— 100 DNI DO KOŃCA ROKU!

— 2 LATA TEMU Prezydent Bronisław Komorowski powołał rząd Ewy Kopacz.

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Zieliński o ED: To osoby sfrustrowane, polityczni turyści
Zieliński: Uporządkowanie sytuacji w spółkach skarbu państwa to kwestia zobowiązań moralnych i politycznych
TNS: 14% badanych za zaostrzeniem ustawy aborcyjnej
Błaszczak: Mam nadzieję, że odejdziemy od eugeniki
Błaszczak: Sytuacja w Calais jest zła. Być może to wynika z poprawności politycznej
Zalewska: Rozmawiałam z Kaczyńskim o podwyżkach dla nauczycieli
Protasiewicz: Dla Kaczyńskiego i PiS demokracja to dyktatura większości
Kijowski: Współpraca między partiami opozycyjnymi powinna być silniejsza
Protasiewicz: Na pewno Nowoczesna jest bardziej twórcza w Sejmie niż Platforma
Ujazdowski: Szydło musi w większym niż dotychczas stopniu pokazać się szefem gabinetu
Ujazdowski: Nie zalecałbym ministrowi skarbu kontaktów z Hofmanem
Protasiewicz: Wiem, że europejskich demokratów w sensie ideowym jest więcej niż 4 w parlamencie
Ujazdowski: Misiewicz to absolutne nieporozumienie
Polityczny plan czwartku: Sejm o aborcji, Sąd Najwyższy o sprawozdaniach finansowych Nowoczesnej i Razem
https://300polityka.pl/live/2016/09/22/

— RZĄD JAK PŁONĄCY WIEŻOWIEC – pisze w Fakcie Mikołaj Wójcik: “Jeśli rząd porównać do płonącego wieżowca, to fakt, że jeszcze stoi, zawdzięcza tylko temu, że u jego podstaw pożary dopiero się tlą”.

— WÓJCIK O HOFMANIE: “Wiadomo jednak, że w wieżowcu najbardziej widać ogień, jeśli pali się na najwyższych piętrach. To odwołany minister Dawid Jackiewicz (43 l.) z przyjacielem Adamem Hofmanem (36 l.). U nich płonie już wszystko. – Wygląda na to, że chcą pociągnąć za sobą innych – mówi nasz rozmówca z PiS opowiadający o podrzucanych mediom kwitach na działania innych członków rządu w państwowych spółkach. Temperatura w rządowym wieżowcu jest coraz wyższa i może dojść do niekontrolowanego wybuchu. A Szydło w gaszeniu nikt nie pomaga…”

— SE O STRZELANIU PRZEZ PIS W STOPĘ – jak pisze Mirosław Skowron: “Polscy politycy nie przestają mnie zadziwiać. W ostatnich tygodniach PiS sam sobie ściągnął na głowę kłopoty sprawą rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza. Rzecznik jak rzecznik, wcześniej w różnych partiach było takich bez liku. Strzałem w stopę nie było bynajmniej zrobienie go rzecznikiem. Błędem było robienie go wszystkim wszędzie, a później lawina oficjalnych wypowiedzi podkreślających, że to jest zgodne z prawem. I wkrótce wycofywanie cichaczem Misiewicza z każdego miejsca (…) PiS miałby spory problem, gdyby nie to, że rywalizuje z opozycją, która w strzelaniu w stopę dotrzymuje mu kroku”.

