— TUSK: „NIE ZAGŁUSZĄ NAS, BĘDĄ ODPOWIADALI KARNIE”. RACHOŃ PYTANIAMI O MERKEL I PUTINA PRZERYWA WYSTĄPIENIE LIDERA KO PRZED TVP – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2023/09/19/

— TUSK WIECZOREM W GOŚCIU WYDARZEŃ POLSATU.

— TRZECIEJ DRODZE Z TUSKIEM NIE PO DRODZE – AGNIESZKA KUBLIK W GW: “Hołownia od dawna lubi powtarzać, że zrobi wszystko, by odsunąć PiS od władzy. Teraz się okazuje, że potrafi wiele zrobić, by te nadzieje podkopać. Mamy jego „nie” dla wspólnej listy, „nie” dla marszu 4 czerwca, „nie” dla marszu 1 października. Kiedy wspólnej listy nie ma, wszystkim na opozycji powinno zależeć, by udowodnić, że wspólnie mogą rządzić Polską. Trzeciej Drodze z Tuskiem nie po drodze. A z rządem Tuska?”
https://wyborcza.pl/7,75398,30201486,trzeciej-drodze-z-tuskiem-nie-po-drodze.html

— GW PUBLIKUJE TRASĘ MARSZU – OD RONDA DMOWSKIEGO, MARSZAŁKOWSKĄ, JANA PAWŁA DO RONDA BABKA (RADOSŁAWA): https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,30202550,znamy-trase-marszu-miliona-serc-w-warszawie-na-ktory-zaprasza.html

— JEST TO OCZYWIŚCIE LEWICA – SŁAWOMIR SIERAKOWSKI W ROZMOWIE Z DOMINIKĄ SITNICKĄ W OKO.PRESS: NA PYTANIE CZY JEST JAKAŚ PARTIA, KTÓRA NIE MA W TEJ CHWILI POPULISTYCZNEGO PROGRAMU: “Tak. I jest to oczywiście Lewica. Lewica trzyma się wciąż tego oldschoolowego modelu, w którym najpierw pisze się program polityczny, później przekłada się go na zestaw propozycji politycznych, a następnie jedną po drugiej się promuje. To szlachetnie, ale w czasach populistycznych, kiedy polityka sprowadzona jest do parteru przez PiS, to jest jak wchodzenie na ring po to, żeby wygrać w szachy. Można pochwalić Lewicę za ideowość, ale z drugiej strony trochę żal patrzeć, jak nie może się przebić przez około 10-procentowe poparcie”.

— KONFEDERACJA TEŻ BUDUJE SOBIE TAKI CYNICZNY, INTERESOWANY ELEKTORAT, KTÓRY WCALE SIĘ NIE ZGADZA Z ICH ŚWIATOPOGLĄDEM – PRZEMYSŁAW SADURA DALEJ U SITNICKIEJ W OKU: “Kiedy patrzymy na Konfederację, to mamy wrażenie, że świadomie lub nieświadomie kopiuje strategię PiS. Jakby wzięli nasze badania i diagnozy, i zaczęli je wdrażać w życie. Bo Konfederacja też buduje sobie taki cyniczny, interesowany elektorat, który wcale się nie zgadza z ich światopoglądem. Często popiera równość, tolerancję, nie wyobraża sobie Polski poza UE, a z całej piątki Mentzena wybiera tylko ten jeden postulat, który mówi “odpieprzcie się od naszych podatków”.

— KILKA MIESIĘCY ABSOLUTNEGO HAJPU NA KONFEDERACJĘ SPOWODOWAŁO, ŻE NOWI WYBORCY DOWIEDZIELI SIĘ, NA KOGO CHCIELI GŁOSOWAĆ. TERAZ MAJĄ SECOND THOUGHTS – DALEJ SADURA W OKU U SITNICKIEJ: “I napędzali kolejną, jeszcze bardziej populistyczną partię, a nie próbowali się cofnąć do rozwiązania tych problemów braku zaufania do instytucji publicznych i zakorzenienia elementów demokracji liberalnej. Szczęśliwie w przypadku Konfederacji swoją rolę spełniły media. Kilka miesięcy absolutnego hajpu na Konfederację spowodowało, że nowi wyborcy dowiedzieli się, na kogo chcieli głosować. Teraz mają second thoughts i wycofali się z powrotem na pozycje niezdecydowanych”.

