![](https://static.300polityka.pl/media/2020/05/melencolia_i-1160x616.jpg)
STAN GRY: Polityk PiS w GW: Budka powinien wyslać Gowinowi dobre wino, Kolanko o strategii PiS: Nie dopuścić do drugiej tury, Karnowski: Prywatne stacje korzystają z przywileju reklamowego kosztem TVP, Gowin odwołuje się do Gilowskiej
— EMILEWICZ O OTWARCIU GRANIC W POŁOWIE CZERWCA, BIELAN O TYM, ŻE PLATFORMA BĘDZIE MOGŁA DZIĘKOWAĆ NIEKTÓRYM POLITYKOM POROZUMIENIA, TRZASKOWSKI O ROLI ARBITRA – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2020/05/18/
— PREMIER W TYM TYGODNIU STAWIA NA PROMOWANIE TARCZY I SPOTKANIA Z PRZEDSIĘBIORCAMI: „Premier w tym tygodniu stawia na promowanie Tarczy i dalsze spotkania z przedsiębiorcami, którzy otrzymali pomoc na obronę miejsc pracy i swojej pozycji konkurencyjnej” – dowiaduje się 300POLITYKA od współpracowników Mateusza Morawieckiego. Jak słyszymy, szef rządu weźmie udział w dwóch dużych wydarzeniach wokół Tarczy – pierwszym już we wtorek. Widzieliśmy spot pokazujący skalę Tarczy PFR i głos z rodzinnej firmy, którą premier odwiedził w ubiegłym tygodniu”.
https://300polityka.pl/live/2020/05/17/tarcza-w-obronie-polskich-firm-polska-uniknela-spirali-bezrobocia-uratujemy-3-mln-miejsc-pracy-premier-w-tym-tygodniu-stawia-na-rozmowe-z-przedsiebiorcami-a-kprm-publikuje-spot-pokazujac/
— MICHAŁ KARNOWSKI O PUBLICZNYCH OBOWIĄZKACH NADAWCÓW PRYWATNYCH – DOSTAŁY FAKTYCZNY MONOPOL REKLAMOWY: “Odpowiedzą zwolennicy podejścia do sprawy Trzaskowskiego, jak już mi kilkakrotnie odpowiadali, że po pierwsze TVP jest nadawcą publicznym, a po drugie ich zdaniem przegina. Wyjaśniam: TVN i inne wielkie stacje też są nadawcami w pewien sposób publicznymi, bo korzystają z wielkiego przywileju koncesyjnego, na tym prezencie zbudowały swoją potęgę. Korzystają też z monopoli reklamowych. Po drugie, nie na tym polega pluralizm, by jedna strona sporu politycznego definiowała przekazy strony drugiej. Istotą istnienia obecnej telewizji publicznej jest to, że daje głos tym, którzy wcześniej byli go bezprawnie, rozmaitymi sztuczkami pozbawieni”.
— KARNOWSKI O SŁOWACH TRZASKOWSKIEGO – JEGO OBÓZ PLANUJE ZAMACH NA PLURALIZM: “Zapamiętajmy to zdanie: „Śpieszcie się zadawać pytania, bo niewiele tygodni wam zostało”. Równie dobrze mogłoby paść z ust bolszewika, narodowego-socjalisty, putinisty, przedstawiciela reżimu wenezuelskiego. Padło z ust pana Trzaskowskiego – podobno wzorcowego demokraty. Trzaskowski wypowiedział ważne zdanie-symbol. Potwierdził, że wolność słowa i pluralizm nie są oczywiste, że jego obóz planuje zamach na te wartości”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/500603-trzaskowski-ujawnil-plan-zamachu-po-na-polska-wolnosc
— RADIOWA TRÓJKA KOŃCZY JAK ZACZĘŁA W 1982 – JAKO OPERACJA SPECJALNEGO ZNACZENIA, KTÓRA MIAŁA PCHNĄĆ NASTROJE W INNĄ STRONĘ – JACEK KARNOWSKI: “Można powiedzieć: Radiowa Trójka kończy tak, jak zaczęła w 1982 roku. Operacją specjalnego znaczenia. Operacją, która ma pchnąć nastroje społeczne, zwłaszcza wśród młodzieży, w tę a nie inną stronę. Operacją, która miała skapitalizować odejście tych, którzy i tak odejść chcieli, bo przecież tę decyzję środowisko już podjęło. Wreszcie operacją, która ma sprawić, że ostatni w Europie kraj naprawdę wolnej debaty ma zostać przedstawiony jako „kraj cenzury”.
