— 13 LAT TEMU DONALD TUSK ZOSTAŁ PRZEWODNICZĄCYM PLATFORMY OBYWATELSKIEJ!
— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kidawa o Tusku: To polityk na trudne czasy. Byłabym zadowolona, gdyby wrócił
Kidawa o zawieszeniu Kamińskiego: Wystarczyłaby rozmowa, bez zawieszenia. Nie wiem, czy Schetyna o tym wiedział
Dera: Jeżeli w parlamencie nie dojdzie do kompromisu ws. TK, to zostaje nam ostatnia szansa – prezydent
Zandberg: KOD chce być ruchem jednej sprawy
Dera: 6 sierpnia podsumowanie roku pracy prezydenta Dudy
Dera: PAD ma zapewnienia minister, że do końca roku zostanie przyjęty projekt dot. obniżenia wieku emerytalnego
Schetyna o zawieszeniu Kamińskiego: Nie ma świętych krów w PO
Para Prezydencka w Ełku na Dniu Dziecka
Szydło spotka się z premierem Estonii
W Sejmie posiedzenie XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży
https://300polityka.pl/live/2016/06/01/
— WYPOWIEDZENIE WOJNY BYŁEJ PREMIER – Renata Grochal w GW o wykluczeniu Kamińskiego.
— PRZESTROGA DLA KOPACZ – Fakt24 o zawieszeniu Kamińskiego: “W Platformie Obywatelskiej od kilku miesięcy trwa rozłam. Zawieszenie Kamińskiego w prawach członka klubu PO komentowane jest jako przestroga dla Ewy Kopacz, z którą Kamiński blisko współpracuje”.
— PETRU LIDEREM OPOZYCJI – SONDAŻ SE: Petru 27%, Schetyna 15, Kukiz 8, Kijowski 3.
— KONIEC Z GŁODOWYMI STAWKAMI – SE o minimalnej stawce 12 zł. FAKT: 12 zł za godzinę.
— CZY RZĄD MA PIENIĄDZE NA 500+ – jedynka GW – Piotr Skwirowski: “Z powodu programu „500 plus” będą problemy ze spięciem tegorocznego budżetu, a w przyszłości żaden minister finansów nie będzie już mógł spać spokojnie”.
— CHOROBA ZDROWIA – pisze w GW Elżbieta Cichocka: “Ta choroba to niedostateczne finansowanie systemu i błędy w dystrybucji pieniędzy. Ponad siedemnaście lat temu, kiedy miała wejść w życie reforma zdrowia premiera Buzka, eksperci obliczyli, że składka powinna wynieść 11 proc. zarobków, by nie doszło do ostrych napięć w systemie.Ustalono ją tylko na 7,5 proc., teraz mamy 9 proc., a kolejne rządy likwidowały napięcia przez oszczędności. Budżet oszczędzał na kształceniu lekarzy – po latach mamy jeden z najniższych wskaźników liczby lekarzy na tysiąc mieszkańców. Brakowało na płace dla pielęgniarek, obiecywano, że zarobią więcej, jeśli będzie ich mniej. Mamy efekty – najniższy w Europie wskaźnik liczby pielęgniarek na tysiąc mieszkańców. Niemal każdy kolejny minister zdrowia „uszczelniał” system”.
— SZYDŁO WEZWAŁA RADZIWIŁŁA NA DYWANIK – tytuł w Fakcie.
— BŁASZCZAK MA BUNT W POLICJI – w Fakcie Magdalena Rubaj o niezadowoleniu w policji po wypowiedziach szefa MSW nt interwencji wobec córki radnej PiS. “W policji wrze”.
— POLAKÓW NAJBARDZIEJ ROZCZAROWAŁ MATEUSZ MORAWIECKI – pisze Andrzej Stankiewicz w RZ: “Choć Morawiecki wciąż jest wysoko w rządowym rankingu, to właśnie on w ciągu pół roku najbardziej stracił w oczach Polaków. Pozyskany przez PiS z prywatnego sektora bankowego Morawiecki miał być gwiazdą rządu. I premier Beata Szydło, i lider PiS Jarosław Kaczyński prezentowali go niemal jak cudotwórcę, który nada nowego impetu polskiej gospodarce. Polacy dali Morawieckiemu duży kredyt zaufania – gdy w listopadzie 2015 roku tworzył się rząd, dobre oceny dawało mu 63 proc. badanych. Dziś wicepremier ma ich ponad dwa razy mniej – 30 proc. To największa strata (33 punkty) ze wszystkich członków rządu”.