— ROZRÓŻNIAJMY MIĘKKI POPULIZM OD TWARDEGO POPULIZMU, ZAMIAST PSIOCZYĆ NA POPULISTYCZNE TRICKI TUSKA, CZY INNYCH DEMOKRATYCZNYCH POLITYKÓW, LEPIEJ ZROZUMIEĆ TĘ GRĘ – JESZCZE SIERAKOWSKI U SITNICKIEJ: “Rozróżniajmy miękki populizm od twardego populizmu. Ten miękki to jest taki populizm na użytek pokonania tego naprawdę niebezpiecznego, twardego populizmu. Może to robić wrażenie, że wzmacniamy tendencje populistyczne, możliwe, że chwilowo może to nawet rzeczywiście je wzmacniać. Ale chodzi o to, do czego ten populizm jest wykorzystywany. I przez kogo. Mamy dwie populistyczne partie, które ze sobą rywalizują. Różnica jest taka, że jeśli jedna z nich wygra, to będziemy mieć populizm bez demokracji liberalnej. Jeśli wygra druga – populizm, ale z demokracją, sojusznikami, wolnymi sądami i mediami itd. Więc, zamiast psioczyć na populistyczne tricki Tuska, czy innych demokratycznych polityków, lepiej zrozumieć tę grę. Społeczeństwo już nauczyło się gry w cynizm. Teraz pora na to, żeby nauczył się jej komentariat i nie atakował Tuska za to, jak mówi o 800 plus, czy zerowym kredycie”.
https://oko.press/sierakowski-sadura-spoleczenstwo-populistow

— EKSPANSJĘ KONFEDERACJI UTRUDNIA W TEJ CHWILI SEKSIZM, HOMOFOBIA, GDYBY TEGO NIE BYŁO, TO ŁATWIEJ PRZYCIĄGALIBY WOLNOŚCIOWE I SKRAJNIE EGOISTYCZNE POKOLENIE PRZEMYSŁAW SADURA W ROZMOWIE Z GRZEGORZEM SROCZYŃSKIM W GAZETA.PL: “W Konfederacji oprócz świrów działają wyrachowani politykierzy i jeśli coraz większa część ich elektoratu nie neguje polityki klimatycznej, to oni też zmienią stanowisko w tej sprawie. Kiedy analizuję przesunięcia w wartościach wyznawanych przez polskie społeczeństwo, to rysuje się całkiem nowy populizm. On prawdopodobnie będzie potrafił wciągnąć pod wspólne skrzydła zarówno część elektoratu Konfederacji, jak i część elektoratu Lewicy – zwłaszcza tego młodego. Taki nowy populizm musiałby być liberalny ekonomicznie, mocno indywidualistyczny, bo to odpowiedź na egoizm młodego pokolenia, ale równocześnie byłby liberalny światopoglądowo. Ekspansję Konfederacji utrudnia w tej chwili seksizm, homofobia, gdyby tego nie było, to łatwiej przyciągaliby wolnościowe i skrajnie egoistyczne pokolenie”.

— OKAZUJE SIĘ, ŻE Z CAŁEJ PIĄTKI MENTZENA ONI BIORĄ TYLKO NISKIE PODATKI. „ODPIEPRZCIE SIĘ OD NASZYCH PODATKÓW!” – TAK BRZMI TA MELODIA, MIMO ŻE WIĘKSZOŚĆ TYCH LUDZI PODATKÓW NIE PŁACI, BO NIE MAJĄ JESZCZE 26 LAT, WIĘC SĄ ZWOLNIENI Z PIT-U – DALEJ SADURA U SROCZYŃSKIEGO: “To partia najbardziej antyunijna, do tego seksistowska, mizoginiczna, ksenofobiczna, antyukraińska. Rośnie im poparcie do 15 procent, sprawdzasz, kim są ci nowi wyborcy i okazuje się na przykład, że oni chcą przyspieszenia zielonej transformacji. Robiłem wywiady z nowymi wyborcami Konfederacji, zaczynali od tego, że są za równością płci, dziewczyny określały się jako feministki i mówiły, że jest im głupio, kiedy Korwin-Mikke gada te swoje pogardliwe rzeczy o kobietach. I że nie mają nic przeciwko osobom LGBT, najchętniej zalegalizowaliby palenie marihuany i generalnie to chcą, żeby wszyscy się kochali. Okazuje się, że z całej piątki Mentzena oni biorą tylko niskie podatki. „Odpieprzcie się od naszych podatków!” – tak brzmi ta melodia. Mimo że większość tych ludzi podatków nie płaci, bo nie mają jeszcze 26 lat, więc są zwolnieni z PIT-u, ale mówią: „To z naszych podatków te wszystkie transfery socjalne”.

