— EMILEWICZ: MAMY DO CZYNIENIA Z KRYZYSEM, REGULATOR NIE POWINIEN TAK ROZMAWIAĆ Z PREZESEM, SASIN POLEMIZUJE Z GLAPIŃSKIM – 300LIVE:https://300polityka.pl/live/2018/11/20

— BIEDROŃ MA 9% W SONDAŻU RZ: w kalkulacji z ruchem Biedronia: PiS 40 (+3), KO 27, Biedroń 9, SLD i Kukiz po 5, PSL 4
https://www.rp.pl/Kraj/311199878-Sondaz-Na-kogo-chcaglosowacPolacy.html

— PREMIER JAKO JEDYNY KŁADŁ NACISK NA TO, ŻE STAŁO SIĘ COŚ ZŁEGO – PIOTR ZAREMBA w DGP: “Premier chyba jako jedyny kładł nacisk na to, że stało się coś złego. Zapewne z powodu swojej niechęci do środowisk stojących za zmuszonym do dymisji szefem KNF. I możliwe, że także z powodu swojej wiedzy. Morawiecki rozumie, co oznacza kompromitacja regulatora sektora bankowego w międzynarodowym świecie finansów. Inni politycy prawicy podchwytywali to jednak słabo. A prawicowe media zwarły szyki wokół tezy, że nic się nie stało. Co najwyżej, jak ujął to jeden z publicystów, „niewłaściwe zachowanie Chrzanowskiego”.

— CHYBA UCHWYCILIŚMY MOMENT PRZYMIAREK DO INŻYNIERII ZMIENIAJĄCEJ UKŁAD W BIZNESIE – DALEJ ZAREMBA: “Do budowania nowej prawicowej oligarchii na wzór Viktora Orbána wciąż daleko. Zwłaszcza że Kaczyński, nawet gdyby tego chciał, też się takich potentatów obawia. Jak niechętnie zareagował w 2014 r. na pomysł wystawienia senatora Biereckiego jako kandydata na prezydenta. Ale uchwyciliśmy chyba moment przymiarek do inżynierii zmieniającej układ sił w biznesie. Obecny był budowany na początku III RP, często za pomocą nomenklaturowych jeszcze banków i instytucji władzy. Możliwe, że Chrzanowski popsuł te przymiarki swoimi osobistymi kalkulacjami. I to na tym polega jego „niezręczność”.

— KOMENTATORZY ZAPOMINAJĄ, ŻE POZYCJA ZIOBRY JEST SOLIDNIE CHRONIONA POZYCJĄ REALNEGO KOALICJANTA – DALEJ ZAREMBA: “Pozycja takich ludzi jak Ziobro jest dziś solidnie chroniona jego pozycją realnego koalicjanta PiS, o czym komentatorzy zapominają. On ma pod kontrolą kilku posłów potrzebnych do większości, jest też postacią utrwaloną w świadomości prawicowego elektoratu. Jeszcze bardziej skomplikowana jest relacja między Glapińskim a kierownictwem PiS. Wydaje się, że sam Jarosław Kaczyński wiąże z nim nadzieje. Pytanie, na ile sprecyzowane”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/585566,afera-knf-chrzanowski-czarnecki-przedterminowe-wybory-pis-glapinski.html

— FAKT O TYM, ŻE NA KIEROWNICTWIE PIS MIAŁO PAŚĆ 6 NAZWISK DO REKONSTRUKCJI: “Jak ustalił Fakt, Jarosław Kaczyński (69 l.) rzucił już liczbę zmian w gabinecie Mateusza Morawieckiego (50 l.): pięć plus jeden. Co to oznacza? Do tej pory spekulowano o wymianie piątki ministrów: wicepremier Beaty Szydło (55 l.), minister ds. pomocy humanitarnej Beaty Kempy (52 l.), szefowej MEN Anny Zalewskiej (53 l.), ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego (68 l.) i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka (59 l.). Nasi rozmówcy mówią jednak, że prezes użył sformułowania „pięć plus jeden”. – Ale może specjalnie? Prezes czasem tak sonduje różne rzeczy – dywaguje ważny polityk PiS. Kim mogłaby być ta szósta osoba? Spekulowano już o odejściu z MON Mariusza Błaszczaka (49 l.), na stanowisko marszałka Sejmu. Niektórzy zastanawiają się, czy nie chodzi o Zbigniewa Ziobrę (48 l.) – z nim na pieńku ma Morawiecki. Jednak większość naszych rozmówców z grona władz partii twierdzi, że prezes nie zdecyduje się na tego kalibru dymisję, bo wywracałby do góry cały obecny układ władzy”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/prezes-zgadza-sie-na-rekonstrukcje-rzadu/5brvt8m