— WEJŚCIE W TĘ GRĘ BYŁO BŁĘDEM – KARNOWSKI O POSTĘPOWANIU KIEROWNICTWA TRÓJKI: “Ale trzeba też powiedzieć, że wejście w tę grę było błędem. PiS wygrało w 2019 roku także dlatego, że nie przyjęło zaproszenia do bycia reżimem, które opozycja wystosowywała niemal codziennie. Wybrało słuszną drogę uników i udawania, że nie widzi tych prowokacji. Nie ma żadnego powodu, by z tej sprawdzonej ścieżki schodzić właśnie teraz, i to w zderzeniu, którego wygrać nie można”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/500548-radiowa-trojka-konczy-tak-jak-zaczela-operacja-specjalna
— DOMINIKA WIELOWIEYSKA O BŁĘDACH PIS, KTÓRY MÓGŁ POKAZAĆ POZORY NIEZALEŻNOŚCI DUDY – jak pisze w GW: “Gdyby PiS miał głowę na karku, to operację z przesunięciem daty głosowania wykorzystałby do wykreowania pozorów niezależności i samodzielności głowy państwa: Andrzej Duda byłby ojcem kompromisu z opozycją i demiurgiem, który zapobiegł poważnemu kryzysowi politycznemu i konstytucyjnemu. Bo też taka powinna być rola prezydenta jako arbitra i strażnika konstytucji. Ale Andrzej Duda nie miał nic do powiedzenia. Wszystko rozegrało się na Nowogrodzkiej bez jego udziału. Był przedmiotem, a nie podmiotem działań”.
— WYBÓR MANOWSKIEJ BĘDZIE POKAZYWANY JAK KOMPROMIS – DALEJ WIELOWIEYSKA: “To raczej gra pozorów, bo tak naprawdę decyzje w obozie PiS – w porozumieniu z Ziobrą i Dudą – już zostały podjęte. Pierwszą prezes Sądu Najwyższego ma zostać prof. Małgorzata Manowska, b. wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS. Prawniczka szanowana w środowisku za wiedzę, nie tak radykalna jak młode wilki prawnicze ze stadka Ziobry, ale sceptyczna wobec wyroków TSUE i słynnej uchwały SN, która odmawiała Izbie Dyscyplinarnej SN statusu sądu. Będzie to przedstawiane jako kompromis, bo przecież prezydent mógłby powołać kogoś gorszego. A ludzi gorszych – choćby we wspomnianej Izbie Dyscyplinarnej – nie brak”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25950262,teraz-duda-zacznie-udawac-czlowieka-kompromisu.html
— NOWY KANDYDAT RATUJE PLATFORMĘ – AGATA KONDZIŃSKA I IWONA SZPALA W GW O REAKCJACH W PIS: “W kuluarach obozu władzy jest mniej lekceważenia najnowszej propozycji personalnej KO. – To poważniejszy kandydat niż Kidawa-Błońska. Już zmieniamy strategię, by dopasować się do nowej rzeczywistości – podkreśla nam jeden ze sztabowców. Ocenia, że zmiany w partii opozycyjnej uratowały ją przed polityczną katastrofą i rozpadem. – Wybory 10 maja oznaczałyby, że drugi jest Szymon Hołownia, w PO zaczęłyby się wewnętrzne rozliczenia, Grzegorz Schetyna zaraz podniósłby głowę. Nowy kandydat ratuje i konserwuje partyjny układ, który mamy – ocenia polityk z Nowogrodzkiej”.
