— EMOCJE WOJNY EWIDENTNIE PRZYGASŁY – TOMASZ STAWISZYŃSKI W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Cóż, minęło półtora roku i – przynajmniej na razie – nie zanosi się na żadne spektakularne zakończenie. Media, nie tylko społecznościowe, niekiedy jeszcze wykazują żywsze zainteresowanie problematyką wojenną – zazwyczaj, kiedy wydarzy się coś dającego przerobić się na efektowny nagłówek (bo w sieci czyta się już dzisiaj prawie wyłącznie nagłówki) – ale emocje ewidentnie przygasły. A jeśli nawet gdzieś się periodycznie kondensują, to częściej np. przy okazji nawiedzających południe Europy upałów i pożarów niż przy okazji ukraińskiej ofensywy czy też dronów, którym udaje się omijać obronę przeciwlotniczą Moskwy”.

— NAJPIERW UNIESIENIE, A POTEM OPADANIE, POWRÓT DO CODZIENNOŚCI, HABITUACJA – DALEJ STAWISZYŃSKI W TYGODNIKU: “Specyficzna to, ale i znana dobrze dynamika: najpierw uniesienie, a potem opadanie, powrót do codzienności, habituacja. Nie tylko przy okazji wojny w Ukrainie możemy ją w sobie – i dookoła siebie – obserwować, ale także np. przy okazji rozmaitych politycznych afer. Pamiętacie? Emocjonalna atmosfera zazwyczaj na początku sięga zenitu, żeby następnie przejść w stan całkowitego niemal uśpienia i zobojętnienia. Ileż to już było „definitywnych kompromitacji” tego czy tamtego polityka, tej czy tamtej ekipy, ile „końców demokracji”, ile „ostatecznych upadków”? No właśnie”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/pamietacie-pierwsze-godziny-dni-tygodnie-wojny-w-ukrainie-184702

— BOSAK O UKRAINIE: CHYBA TRZEBA ZACZĄĆ ROZMAWIAĆ Z TYM PAŃSTWEM BARDZIEJ ASERTYWNIE, SIEMONIAK: NIE BĘDZIE RZĄDU PO Z KONFEDERACJĄ – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2023/09/21/

— SZTABOWCY DONALDA TUSKA OBAWIAJĄ SIĘ UMOCNIENIA ANTYUKRAIŃSKICH NASTROJÓW I RAZIE NIE WIEDZĄ DOKŁADNIE, JAKĄ STRATEGIĘ PARTIA POWINNA PRZYJĄĆ W SPRAWIE KONFLIKTU PIS Z KIJOWEM, W OSTATNICH TYGODNIACH W ZWIĄZKU Z OSTRZEJSZYM KURSEM PIS WOBEC UKRAINY NOTOWANIA OBOZU WŁADZY WRĘCZ WZROSŁY – KAMIL DZIUBKA W ONECIE: “Sztabowcy Donalda Tuska obawiają się umocnienia antyukraińskich nastrojów i razie nie wiedzą dokładnie, jaką strategię partia powinna przyjąć w sprawie konfliktu PiS z Kijowem. Nie są bowiem pewni, czy sprawa realnie zaszkodzi rządzącym – wynika z naszych rozmów z politykami Platformy. Z wewnętrznych badań wynika, że w ostatnich tygodniach w związku z ostrzejszym kursem PiS wobec Ukrainy notowania obozu władzy wręcz wzrosły”.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/platforma-zaskakuje-w-sprawie-ukrainy-przygladamy-sie/26436zr,79cfc278

— WOJNA HANDLOWA POLSKI Z UKRAINĄ BYŁABY ABSURDEM – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “Usilnie namawiamy więc oba rządy, by zeszły z tej niebezpiecznej ścieżki. Premierze Morawiecki, uprzejmie prosimy o rozwagę i niepodgrzewanie nastrojów. Panie ministrze Kaczka, więcej zrozumienia dla sąsiadów. Geografii pan nie zmieni. A w twardym świecie międzynarodowych interesów liczą się też inne sprawy, nie tylko egoistycznie pojmowana kwestia sprzedaży ukraińskiego zboża. Retorsje można jeszcze wstrzymać. Niech pan porozmawia z Zełenskim. Na poważnie”.
https://www.rp.pl/komentarze/art39141701-boguslaw-chrabota-wojna-handlowa-polski-z-ukraina-bylaby-absurdem

