— ROSYJSKĄ PROPAGANDĘ SZERZĄ POLSKIE PORTALE – ANNA MIERZYŃSKA W OKU: “Najmniej artykułów z pro-kremlowskich źródeł znalazłam na portalach: hnews.pl, prawdaobiektywna.pl i newsweb.pl. Były to pojedyncze teksty, zapośredniczone z innych portali. Bardzo częstą praktyką jest tu podawanie informacji wzajemnie od siebie. Jeśli jednak komuś wydaje się, że cała reszta są to witryny niszowe i mają one niewielki wpływ na Polaków, myli się. Powyżej miliona wejść w sierpniu 2018 roku (do 27 sierpnia, dane z SimilarWeb) odnotowały: magnapolonia.org, zmianynaziemi.pl, nczas.com, newsweb.pl, wmeritum.pl, ndie.pl, wolna-polska.pl i największy w tym gronie pikio.pl (34,4 mln wejść)”.
https://oko.press/rosyjska-propagande-szerza-polskie-portale-znalezlismy-23-takie-witryny/

— RAZEM NA ULICY NIE NA MÓWNICY – WAŻNY TEKST KRZYSZTOFA PACEWICZA w GW: “Lewicowa koalicja nie ma powodu, żeby szczególnie starać się o obecność Razem na listach. W zamian za jeden procent głosów dostanie bowiem grupę bezkompromisowych działaczy, którzy nienawidzą SLD, są niechętni do współpracy i potencjalnie nieprzewidywalni. Zysk to niewielki, a ryzyko polityczne ogromne”.

— RAZEM CELOWO NIE EPATUJE SZYLDEM – DALEJ PACEWICZ: “To też jedyna znana mi partia, która specjalnie ukrywa swoje sztandary na wydarzeniach, które (współ)organizuje. Tak było podczas „czarnego protestu”, Marszów Równości oraz okupacji Uniwersytetu Jagiellońskiego przeciwko ustawie Jarosława Gowina. Tłumaczyli mi to działacze wielokrotnie: „Nie chcemy, żeby ludzie myśleli, że to promocja polityczna”. I chwała im za to: sukces protestu był ważniejszy od okazji do zaprezentowania partii szerszej publiczności”.

— PACEWICZ UWAŻA, ŻE LEWICOWA KOALICJA MOŻE WYPRZEDZIĆ LIBERAŁÓW Z PO I N: “Nie można wykluczyć, że przy dobrych wiatrach szeroka lewicowa koalicja wyprzedzi Koalicję Obywatelską w wyborach parlamentarnych. Zmęczeni duopolem PiS-PO wyborcy chętnie zagłosują na „trzecią siłę” – szczególnie jeśli na jej czele stanie symbolizujący wszystko to, co dobre, piękne i prawdziwe Robert Biedroń. W takiej sytuacji, przy korzystnym splocie okoliczności – np. słabym wyniku Kukiza – w 2019 roku premierem Polski może zostać osoba o centrolewicowych poglądach rządząca w koalicji z liberałami. W realnych scenariuszach tylko dobra, szeroka lewicowa koalicja może odebrać PiS władzę. Jeżeli rozgoryczony Macierewicz nie wyciągnie z teczki jakichś rewelacji lub PiS nie przydarzy się inna katastrofa, trudno naprawdę liczyć na to, że Platforma z Nowoczesną wygrają tę walkę samodzielnie”.

— PACEWICZ PISZE O POTRZEBIE PRAGMATYZMU NA LEWICY TAKŻE W SPRAWIE UCHODŹCÓW: “Do dobrego wyniku centrolewica będzie jednak potrzebowała sporej dozy pragmatyzmu. Trzeba będzie ubrudzić rączki: przeprosić się ze starymi wygami z SLD, pouśmiechać się do miłującego Balcerowicza elektoratu Nowoczesnej, nie poruszać tematu uchodźców ani podwyższania podatków (elektorat deklarujący się jako „lewicowy” jest w Polsce statystycznie zamożniejszy niż ten „prawicowy”)”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23839992,na-ulicy-nie-mownicy.html

— JAN ROKITA PISZE W SIECIACH, ŻE PIS ORDYNACJĄ CHCIAŁO ZABLOKOWAĆ NACJONALISTÓW: “Likwidując „głos wędrujący”, PiS chciało blokować nacjonalistom najłatwiejszą drogę do wybicia się w polskiej polityce, czyli tę, która prowadzi przez wybory europejskie. Sam Winnicki jest świadom tego, że sprytny fortel, jaki zastosował przy ostatnich wyborach, aby dostać się do Sejmu (obiecując pakt Kukizowi, by go natychmiast złamać), nie jest możliwy do użycia po raz drugi. Dobrodusznego i nieco naiwnego Kukiza można było nabić w butelkę, ale przecież tylko raz”.