— PIS ATAKUJE SZEFOWĄ RZĄDU, NOCNY NAJAZD NA SZYDŁO – pisze Fakt: “W Warszawie było już po zmierzchu i padał deszcz, gdy w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej obradowały ścisłe władze tej partii. Atmosfera nie jest dobra. Za dużo jest otwartych frontów. Krzywym okiem patrzą na siebie wiceprezesi Mariusz Kamiński (51 l.) i Antoni Macierewicz (68 l.). Szydło nieufnie na Mateusza Morawieckiego (47 l.). A na tego ostatniego najbliższe otoczenie szefa PiS. Jak ustalił Fakt, Kaczyński namawia Morawieckiego, by ten wziął tekę premiera. Najbliżsi prezesowi chcą oczywiście, by to sam Kaczyński został szefem rządu. Ten to wyklucza. Problem w tym, że wyklucza to też Morawiecki. – Doradcy przekonali go, że nie jest jeszcze gotowy – mówi nasz rozmówca z PiS. Jednak i tak złość wszystkich koncentruje się na jednej osobie – Beacie Szydło. To ona sobie nie radzi, ona „nie rządzi”. – Musi wreszcie pokazać, czy nadaje się na to stanowisko – mówi nam jeden z uczestników narady. Czasu na to ma chyba coraz mniej…”

— CBA SIĘ WZIĘŁO ZA INTERESY ADAMA HOFMANA – pisze w GW Renata Grochal: “Publicysta Piotr Zaremba napisał w sympatyzującym z PiS tygodniku „wSieci”, że „gniew prezesa PiS wzbudziła obecność na Forum Ekonomicznym w Krynicy lobbystów, w tym Hofmana oferującego usługi pośrednika w kontaktach z resortem skarbu”. Po Warszawie krążą plotki, że służby dysponują nagraniem rozmowy Hofmana ze znanym przedsiębiorcą, w której Hofman miał rzekomo oferować załatwienie firmie tego biznesmena kontraktu w dużej spółce skarbu państwa. Hofman, pytany przez „Wyborczą”, zapewnia, że nie załatwiał żadnego kontraktu ani nawet nie rozmawiał z nim na ten temat. – Ktoś rozpuszcza plotki, samo pytanie jest insynuacją. Nie współpracowałem z nim ani z żadną spółką należącą do niego i nie prowadziłem na ten temat nawet rozmowy – podkreśla”.

— KOMENTARZ HOFMANA W TEKŚCIE GROCHAL: “Hofman pytany przez „Wyborczą”, czy pomagał R4S załatwić kontrakty w spółkach skarbu państwa w zamian za prowizję od każdego zlecenia, zaprzecza. – Ja mam kompetencje z zakresu komunikacji, nie jestem handlowcem. Nie zajmuję się załatwianiem, tylko komunikacją. Nie jestem również wspólnikiem tej spółki. Współpracuję z nią przy różnych projektach – przyznaje. Zapewnia, że nie pomagał nikomu załatwić pracy w spółkach z udziałem skarbu państwa. – To nie jest ani moja rola, ani kompetencje. Mimo wielu opinii krążących na ten temat ja zajmuję się tym, na czym się znam – komunikacją i doradztwem strategicznym – przekonuje”.

— RATUSZ ZWODZI ŚLEDCZYCH – piszą na jedynce RZ Grażyna Zawadka i Izabela Kacprzak: “W sierpniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie ratusz złożył zawiadomienie o przestępstwie. Chciał zbadania decyzji reprywatyzacyjnych. Pismo było ogólnikowe, na pół strony, z dołączonym wykazem postępowań – jest ich 5 tys. Śledczy zwrócili się o doprecyzowanie doniesienia. Termin minął w środę. Zamiast konkretów przyszła deklaracja, że “w dokumentach znajdujących się w ratuszu są wszelkie informacje dotyczące spraw reprywatyzowanych nieruchomości”, a akta w każdym czasie mogą zostać udostępnione. – To odpowiedź dalece niesatysfakcjonująca. Zwłaszcza że chyba wcześniej miasto dokonało analizy postępowań – mówi krótko Michał Dziekański, rzecznik prokuratury. – To gra w ciuciubabkę nastawiona na zarzucenie prokuratury papierami – zaznacza nieoficjalnie inny śledczy”.

