji fiskalnej, czyli mówiąc prościej zaciskania pasa, nie unikniemy. Im wcześniej kuracja zostanie rozpoczęta, tym jej przebieg będzie bardziej łagodny. Politycy tworzący Koalicję 15 Października popełnili błąd, nie eksponując przed wyborami analiz zarówno Ministerstwa Finansów, jak i Komisji Europejskiej, z których wynikało, że stan finansów publicznych po ośmiu latach rządów PiS jest znacznie gorszy, niż głosiła propaganda. Zapewne politycy będący wcześniej w opozycji chcieli uniknąć zbyt skomplikowanych dyskusji, mało zrozumiałych dla wyborców. Wierzyli, że wybory można wygrać tylko obietnicą utrzymania i rozszerzenia programów socjalnych. Nie zastanawiali się nad konsekwencjami takich obietnic”.

— PRZEBUDZENIE BĘDZIE PRZYKRE – KONKLUZJA GADOMSKIEGO: “Najgorsze jest to, że politycy rządzącej obecnie koalicji chyba nie zdają sobie sprawy, że sytuacja jest poważna i kurację budżetu trzeba zacząć najpóźniej w przyszłym roku. Wciąż trwa licytacja między lewicą i Koalicją Obywatelską na pomysły, prowadzące w konsekwencji do dalszego pogorszenia stanu finansów państwa. Przebudzenie będzie przykre”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30675386,okiem-liberala-nie-unikniemy-zaciskania-pasa.html

— NOWA LEWICA TWORZY KOMITET DO RADY MIASTA W POZNANIU Z WŁASNYM KANDYDATEM NA PREZYDENTA. ALE TO NIE OZNACZA, ŻE NIE BĘDZIE WSPÓŁPRACOWAĆ Z JAŚKOWIAKIEM, JEŚLI TO ON WYGRA WYBORY – TOMASZ NYCZKA W GW: “W Poznaniu razem mają iść wszystkie ugrupowania lewicowe ze społecznikami. O wspólnym starcie z Nową Lewicą rozmawia jeszcze Lewica Razem (dawne Razem). Politycy mówią jednak, że część działaczy Lewicy Razem z sympatią spogląda na inicjatywę społecznika Tomasza Hejny, który chciałby wystartować w tych wyborach”.
https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,30667652,do-wyborow-ko-i-lewica-pojda-osobno-po-wyborach-moga-wspolnie.html

— W LUBLINIE LEWICA CZARZASTEGO I BIEDRONIA MUREM ZA ŻUKIEM, A PARTIA RAZEM MA JUŻ DOŚĆ – MAŁGORZATA DOMAGAŁA W GW: “- Właśnie zgłosiliśmy komitet Lublin 2050 – informuje Szymon Furmaniak, członek rady krajowej partii Razem. Furmaniak jest jednocześnie przedstawicielem Lubelskiego Ruchu Miejskiego. Komitet Lublin 2050 ma zrzeszać właśnie Razem, ruch miejski oraz Polskę 2050 (ale nie Trzecią Drogę, bo bez PSL). Lublin 2050 wystawi swojego kandydata na prezydenta Lublina. Rozmowy na ten temat jeszcze trwają”.
https://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,30671420,lewica-w-lublinie-podzielona.html

— MACIEJ NOWAK O NEOCUKIERNIACH – NICZEGO BARDZIEJ ZABAWNEGO DZIŚ NIE PRZECZYTACIE: “W pierwszy tłusty czwartek nowej ery III RP postanowiłem zreformować świecką tradycję i poszukać w Mieście pączków w neocukierniach, czyli w otwieranych od niedawna obficie niewielkich rzemieślniczych zakładach, prowadzonych przez cukierniczą młodzież”.
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,30672988,czuc-zapach-drozdzy-masla-wanilie-oto-warszawski-paczek-roku.html

— URODZINY: Michał Woś, Janusz Schwertner, Joanna Scheuring-Wielgus, Jan Śpiewak, Daniel Rząsa, Piotr Apel.