— HENNIG-KLOSKA: WPROWADZIMY OSŁONY NA CEN ENERGII I BĘDZIEMY W NAJBLIŻSZYCH DNIACH O TYM ROZMAWIAĆ. ZWŁASZCZA DLA GOSPODARSTW DOMOWYCH, MORAWIECKI: ZWRACAM SIĘ DO HOŁOWNI Z PROŚBĄ O SZYBKIE PROCEDOWANIE USTAWY O WAKACJACH KREDYTOWYCH NA 2024 – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2023/11/16/

— SZEF PLATFORMY NIE WYKLUCZA ROSZAD W TRAKCIE KADENCJI. POLITYCY, KTÓRYCH ZAPROSI DO RZĄDU, MAJĄ PEŁNIĆ FUNKCJĘ „ZDERZAKÓW” – IWONA SZPALA I JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ W GW: “Jak słyszymy – szef Platformy nie wyklucza roszad w trakcie kadencji. Politycy, których zaprosi do rządu, mają pełnić funkcję „zderzaków”, na kluczowe dla nowej większości miesiące. – Jeśli Tusk zdecyduje się na korekty, to nie wcześniej niż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – mówi wpływowy polityk PO:.

— LESZCZYNA MINISTREM ZDROWIA – DALEJ SZPALA I DOBROSZ-ORACZ W GW: “Z naszych informacji wynika, że szefem MSWiA ma być Marcin Kierwiński, dziś sekretarz generalny PO, resort finansów to Andrzej Domański, jeden z ekspertów gospodarczych Platformy, którego notowania poszybowały w czasie kampanii wyborczej. Najpoważniejszą kandydaturą na ministra zdrowia jest Izabela Leszczyna. Według naszych nieoficjalnych informacji propozycję dostała kilka dni temu”.

— KATARZYNA KOTULA DO MIN. POLITYKI SPOŁECZNEJ – PISZĄ AUTORKI GW: “- Tak naprawdę od edukacji zależą dalsze układanki. Dla Lewicy jest to trzeci resort, o który ostro gra z Platformą – twierdzą nasi informatorzy. Na razie Lewica dostała cyfryzację oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Tu mocną kandydatką jest posłanka Katarzyna Kotula”.

— KLIMCZAK W MIN. INFRASTRUKTURY – TWIERDZĄ AUTORKI GW: “PSL na razie ma obsadzić trzy resorty. Obok MON dla wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza jest rolnictwo i resort infrastruktury. Ten ostatni – według naszych informacji – ma objąć Dariusz Klimczak, zaufany człowiek szefa ludowców”.

— HETMAN W MIN. ROZWOJU I TECHNOLOGII – DALEJ W GW: “Ludowcy walczą też o Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jeśli się im uda, to ministrem może zostać były europoseł, a obecnie poseł Krzysztof Hetman”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30410047,wiemy-kto-ma-najwieksze-szanse-wejsc-do-rzadu-tuska-zdrowie.html

— SEJM BĘDZIE POLIGONEM DOŚWIADCZALNYM DLA SZYMONA HOŁOWNI – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Sejm będzie poligonem doświadczalnym dla Szymona Hołowni. Jeśli zlikwiduje panoszące się tam warcholstwo, poprawi jego wizerunek, będzie traktował po partnersku wszystkie siły parlamentarne, obnażając złe zamiary tych, którzy żywią się sporem, otworzy sobie drogę do prezydentury, a reszcie Polaków do normalności i spokoju, której tak oczekują po klasie politycznej. To może się udać”.

