— NAJLEPSZY KWARTAŁ W HISTORII PKO BP – MÓWIŁ ZBIGNIEW JAGIEŁŁO NA KONFERENCJI WYNIKOWEJ: “To był najlepszy kwartał pod względem wyniku na działalności bankowej w historii PKO Banku Polskiego”.

— BUSINESS INSIDER PISZE, ŻE PKO MA POWODY DO ZADOWOLENIA: “Akcjonariusze PKO BP mogą być zadowoleni. W drugim kwartale bank zarobił na czysto 933 mln zł. To o niemal 80 mln zł więcej niż przed rokiem. Takiego wyniku rynek się spodziewał”.
https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/pko-bp-wyniki-finansowe-w-drugim-kwartale-2018-r/13b4xep

— MORAWIECKI WYSŁAŁ RODZINĘ NA WAKACJE A SAM HARUJE – JEDYNKA SE: “Żona i dzieci premiera Mateusza Morawieckiego (50 l.) postanowiły wykorzystać ostatnie dni wakacji i wybrać się nad morze! Niestety, szef rządu nie mógł być z nimi. Powód? Morawiecki z uwagi na kampanię samorządową zasuwa niemal dzień w dzień i spotyka się z ludźmi w całej Polsce, a do tego dogląda najważniejszych spraw w kraju”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/zona-i-dzieci-premiera-wypoczywaja-nad-morzem-morawiecki-wyslal-rodzine-na-wakacje-a-sam-haruje-zdjecia-aa-eNMB-Kf41-A7bd.html

— IDĄC TROPEM TUSKA, SCHETYNA DALEKO NIE ZAJEDZIE, KOLEJNA BAJKA O CUDZIE GOSPODARCZYM JUŻ NIE CHWYCI – JACEK KARNOWSKI:“Jest jednak zasadnicza różnica: wówczas PO była partią, która wcześniej nie rządziła; dlatego sztuczka powiodła się. Dziś Schetyna ma za plecami 8 lat rządów PO, w wielu sferach rządów brutalnych, a także sukcesy PiS na polu budowy spójności społecznej. I dlatego po akcji bilboardowej sondaże wyraźnie drgnęły, ale w drugą stronę. Cytując spot PO z 2007-go roku: Polacy swoje wiedzą, bo to „wielki i mądry naród”. Ciekawe, czy Grzegorz Schetyna dalej będzie brnął w tę ślepą uliczkę”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/409449-idac-wiernie-tropem-tuska-schetyna-daleko-nie-zajdzie

— CZY WASSERMANN STANIE SIĘ ŻELAZNĄ DAMĄ PIS-U – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Andrzej Duda nie dał rady w Krakowie, a teraz królewski gród ma odbić Małgorzata Wassermann – wschodząca gwiazda prawicy. W ciągu trzech miesięcy okaże się, czy stanie się nową „żelazną damą” PiS”.

— ADAMCZYK W MAŁOPOLSCE SYPIE GOTÓWKĄ, KTÓREJ PLATFORMA JAKOŚ NIE MIAŁA- GĄDEK CYTUJE WSPÓŁPRACOWNIKA MAJCHROWSKIEGO: “Taki oto, że choć PiS-u nie lubią, a Majchrowskiego popiera PO, to jakoś za czasów władzy Platformy na inwestycje w krakowskie drogi nie było pieniędzy. A teraz PiS-owski minister Andrzej Adamczyk sypie gotówką – w tym i na obwodnicę. – Adamczyk jakoś zapewnił pieniądze, których Platforma nie miała – mówi jedna z osób Majchrowskiego”.