— CZOŁÓWKĘ RANKINGU OTWIERA PREMIER SZYDŁO – pisze Stankiewicz: “W tej chwili czołówkę rankingu otwiera premier Beata Szydło – dobrze ocenia ją 36 proc. Polaków. Za panią premier w rankingu zestawionym wedle pozytywnych ocen znaleźli się wicepremierzy Mateusz Morawiecki oraz Jarosław Gowin (po 30 proc. poparcia). Relatywnie dobrze wypadają też minister rodziny Elżbieta Rafalska i szef resortu finansów Paweł Szałamacha (po 29 proc. pozytywnych ocen). W pierwszej dziesiątce znaleźli się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (po 28 proc. ocen pozytywnych), a także szef MSW Mariusz Błaszczak (27 proc.), szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa oraz minister edukacji Anna Zalewska (po 26 proc)”.
— MACIEREWICZ, ZIOBRO I KAMIŃSKI NAJGORZEJ OCENIANYMI MINISTRAMI – RZ.
— KOMISJA SIĘ WAHA, BO PIS NIE USTĘPUJE – pisze w RZ Anna Słojewska:
“Wcale nie jest pewne, że cokolwiek okaże się już w tę środę na cotygodniowym spotkaniu Komisji. Sprawy Polski w agendzie posiedzenia nie ma. Jest jak zawsze punkt: “jakiekolwiek inne sprawy”, w ramach którego można zgłaszać tematy nie przedyskutowane wcześniej przez szefów gabinetów komisarzy. Być może w tym punkcie Timmermans poinformuje, że rozmawiał we wtorek z Beatą Szydło i opowie o swoich wrażeniach. Na przygotowanie poważnej reakcji KE potrzebuje chyba jednak czasu. Na ustępstwa może zdecydować się zawsze, ale musi je jakoś uzasadnić”.
— RZĄD LICZY, ŻE CODZIENNE KONSULTACJE Z KE POZWOLĄ ZABLOKOWAĆ WYDANIE NEGATYWNEJ OPINII O POLSCE – pisze w RZ Andrzej Gajcy: “Rzeczniczka Komisji Mina Andreeva potwierdziła, że kontakty z Warszawą są intensywne. – Rozmowy prowadzone są codziennie, w tym na najwyższym szczeblu politycznym – powiedziała. Jak dodała, w środę Timmermans przedstawi komisarzom wynik rozmowy z szefową polskiego rządu i na tej podstawie Komisja zdecyduje o potencjalnych dalszych krokach”.
— 18 SĘDZIÓW TK, A POTEM NOWA USTAWA – o kompromisowej propozycji pisze w RZ Ewa Usowicz: “Dlatego należałoby wprowadzić do Trybunału wszystkich „oczekujących” sędziów – i tych wybranych przez PiS, i tych wybranych przez PO – co oznaczałoby rozszerzenie składu do 18 osób. Wymagałoby to zaprzysiężenia przez prezydenta trzech tzw. listopadowych sędziów (prof. Krzysztofa Ślebzaka, prof. Andrzeja Jakubeckiego i prof. Romana Hausera). A także dopuszczenia do orzekania przez prof. Andrzeja Rzeplińskiego trzech kolejnych, wybranych przez obecny Sejm (prof. Henryka Ciocha, prof. Lecha Morawskiego i prof. Mariusza Muszyńskiego), na co prezes TK nie chce się teraz zgodzić, argumentując, że zostali wybrani na miejsca już zajęte. Wymagałoby to jednak zmiany konstytucji rozszerzającej obecny skład. Nie da się tego zrobić bez dobrej woli opozycji – przede wszystkim PO”.