— ROKITA O ROLI KACZYŃSKIEGO W ŁAGODZENIU RELACJI Z DUDĄ: “Dla partyjnej polityki istotne jest więc nie to, jak bardzo Nowogrodzka i Pałac Namiestnikowski obecnie się nie znoszą, tylko to, czy potrafią tym namiętnościom nie dawać publicznego upustu. A na razie potrafią. Zasługa w tym niewątpliwie zdrowego rozsądku samego Jarosława Kaczyńskiego, który jeszcze w ogniu poprzednich kryzysów partyjno- prezydenckich jasno zapowiedział, że Duda będzie kandydatem PiS w wyborach 2020 r., co znaczy, że walka z prezydentem jest w istocie działaniem na rzecz Donalda Tuska albo innego konkurenta PiS w przyszłych wyborach”.
https://wpolityce.pl/polityka/409887-rokita-w-sieci-pis-chcialo-zablokowac-nacjonalistow

— WYDAWAŁOBY SIĘ, ŻE BEZNADZIEJNE STARANIA POLSKI MOGĄ ZAKOŃCZYĆ SIĘ SUKESEM – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ O WIZYCIE DUDY U TRUMPA: “Jak ujawniła w ub. tygodniu „Rz”, Polska namawia Amerykanów do nałożenia sankcji na konsorcjum budujące Nord Stream 2. Z naszych informacji wynika, że pozytywna decyzja Amerykanów w tej sprawie jest bardzo prawdopodobna. Do tego stopnia, że już w poniedziałek Christopher Delbruck, szef niemieckiego koncernu energetycznego Uniper, przyznał, że jego firma wycofa się z budowy gazociągu pod Bałtykiem, jeśli Trump zdecyduje się na nałożenie restrykcji (Uniper to jeden z pięciu udziałowców konsorcjum). Ku zaskoczeniu Berlina nagle okazuje się, że zdawałoby się beznadziejne starania Warszawy o wstrzymanie tej kluczowej inwestycji mogą się zakończyć sukcesem”.

— MOSBACHER TO BIZNESMENKA, BĘDZIE WALCZYĆ O EMITELA – BIELECKI O NOWEJ AMBASADOR USA: “Ale to też biznesmenka z krwi i kości, bardzo wrażliwa na nawet odosobnione przypadki możliwego złego traktowania w naszym kraju poszczególnych amerykańskich firm. Amerykanie zwracają tu uwagę na firmę medialną Emitel, której ma nie płacić za rozprowadzanie swojego sygnału TVP, a także Invenergy, który upomina się o setki milionów odszkodowań od Energi za zerwanie umowy na odbiór prądu z farm wiatrowych. Teraz te spory nabiorą całkiem politycznego wymiaru”.
https://www.rp.pl/Prezydent–USA/308299910-Donald-Trump-chce-zmienic-z-Andrzejem-Duda-Europe.html

— TUSK SZEFEM EPP? – TAK PISZE JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Jedną z możliwych opcji jest też objęcie stanowiska szefa Europejskiej Partii Ludowej. Akurat okoliczności sprzyjają takiemu rozwiązaniu, a co więcej, gdyby zajął fotel szefa EPP, to wcale by mu to nie przeszkodziło w ubieganie się o prezydenturę Polski. A nawet byłoby użyteczne w walce o Pałac Prezydencki. Mówi polityk z kręgu Donalda Tuska: – Rozważana są różne opcje. To jest poważny i realny scenariusz”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23837674,jeszcze-jedna-opcja-dla-tuska-fotel-szefa-epp-moze-pomoc-w.html