— ZDANIEM POLITYKA PIS BUDKA POWINIEN WYSŁAĆ BUTELKĘ DOBREGO WINA GOWINOWI – DALEJ AUTORKI GW: “Jego zdaniem decyzja Koalicji Obywatelskiej to strzał w Jarosława Gowina, szefa Porozumienia wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy, i lidera ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza. – Wszyscy wiemy, że wspólnie knuli i że to oni dali KO furtkę do wymiany kandydata, gdy uparli się, że nie będzie majowych wyborów. Niech Budka wyśle butelkę dobrego wina do Gowina – dodaje nasz rozmówca”.
https://wyborcza.pl/7,75398,25949226,pis-o-nominacji-trzaskowskiego-niech-budka-wysle-butelke-dobrego.html
— NIE DOPUŚCIĆ DO DRUGIEJ TURY – MICHAŁ KOLANKO W RZ O STRATEGII PIS: “Pojawia się jednak pytanie, czy Zjednoczona Prawica odpowie na strategię polaryzacji Trzaskowskiego polaryzacją tylko wokół kandydata Koalicji Obywatelskiej, czy też będzie grać na spłaszczenie wyników pozostałych kandydatów, licząc, że w ten sposób nie dojdzie do II tury. Jak słyszymy z okolic PiS, „stawka jest bardzo wysoka, a do II tury nie można dopuścić”. – Przegrana Rafała Trzaskowskiego jako ostatniej nadziei liberałów będzie gwoździem do trumny całego tego obozu – mówi nasz dobrze poinformowany rozmówca z okolic PiS”.
— TRZASKOWSKI NIE BĘDZIE SIĘ ODNOSIŁ DO KANDYDATÓW OPOZYCJI – JACEK NIZINKIEWICZ O STRATEGII PO: “PO zakłada aktywną kampanię swojego kandydata, który ma pokazać, że nie jest politykiem wielkomiejskim. Kandydat KO nie będzie odnosił się swoich kontrkandydatów z opozycji, stawiając na zwarcie z Andrzejem Dudą. Politycy PO przekonują: – Nie mamy wrogów po stronie opozycji”.
https://www.rp.pl/Wybory-prezydenckie-2020/305179957-PO-zaczyna-kampanie-prezydencka-od-poczatku.html
— ZBIGNIEW ZIOBRO TWIERDZI, ŻE PRÓBA DOKONANIA PRZEŁOMU W RELACJACH Z BRUKSELĄ ZAKOŃCZYŁA SIĘ FIASKIEM – jak mówi w rozmowie z Michałem i jackiem Karnowskimi w Sieciach: „Wymiana premier Beaty Szydło na premiera Mateusza Morawieckiego obliczona była m.in. na porozumienie z Unią Europejską. Były też deklaracje komisarza Timmermansa i przewodniczącego Junckera o porozumieniu w zasięgu ręki. Skończyło się niczym. Unia nie ustąpiła nawet o centymetr, za to wykorzystała dobrą wolę polskiego rządu, szczerą chęć porozumienia do wzmocnienia środowisk opozycyjnych, a także do dalszego upolitycznienia środowiska sędziowskiego, które dostało przyzwolenie na gry w istocie polityczne. Nadzieje na przełom w stosunkach z Unią Europejską poprzez rozmowy, ustępstwa i zawieszenie zmian okazały się ułudą. Druga strona blefowała, grała znaczonymi kartami, wprowadziła premiera Morawieckiego i rząd w błąd, zapewniając przez długie miesiące o woli znalezienia kompromisu. Tak naprawdę w ramach „kompromisu” zaproponowano nam całkowitą kapitulację. Bruksela nie chce traktować Polski, podobnie jak Węgier, w sposób uczciwy. To także pokazuje, że moje środowisko ma rację, opowiadając się za konsekwentnym i twardym wprowadzaniem dobrych zmian w sądownictwie. Gdyby konsekwencja wprowadzenia zmian w sądownictwie była taka jak w przypadku Trybunału Konstytucyjnego, to reformę sądownictwa powszechnego i Sądu Najwyższego dawno mielibyśmy za sobą”.