— SCHETYNA PROWADZI PLATFORMĘ DO KLĘSKI – mówi Stefan Niesiołowski w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “ – Pomysły Schetyny na przesunięcie PO w prawo i zarzucenie konserwatywnej kotwicy to pomyłka. Schetyna chce z Kaczyńskim konkurować w demagogii? Przecież to wszystko odbiera wiarygodność PO. Platforma może być silna tylko wtedy, kiedy będzie wiarygodna.
– Jako prawicowokonserwatywne ugrupowanie taka nie będzie?
– Nie. Straci część elektoratu na rzecz lewicy, a resztę na rzecz Nowoczesnej i PiS. Wyborców PiS nie przejmie, a tych, których ma, straci. Schetyna prowadzi partię do klęski”.

— PODEJRZANE, ŻE TERAZ SCHETYNA CHWALI TUSKA – mówi dalej Niesiołowski:
“ – Donald Tusk mógłby być liderem zjednoczonej opozycji?
– O tym zdecyduje sam Tusk. Podejrzane jest, że teraz Schetyna, jego główny wróg, chwali szefa Rady Europejskiej i wypowiada się na jego temat w samych superlatywach. Podobnie jego ludzie. Nie wierzyłbym w nagłą miłość Schetyny. To działanie wymierzone w Tuska i szkodzące opozycji, dające punkty PiS.
– Podobnie Tuska chwali Ewa Kopacz.
– Ona akurat życzy mu dobrze”.

— CYRK Z KONKURSEM NA PREZESA TVP – Agnieszka Burzyńska w Fakcie: “Jednym z pierwszych ocenianych jest reżyser Grzegorz Braun (49 l.). Ale tak się składa, że w 2015 r. został skazany prawomocnym wyrokiem za atak na policjanta. Rada postanawia wykluczyć go z konkursu. Po chwili okazuje się jednak, że nie tylko Braun nie spełnia wymogów formalnych. Przewodniczący RMN Krzysztof Czabański (68 l.) z przerażeniem odkrywa, że również jego faworyt – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński (51 l.) – ma „wybrakowane papiery”. Pod koniec obrad okazuje się, że tylko 10 osób spełnia kryteria potrzebne do walki o fotel szefa TVP, w tym m.in. Jacek Kurski (50 l.). Rada głosami PiS i PO postanawia więc… przywrócić część zdyskwalifikowanych kandydatów – wśród nich zarówno Skowrońskiego, jak i Brauna! Jakie przyjęto kryteria? – Według własnych ocen czyje „wybrakowane papiery” są mniej wybrakowane, a które bardziej – ujawnia nam pracownik TVP uważnie śledzący proces wyboru. Mija kilka godzin i na stole pojawia się nowy wniosek. Tym razem o unieważnienie całego postępowania. Ostatecznie rada zdecydowała, że konkurs będzie kontynuowany. Jednak decyzja o tym, kto zwycięży, i tak zapadnie w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej”.

— BRAUN OCZYSZCZONY – pisze w GW Agnieszka Kublik: “Z naszych informacji wynika, że Grzegorz Braun złożył oświadczenie, że to „wyrok polityczny” i że „wysocy komisarze” (tak nazywał członków RMN) nie wezmą go pod uwagę. Jak się dowiedzieliśmy, członkini Rady i posłanka PiS Elżbieta Kruk uznała argumentację, że był to wyrok polityczny, więc nie można uznać, że Braun został skazany. Poparła ją druga posłanka PiS Joanna Lichocka – że to wyrok polityczny, że za czasów PO-PSL byli sędziowie działający na telefon, więc Rada może w tej kwestii nie być taka drobiazgowa. Ostatecznie Rada przegłosowała, że Braun spełnia wymogi formalne – za była trójka posłów PiS. Z głosowania wyłączył się Juliusz Braun (w RMN z rekomendacji PO), bo jest rodzinnie związany z Grzegorzem. Wstrzymał się Grzegorz Podżorny (w Radzie z rekomendacji Kukiz’15)”.

