— BO JESTEŚMY MĄDRE I WKURZONE. I NIE MAMY GIERTYCHA – KATARZYNA KOTULA MÓWI OKO.PRESS DLACZEGO GŁOSOWAĆ NA LEWICĘ – W ROZMOWIE Z PIOTREM PACEWICZEM: “Jesteśmy opozycją, która nie ogranicza się do tego, że trzeba te wybory wygrać, żeby zmienić rząd. Mówimy więcej – trzeba iść ze spójnym programem, mamy przemyślane, jak ma wyglądać Polska po PiS. Nie rzucamy przypadkowymi obietnicami. A emocje? Chyba się właśnie budzą. Lewica nabiera wartości, gdy patrzymy na listy Koalicji Obywatelskiej, gdzie obok progresywnych polityczek typu Barbary Nowackiej są panowie Michał Kołodziejczak i Roman Giertych. Część wyborców Donalda Tusku gubi się w tym: jakie w końcu są te wartości Koalicji Obywatelskiej, poza tym, żeby wygrać wybory?
Z wieloma politykami PO, Nowoczesnej, Zielonych, Inicjatywy Polskiej jest nam po drodze, ale z tymi dwoma panami nie. Jeśli ktoś podziela poglądy pana Giertycha, może zagłosować na KO, jeśli wyznaje wartości lewicowe, to powinien na Lewicę”.
https://oko.press/lewica-dlaczego-na-nia-glosowac-rozmowa

— JEST JEDEN DOWÓD IDEALNY, KTÓRY CAŁE TO LIZUSOSTWO WOBEC PLATFORMY OBYWATELSKIEJ PO PROSTU ZMIATA, WSZYSTKIE KROKI, KTÓRE ZMIERZAJĄ TO TEGO, ŻEBY OSŁABIĆ TRZECIĄ DROGĘ ALBO LEWICĘ, WZMACNIAJĄ PIS – WŁODZIMIERZ CZARZASTY W ROZMOWIE Z KATARZYNĄ PRZYBORSKĄ W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Proszę pani, jest jeden dowód idealny, który całe to lizusostwo wobec Platformy Obywatelskiej po prostu zmiata. Lewica osiem lat temu nie weszła do Sejmu. Od tego momentu rządzi PiS. Wszystkie kroki, które zmierzają to tego, żeby osłabić Trzecią Drogę albo Lewicę, wzmacniają PiS. Jeżeli Trzecia Droga albo Lewica nie wejdzie do Sejmu, PiS będzie nadal rządził. Żeby Platforma uzyskała większość, powinna mieć notowania powyżej 40 proc. i 10 proc. różnicy między PO a PiS-em”.

— NIE MOŻNA OPOWIADAĆ, ŻE PLATFORMA BĘDZIE MIAŁA 45 PROC., BO ŻADNE SONDAŻE NA TO NIE WSKAZUJĄ. ALE TE KLUCZOWE DLA OPOZYCJI 2 PROC. MOŻE PRZYNIEŚĆ OBECNOŚĆ WSZYSTKICH PARTII OPOZYCYJNYCH NA JEDNEJ SCENIE PODCZAS MARSZU – DALEJ CZARZASTY U PRZYBORSKIEJ: “Zwróciłem się do Donalda miesiąc temu, powiedziałem, że powinniśmy pokazać jedność opozycji. Co więcej, że powinniśmy podpisać umowę, pakt sejmowy o współpracy po wyborach. 2 proc. wyborców zdecyduje o tym, kto będzie rządził po wyborach, kto będzie trzecią siłą. W tej chwili trzy opcje: Lewica, Trzecia Droga i Konfederacja, są mniej więcej na tym samym poziomie. O 2 proc. spadnie Konfederacji, to rząd współtworzyć będzie Lewica. Spadnie 2 proc. Trzeciej Drodze i nie będzie jej w Sejmie, to opozycja nie będzie mieć większości. Trzeba o tym mówić. Nie można opowiadać, że Platforma będzie miała 45 proc., bo żadne sondaże na to nie wskazują. Ale te kluczowe dla opozycji 2 proc. może przynieść obecność wszystkich partii opozycyjnych na jednej scenie podczas marszu”.