— CHCĘ MOCNEJ PARTII REPUBLIKANSKIEJ – JAROSŁAW GOWIN W ROZMOWIE Z MICHAŁEM KOLANKO W RZ: “Jestem liderem Porozumienia, partii, która reprezentuje rzadki w polskiej polityce stop wartości konserwatywnych i liberalnych gospodarczo. Od przeszło czterech lat jestem też jednym z liderów obozu, który głęboko przebudowuje Polskę. Ostatni polityk o takim profilu ideowym, który wywarł mocne piętno na polskiej rzeczywistości, to Zyta Gilowska. Teraz chciałbym doprowadzić do zebrania rozproszonych środowisk konserwatywno-liberalnych i zbudować mocną partię republikańską”.
— GOWIN O WYBORACH NA PRZEŁOMIE CZERWCA I LIPCA: “Projekt, który przygotowali eksperci PiS i Porozumienia, uwzględnia prawie wszystkie postulaty opozycji. Dlatego dziś mogę powiedzieć z pełnym poczuciem odpowiedzialności za słowo: wybory odbędą się na przełomie czerwca i lipca”.
— GOWIN O KOMPROMITACJI RADIA: “Oczekuję jasnego stanowiska Rady Mediów Narodowych. Doszło do sytuacji kompromitującej władze radia. Na pewno poruszę tę sprawę na forum kierownictwa Zjednoczonej Prawicy”.
— GOWIN O WSPARCIU KAMPANII DUDY: “Jak się okazało, wraz z prezesem Kaczyńskim potrafimy dobrze współpracować nawet przy poważnych różnicach zdań. Co do mnie, koncentruję się teraz na pracach programowych związanych z walką z epidemią i odmrażaniem gospodarki, na wsparciu kampanii Andrzeja Dudy i rozbudowie Porozumienia”.
https://www.rp.pl/Porozumienie/200519373-Gowin-Chce-mocnej-partii-republikanskiej.html
— WITOLD GADOMSKI KRYTYKUJE SPOSÓB POZBYCIA SIĘ KIDAWY – jak pisze w GW: “Podobno liderzy PO obawiali się, że klęska Kidawy-Błońskiej w I turze spowoduje szybki spadek notowań partii, która znajdzie się na równi pochyłej i już z niej się nie wydobędzie. To było ryzyko rzeczywiste, ale zmiana kandydata w okolicznościach żenujących wizerunku partii nie poprawi. Koszt polityczny i moralny wycofania kandydatki będzie ogromny. To nie tylko świadectwo niemocy organizacyjnej i decyzyjnej przywództwa Platformy Obywatelskiej, jednak też wątpliwej etyki”.
— PROBLEMEM PLATFORMY LENISTWO DZIAŁACZY SZUKAJĄCYCH W PARTII KONFITUR – DALEJ GADOMSKI: “Problemem Platformy Obywatelskiej jest nie Małgorzata Kidawa-Błońska, ale brak silnego przywództwa, wewnętrzne spory, a przede wszystkim lenistwo dużej części działaczy szukających w partii „konfitur”, a nie realizacji pomysłu na Polskę. Te słabości PO doprowadziły do klęski „pewniaka”, jakim był w 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski. Kilkakrotna zmiana liderów PO niczego w tej partii nie naprawia. Wiara w to, że coś się w partii poprawi w najbliższych tygodniach, które pozostały do wyborów, nie jest oparta na mocnych przesłankach”.
— NIE MIAŁBYM NIC PRZECIW TEMU ŻEBY TRZASKOWSKI BYŁ AKUSZEREM POWAŻNEJ PARTII – KONKLUZJA GADOMSKIEGO: “Możliwy jest rozpad zarówno PiS, jak i PO, tak jak znikały partie powstałe w latach 90., ale nie zniknie ich elektorat. Umiarkowani wyborcy potrzebują partii, która posprząta bałagan po rządach PiS i po epidemii koronawirusa, przywróci praworządność, przedstawi program przyspieszenia modernizacji. Czy taką partią będzie jeszcze Platforma Obywatelska, czy po wyborach prezydenckich wyłoni się nowe ugrupowanie, które przejmie część działaczy KO i jej elektorat. Mimo mych wątpliwości co do szans Rafała Trzaskowskiego w wyborach nie miałbym nic przeciwko temu, aby to on stał się akuszerem takiego ugrupowania”.