— JESZCZE OPOZYCJA NIE PRZEGRAŁA WYBORÓW, A JUŻ TRWAJĄ ROZLICZENIA, KTO JEST BARDZIEJ WINNY KLĘSKI, CAŁA TA JAZDA NA SYMETRYSTÓW, DOŻYNANIE HOŁOWNI, PRZERZUCANIE SIĘ OSKARŻENIAMI – MÓWI JESZCZE SADURA SROCZYŃSKIEMU W GAZETA.PL: “Jeszcze opozycja nie przegrała wyborów, a już trwają rozliczenia, kto jest bardziej winny klęski, cała ta jazda na symetrystów, dożynanie Hołowni, przerzucanie się oskarżeniami. Po co to w ogóle? To napędza jedynie fanatyków, marginesy we wszystkich partiach, ale grupy mniej zdecydowane odstrasza. Polacy nigdy nie lubili niechęci i nienawiści w polityce, tym bardziej nie chcą tego widzieć w obozie demokratycznym, więc jeśli opozycja nie potrafiła zbudować jednej listy i przekonująco pokazać, że to naprawdę najważniejsze wybory, no to teraz powinna wysyłać sygnały, że mimo wszystkich podziałów będzie potrafiła razem tworzyć rząd. Opozycja musi utrzymać jedność w wielości, czyli nie napsuć między sobą zbyt wiele krwi, bo to może uniemożliwić przyszłą koalicję i odstraszyć niezdecydowanych, a jednocześnie musi pokazywać istotne różnice między partiami, bo te różnice są ważne dla wyborców”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,143907,30199549,nie-ma-drugiego-elektoratu-ktory-tak-elastycznie-pracuje-jak.html

— TZW. AFERA WIZOWA SKOMPLIKOWAŁA SYTUACJĘ ZJEDNOCZONEJ PRAWICY, OPOZYCJI ZAŚ NIESPODZIEWANIE WSUNĘŁA W DŁONIE ORĘŻ. KŁOPOT W TYM, ŻE I JEDNI, I DRUDZY TYLKO Z POZORU SPIERAJĄ SIĘ O POLITYKĘ MIGRACYJNĄ – MARCIN ŻYŁA W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Życie w Jabłonce – której migranci o innym kolorze skóry, choć jeszcze niezintegrowani z lokalną społecznością, stali się już częścią – toczy się w rytmie i z emocjami dużo spokojniejszymi niż te w telewizji. Na kilka tygodni przed polskimi wyborami tzw. afera wizowa skomplikowała bowiem sytuację Zjednoczonej Prawicy, opozycji zaś – głównie Koalicji Obywatelskiej – niespodziewanie wsunęła w dłonie oręż. Kłopot w tym, że i jedni, i drudzy tylko z pozoru spierają się o politykę migracyjną, skupiając się raczej na podgrzewaniu emocji”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/rozkrecajaca-sie-afera-wizowa-moze-spowodowac-przegrana-partii-wladzy-184684

— CORAZ WIĘCEJ WSKAZUJE NA TO, ŻE DO DEMOKRACJI NIE DOROSŁY TE PARTIE, KTÓRE NADAL NIE ROZUMIEJĄ, IŻ AFERAMI WYBORCA SWOICH DZIECI NIE NAKARMI, A PODWYŻKĄ PENSJI MINIMALNEJ I OWSZEM – GALOPUJĄCY MAJOR W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Gdy więc weźmiemy sobie taką rodzinę z dwójką dzieci, która gdzieś na polskiej prowincji zarabia dwie pensje minimalne, to właśnie Kaczyński obiecał im 4200 pensji minimalnej do stycznia i po 800 zł na każde dziecko. Dzięki podwyżce zyskują więc 1200 brutto plus 1600 na dwójkę dzieci. Czy opozycja oczekuje, że ci wyborcy machną na to ręką, bo przez Wawrzyka ileś tam osób mogło na polskich wizach wjechać nawet nie do Polski, ale do USA? Wolne żarty”.