— JEŚLI RAFAŁ TRZASKOWSKI MA BYĆ KANDYDATEM PO NA PREZYDENTA, TO ROSNĄCA POZYCJA HOŁOWNI PARTII DONALDA TUSKA NIE BĘDZIE NA RĘKĘ – DALEJ NIZINKIEWICZ W RZ: “Jeśli Rafał Trzaskowski ma być kandydatem PO na prezydenta, to rosnąca pozycja Hołowni partii Donalda Tuska nie będzie na rękę. Światopoglądowo Lewica będzie się spierać z Trzecią Drogą, choćby w temacie aborcji. A w Sejmie PiS będzie stosować obstrukcję”.
https://www.rp.pl/opinie-polityczno-spoleczne/art39408411-jacek-nizinkiewicz-skonczyc-w-sejmie-z-warcholstwem

— NIE ZACZEKALI NA NIEGO Z HYMNEM, NIE WPUŚCILI BEZ ŻADNEGO TRYBU NA MÓWNICĘ. POLITYCZNA ZMIANA DOSZŁA DO SEJMU – KATARZYNA SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Jarosław Kaczyński stracił pozycję szefa parlamentu. Kiedy się spóźnił na obrady, inni nie czekali i prezes zatrzymał się, by odśpiewać hymn na schodach w sali plenarnej, a nie jak wszyscy – w ławie poselskiej. Zaskoczył też dziennikarzy, odpowiadając na ich pytania, gdy szedł sejmowym korytarzem, jak inni politycy. Zwykle w ostatnich latach komunikował się z wybranymi przedstawicielami mediów w komfortowych warunkach, podczas wywiadów przypominających audiencję. Teraz, odpowiadając na nieustępliwe pytania z sejmowego korytarza, Kaczyński denerwował się, wyrzucał z siebie obelgi i z każdym krokiem schodził coraz niżej ze swojego symbolicznego tronu”.

— HOŁOWNIA NIE BOI SIĘ KACZYŃSKIEGO – DALEJ SKRZYDŁOWSKA-KALUKIN W KULTURZE LIBERALNEJ: “Tę spektakularną narrację osłabił trochę debiutujący w roli marszałka Szymon Hołownia. Wbrew sceptykom – rozpoczął profesjonalnie. Nie tylko dowodząc świetnej znajomości regulaminu Sejmu, co jest w tej robocie sprawą podstawową. Dodatkowo – rozgrywając przeciwników politycznie. Wykorzystał rolę sejmowego nowicjusza, która miała być jego słabością, by wyrażać publiczne zdziwienie agresywnymi, pogardliwymi i nienawistnymi okrzykami z prawej strony sali. Podczas transmisji tego nie słychać, argumentował, sugerując, że obywatele nie są w stanie zauważyć, do czego zdolne jest PiS. Nie dopuścił też do głosu Jarosława Kaczyńskiego, co było kolejnym – po hymnie na schodach – znakiem, że władza w parlamencie się zmieniła, nawet jeśli ciężko jest rządzić bez ustaw”.
https://kulturaliberalna.pl/2023/11/16/skrzydlowska-kalukin-w-sejmie-juz-widac-ze-polska-nie-rzadzi-jaroslaw-kaczynski/

— JAKOŚ TO DZIWNIE ŁATWO IDZIE. JAK DALEJ TAK PÓJDZIE, NA STYCZNIOWYM ZGROMADZENIU PISOWSKICH „PATRIOTÓW” W WARSZAWIE, KTÓRE ZAPOWIADA KACZYŃSKI, ZJAWI SIĘ STO OSÓB – JACEK ŻAKOWSKI: “Po Czarnku widać, że także on już swoich słów nie traktuje poważnie. Mariusz Kamiński, wciąż najgroźniejszy minister, wychodzi bocznymi drzwiami, bo woli się nie przeciskać przez triumfujących przy głównym wejściu zwycięzców. A Kaczyński już nie potrafi udawać, że na poważnie straszy Polaków utratą niepodległości. Jakoś to dziwnie łatwo idzie. Jak dalej tak pójdzie, na styczniowym zgromadzeniu pisowskich „patriotów” w Warszawie, które zapowiada Kaczyński, zjawi się sto osób”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30409276,maszyna-demokratycznych-zmian-ruszyla.html