— OBOK TUSKA NIE BYŁO ŻADNEGO LIDERA Z INNYCH PARTII – DALEJ CZARZASTY: “Obok Tuska nie było żadnego lidera z innych partii. Robert i ja byliśmy na dachu samochodu, a Kosiniak z Hołownią w krzakach”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/wybory-2023-rozmowa-z-wlodzimierzem-czarzastym-lewica/

— JARUBAS: MARSZ MILIONA SERC JEST WYDARZENIEM PO, NASZE ZADANIE TO WYKORZYSTANIE KAŻDEJ GODZINY NA SETKI SPOTKAŃ, A NIE JEDEN ZJAZD W WARSZAWIE – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2023/09/14/

— GAME OVER. NIE BĘDĘ WICEPREZESEM ŚLĄSKA. A OTO HISTORIA, JAK WŁADZE WROCŁAWIA PRÓBOWAŁY WYELIMINOWAĆ I SKORUMPOWAĆ NIEZALEŻNEGO DZIENNIKARZA, CZYLI MNIE” – POINFORMOWAŁ NA TWITTERZE DZIENNIKARZ „SUPER EXPRESSU” MARCIN TORZ: “Zacząłem się zastanawiać jak dalece władze Wrocławia są w stanie się posunąć, żeby wyeliminować mnie z rynku medialnego. Mnie, dziennikarza, który ujawnił wszystkie afery prezydenta Jacka Sutryka”
https://x.com/MarcinTorz/status/1702039186960765053?s=20

— POMYSŁ NA OSTATNIE TYGODNIE KAMPANII WYBORCZEJ. OPOZYCJO, POKAŻ GABINET! – MACIEJ KISILOWSKI I ANNA WOJCIUK W GW: “Powinien to być rząd z nazwiskami, które zainspirują, a przede wszystkim przekonają nieprzekonanych wyborców środka. Jednak piłka jest jeszcze w grze. Z Kaczyńskim wciąż można wygrać, minusy podziałów da się zniwelować, a niepokojący trend wzrostu sondażowego PiS-u odwrócić. Oprócz słusznego kierunku przedstawiania postulatów programowych przez każde z czterech antypisowskich środowisk (KO, Lewicy, PSL i Polski2050), potrzebny jest jeszcze jeden odważny ruch opozycji jako całości: przedstawienie atrakcyjnego, kompetentnego, gotowego do rządzenia koalicyjnego gabinetu. Z nazwiskami, które zainspirują, a przede wszystkim przekonają nieprzekonanych wyborców środka”.
https://wyborcza.pl/7,75968,30184312,pomysl-na-ostatnie-tygodnie-kampanii-wyborczej-opozycjo-pokaz.html

— SPOT PIS Z KACZYŃSKI I KOTEM MIAŁ BYĆ SOCIAL MEDIOWĄ BOMBĄ ATOMOWĄ ZRZUCONĄ NA KONWENCJĘ KO – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “ – Prezes ma swoją wartość i jest social mediową bombą atomową. Jak prezes wystąpi w spocie i to jako aktor, to wiadomo, że będą mega zasięgi – słyszymy od osoby z obozu rządzącego. (…) Inny rozmówca bliski Nowogrodzkiej: – Korzystanie z wizerunku Kaczyńskiego w social mediach to faktycznie jest bomba atomowa. Dlatego postanowiliśmy to właśnie ją spuścić na najważniejszą konwencję PO w tej kampanii. A zasięgi? Na samym Twitterze ok. 3 miliony odtworzeń, a ponadto masa materiałów na portalach i w telewizjach. – Popularność spotu to efekt uboczny. Przede wszystkim chodziło o to, by Platforma nie mówiła o własnych pomysłach z konwencji programowej, ale zajęli się naszym spotem – mówi osoba bliska sztabowi PiS”.

— MUSIELIŚMY COŚ NA NICH ZRZUCIĆ, BY ZAJĘLI SIĘ CZYMŚ INNYM – DALEJ WYPOWIEDZI POLITYKÓW PIS W TEKŚCIE GĄDKA: “- Na swoją konwencję Platforma wydała więcej i ona rzeczywiście wyglądała lepiej niż nasza. Była obawa, że są w stanie zmienić nią tendencję na wzrostową dla siebie. Musieliśmy coś na nich zrzucić, by zajęli się czymś innym niż własnym programem – tłumaczy osoba z kręgu Nowogrodzkiej”.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30185442,pis-odpalilo-social-mediowa-bombe-atomowa-ale-teraz-zmienia.html

— AŻ POŁOWA „NIEZDECYDOWANYCH” (49 PROC.) TO POTENCJALNI WYBORCY KO – PIOTR PACEWICZ O BADANIU IPSOS DLA OKO.PRESS: “Jak widać, aż połowa „niezdecydowanych” (49 proc.) to potencjalni wyborcy KO, co potwierdza przypuszczenie, że gorszy wynik partii Tuska jest wynikiem odpływu części wyborców do kategorii „niezdecydowanych”. Niewykluczone, że Marsz Miliona Serc 1 października skłoni ich do powrotu. Jaka tu kryje się rezerwa? Wystarczy policzyć 49 proc. spośród 14 proc. „niezdecydowanych”, co daje (0.49 x 0.14) 6,9 proc. wyborców”.