— OPOZYCJA WIE, ŻE JEST DALEKO POZA WŁASNYM KAMPANIJNYM PLANEM. DLATEGO JESTEŚMY I BĘDZIEMY ŚWIADKAMI SZALEŃCZYCH SZTURMÓW – MICHAŁ KARNOWSKI: “Opozycja wie, że jest daleko poza własnym kampanijnym planem. Dlatego jesteśmy i będziemy świadkami szaleńczych szturmów. Histeria w sprawie wymyślonej „afery wizowej”, próby demolowania spotkań polityków PiS, grożenie odpowiedzialnością karną dziennikarzowi TVP to pewnie tylko początek. Spójrzcie na twarz Donalda Tuska. Skoro kampania idzie mu tak świetnie, to dlaczego jest tak ponury? Skoro wszystko się udaje, to po co wzywanie na ratunek Trzaskowskiego? To strach nie tylko przed porażką. Niemieccy mocodawcy tyle w niego zainwestowali, nałożyli sankcje, ładują pieniądze, strzelają z niemieckich mediów wydawanych dla Polaków, że rysująca się już na horyzoncie przegrana może oznaczać dla lidera PO poważne kłopoty. Być może w sferach o których nie mamy pojęcia. Ale to po 15 października. Przed PiS jeszcze długi i twardy bój z bardzo groźnym przeciwnikiem”.
https://wpolityce.pl/polityka/663413-opozycja-wie-ze-jest-poza-planem

— PLAN DONALDA TUSKA JEST PROSTY I STREŚCIĆ GO MOŻNA W TRZECH HASŁACH: MOBILIZACJA, MARSZ, MIJANKA – MALWINA DZIEDZIC W TYGODNIKU POLITYKA: “Plan Donalda Tuska jest prosty i streścić go można w trzech hasłach: Mobilizacja, Marsz, Mijanka. I choć powakacyjne sondaże pokazywały, że do przeskoczenia PiS potrzeba będzie sporo wysiłku, to opozycja dostała właśnie szansę na mocne odbicie”.

— JEDNO JEST JEDNAK PEWNE: WBREW ZWYCZAJOWO JUŻ POJAWIAJĄCYM SIĘ SPEKULACJOM ORAZ APELOM NIEKTÓRYCH PUBLICYSTÓW O ZASTOSOWANIE MANEWRU KACZYŃSKIEGO I SCHOWANIE SIĘ ZA INNYM POLITYKIEM, TUSK NIE PRZEKAŻE PRZED WYBORAMI PAŁECZKI TRZASKOWSKIEMU – DALEJ DZIEDZIC: “Wszystko może się zdarzyć, dlatego Tusk – jak sam przyznaje – ma „plan wielowariantowy” i jest „przygotowany na każdą okoliczność”. Jedno jest jednak pewne: wbrew zwyczajowo już pojawiającym się spekulacjom oraz apelom niektórych publicystów o zastosowanie manewru Kaczyńskiego i schowanie się za innym politykiem, Tusk nie przekaże przed wyborami pałeczki Trzaskowskiemu. Ten zabieg Platforma już zresztą ćwiczyła w 2019 r., kiedy pod naciskiem oczekiwań opinii publicznej Grzegorz Schetyna wskazał Małgorzatę Kidawę-Błońską jako kandydatkę na przyszłą premier. I nic to nie dało. – Donald nie ustąpi, inaczej zakwestionowałby sens swojego powrotu. Zresztą Rafał to ani Morawiecki, ani Szydło – podkreśla nasz rozmówca z władz PO”.

— BĘDZIEMY POKAZYWAĆ, ŻE MAMY DWÓCH LIDERÓW – MALWINA DZIEDZIC CYTUJE SZTABOWCA KO: “Szansą na pobudzenie kobiet i młodych do większej aktywności wyborczej ma być nie tylko podnoszenie haseł typu: świeckie państwo czy legalna aborcja do 12. tygodnia ciąży, ale też włączenie się w kampanię Rafała Trzaskowskiego. Również prezydent Warszawy ruszył w Polskę, spotyka się z ludźmi; wystąpi u boku Tuska na marszu 1 października. – Będziemy pokazywać, że mamy dwóch liderów, którzy podzielili się zadaniami – słychać we władzach PO. – Rafałowi udało się przekonać Donalda, że musi się od niego odróżniać. Musi być inny, nie może mówić, a nawet wyglądać jak Donald, bo tylko tak mamy szansę poszerzyć elektorat – opowiada osoba z otoczenia Trzaskowskiego”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2227930,1,trzy-m-plan-tuska-na-kampanie-na-pewno-nie-zastosuje-manewru-kaczynskiego.read