— DZIENNIK ZACHODNI NA JEDYNCE: DLACZEGO ŚLEDZTWO TRAFIŁO DO KATOWIC?
“Dlaczego akurat śląski wydział PK wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowej? Kierownictwo Prokuratury Krajowej to dziś przede wszystkim śledczy pochodzący z województwa śląskiego albo związani z naszym regionem. Nie tylko I zastępca prokuratora generalnego i prokurator krajowy Bogdan Święczkowski (pracował nad rozbiciem mafii paliwowej), ale także zastępcy prokuratora generalnego Krzysztof Sierak, Robert Hernard (zajmował się gangami na terenie Gliwic) i Marek Pasionek (pracował nad rozbiciem gangu Krakowiaka)”.
https://plus.dziennikzachodni.pl/afera-korupcyjna-knf-dlaczego-sledztwo-w-sprawie-afery-knf-trafilo-do-katowic/ar/13678270

— RODZINNA SIATKA – jedynka GW (W. Czuchnowski): “29-letni syn koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego w lipcu 2018 r. dostał dzięki Narodowemu Bankowi Polskiemu intratną posadę w Banku Światowym. Służby podległe Kamińskiemu mają teraz wyjaśniać aferę KNF, w której przewija się prezes banku centralnego”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24187727,rodzinna-siec-w-panstwie-pis-syn-mariusza-kaminskiego-dostal.html

— ZIOBRO I KAMIŃSKI TROPIĄ KORUPCJĘ WE WŁASNYM UKŁADZIE – Agnieszka Kublik w GW: “W sprawie afery KNF Ziobro zapewniał, że barwy partyjne nie będą miały znaczenia. To od początku brzmi jak szyderstwo. Wszak służby Kamińskiego – zapewne za wiedzą prokuratora Ziobry – dały Chrzanowskiemu wystarczająco dużo czasu, by mógł swój gabinet w KNF swobodnie przeczesać. Jeżeli Ziobro i Kamiński nie odsuną się od tej sprawy jak najdalej, to znaczy, że śledztwo nadzoruje po prostu partia. I że ma zostać zamiecione pod dywan na Nowogrodzkiej”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24187801,ziobro-i-kaminski-przy-sledztwie-ws-afery-knf-to-znaczy-ze.html

— TAKTYKA PRZECZEKANIA TO RYZYKO DLA PARTII RZĄDZĄCEJ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI w RZ: “Zapewne dlatego PiS w sprawie afery KNF przyjął taktykę na przeczekanie. Taka taktyka to jednak spore ryzyko dla partii rządzącej. Przede wszystkim nie pozwala jej wyjść z defensywy, w której znalazła się w kolejnych dniach afery”.

— OBOK MISIEWICZA, CHRZANOWSKI TO NAJBARDZIEJ SPEKTAKULARNY PRZYKŁAD FIASKA BUDOWY NOWYCH ELIT: “Dymisja Marka Chrzanowskiego nie jest zapewne pierwszą ani ostatnią dymisją człowieka powołanego na wysokie stanowisko przez rządy PiS. Ale chyba jest – obok historii Bartłomieja Misiewicza – najbardziej spektakularnym przykładem fiaska koncepcji budowy nowych elit”.
https://www.rp.pl/Komentarze/311199899-Szuldrzynski-Od-Misiewicza-do-Chrzanowskiego.html