https://wyborcza.pl/7,75968,25951776,powazni-polacy-potrzebuja-powaznej-partii.html
— DGP PISZE O MOŻLIWYM UTRUDNIANIU ZBIERANIA PODPISÓW: “Elżbieta Witek wstrzymuje się z publikacją nowego kalendarza wyborczego. Jak twierdzą nasi rozmówcy z PiS, najpewniej zrobi to, gdy będzie wiadomo, kiedy ustawa opuści Senat. Gdyby marszałek zrobiła to dziś, musiałaby sięgnąć po obowiązujące terminy kodeksowe, a to znacznie odsunęłoby termin wyborów w czasie. Nasi rozmówcy z PiS nie ukrywają, że chodzi nie tylko o wybranie prezydenta przed końcem kadencji obecnie urzędującego. – Mogę sobie wyobrazić scenariusz, w którym minister Szumowski w związku z pandemią wydaje tak wyśrubowane zalecenia dotyczące sposobu zbierania podpisów i form agitacji, że Platforma nie będzie w stanie tego udźwignąć w tak krótkim czasie – przyznaje jeden z naszych rozmówców”.
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1477261,wybory-prezydenckie-ii-tura-sondaz.html
— DGP O POWROCIE DO WARIANTU Z TK: “PiS rozważa złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kodeksu wyborczego. Wniosek mógłby trafić tam jeszcze w tym tygodniu. Chodzi o zapisane w kodeksie wyborczym terminy, które PiS musiałby mocno skrócić, gdyby chciał doprowadzić do wyborów 28 czerwca. – Konstytucja daje marszałkowi Sejmu czas na rozpisanie wyborów w ciągu 60 dni, a jednocześnie kodeks wyborczy usztywnia te terminy. To ewidentna sprzeczność z ustawą zasadniczą i jej rozstrzygnięcie przydałoby się także na przyszłość. Dlatego rozważamy złożenie takiego wniosku – mówi nam Przemysław Czarnek, poseł PiS”.
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1476561,wybory-prezydenckie-zagrozone-zlamanie-prawa-daty-sie-nie-zgadzaja.html
— TO ZACZĄTEK DO WYWAŻENIA MEDIÓW PUBLICZNYCH – Szef wytwórni S.P. Records Sławomir Pietrzak w rozmowie z Gazeta.pl: “Dziś dochodzi do nieprawdopodobnej sytuacji. Rozchodzi się o, wydawałoby się, bardzo zwykły, uważny utwór Kazika, bo to nie jest utwór obrazoburczy ani taki, który miał odbierać komuś honor. To utwór, w którym Kazik nie godził się z pewną sytuacją. Cały szum wokół tego może wywalić zupełnie radio publiczne i prawdopodobnie będzie zaczątkiem do wyważania mediów publicznych, po prostu
— JEDEN ZE SMAKOŁYKÓW POZNALIŚCIE, TERAZ POZNACIE KOLEJNE – DALEJ SZEF WYTWÓRNI WYDAJĄCEJ KAZIKA: “Oczywiście, że tak. Nie mówię, że to będzie płyta polityczna – Kazik jaki jest, każdy widzi, i zawsze w jakiś sposób będzie polityczny. Bez ujawniania żadnych szczegółów powiem tak: moim zdaniem to jedna z najlepszych płyt Kazika. Miałem przyjemność grać z nim na „12 groszach” i uważam, że po tym albumie to jest taka płyta, która ma szansę być dla odbiorców bardzo ciekawa i absolutnie wyjątkowa. Z pewnością nie zabraknie komentarzy do ostatnich wydarzeń. Jeden ze smakołyków już poznaliście, teraz poznacie kolejne”.