— GĄDEK O UDRĘCZONYM MAJCHROWSKIM: “Po czterech kadencjach w magistracie prof. Jacek Majchrowski wygląda na udręczonego pełnieniem władzy. Żona co wybory przekonywała go, by już dał spokój i nie startował, ale prezydent zmierza zawalczyć o piątą już – i to dłuższą, bo 5-letnią – kadencję. Ale nigdy dotąd nie było mu aż tak trudno jak teraz. Mówi polityk PiS z Krakowa: Małgorzata Wassermann jest najsilniejszą kontrkandydaturą dla Majchrowskiego odkąd startuje”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23818494,nowa-zelazna-dama-pis-u-andrzej-duda-nie-dal-rady-teraz.html

— JAKI PRZEDSTAWIA FILM O ROZBUDOWIE NOWYCH LINII METRA, MICHAŁ KAMIŃSKI O TRZECIM KANDYDACIE, KTÓRY MOŻE WYGRAĆ Z JAKIM – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2018/08/28/

— W OBOZIE RZĄDZĄCYM W OGÓLE NAWET NIE KRĄŻY MYŚL O WYJŚCIU Z UE – JACEK KARNOWSKI: “Prawda jest banalna: w obozie rządzącym nie tylko nikt poważny nie myśli o wyjściu z Unii Europejskiej, ani nawet taka myśl nie krąży. Nigdy nie spotkałem nikogo, kto w ogóle stawiałby to pytanie – czy to na serio, czy żartobliwie. A sam Jarosław Kaczyński – o czym mówił publicznie nie raz – uważa Unię Europejską za współczesny sposób politycznej organizacji kontynentu, a tym samym – niezależnie od oceny samej wspólnoty – uznaje polską obecność w UE za konieczną.

— HIPOTETYCZNY, NIEREALNY I POTENCJALNIE FATALNY SCENARIUSZ POLEXITU – DALEJ KARNOWSKI: “Polexit” tymczasem (jeszcze raz: (hipotetyczny, nierealny i potencjalnie fatalny) mógłby oznaczać większe nieszczęście dla opozycji, niż dla rządzących. Bo to oni mają najważniejsze karty w ręku. Bo to oni definiują reguły gry. Oni ustalają zasady”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/409602-snujac-marzenia-o-polexicie-opozycja-popelnia-wielki-blad

— MARCIN FIJOŁEK O MOTYWACH WYPOWIEDZI GOWINA – PRESJA NA TSUE:“Wypowiedź Gowina to umiejętnie budowana presja na sam TSUE. Wiemy, że w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął rozpoznawanie wniosku Sądu Najwyższego i choć cała sprawa potrwa przynajmniej dobrych kilka miesięcy, to Polska na samym początku chce wysłać wyraźny sygnał – nie grajcie z nami nieczysto. Nie ma co kryć, że polski rząd liczy się z tym, że niektóre z przepisów ustawy o SN mogą zostać zakwestionowane czy ocenione negatywnie. Gdyby miało zakończyć się na jakiejś formie rekompensaty finansowej dla prof. Małgorzaty Gersdorf, to politycy Prawa i Sprawiedliwości machnęliby ręką. Niepokój dotyczy możliwości, w której TSUE przyjąłby „zawieszenie” części ustawy i nakazał cofnięcie zmian wokół SN do sierpnia 2018 (wybór sędziów, obsada stanowiska I prezesa, etc.). Straty nie tylko wizerunkowe, ale i polityczne byłyby ogromne, a sytuacja, co zrozumiałe, byłaby porównywana do wycofywania się z kolejnej (obok ustawy o IPN) ważnej sfery działania”.

— CIEKAWA, ALE NIE W PEŁNI BEZPIECZNA GRA – DALEJ FIJOŁEK: “Rząd Zjednoczonej Prawicy podjął ciekawą, ale i nie w pełni bezpieczną grę z instytucjami unijnymi – nie jest skazany w niej na porażkę, choć i uzyskanie pełnej puli jawi się jako trudne do zrealizowania. Taka teza zapewne nie zadowala do końca żadnej ze stron, ale jest po prostu faktem. A na rzeczywistość nie ma się co obrażać”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/409542-test-gra-na-czas-presja-obawy-o-slowach-gowina-nt-tsue

— PEŁZAJĄCY POLEXIT – jedynka GW(Bielecki, Kondzińska). [brak tekstu na stronie głównej wyborcza.pl]