— DLA WYBORCÓW ZE ŚCIANY WSCHODNIEJ PREZENTOWANA PRZEZ PIS WIZJA TUSKA, KTÓRY NIE BĘDZIE ICH BRONIĆ, PRZY TOCZĄCEJ SIĘ WOJNIE ZA WSCHODNIĄ GRANICĄ MOŻE BYĆ DLA PO ZABÓJCZA – DALEJ MAJOR W KRYTYCE: “I to właśnie ten pisowski strach może być pierwszym argumentem za tym, że opozycja aż tak wiele na aferze wizowej nie ugra. PiS rzuci bowiem z jeden strony wszystkie siły na rozmywanie afery, a z drugiej będzie wyjątkowo stanowczy w aresztowaniach i reagowaniu na wszelkie „nieprawidłowości”. To pierwsze już się dzieje. Ujawnienie przez Błaszczaka rzekomo znanego już wcześniej planu obrony na Wiśle na wypadek wojny jest bezprecedensowym skandalem, ale może się też okazać skandalem wielce skutecznym. Nawet jeśli Lech Kaczyński miał popierać ten dokument, to dla wyborców ze ściany wschodniej prezentowana przez PiS wizja Tuska, który nie będzie ich bronić, przy toczącej się wojnie za wschodnią granicą może być dla PO zabójcza”.

— ZAMIAST MŁOTKOWAĆ PRZEKAZ O TYM, JAK BARDZO PO JEJ WYGRANEJ POPRAWI SIĘ LOS WYBORCY, OPOZYCJA ZNOWU RZUCIŁA SIĘ DO UGANIANIA ZA KOLEJNĄ AFERĄ, KTÓRA TYM RAZEM JUŻ NA PEWNO POGNĘBI PIS – PISZE MAJOR: “Tymczasem opozycja, zwłaszcza liberalna, zamiast młotkować przekaz o tym, jak bardzo po jej wygranej poprawi się los wyborcy, znowu rzuciła się do uganiania za kolejną aferą, która tym razem już na pewno pognębi PiS. Miesiąc, podczas którego można opowiadać o programie, o tym, co zmiana władzy może dać korzystnego dla portfela wyborcy, zostanie znowu zaprzepaszczony na ganianie aferalnego króliczka”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/afera-wizowa-galopujacy-major/

— UJAWNIENIE PLANÓW RZĄDU TUSKA NA OBRONĘ TYLKO POŁOWY POLSKI W RAZIE WOJNY Z ROSJĄ JEST WIELKIM PROBLEMEM DLA OPOZYCJI – JAKUB MACIEJEWSKI NA WPOLITYCE: “Ale w Polsce nikomu nie jest do śmiechu. Obóz niepodległościowy patrzy ze zgrozą na fragmenty planu, w których Lublin, Białystok czy Podkarpacie trafiłyby w ręce rosyjskich okupantów. Przyjmujemy to z zaszokowaniem lub niedowierzaniem. Opozycja nie potrafi odpowiedzieć na ten zarzut”.
https://wpolityce.pl/polityka/663088-ani-po-ani-onet-ani-gw-nie-dali-rady-obronie-na-wisle

— SCENARIUSZ V ROZBIORU POLSKI – MICHAŁ KARNOWSKI: “Warto postawił pytanie: co miało nastąpić dalej? Załóżmy, że Polska w 2015 roku nie zmienia kursu i nie zaczyna się zbroić, proces likwidacji państwa nie zostaje zatrzymany. Rosja napada na Ukrainę w roku 2022 albo wcześniej. Pozbawiony pomocy Kijów, przy cynicznym milczeniu Berlina, upada. Rozgrzana żądzą panowania nad naszym regionem Rosja rusza dalej. Używając jakiejś prowokacji, może rozwijając wojnę hybrydową zastosowaną przez Łukaszenkę, rusza dalej. Platformerski plan zostaje zrealizowany. Warszawa staje się miastem frontowym. Z praskiej strony trwa ostrzał. Rozpoczyna się okupacja polskich wsi i miast – część z nich czeka los Buczy, innych Mariupola. Świat jest przerażony. Mamy NATO, artykuł 5. Traktatów Waszyngtońskich ale Rosjanie weszli tak szybko, że proces zbierania sił się dopiero rozpoczyna. Amerykanie są gotowi, by dotrzymać zobowiązań. Ale w Berlinie i Paryżu panują inne nastroje. Wizja III Wojny Światowej przeraża społeczeństwa, swoje robią też rosyjska agentura i propaganda”.
https://wpolityce.pl/polityka/663111-zarzut-zdrady-narodowej-w-tej-sprawie-jest-uzasadniony