— NIKT TAK PIĘKNIE JAK KURSKI NIE POTRAFI TŁUMACZYĆ NAGŁYCH WOLT PIS – pisze w komentarzu RZ Michał Szułdrzyński: “Rada Mediów Narodowych powinna oczywiście zrobić wszystko, by Jacek Kurski został pełnoprawnym zwycięzcą konkursu na szefa TVP. Bo nikt inny tak pięknie jak on – i jego podwładni – nie potrafiłby tłumaczyć nagłych wolt Prawa i Sprawiedliwości. Zresztą sam Kurski chwalił się kiedyś w wywiadzie, że gdyby nie jego wysiłki, poparcie dla partii rządzącej by spadło. No chyba że Kurski popadł już w niełaskę. I teraz szykowany jest taki kandydat na szefa TVP, który potępi okres błędów i wypaczeń w telewizji publicznej z ostatnich miesięcy. Ale tego nie sposób przewidzieć”.

— ABORCYJNE PROJEKTY UTKNĄ W KOMISJI – pisze w RZ Zuzanna Dąbrowska: “Ponieważ ani PiS, ani PO nie są zainteresowane zmianami w prawie, projekty, jeśli trafią do komisji, najpewniej długo poleżą w sejmowych szufladach. – Nie mam wątpliwości, że jeśli trafią do komisji, to utkną tam na dobre. No i chyba o to w tym wszystkim chodzi – mówi “Rzeczpospolitej” jeden z posłów PiS”.

— NOWOCZESNA MA DOMAGAĆ SIĘ ODRZUCENIA W I CZYTANIU PROJEKTU STOP ABORCJI – pisze dalej Dąbrowska: “PiS chce odesłania projektów do komisji, Kukiz’15 pozostawia wolny wybór swoim posłom. Nowoczesna, jak się dowiadujemy, ma domagać się odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu Stop Aborcji, a PO i PSL – utrzymania obecnego kompromisu aborcyjnego”.

— PRZYSZŁOŚĆ NIENARODZONYCH W RĘKACH POSŁÓW – tytuł w GPC.

— GW NA JEDYNCE O BAHAMA LEAKS: “Nie ma polskiej floty handlowej. Tak przynajmniej wynika z bander Bahamów, Liberii, Malty czy Cypru znajdujących się na burtach naszych statków. Dokumenty pozyskane przez „Wyborczą” dzięki międzynarodowemu dziennikarskiemu śledztwu Bahamas Leaks są dobrym pretekstem, żeby napisać, dlaczego statki nie pływają pod polską banderą”.

— MISIEWICZE IDĄ ŁAWĄ – Paweł Wroński w GW: “Teraz podobny manewr wszechmocny minister obrony Antoni Macierewicz przeprowadza w Agencji Mienia Wojskowego. Projekt ustawy podpisany przez premier Beatę Szydło zakłada zniesienie obowiązkowych konkursów na stanowiska w Agencji. Jej strukturę, w tym także formalne kompetencje osób zarządzających, określi w rozporządzeniu minister obrony. Wczoraj Sejm przyjął projekt do procedowania mimo oporu opozycji. Co to oznacza? Że na stanowiska w biurze Agencji, w siedmiu centralach terenowych szef MON będzie mógł wyznaczać każdego, wedle uznania, byle tylko kochał PiS i umiał się podpisać na umowie o pracę”.

— DLACZEGO NIE PÓJDZIEMY DO DUDY – pisze grupa współpracowników KOR-u: “Naszym zdaniem łamie Pan polską konstytucję i wspiera rząd w paraliżowaniu Trybunału Konstytucyjnego, który jest jej strażnikiem. To zaprzeczenie ideałów, o które walczyliśmy w Komitecie Obrony Robotników i opozycji. Nie chcemy świętować rocznicy powstania KOR razem z Panem. Mimo naszego szacunku dla majestatu urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej nie możemy przyjąć Pana zaproszenia”.