— „STRAJK KOBIET” PRZEGRAŁ TE WYBORY. W TYM SEJMIE NIE MA WIĘKSZOŚCI – MICHAŁ KARNOWSKI: “W kampanii przechwycił je Tusk, deklarując jednoznacznie radykalne zmniejszenie ochrony życia dzieci nienarodzonych i zbijając tym poparcie dla Lewicy. Ale miesiąc po wyborach widać już, że nic z tego w formule ustawowej nie będzie. W tym Sejmie raczej nie ma większości dla otwartej rewolucji spod strasznego znaku „aborcja jest OK”. Po prostu nie ma. (…) W wymiarze światopoglądowym wynik wyborów mógł być dużo gorszy, być może o włos uniknęliśmy otwartego zapateryzmu. Ale na szczęście „Strajk Kobiet” przegrał te wybory. Jednak uważajmy: ryzyko nie zniknęło. Jeśli zaś chodzi o złamanie wyborczych obietnic, to już dzisiaj ich lista jest wystarczająco długa i będzie tylko rosła. Niedotrzymywanie wyborczego słowa mają we krwi”.
https://wpolityce.pl/polityka/670906-strajk-kobiet-przegral-te-wybory

— DUDA WYBRAŁ SŁUŻBĘ PARTII, CO JEST DOBRĄ WIADOMOŚCIĄ DLA PRZYSZŁEGO RZĄDU. GORSZĄ BĘDZIE ZMIANA STRATEGII: GDY OBECNY PREZYDENT ZACZNIE GRAĆ NA ELEKTORAT CENTRUM I ODCINAĆ SIĘ OD TWARDEGO JĄDRA PARTII – GALOPUJĄCY MAJOR W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “O wiele gorzej dla przyszłego rządu będzie wtedy, gdy Duda zacznie grać na elektorat centrum i odcinać się od twardego jądra partii. Tak jak klin między prezydenta a PiS nieudolnie, ale jednak, momentami starała się wbić opozycja, tak teraz on sam może się zdecydować na wbijanie klina między PSL a resztę koalicjantów. Największym problemem PiS jest brak zdolności koalicyjnej. Jeśli Duda ruszy w tę stronę i zacznie starać się przeciągać PSL na swoją stronę, będzie to dużo niebezpieczniejsze niż to, że dał Morawieckiemu kilka dodatkowych tygodni na pozorowanie tworzenia nowego rządu”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/na-kogo-gra-andrzej-duda/

— JAROSŁAW KACZYŃSKI WYSYŁA PIS NA ŚWIĘTĄ WOJNĘ O NIEPODLEGŁOŚĆ. NADCHODZI ERA PREZESA WYKLĘTEGO – WITOLD GŁOWACKI W OKO.PRESS: “Kaczyński ma też gotowy mit założycielski tej nowej epoki w dziejach swej partii. Otóż PiS ma być partią polskiej niepodległości, broniącą samego istnienia kraju przed koalicją zdrady narodowej zainstalowaną w Polsce na rozkaz Brukseli i Berlina. To święta wojna. A w takiej wojnie nie bierze się jeńców. (…) Kaczyński narzuca w ten sposób przechodzącemu do opozycji PiS-owi stan świętej wojny. To wojna totalna i do tego ze wszystkimi naraz. Z Europą i Unią Europejską – przedstawianymi jako siły jawnie wrogie Polsce i jej istnieniu. Z Niemcami i kanclerzem Scholzem – przez Kaczyńskiego całkiem dosłownie wręcz demonizowanymi. I oczywiście z nową większościową koalicją w polskim Sejmie – będącą według Kaczyńskiego zbieraniną zdrajców gotowych świadomie przyłożyć rękę do zniszczenia Polski”.