— 42,2 PROC. TAKI JEST SUFIT DONALDA TUSKA. TYLE MNIEJ WIĘCEJ MIAŁA PO W WYBORACH 2007 – DALEJ PACEWICZ: “Potencjalnych wyborców KO jest 25,2 proc. w partyjnym elektoracie plus 10,1 proc. w innych elektoratach plus 6,9 proc. wśród „niezdecydowanych”. Oznacza to razem 42,2 proc. Taki jest sufit Donalda Tuska. Tyle mniej więcej miała PO w wyborach 2007 roku (41,5 proc.)”.
https://oko.press/sufit-tuska-wyzej-sondaz

— TRZY DEKADY HEJTU PROWADZONEGO WOBEC TEGO POLITYKA PRZEZ SZEROKO POJĘTY OBÓZ MICHNIKA, PEŁNA MOC ZWIĄZANYCH Z TUSKIEM MEDIÓW NA PRZEMYSŁ POGARDY WOBEC LIDERA PIS, ZAANGAŻOWANIE POPKULTURY, A NA KOŃCU TRZEBA PREZESOWI KACZYŃSKIEMU OKO POWIĘKSZAĆ – MICHAŁ KARNOWSKI: “Swoją drogą, to jest niesamowite: trzy dekady hejtu prowadzonego wobec tego polityka przez szeroko pojęty obóz Michnika, pełna moc związanych z Tuskiem mediów na przemysł pogardy wobec lidera PiS, zaangażowanie popkultury, a na końcu trzeba prezesowi Kaczyńskiemu oko powiększać. Bo uznano, że ze swoim własnym okiem nie przeraża. Ta uwaga nie zmienia faktu, że podobno najbardziej postępowa i najmocniej europejska partia polityczna stosuje wulgarne zabiegi graficzne by zohydzić przeciwnika politycznego. W tysiącach kopii powiela tak zafałszowany obraz, zapewne w przerwach między konferencjami o konieczności walki z hejtem. Nie ma większych hejterów niż oni. Nie ma w Polsce i nie ma w Europie”.

— CO INNEGO WYBORCY NIEMIECCY, ONI ZASŁUGUJĄ NA MERYTORYCZNĄ ROZMOWĘ – DALEJ KARNOWSKI: “W każdym z tych wątków interes niemiecki nakazuje powiedzenie w referendum „tak”. Dlatego Tusk przed prostymi pytaniami referendalnymi ucieka – w zwykłe kłamstwa, zarzuty niepotwierdzone, próbę obalenia wyniku wyborów i  czysty hejt, na który otrzymał pozwolenie „oświeconych” władców Europy. W końcu mowa o Polakach, im można zaoferować politykę tak wulgarną, jak czyni to Tusk. Co innego wyborcy niemieccy, oni zasługują na merytoryczną rozmowę. Podwójne standardy to przecież coraz bezczelniej oferowany standard europejski”.
https://wpolityce.pl/polityka/662397-dlaczego-niemieckie-media-milcza-o-bluzgach-tuska

— GÓRALE NIE CHCĄ REWOLUCJI ANI W SWOIM MAŁYM ISTEBNIAŃSKIM ŚWIECIE, ANI W POLSCE. – WIELE OSÓB BOI SIĘ, ŻE JEŚLI ZMIENI SIĘ WŁADZA, TO RZĄDZĄCY ZAPROWADZĄ NOWE PORZĄDKI – REPORTAŻ GW Z ISTEBNEJ (Ewa Furtak): “Górale nie chcą rewolucji ani w swoim małym istebniańskim świecie, ani w Polsce. – Wiele osób boi się, że jeśli zmieni się władza, to rządzący zaprowadzą nowe porządki. Niektórzy politycy i ich wyborcy wyśmiewają się z Kościoła, z wierzących – mówił nam na dożynkach jeden z górali. Inny dodawał: – Nikt nam nie wmówi, że ludziom na wsi życie się nie poprawiło. Przed PiS ludzi często nie było stać nawet na to, by zafundować dziecku wyjazd do Bielska-Białej do teatru”.
https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,30180125,pojechalismy-na-dozynki-do-istebnej-gdzie-wielkie-poparcie.html