— RALPH BEISEL, DYREKTOR NIEMIECKIEGO STOWARZYSZENIA PORTÓW LOTNICZYCH ADV, OCENIA PROJEKT CPK NADER POZYTYWNIE – ALEKSANDRA FEDORSKA, DEUTSCHE WELLE W GAZETA.PL: “Ralph Beisel, dyrektor niemieckiego Stowarzyszenia Portów Lotniczych ADV, ocenia projekt CPK nader pozytywnie. Z jego perspektywy wiele obecnie w Polsce realizowanych projektów rozwoju lotnictwa potrzebnych byłoby też w Niemczech. Beisel ubolewa, że konkurencyjność transportu lotniczego w Niemczech słabnie – głównie przez coraz wyższe opłaty i podatki, co odbija się niekorzystnie na kondycji portów lotniczych. Do tego dochodzi jeszcze rosnąca szybciej niż w innych krajach europejskich liczba pasażerów w Polsce. W Niemczech transport kolejowy i lotniczy są postrzegane jako sprzeczność i są rozgrywane przeciw sobie. Ich infrastruktury dzielą, zamiast łączyć – wyjaśnia ekspert. Tymczasem w Polsce – jak mówi – rząd koncentruje się na rozbudowie sieci kolei dużych prędkości, a transport kolejowy i lotniczy postrzegane są jako całość i razem wzmacniane”.
https://next.gazeta.pl/next/7,168930,30212829,cpk-konkurencja-dla-niemieckiego-lotniska-berlin-chcial-byc.html

— MAM NADZIEJĘ, ŻE GDY WALKI WYBORCZE NIECO UCICHNĄ, POLITYCY WSZYSTKICH PARTII UŚWIADOMIĄ SOBIE, ŻE BEZ NAPRAWY SYSTEMU EMERYTALNEGO W BUDŻECIE ZABRAKNIE PIENIĘDZY NA UTRZYMANIE USŁUG PUBLICZNYCH NA DOBRYM POZIOMIE – WITOLD GADOMSKI W GW: “Naprawa systemu emerytalnego powinna być wyjęta z politycznych sporów. W obecnej atmosferze bezwzględnej walki politycznej postulat ten wydaje się nierealistyczny, ale można mieć nadzieję, że za kilka lat konflikt polityczny, którego źródłem jest walka o władzę i przywileje z nią związane, a nie różnice programowe, osłabnie. Politycy uświadomią sobie, że bez naprawy systemu emerytalnego w budżecie zabraknie pieniędzy na utrzymanie usług publicznych na dobrym poziomie. W takiej sytuacji rządzenie Polską w ogóle stanie się skrajnie trudne”.

— MIĘDZYPARTYJNY CONSENSUS POWINIEN DOTYCZYĆ STOPNIOWEGO PODNOSZENIA WIEKU EMERYTALNEGO, ZRÓWNANIA WIEKU PRZECHODZENIA NA EMERYTURĘ KOBIET I MĘŻCZYZN, A PRZEDE WSZYSTKIM ZACHĘT DO OSZCZĘDZANIA – DALEJ GADOMSKI W GW: “Międzypartyjny consensus powinien dotyczyć stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego, zrównania wieku przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn, a przede wszystkim zachęt do oszczędzania w prywatnych funduszach emerytalnych. Państwo powinno zagwarantować i wypłacać minimalną emeryturę (ok. 50 proc. wynagrodzenia minimalnego), która przysługiwałaby wszystkim osobom, które osiągnęły ustawowy wiek emerytalny i mają odpowiedni staż pracy, zaś pozostałe dochody emerytów pochodziłyby z prywatnych funduszy emerytalnych”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30209601,okiem-liberala-nie-uciekniemy-od-reformy-emerytalnej.html

— 26 LAT TEMU Akcja Wyborcza Solidarność wygrała wybory parlamentarne.

— ARCHIWUM POLSKICH PLAKATÓW WYBORCZYCH NIE ISTNIEJE. BO I PO CO? TO ŚMIECI, KOLEKCJA KOSZMARNEGO DESIGNU I ŻAŁOSNYCH SLOGANÓW. A PRZECIEŻ MOŻNA W NICH ZOBACZYĆ HISTORIĘ POLSKICH LĘKÓW I ASPIRACJI – ZOFIA LESZCZYŃSKA W DWUTYGODNIKU: “W2000 roku koleżanka z klasy przyniosła do szkoły i z powagą rozdała całej IIIc materiały wyborcze Mariana Krzaklewskiego ubiegającego się o urząd prezydenta: plakaty, baloniki, ulotki, długopisy i koszulki utrzymane w optymistycznej żółci, z mało perswazyjnym, ale rytmicznym sloganem „KRZAK TAK”. Okazało się, że koleżanka należała do młodzieżówki AWS. Materiały, hasło, dołek w brodzie Krzaka i myśl o tym, że ktoś w naszym wieku może być na poważnie zaangażowany w politykę, wydawały nam się absurdalne. Kilkanaście lat później zaczęłam zastanawiać się, co stało się z tymi przedmiotami. Czy krzakdługopisami jeszcze ktoś pisze? Czy gdzieś w Polsce ktoś jeszcze nosi koszulki z Krzakiem, choćby do snu? Co stało się z całą tą wyborczą materią, zadrukowaną bawełną i papierem?”
https://www.dwutygodnik.com/artykul/7799-pozytki-ze-zrywania-plakatow.html?print=1

— URODZINY: Jan Olbrycht, Tadeusz Jarmuziewicz, Waldemar Buda.