— PODPISANI POD LISTEM: Seweryn Blumsztajn, Marek Beylin, Magda Bocheńska, Jacek Bocheński, Andrzej Celiński, Wojciech Celiński, Jan Cywiński, Anna Dodziuk, Witold Drukier, Maryla Hopfinger, Jerzy Jedlicki, Adam Michnik, Ewa Milewicz, Leszek Moczulski, Paula Sawicka, Danuta Stołecka, Joanna Szczęsna, Zofia Winawer, Rafał Zakrzewski.

— WOJCIECH CZUCHNOWSKI O DYMISJI SZEFA WYWIADU pisze w GW: “Płk Grzegorz Małecki kierujący Agencją Wywiadu podał się do dymisji. Może to mieć związek ze śledztwem w sprawie podejrzanego zlecenia na ochronę dworców PKP, które dostał były wspólnik Małeckiego i szefa BOR Andrzeja Pawlikowskiego”.

— LITWA ODWRÓCONA OD POLSKI – pisze w RZ Paweł Kowal: “Do historii przeszła złota epoka strategicznych relacji za Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa (zapoczątkowanych za Aleksandra Kwaśniewskiego), wielkich wspólnych projektów w regionie po 2005 roku. Dziś Litwa patrzy na Niemcy, na Szwecję, odwrócona od Polski. Właśnie mija 25 lat od podpisania polsko-litewskiego traktatu. Może nie jest za późno, by jeszcze raz przemyśleć, co strategicznie było lepsze: “cierpliwa dyplomacja” czy “doktryna Sikorskiego”?”.

— CHAMSTWO ZAMIAST HAMASU – GPC O KOD: “W wizjach lewicowych publicystów Komitet Obrony Demokracji miał być jak Hamas, który walczy o swoje państwo, buduje szpitale i szkoły, a przede wszystkim tworzy nową tożsamość narodową. Po kilku miesiącach okazało się, że za- angażowanie i bojowość KOD-ziarzy ogranicza się do happeningów rodem spod budki z piwem. Aktywistów stać jedynie na to, aby obrzucać wyzwiskami parę prezydencką i pluć na limuzynę Andrzeja Dudy”.

— TUSK WYRZUCIŁ GEJA ZE STRACHU – Fakt: “Spytaliśmy też tych, którzy byli w najbliższym otoczeniu Tuska, gdy ten był premierem. – Pamiętam taką historię – przyznał w końcu jeden z nich. I precyzował sensacje Rabieja. Po pierwsze, wyrzucony pracownik nigdy nie był prawą ręką Tuska. Po drugie stracił posadę nie dlatego, że był gejem, a dlatego, że nie był w stanie się z Tuskiem dogadać”.

— STOŁECZNA O REPRYWATYZACJI I WNIOSKU O REFERENDUM: “Antoni Gut nakręca referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy z powodu afery reprywatyzacyjnej, żąda też jej aresztowania. Kiedy jednak był wiceburmistrzem Bielan, jego żona odzyskała działkę w tej dzielnicy. Gutowie postawili już na niej apartamentowiec”.

— GPC O ZAKAZIE REKLAMY LEKÓW: “Lekarze przyłączyli się do aptekarzy i domagają się zakazu reklamy leków dostępnych bez recepty, wyrobów medycznych oraz suplementów diety. Obecnie co czwarty spot reklamowy emitowany w telewizji to reklama leków”.

— NOWE PODATKI NA SAMOCHODY SPALINOWE, ULGI NA ELEKTRYCZNE – Andrzej Kublkik w GW: “W przyszłym tygodniu Ministerstwo Finansów ma przedstawić projekt opłaty rejestracyjnej, nowego podatku dla posiadaczy samochodów osobowych – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie z dobrze poinformowanych źródeł w branży motoryzacyjnej. Z opłaty będą zwolnieni posiadacze aut elektrycznych”.

— URODZINY: Ryszard Schnepf, Zbigniew Chmielowiec.