— PREZYDENT EWIDENTNIE PRÓBUJE ZACHOWAĆ PEWIEN DYSTANS WOBEC LINII PREZESA PIS – DALEJ GŁOWACKI: “Prezydent ewidentnie próbuje zachować pewien dystans wobec linii prezesa PiS, ewidentnie też pozwala sobie na ruchy, które nie mogły zyskać politycznej akceptacji Nowogrodzkiej. Tym najbardziej wyrazistym z nich było powołanie przez Dudę tuż po wyborach na szefa jego gabinetu Marcina Mastalerka, weterana PiS-u obłożonego swoistą anatemą przez Kaczyńskiego. Duda z całą pewnością gra o swoją pozycję w obozie PiS po wyborach prezydenckich 2025 roku, w których nie będzie już mógł brać udziału. Dopóki PiS trzymał pełnię władzy, Duda o jakiejkolwiek własnej politycznej podmiotowości mógł jedynie pomarzyć. Teraz jednak PiS władzy już nie ma – a jej okruchy zostały w rękach Dudy”.
https://oko.press/jaroslaw-kaczynski-wysyla-pis-na-swieta-wojne-o-niepodleglosc-nadchodzi-era-prezesa-wykletego

— CZY DONALD TUSK TEŻ NIE BĘDZIE PUBLIKOWAĆ WYROKÓW TK? – TOMASZ PIETRYGA W RZ: “Jeżeli nowy rząd uzna, że zarządzenie wydała osoba bez należytego umocowania, wejście orzeczeń w życie zostanie zablokowane. W ten sposób Przyłębska, która miała być dla PiS ostatnim bastionem, stanie się obciążeniem. Taki manewr nowego obozu władzy w przypadku czerwcowych emerytur może być jednak trudny. Do końca grudnia, kiedy Tusk utworzy gabinet, orzeczenie zostanie już zapewne opublikowane i wejdzie w życie. W przyszłości jednak problem z prezesurą Przyłębskiej otwiera furtkę do blokowania podobnych wyroków TK”.
https://www.rp.pl/opinie-prawne/art39408071-tomasz-pietryga-czy-donald-tusk-tez-nie-bedzie-publikowac-wyrokow-tk

— WCZORAJ BANKRUT, DZIŚ TYGRYS EUROPY, WCZORAJ NEO KRS, DZIŚ KRS – CUDA NAD WISŁĄ – WIKTOR ŚWIETLIK W INTERII: “Nagle kraj wydobył się z piekła i to jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Slajd czarno-biały zmieniono na kolorowy. Wydawałoby się, że wymaga to jakichś reform. Gruntownej naprawy finansów publicznych. Tymczasem po prostu przestawiono narracyjną wajchę. Po prostu zaczęto drukować inną opowieść. Trochę przed czasem, trochę za szybko, trochę emocje zagrały rolę, trochę nadgorliwość. Teraz trzeba będzie zrobić mały krok wstecz, korektę, ale kurs wyznaczony”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-wczoraj-bankrut-dzis-tygrys-europy-wczoraj-neokrs-dzis-krs-c,nId,7150544

— TRZEBA SPRYWATYZOWAĆ CZEBOL OBAJTKA – WITOLD GADOMSKI W GW: “Wciąż przynosi zyski, gdyż Orlen jest monopolistą na hurtowym rynku paliw i ma dominujący udział w rynku detalicznym. Z uwagi na pozycję monopolistyczną nie sposób ocenić jego rzeczywistej rentowności i efektywności wykorzystania kapitału. Z punktu widzenia całej gospodarki jest bytem szkodliwym. Politycy nowego rządu będą musieli podjąć decyzje, co zrobić z tym narodowym czempionem. Najprościej byłoby go sprywatyzować, po wcześniejszej restrukturyzacji i sprzedaży niektórych posiadanych przez Orlen spółek. Politycy PO, Lewicy, PSL i Polski 2050 nie powinni ulec pokusie zatrzymania czempiona i wykorzystywania go tak, jak to robili politycy PiS”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30409971,okiem-liberala-trzeba-sprywatyzowac-czebol-obajtka.html

— URODZINY: Krystyna Starczewska, Edward Nowak, Mieczysław Janowski, Edmund Wittbrodt, Jakub Kumoch, Julia Przyłębska, Włodzimierz Karpiński, Sebastian Kulczyk, Anna Chałupa, Norbert Kaczmarczyk.