— NIE WIERZYLIŚCIE W MOŻLIWOŚĆ POLEXITU? NO TO MACIE DOWÓD – Bartosz T. Wieliński w GW: “Spór z Komisją wszedłby też na nowy poziom. Argumenty rządu PiS, że praworządność nie była w Polsce nigdy wcześniej lepiej chroniona, wobec zignorowania orzeczenia TSUE uznano by za słaby żart. Stosunki z innymi krajami wspólnoty też by mocno ucierpiały. Tak, gdyby spełnił się scenariusz, który nakreślił dziś wicepremier Gowin, Polska wykonałaby kolejny, znaczący krok poza wspólnotę. Gowin, który jeszcze pół roku temu mówił, że polexit to „urojone obawy” jest tego świadomy, bo od razu próbuje przerzucić winę na Unię Europejską i jej trybunał”.
http://wyborcza.pl/7,75399,23829842,nie-wierzyliscie-ze-rzad-pis-moze-doprowadzic-do-polexitu.html

— Z OBOZU WŁADZY POWIAŁO GROZĄ – Bogusław Chrabota, naczelny RZ: “Pozostaje więc jasne, że po prostu wyrwał się przed orkiestrę. Publicznie dał wyraz nastrojom, które panują w rządzącej koalicji. Powiedział głośno to, co w PiS mówi się po cichu.

— DLA BIZNESU GŁOS GOWINA TO SYGNAŁ DO ZWINIĘCIA ŻAGLI – DALEJ CHRABOTA: “Europa usłyszała, że jeden z najwyższych rangą polskich polityków zapowiada bunt polskiego rządu wobec instytucji europejskich. Eskaluje konflikt z Unią w kwestii praworządności. Grozi, że Polska wypadnie z systemu prawnego Europy. Dla wielu to wyraźna zapowiedź polexitu, dla niektórych – jak choćby konstytucjonalisty Ryszarda Piotrowskiego – zawieszenia polskiej konstytucji. Dla biznesu, kapitału krajowego i zagranicznego sygnał do zwinięcia żagli. Czy aby na pewno o to chodziło Jarosławowi Gowinowi?”
https://www.rp.pl/Komentarze/180829427-Chrabota-Za-sprawa-Gowina-powialo-groza.html

— TOMASZ PIETRYGA PISZE W RZ, ŻE CZOŁOWE ZDERZENIE Z TSUE MAŁO PRAWDOPODOBNE: “Dlatego mało prawdopodobne jest, aby PiS poszedł na czołowe zderzenie z TSUE. Zaangażowanie się przedstawiciela prokuratora generalnego w spór z SN, wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie jego uprawnień do zamrażania przepisów, a może już we wrześniu kolejna nowela ustawy o SN mają służyć raczej rozbrojeniu tego sporu jeszcze na polskim gruncie. Poza tym czas na razie gra na korzyść PiS. Procedura przed TSUE, nawet przyspieszona, nie zakończy się w kilka dni, i werdyktu należy spodziewać się późną jesienią. Do tego czasu SN zostanie już uzupełniony”.
https://www.rp.pl/Opinie/308289983-Jak-wytlumaczyc-wyborcom-koszty—komentuje-Tomasz-Pietryga.html

— KRZYSZTOF PACEWICZ O SONDAŻU IPSOS DLA OKA, Z KTÓREGO WYNIKA, ŻE… WIĘKSZOŚĆ POLAKÓW POCHWALA ZAWIERZENIE POLSKI CZARNEJ MADONNIE: “Spodziewaliśmy się więc, że większość Polaków uzna zachowanie premiera na pielgrzymce Radia Maryja na Jasną Górę za niewłaściwe. Zakładaliśmy, że jest ono skierowane przede wszystkim do elektoratu radiomaryjnego. Tymczasem większość Polaków popiera gest powierzenia Polski w opiekę Czarnej Madonnie. Być może wielu Polakom przemowa Morawieckiego kojarzy się ze słowami wypowiadanymi przez księdza podczas mszy (podobne słownictwo, składnia, otoczenie) i dlatego traktują ją jako coś „właściwego”. Dzięki pozytywnej sile tego skojarzenia są skłonni przymknąć oko na naruszenie zasady rozdziału państwa od Kościoła. Mężczyźni, młodzi, wykształceni, bogaci i ci z dużych ośrodków są przeciw. Kobiety, starsi, biedniejsi, gorzej wykształceni i ci z mniejszych miejscowości są „za”.
https://oko.press/wiekszosc-polakow-popiera-zawierzenie-polski-czarnej-madonnie-przez-morawieckiego-sondaz/