— AFERA WIZOWA ZE SPRZEDAWANIEM ZA GRUBE TYSIĄCE DOLARÓW POLSKICH WIZ TO CIOS W SPLOT SŁONECZNY OBOZU WŁADZY. I NOWOGRODZKA DOSKONALE O TYM WIE – ROMAN IMIELSKI W GW: “To żadna „aferka” – jak mówi o niej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Afera wizowa ze sprzedawaniem za grube tysiące dolarów polskich wiz to cios w splot słoneczny obozu władzy. I Nowogrodzka doskonale o tym wie”.
https://wyborcza.pl/7,75398,30201298,afera-wizowa-dobija-pis-co-dzis-wiemy-o-tym-niebywalym-skandalu.html

— UJAWNIENIE PRZEZ PIS TAJNYCH PLANÓW OBRONY POLSKI Z CZASÓW PO TO SYGNAŁ, ŻE WŁADZA DOSTRZEGA POWAGĘ AFERY WIZOWEJ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Nic więc dziwnego, że widząc taki obrót spraw, władza postanowiła sięgnąć po broń – dosłownie i w przenośni – masowego rażenia. Skoro i PiS, i PO zgadzają się, że niekontrolowana migracja jest dla Polski zagrożeniem (tak wynika ze spotów obu największych rywali), to stawką jest spór o wiarygodność. PiS chce więc pokazać, że to on zagwarantuje Polakom bezpieczeństwo, a Platforma jest tu zagrożeniem”.
https://www.rp.pl/komentarze/art39125721-michal-szuldrzynski-w-tlumaczeniach-pis-afery-wizowej-nic-sie-nie-klei-dlatego-uzyli-tajnych-planow-obrony-polski

— OPOZYCJA MOŻE ZOSTAĆ ZE ZWYCIĘSTWEM W WIERUSZOWIE – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Jeśli opozycja odpuści sobie tę część wyborców, do której dociera tylko przekaz TVP, tak jak PiS odpuściła sobie prawybory i nie dotrze do nich z informacjami, na temat choćby afer partii Jarosława Kaczyńskiego, to jesienią zostanie tylko z triumfem w Wieruszowie”.
https://www.rp.pl/publicystyka/art39124801-jacek-nizinkiewicz-pis-przegralo-prawybory-w-wieruszowie-ale-w-pazdzierniku-moze-wygrac-w-calym-kraju

— PISZE SIĘ NOWY ROZDZIAŁ HISTORII PROPAGANDY I METOD KOMUNIKACYJNYCH AUTOKRACJI NOWEGO TYPU, JAK W WILKACH: “TO MÓW, ŻE TO NIE TWOJA RĘKA” – PRZEMYSŁAW SZUBARTOWICZ W INTERII: “Na marginesie afery wizowej, która wstrząsnęła Polską u schyłku kampanii wyborczej, pisze się nowy rozdział historii propagandy i metod komunikacyjnych autokracji nowego typu. Oto władza PiS, przyłapana przez dziennikarzy na korupcyjnym procederze o największym od lat ciężarze gatunkowym i wymiarze międzynarodowym, nawet nie udaje, że jest zainteresowana wyjaśnieniem tej sprawy do spodu. Zachowuje się raczej tak, jakby jej doradcą był bohater filmu „Młode wilki” Jarosława Żamojdy z 1995 roku, grany przez Jarosława Jakimowicza (do niedawna gwiazdę pisowskiej telewizji). Mówił tam: „Nigdy do niczego się nie przyznawaj. Złapią cię pijanego w samochodzie, to mów, że nie piłeś. Znajdą ci dolary w kieszeni, to mów, że to pożyczone spodnie. A jak cię złapią na kradzieży za rękę, to mów, że to nie twoja ręka”.