— FAKT PISZE O SONDAŻU, W KTÓRYM TRZASKOWSKI MA 15 PKT PRZEWAGI NAD JAKIM W DRUGIEJ TURZE: “Bój o prezydenturę stolicy, czego nie ukrywają sztaby obu największych partii, to tak naprawdę pokazany jak w soczewce pojedynek PiS kontra PO. Z najnowszego sondażu wynika, że kandydat PO i Nowoczesnej Rafał Trzaskowski (46 l.) ma w pierwszej turze głosy 42,2 proc. warszawiaków. I wyprzedza Patryka Jakiego (33 l.), kandydata PiS i Zjednoczonej Prawicy, na którego zagłosowałoby 32,7 proc. W drugiej turze Trzaskowski wygrywa z Jakim – przewagą 15,6 pkt. proc”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/pis-nie-bierze-wielkich-miast-sondaz-dla-faktu-i-onetu/yt10jnx

— 300LIVE: JAKI O TYM, ŻE TRZASKOWSKI OBIECUJE TO SAMO, CO PO W 2006, LUBNAUER O PROBLEMIE PIS W DUŻYCH MIASTACH, SPOT RADIOWY WOJCIECHOWICZA: https://300polityka.pl/live/2018/08/30/

— PO PIERWSZYM DNIU ZBIERANIA PODPISÓW POD IN VITRO W SZCZECINIE, NITRAS WYWIESZA LICZNIK: https://www.instagram.com/p/BnEss8cBmfF/?utm_source=ig_web_copy_link

— PODPISY ZBIERA TAKŻE W INTERNECIE:www.invitrodlaszczecina.pl

— MARCIN FIJOŁEK PISZE, ŻE WYBORY SAMORZĄDOWE SĄ ARCYTRUDNE DLA PIS: “Wszystkie powyższe wnioski to w zasadzie w dużej mierze oczywistości, by nie rzec – polityczne banały, ale jednak mam wrażenie, że zadziwiająca duża część opinii publicznej (chodzi mi o polityków, publicystów, komentatorów) sprawia wrażenie, jak gdyby abstrahowała od tych faktów. PiS – choć rządzi i przeważa w sondażach – ma naprawdę arcytudne zadanie do wykonania, a PO – choć w Sejmie jest w opozycji – ma przed sobą wybory z perspektywy kogoś, kto rządzi (nierzadko po 12-16-20 lat), a nie kontestatora dzisiejszych rządów PiS. To oczywiste, że wiele wymiarów politycznej rzeczywistości przenika się w tych wyborach, ale warto pamiętać także, a może przede wszystkim o tym podstawowym, elementarnym. Myślę zresztą, że na niedzielnej konwencji PiS Jarosław Kaczyński przypomni o tym bardzo dobitnie”
https://wpolityce.pl/polityka/409857-te-wybory-to-mecz-pis-reszta-swiata-i-to-na-wyjezdzie

— OPOZYCJA CHCE ZNIECHĘCIĆ ELETORAT PIS – w tekście Agaty Kondzińskiej I Iwony Szpali w GW: “Ale w Platformie niektórzy i tak kręcą nosem. – Słychać głosy, że hasło niepotrzebnie zawisło w dużych miastach, że wyborca PO jest przyzwyczajony do innych standardów prowadzenia kampanii, a został zaatakowany tekstem z plugawego brukowca – mówi osoba związana partią. – Billboardy mogą się bardziej kojarzyć ze stylem PiS. Ale to zabieg celowy, idziemy w stronę elektoratu partii rządzącej. Chcemy go zniechęcić, pokazując fakty. Wszystko jest przecież do weryfikacji. Niech się tłumaczą. Dostali w miękkie podbrzusze, nie wiedzieli, jak się odwinąć – mówi polityk Nowoczesnej”.

— PLAKWICZ I MATCZUK ODPOWIADAJĄ ZA KAMPANIĘ PIS – DALEJ KONDZIŃSKA I SZPALA: “– To oni są mózgiem, widać to zresztą po tym, co prezentujemy, nie ma nic nowego, są odwołania do poprzednich kampanii – mówi nam polityk PiS.  I opisuje, że spot „Totalna awantura to nie program dla Polski” jest wzorowany na spocie PO z 2011 r.: „Oni pójdą na wybory, a ty?”. W jednym i drugim widać wykrzywione twarze, słychać wyzwiska i krzyki. – Plakiwcz i Matczuk wcześniej pracowali w klubie parlamentarnym PiS, pomagali przy kampaniach wyborczych, ale nigdy nie byli ich strategami, raczej wykonawcami – opowiada ich znajomy z partii”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23839638,politycy-pis-przyznaja-pierwsza-runda-kampanii-wyborczej-dla.html