https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114526,25952726,burza-w-trojce-slawomir-pietrzak-o-nadchodzacej-plycie-kazika.html
— PIS WYŚMIEWA RAPORTY O NIEPEŁNEJ DEMOKRACJI ALE CZY SZEF TROJKI ZOSTANIE ZDYMISJONOWANY? – TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “W opublikowanym niedawno raporcie Freedom House „Nations in Transit” za rok 2019 Polska po raz pierwszy spadła poniżej progu tak zwanych demokracji skonsolidowanych i została opisana jako demokracja nie w pełni skonsolidowana [ang. semi-consolidated], potocznie można powiedzieć: demokracja niepełna. Politycy PiS-u dyskredytują tego rodzaju rankingi, ale to między innymi takie zjawiska, jak cenzura krytyki władzy w mediach publicznych, wpływają na ich rezultat – partia rządząca ponosi za taką sytuację pełną odpowiedzialność i może mieć w tej sprawie pretensje wyłącznie do siebie. W obecnej sytuacji odpowiedź jest prosta. Nie można godzić się na cenzurę. Dyrektor Trójki powinien zostać zdymisjonowany”.
— BEZ PATOSU KAZIK POWIEDZIAŁ COĄ NIEBEZPIECZNIE PRAWDZIWEGO – PARTIA RZĄDZĄCA RÓWNIEJSZA – DALEJ SAWCZUK W KL: “Kazikowi wypadałoby zatem pogratulować – jego sukces polega na tym, że bez patosu i wielkich słów powiedział coś niebezpiecznie prawdziwego. Chociaż w demokracji wszystkim powinny przysługiwać równe prawa, przywilej Kaczyńskiego uświadamia, że w praktyce partia rządząca jest równiejsza”.
https://kulturaliberalna.pl/2020/05/18/sawczuk-w-poniedzialek-lista-przebojow-prezesa-jest-lepsza-niz-twoja/
— WŁAŚNIE WIDZIMY JAK UE POŻYCZA OD KORPORACJI A PRYWATNA SŁUŻBA ZDROWIA ZASTĄPIŁA PUBLICZNĄ – TOMASZ MARKIEWKA, AUTOR NOWEJ KSIĄŻKI “GNIEW” W ROZMOWIE Z MARKIEM SZYMANIAKIEM W KRYTYCE POLITYCZNEJ: “Tak, właśnie widzimy jak Unia Europejska pożycza teraz miliardy dolarów od korporacji, a prywatna służba zdrowia zastąpiła publiczną. To oczywiście absurd. Jest dokładnie na odwrót. Nie miliarderzy pomagają państwom, a państwa pomagają przetrwać ich firmom. To kolejny przejaw wiary religijnej ślepej na to, co dzieje się wokół nas, wystarczy przestać odprawiać modły do wolnorynkowego bożka i się rozejrzeć”.
— MARKIEWKA MÓWI O NADEJŚCIU LEPPERA 2.0: “Tak, a potem pojawił się Lepper. Następnie prawica wpadła na pomysł, żeby przejąć ten gniew i tak narodziła się narracja PiS-u o Polsce solidarnej przeciw tej liberalnej, a potem o Polsce w ruinie, którą trzeba naprawić po rządach PO. Za chwilę będziemy mieli mnóstwo rozgniewanych ludzi, którzy stracili pracę albo musieli zamknąć firmę. Boję się, że kolejny raz powtórzymy ten schemat i pojawi się jakiś Lepper 2.0, tylko w gorszym wydaniu, z najgorszymi obsesjami współczesnej polskiej prawicy spod znaku Konfederacji”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/gniew-ksiazka-markiewka-koronawirus/
— BÓL I GNIEW BĘDĄ SIĘ ROZNOSIĆ PO POLSCE – ANDAM SZOSTKIEWICZ: “Z każdym milionem odsłon filmu w internecie ból i gniew będą się roznosić po Polsce. Ale będą też ataki i protesty pod dyżurnym hasłem, że Kościół znów jest atakowany, a autorzy tu i tu popełnili błąd, a tak naprawdę to robią na ludzkim dramacie politykę. Myślę, że Sekielscy są na to przygotowani i poradzą sobie. A „jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą”.
https://szostkiewicz.blog.polityka.pl/2020/05/17/sekielscy-znow-na-medal-od-franciszka/?nocheck=1
— FOT. Melancholia I Albrechta Dürera należy do najsłynniejszych arcydzieł sztuki renesansowej. Obecnie znajduje się w zbiorach Galerii Albertina w Wiedniu.