— JOANNA SOLSKA O WĄTPLWOŚCIACH WS PPK: “Drugi powód jest jeszcze ważniejszy. Na giełdzie stracić można w wyniku zmian koniunktury. W Polsce do jednego ryzyka, związanego z istotą rynku kapitałowego, dochodzi jeszcze jedno – otóż nie mamy żadnej gwarancji, że fundusze, które będą PPK zarządzać, od razu nie będą bardziej skłonne lokować naszych pieniędzy w przedsięwzięcia, na którym bardziej zależy politykom, niż kierować się racjonalnością ekonomiczną i szansą przyszłych zysków. Np. w bankrutujące kopalnie. Jak widzimy w aferze KNF, politycy stosują cały wachlarz sposobów, żeby instytucje finansowe do tego zmuszać. Dla polityków zaś ważniejsze są ich bieżące korzyści i zyski związane z nadchodzącymi wyborami niż przyszłe zyski emerytów. Utrata lub szansa na dodatkowe głosy w ich kalkulacji liczy się bardziej niż wysokość naszych przyszłych emerytur”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1772014,1,ustawa-o-ppk-podpisana-godniej-nie-bedzie.read

— TOMASZ PIETRYGA O ZŁAGODZENIU KURSU PIS WOBEC UE – pisze w RZ: “To zarzut, że partia obrała kierunek na polexit, okazał się kluczowy. Eskalacja sporu z Brukselą dałaby opozycji dodatkowe argumenty na potwierdzenie tej tezy zaledwie na kilka miesięcy przed wyborami do europarlamentu. PiS nie ma więc wyjścia. Zaciska zęby i robi krok wstecz. Brnięcie w konflikt może się okazać bowiem zbyt kosztowne”.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1390633-PiS-lagodnieje-bojac-sie-polexitu.html

— BEZIMIENNY RZECZNIK PRAW DZIECKA – PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI w Tygodniku Powszechnym: “Parlamentarzyści, którzy zdecydują o jego losie, będą się więc musieli natrudzić, by wykazać spełnienie wymogów formalnych. Ustawa o RPD mówi o co najmniej 5-letnim doświadczeniu „w pracy z dziećmi lub na ich rzecz”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/bezimienny-rzecznik-praw-dziecka-156425

— LOKALNA GW O ZARZĄDZIE WOJ. ŚLĄSKIEGO: “Lewicę w zarządzie reprezentować będą Marek Balt, szef śląskiego SLD, i Marek Szczerbowski, były dyrektor Stadionu Śląskiego i radny w Katowicach. Marszałkiem pozostanie Wojciech Saługa z Platformy Obywatelskiej, drugim wicemarszałkiem ma być nadal Michał Gramatyka (PO). Nie ma pewności, kto w zarządzie województwa będzie reprezentował PSL. Pewne jest, że nie będzie to – jak obecnie – Stanisław Dąbrowa ani też sejmikowy radny Stanisław Gmitruk”.
http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,24188223,wiemy-kto-bedzie-marszalkiem-wojewodztwa-slaskiego.html

— RADEK SIKORSKI ZA ARMIĄ EUROPEJSKĄ – jak mówi Łukaszowi Pawłowskiemu w Kulturze Liberalnej: “W europejskiej unii obronnej Polska byłaby jednym z najważniejszych państw – przynajmniej w wersji, w której projekt ten był formułowany w przeszłości, gdy Polska była liderem tego procesu. W dziedzinie obronności jesteśmy relatywnie więksi, niż wynikałoby z rozmiaru naszej gospodarki – jesteśmy mniej więcej 23. gospodarką świata, ale mamy 18. budżet obronny świata. To byłby rodzaj współpracy, w którym nie bylibyśmy odbiorcą bezpieczeństwa, lecz jego współtwórcą”.

— POWIATOWE OSOBOWOŚCI AUTORYTARNE – DALEJ SIKORSKI W KL: “Wydaje mi się, że jeśli chodzi o polityków PiS-u, to są takie powiatowe osobowości autorytarne, które boją się relacji, w których nie mogą zdominować rozmowy – z Francuzem, Niemcem czy Hiszpanem – ale zachowują szacunek dla bossa zza oceanu, który ma nas ochronić przed każdą awanturą z sąsiadami, w jaką się wpakujemy. W PiS-ie tak sobie właśnie wyobrażają politykę zagraniczną, tylko te ich prowincjonalne wyobrażenia daleko odbiegają od rzeczywistości”.
https://kulturaliberalna.pl/2018/11/20/sikorski-trump-wywiad-polityka-zagraniczna-macron-pis/#

— URODZINY: Jadwiga Rotnicka, Jacek Merkel, Jolanta Pieńkowska.