— WYBORY TO NAJMNIEJSZY PROBLEM PIS TEJ JESIENI – ŁUKASZ ROGOJSZ:“Patrząc na powyższe problemy, zaplanowane na 21 października wybory samorządowe wydają się być najmniejszym kłopotem partii Jarosława Kaczyńskiego. Jednak tylko pozornie. Dotychczas zwycięstwo PiS-u w walce o „małe ojczyzny” wydawało się niemal pewne i niczym niezagrożone. Teraz rozwój wypadków na czterech pozostałych frontach może mieć istotny wpływ na to, ile PiS ugra w samorządach. A chce ugrać bardzo dużo, bo tylko tak zdoła przekonać elektorat, że wysokie notowania sondażowe nie były jedynie polityczną sztuką dla sztuki. To także swego rodzaju plebiscyt wobec „dobrej zmiany” i kursu, na jaki pchnęła Polskę jesienią 2015 roku. Politycy partii rządzącej mówią więc o przejęciu władzy w przynajmniej połowie województw (dzisiaj rządzą w zaledwie jednym – na Podkarpaciu). Do tego marzy im się zdobycie przynajmniej kilku dużych miast, w których od lat nie potrafią uporać się ze środowiskami liberalno-lewicowymi. Jednak, żeby dopiąć swego najpierw muszą wygasić niepolityczne fronty, na których walki trwają w najlepsze. A to nie będzie łatwe i może Nowogrodzką słono kosztować”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23835004,5-jesiennych-wyzwan-pis-u-wybory-samorzadowe-to-najmniejszy.html

— PIS POWINIEN CHRONIĆ PREZESA PIS PRZED KOLEGAMI – Zuzanna Dąbrowska w RZ: “deklaracja przyszła za późno, mleko się już rozlało. Chichot przeciwników politycznych będzie ścigał prezesa jeszcze długo”.
https://www.rp.pl/Analizy/308299908-Po-aferze-z-tablica-w-Stoczni-PiS-powinien-chronic-prezesa-przed-kolegami.html&cid=44&template=restricted

— GW NA JEDYNCE O UKŁADZIE RADOMSKIM I ŚLEDZTWIE CBA – jak pisze Wojciech Czuchnowski (i Mariusz Gierszewski): “Osoby te to posłowie Andrzej Kosztowniak, wieloletni prezydent Radomia, i Krzysztof Sońta, jego doradca, a także radny Karol Sońta (krewny Krzysztofa) oraz wiceprezydent miasta Igor M. (szwagier Karola). Wszystkich ich korumpować miał Roman S., którego firmy były i są nadal „jednym z głównych wykonawców prowadzonych w Radomiu i województwie mazowieckim robót budowlanych zlecanych m.in. przez urząd miasta”.

— KACZYŃSKI WEZWAŁ SUSKIEGO I KOSZTOWNIAKA , MIELI 2 GODZINY NA ZŁOŻENIE OŚWIADCZENIA PRZED NOTARIUSZEM – DALEJ GW: “Jak relacjonuje nasz informator, prezes Kaczyński wezwał Suskiego i Kosztowniaka na Nowogrodzką. Kosztowniak miał usłyszeć, że nie jest już kandydatem na prezydenta Radomia, Suski – że jego pozycja w partii wisi na włosku. Obaj przekonywali Kaczyńskiego o swojej niewinności. Prezes PiS dał im dwie godziny na znalezienie notariusza, przed którym złożą oświadczenie, że nie brali udziału w żadnych nielegalnych działaniach. Według naszego informatora takie oświadczenie na pewno złożył Kosztowniak”.