— NAGŁE UMOCNIENIE ZŁOTEGO. CO SIĘ DZIEJE? WSKAZANIA NA WYWIAD PAWŁA BORYSA DLA BLOOMBERGA – MARIA MAZUREK W GAZETA.PL: “Powiedział on, że polski rząd ma narzędzia do tego, by wzmocnić złotego z powrotem do „optymalnego” poziomu. Wskazuje to, że według Borysa (a zapewne i rządu) złoty obecnie nie jest na optymalnym poziomie, który został określony przez szefa PFR na przedział 4,4 – 4,6 złotego za euro. „Rząd dysponuje instrumentami, które już w 2022 r. sprawdziły się w dążeniu do optymalnego kursu walutowego” – przypomniał Borys w rozmowie z Bloombergiem. Trudno oczekiwać, że człowiek formalnie niedecyzyjny jeśli chodzi o tę kwestię – jest szefem PFR, nie wchodzi w skład w rządu, choć bywa postrzegany jako „prawa ręka” premiera Mateusza Morawieckiego w sprawach gospodarczych. Jego słowa powtórzył jednak wiceminister finansów Artur Soboń. „Stabilny złoty jest dla rządu bardzo ważny. Poziom złotego między 4,40 – 4,60 do euro wspiera eksport a z drugiej strony spadek inflacji, gospodarka PL ma silne fundamenty a rząd pokazał w 2022, że ma narzędzia, m.in. czasowe obniżenie płynności” – napisał na X (dawny Twitter)”.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,30184645,nagle-umocnienie-zlotego-co-sie-dzieje-wskazania-na-wywiad.html

— INTERWENCJA SŁOWNA NA ZŁOTYM. PAWEŁ BORYS O TYM, ŻE RZĄD MA NARZĘDZIA, ABY UMOCNIĆ ZŁOTEGO. SKUTEK NA WYKRESIE –  NAPISALI EKONOMIŚCI PEKAO SA NA X: „Interwencja słowna na złotym. Paweł Borys o tym, że rząd ma narzędzia, aby umocnić złotego. Skutek na wykresie”
https://twitter.com/Pekao_Analizy/status/1701881043542827202?

— WICEPREZES PEKAO: W GRUDNIU INFLACJA SPADNIE DO OKOŁO 6%. MOŻLIWE 1-2 OBNIŻKI STÓP – JAK MÓWI W ROZMOWIE Z WNP.PL WICEPREZES BANKU PEKAO PAWEŁ STRĄCZYŃSKI: “- Spodziewam się, że na koniec tego roku, w grudniu, inflacja spadnie do poziomu około 6 procent. Analitycy naszego banku przewidują, że można się spodziewać jeszcze jednej, a może nawet dwóch obniżek stóp procentowych. Obniżka wyniesie pewnie 50 punktów bazowych. Czyli podstawowa stopa procentowa, w naszej ocenie, będzie w grudniu w granicach 5 procent – mówi WNP.PL wiceprezes Banku Pekao”.

— W NASZYCH OBLICZENIACH DOTYCZĄCEJ PRZYSZŁEJ INFLACJI UWZGLĘDNIONA JEST CENA ROPY NAFTOWEJ NA POZIOMIE 80 DOLARÓW ZA BARYŁKĘ, A TAKŻE OBECNY NIECO WYŻSZY KURS DOLARA – MÓWI DALEJ STRĄCZYŃSKI Z PEKAO: “W naszych obliczeniach dotyczącej przyszłej inflacji uwzględniona jest cena ropy naftowej na poziomie 80 dolarów za baryłkę, a także obecny nieco wyższy kurs dolara. Jeżeli nie będzie dodatkowych szoków, gdy na przykład cena ropy skacze do 100-120 dolarów za baryłkę, kurs dolara wzrośnie do pięciu złotych, to nadal będziemy mieli do czynienia ze spadkowym trendem inflacji – prognozuje wiceprezes Banku Pekao”.
https://www.wnp.pl/finanse/tak-beda-spadac-stopy-procentowe-w-tym-roku-mamy-prognoze-wiceprezesa-banku-pekao,751339.html

— REKORDOWY ROK KGHM POLSKA MIEDŹ POD WZGLĘDEM INWESTYCJI: “KGHM Polska Miedź nie spowalnia z inwestycjami. – W tym roku zaplanowaliśmy rekordowy poziom inwestycji, zarówno rzeczowych, jak i kapitałowych. Myślę, że to będzie budowało dobrą bazę do rozwoju i dobrych wyników KGHM Polska Miedź w latach kolejnych – mówił Mateusz Wodejko, wiceprezes KGHM Polska Miedź, w rozmowie przeprowadzonej podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Wśród inwestycji wskazał rozbudowę i rozszerzanie pól wydobywczych. Przypomniał o powstawaniu szybu GG-1 w Kwielicach. To jedna z najważniejszych inwestycji w historii miedziowego giganta oraz największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie.
https://www.forbes.pl/biznes/kghm-stawia-na-inwestycje/9vwjqn8

— URODZINY: Jerzy Zelnik, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Joanna Mihułka.