— ZUZANNA DĄBROWSKA O TYM, ŻE WSZYSCY LIDERZY POLITYCZNI SĄ W TYCH WYBORACH NA MUSIKU:“Tak się złożyło, że w tych niezwykle trudnych dla partii politycznych wyborach, wszyscy ich liderzy są w tym roku „na musiku”. Dla Grzegorza Schetyny utrata części sejmików czy prezydentów – to klęska wewnętrzna i postawienie znaku zapytania przy jego przywództwie. Dla Jarosława Kaczyńskiego – to test na polityczną sprawność jego politycznego zastępcy, Mateusza Morawieckiego, który żadnej jeszcze kampanii wyborczej sam nie prowadził. Prezesowi PSL będą przyglądać się starsi działacze, i nie daj Boże, jeśli straci w samorządach więcej niż 20 procent… Dla Pawła Kukiza wyniki samorządowe mogą być surowym wyrokiem na całe ugrupowanie. Do stracenia ma też wiele lewica: Włodzimierz Czarzasty całą duszą walczy o parlament i porażka samorządowa może być w tym kontekście wyjątkowo dotkliwa”.
https://www.rp.pl/Analizy/180829424-Wybory-samorzadowe-Nie-bedzie-zdjec-z-duzymi-politycznymi-misiami.html&template=restricted

— SIEDZIBĘ PREZESA SPRZEDAM – Iwona Szpala w GW: “Jeśli więc Metropol postawi na swoim i sprzeda Nowogrodzką, Jarosław Kaczyński chwilowo zostanie bez dachu nad głową, a prezesa i partię będzie mogła przygarnąć Srebrna w Al. Jerozolimskich”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23832573,aaaaaa-gabinet-prezesa-kaczynskiego-sprzedam-izraelska-spolka.html

— CZY PREZYDENT ZMIENI SKŁAD IZBY DYSCYPLINARNEJ? – Grzegorz Osiecki w DGP: “– Byłbym zdziwiony, gdyby nie było korekty – mówi nam jeden z polityków PiS. Na razie w pałacu prezydenckim trudno uzyskać informacje w tej sprawie. – Nie wiem, jaka będzie decyzja prezydenta – mówi urzędnik Andrzeja Dudy. – Byłoby rozsądne, gdyby prezydent wstrzymał się z decyzjami dotyczącymi nominacji do rozstrzygnięcia skargi złożonej przez SN do Trybunału Sprawiedliwości UE. To jednak zapewne nierealne. Prezydent powinien zdecydować, czy to odpowiedni kandydaci. Sam twierdził, że nie jest jedynie notariuszem, a podejmuje decyzje w tej sprawie – mówi z kolei rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski. Bez względu na ostateczne decyzje Andrzeja Dudy powołanie nowej izby może zupełnie zmienić kształt sądownictwa dyscyplinarnego”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/580008,sklad-izby-dyscyplinarnej-sn-prezydent-duda.html

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA O ZNISZCZONYM ZAUFANIU I INSTYTUCJACH, KTÓRE NIKOGO NIE OBRONIĄ – pisze w GW: “PiS bezustannie chwali się programem 500 plus jako przykładem spełnionych obietnic. To prawda. Program jest. Obietnica wypełniona. Ale przy okazji dopuszczono się takich spustoszeń w państwowej tkance, że nie pozbieramy się przez lata. W którymś momencie nadejdzie moment krytyczny. To nie będzie łagodny moment. Zniszczone instytucje nikogo nie obronią, bo przestaną służyć obywatelowi, a będą już wyłącznie służyć władzy. 500 plus tego nie zastąpi, choć nikt potrzeby tego programu dziś nie kwestionuje. Demokracja bez instytucji jest pusta tak samo jak bez zaufania obywateli do tych instytucji”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23832617,zniszczone-zaufanie.html

— 11 urodziny Błękitnego24!

— URODZINY:Julia Szyndzielorz, Piotr Skolimowski.