— NORMALNA POLITYKA” ODESZŁA DO LAMUSA, MORALNE OBURZENIA NIE DZIAŁAJĄ, A RELATYWIZOWANIE WSZYSTKIEGO TO SÓL RZECZYWISTOŚCI MEDIALNEJ – DALEJ SZUBARTOWICZ W INTERII: “W aferze wizowej oburzające jest także to, że władza gra ksenofobiczną kartą i używa jej nawet w planowanym referendum w dniu wyborów, a jednocześnie usiłuje rozmydlać skandal, którego osią jest zarzut o sprowadzanie do Polski imigrantów przy udziale korupcji. Wszystko to jednak wcale nie musi zaszkodzić rządzącym. Nie tylko dlatego, że suweren jest skutecznie uwiedziony transferami socjalnymi, zakochany w bezceremonialnym traktowaniu przeciwników politycznych i uwikłany w mit sprawczości rządzących. Także dlatego, że „normalna polityka” odeszła do lamusa, moralne oburzenia nie działają, a relatywizowanie wszystkiego to sól rzeczywistości medialnej. Część opozycji wciąż nie umie zrozumieć, że nowymi czasami rządzi zamęt, a czwarta władza nie ma już w sobie takiej pary, jaką miała, gdy skrupulatnie i obficie zajmowała się nagranymi w knajpie pogaduszkami polityków Platformy Obywatelskiej”.
https://wydarzenia.interia.pl/felietony/news-mydliny-z-afery,nId,7032751

— POLSKI HOLDING HOTELOWY WYGRAŁ W SĄDZIE Z GAZETĄ WYBORCZĄ SPÓR DOTYCZĄCY MATERIAŁU PRASOWEGO SUGERUJĄCEGO, ŻE FIRMA WYKONAŁA REMONT MIESZKANIA EUROPOSŁA JOACHIMA BRUDZIŃSKIEGO. “Polski Holding Hotelowy sp. z o.o. (PHH) nigdy nie zajmował się remontem jakiegokolwiek mieszkania Joachima Brudzińskiego. PHH nie wydatkował także na ten cel żadnych środków. Dziś Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał redaktorom naczelnym Gazety Wyborczej i portalu Wyborcza.pl publikację sprostowań”.
https://wpolityce.pl/media/663101-polski-holding-hotelowy-wygral-w-sadzie-z-gazeta-wyborcza

— RUMUNIA ZAWSTYDZA POLSKĘ. PRZEJMIE ROLĘ NAJWAŻNIEJSZEGO SOJUSZNIKA UKRAINY? – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “Rumuńskie władze, które inaczej niż polskie potrafią obracać się w Brukseli, uzyskały na to dotacje z Unii. Ale staraniom Bukaresztu kibicuje też Waszyngton. Powoli szuka alternatywnego sojusznika dla Ukrainy, bo nie jest pewny, do jakiego stopnia może liczyć na Polskę. Ukraińskie państwo poza kroplówką dotacji z Unii i USA opiera przecież swoje dochody na eksporcie, z którego lwią częścią stanowi sprzedaż żywności. Trudno więc uciec od myśli, że rząd PiS przedkłada interes wyborczy nad strategiczne potrzeby walczącego z rosyjską inwazją państwa”.
https://www.rp.pl/komentarze/art39125231-jedrzej-bielecki-rumunia-zawstydza-polske-przejmie-role-najwazniejszego-sojusznika-ukrainy

— PPK ROSNĄ W SIŁĘ POWOLI ALE SYSTEMATYCZNIE – PARKIET/ RZ: “Ma jednak rację Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który odpowiadał za wdrożenie, a teraz nadzoruje funkcjonowanie PPK, gdy mówi, że uruchomienie tego programu to milowy krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa finansowego Polaków. – Dwa lata temu mieliśmy tylko 250 tys. osób gromadzących oszczędności emerytalne wspólnie z pracodawcą, czyli w PPK i PPE, dzisiaj mamy ich ponad 3 mln i ta liczba stale rośnie – wyliczał na przełomie roku szef PFR w wywiadzie dla „Parkietu”. – Uczestnicy PPK odnoszą finansowy sukces, ponieważ średnia stopa zwrotu z funduszy PPK to 22 proc., a dodając dopłaty pracodawcy i państwa, mogli podwoić kapitał – dodał”.
https://www.parkiet.com/pracownicze-plany-kapitalowe/art35915391-ppk-powoli-ale-systematycznie-rosna-w-sile-i-czekaja-na-skok

— URODZINY: Mariusz Błaszczak, Bolesław Piecha, Zbigniew Kuźmiuk, Rafał Matyja.