— MARIUSZ KAMIŃSKI DOMAGAŁ SIĘ WYPALENIA OGNISTYM MIECZEM UKŁADU – DALEJ GW: “Koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego prezes PiS publicznie przedstawia jako „naszego Robespierre’a”. Kamiński uchodzi za młot na korupcję we własnych szeregach. W służbach specjalnych, którymi dziś kierują jego przyjaciele, nic się nie dzieje bez jego wiedzy. Dlaczego więc pozwolił, by CBA odpuściło posłom z Radomia? To ważne pytanie, bo wcześniej to właśnie Kamiński doprowadzał do tego, że Suski z Kosztowniakiem musieli się tłumaczyć przed Kaczyńskim. Wyjaśnia to jeden z jego dawnych współpracowników: – Gdy wyszła jedna z tych spraw, Kamiński domagał się surowych konsekwencji i „wypalenia” układu ognistym mieczem. Wtedy usłyszał: Mariusz, czas wyrosnąć z krótkich spodenek. Jeśli chcemy mieć masowe poparcie, to musimy pewnych ludzi tolerować – opowiada nasz informator”.

— MYŚLENIE MAGICZNE ZABIJA OPOZYCJĘ – FILOZOF KONRAD RADECKI-MIKULICZ W GW: “ Jak trwoga, to do Boga: skoro nie uliczne protesty, działania opozycji, PR-owe wpadki i łamanie konstytucji, to nadziei trzeba upatrywać w opatrzności. A to myślenie niezwykle groźne, bo zwalnia z odpowiedzialności i rozleniwia, a ponadto uniemożliwia dostrzeżenie błędów i wyciągnięcie z nich wniosków na przyszłość. PiS w końcu odda władzę, ale dzisiejsza opozycja wtedy tylko pójdzie na kolanach tyłem do Częstochowy, by opatrzności podziękować. Niczego się nie nauczy – a szkoda, bo Jarosław Kaczyński oraz PiS to tylko objawy, a nie przyczyny choroby”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23839997,opatrznosc-nas-nie-uratuje.html

— ROLNICY BOJĄ SIĘ O POLSKI TYTOŃ, DLATEGO CHCĄ BY MOŻNA BYŁO INFORMOWAĆ O E-PAPIEROSACH – PIOTR SKWIROWSKI W RZ: “Liczymy, że ten segment rozwinie się w Polsce, a produkty te szybko wyprą z rynku tradycyjne papierosy, co będzie korzystne dla plantatorów tytoniu oraz zdrowia publicznego– napisał do ministra rolnictwa Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu. – Bardzo ważne jest więc, aby nowatorskie wyroby tytoniowe nie były sekowane, a także, aby każdy palacz tradycyjnych wyrobów tytoniowych w Polsce mógł dowiedzieć się o dostępnych produktach alternatywnych, o obniżonej szkodliwości, zawierających tytoń” – tłumaczy”.
https://www.rp.pl/Finanse/308299889-Morawiecki-chce-wiekszego-nadzoru-nad-nadzorem.html&cid=44&template=restricted

— PO SPRAWIE GETBACK, MORAWIECKI CHCE WIĘKSZEGO NADZORU NAD KNF I WEJŚCIU PRZEDSTAWICIELA MINISTRA KOORDYNATORA DO KNF – RZ: “Ministerstwo Finansów złożyło projekt ustawy, który zakłada poszerzenie składu KNF o trzech członków. Swoich przedstawicieli w Komisji mieliby premier, Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz minister nadzorujący służby specjalne (tych dwóch ostatnich nie miałoby jednak prawa głosu). W uzasadnieniu projektu podkreślono, że chodzi o wzmocnienie nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym, co nabiera szczególnego znaczenia wobec sprawy GetBacku”.
https://www.rp.pl/Finanse/308299889-Morawiecki-chce-wiekszego-nadzoru-nad-nadzorem.html&cid=44&template=restricted

— KACPER PŁAŻYŃSKI ODPOWIADA NA ZACZEPKĘ LIGII KRAJEWSKIEJ: “Tata opuścił PO w 2003 roku, popierał Lecha Kaczyńskiego, startował z poparciem PiS do Senatu i do Sejmu z listy PiS. Powiem Pani szczerze, tata bardzo się zawiódł na środowisku, które Pani reprezentuje. Swoją drogą, jak idzie Pani sprawa karna o przyjmowanie łapówek?”
https://wpolityce.pl/polityka/409954-plazynski-celnie-ripostuje-ligii-krajewskiej

— 11 LAT TEMU – AFERA GRUNTOWA: Afera gruntowa: Janusz Kaczmarek, Konrad Kornatowski i Jaromir Netzel zostali zatrzymani przez ABW.

— URODZINY: Liliana Sonik, Agnieszka Jadczyszyn, Jacek Brzezinka.