„Ów tajemniczy miedzioryt, powstały w 1514 roku, wyraża zarówno niepokój artysty wątpiącego w siłę intelektualną, jednocześnie zaś pełnego wiary, że tylko owa intelektualna siła zniewalająca artystę ma moc kreacji dzieła, zaprzecza więc sama sobie, obezwładnia, ale także wynosi ponad przeciętność…
Istotą, która zdominowała ujęcie, jest niewątpliwie postać kobiety – anioła i geniusza w jednym. Ubrana w gęstą, drapowaną suknię; siedząc z prawej strony obrazu, trzyma w dłoni cyrkiel, lewą dłonią zaś podpiera głowę, zdobną w wieniec. Pierzaste skrzydła zdają się jej ciążyć, niegotowe do lotu. Na kolanach kobiety widnieje księga, u jej pasa zwisa sakwa i pęk nieprzydatnych kluczy. Sylwetka jest masywna, silna, ciężkawa – jak wszystkie postacie, które tworzył Dürer – Anioł Melancholii jest więc statyczny, bezsilny, niemrawy i pozbawiony energii. Podparcie głowy lewą ręką o ściśniętej pięści wzmaga odczucie smutku i zamyślenia. Gest ów można odnaleźć w bogatej średniowiecznej ikonografii postaci tkwiących w stanie melancholii, np. Saturna, ale powtarza go też biblijny Hiob, Łazarz, Maria Magdalena, Panny Głupie czy Chrystus Frasobliwy. Ściśnięta, skoncentrowana dłoń jakby otula policzek, próbuje dodać otuchy, ale i skrywa na próżno utajoną rozpacz.
Wśród bytów ożywionych wyróżnia się niewątpliwie mocno wychudzony, samotny pies, który dopiero co ułożył się w kłębek, a jego skulona sylwetka eksponuje potworność policzalnych żeber i skrajnie żylastych kończyn. Pies cierpi, choruje, może umiera? Jak wiadomo, jest to zwierzę bardzo wrażliwe, miewające zmienne nastroje, ale posiadające także dużą inteligencję, dlatego wykorzystywano go niekiedy w sztuce średniowiecznej jako atrybut uczonego. Jednocześnie pies jest czujny, odczuwa mocno emocje, ale i podlega wpływowi ciał niebieskich, zwłaszcza księżyca, stąd tak jak człowiek może mu grozić utrata zmysłów. Oprócz psa istotnym zwierzęciem staje się tutaj także lecący nietoperz, umieszczony z lewej górnej strony ujęcia. Nietoperz symbolizuje mrok, ciemność ciała i ducha, żyje nocą, a zatem kojarzy się ze wszystkim tym, co niepokojące, nieodkryte, tajemne i ponure, ale może także kojarzyć się z nocną pracą uczonego, z nocną, twórczą aktywnością”.
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/albrecht-durer-melancholia/
— URODZINY: Bogdan Zdrojewski, Edyta Kazikowska-Gręda, Paweł Poncyljusz.
Więcej z: Stan gry
![](https://static.300polityka.pl/media/2025/02/ODQwL21oXzEyMDAvY2NfMzA4MTYvcC8yMDI1LzAyLzA3LzIwMDAvMTMzMy8yNDJiOTY0MzQ4Zjk0ODI1OGM3NWUyZTY4NTAwYjljOC5qcGVn-410x218.webp)
STAN GRY: Nowy ambasador USA prawicowym jastrzębiem, RZ: Coraz więcej firm zwalnia, Business Insider: Mieszkania odjechały Polakom
![](https://static.300polityka.pl/media/2024/02/schetyna0202-410x218.jpg)
Polityczna ramówka piątkowego poranka: Schetyna, Cieszyński, Tomczyk, Banaś, Horała, Klimczak i Szczerba
![](https://static.300polityka.pl/media/2024/07/holownia-410x218.jpg)
RAMÓWKA CZWARTKOWEGO WIECZORU: Hołownia, Sienkiewicz, Tomczyk, Joński i Łoboda
![](https://static.300polityka.pl/media/2025/02/10157-410x218.jpg)