— RZ DALEJ O KOMPROMISOWEJ PROPOZYCJI: “Być może udałoby się osiągnąć konsensus przy założeniu, że szerszy skład TK wcale nie musi być docelowy. Mógłby funkcjonować w okresie przejściowym, do czasu uchwalenia przez parlament nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – co istotne – stworzonej przy udziale wszystkich sił politycznych. Warunkiem kompromisu powinno być też opublikowanie dotychczasowych orzeczeń TK. W konstytucji trzeba by również zapisać od razu swoistą polisę na rzecz opozycji – wybór sędziów następowałby większością dwóch trzecich głosów ogólnej liczby posłów. Dałoby to gwarancję, że po zawarciu kompromisu PiS nie wprowadzi do Trybunału wyłącznie swoich sędziów”.
— BRUKSELA NIE ODPUSZCZA TRYBUNAŁU – pisze w GW Tomasz Bielecki: “Rozmowa, wedle naszych informacji, poszła niedobrze, bo Timmermans nie uznał propozycji Szydło co do rozwiązania sporu o TK za wystarczające. To bardzo zwiększa prawdopodobieństwo, że Komisja Europejska w środę przed południem zdecyduje się na kolejny krok (wydanie opinii) w postępowaniu na rzecz praworządności w Polsce”.
— DUDA JUŻ NIE CHCE BYĆ TYLKO NOTARIUSZEM – pisze w RZ Andrzej Gajcy: “Po roku od spektakularnego zwycięstwa Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich trudno dostrzec wymierne sukcesy polityczne nowego prezydenta. Przez macierzystą partię traktowany jest głównie jako notariusz, który ma zgodnie z linią PiS podpisywać uchwalane w ekspresowym tempie ustawy. Wiele wskazuje, że taka wizja funkcjonowania głowy państwa to już zamknięty rozdział. To właśnie Duda jest wymieniany jako patron najnowszej propozycji kompromisu, który ma zakończyć trwający od ponad pół roku spór o Trybunał Konstytucyjny”.
— DUDA ZNALAZŁ SOJUSZNIKA W PREMIER SZYDŁO – pisze dalej Gajcy: “Prezydent znalazł sojusznika w premier Beacie Szydło, z którą niemal każdego tygodnia rozmawia o problemach i najważniejszych sprawach w państwie. Szydło w tej grze też ma wiele do zyskania. Sojusz z prezydentem jest dla niej bowiem dodatkową gwarancją i kartą przetargową w relacjach z prezesem PiS”.
— POPULIZM MINISTRA ZIOBRY – pisze w komentarzu RZ Michał Szułdrzyński: “Nawet jeśli kieruje się on szlachetnymi intencjami, jego postępowanie to populizm czystej wody, sygnał do mas: teraz będziemy się wam chcieli przypodobać, urządzając polowania na przedstawicieli elit. Być może sympatycy PiS będą zachwyceni. Ale minister musi się też liczyć z tym, że swoimi działaniami dostarcza partii nowych, jeszcze bardziej zaciekłych przeciwników. Czy Prawu i Sprawiedliwości naprawdę potrzebny jest kolejny front w trwającej od pół roku politycznej batalii?”.
— POLSKA ŻEGNA GAZPROM – tytuł RZ na jedynce: “Nie przedłużymy długoterminowej umowy na dostawy błękitnego paliwa ze Wschodu. Obowiązujący do 2022 r. kontrakt jamalski nie zostanie przedłużony – taką jednoznaczną deklarację złożył Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej”.
— DLACZEGO BRAK NUNCJUSZA – pisze w GW Katarzyna Wiśniewska: “ – Odwołanie nuncjusza apostolskiego w Polsce to efekt „dobrej zmiany” – mówią nasze źródła. Pretekstem odwołania abp. Migliorego było obsadzenie w polskiej ambasadzie w Watykanie autora wiersza o „spermie rzucanej w krzyż”.
— Z ODWOŁANIA NUNCJUSZA ZADOWOLENI PRAWICOWI BISKUPI – pisze Wiśniewska: “Z jego odwołania są zadowoleni prawicowi biskupi, którym nuncjusz naraził się w 2014 r. – po jego interwencji kilku hierarchów, m.in. bp Ignacy Dec, zostało stanowczo poproszonych o wycofanie się z komitetu honorowego Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów organizowanego przez PiS. Z kolei na prawicowych portalach można przeczytać, że „zakazy nałożone na ks. Międlara to sprawka nuncjusza abp. Migliorego”. I nieoficjalnie wiem, że to prawda: nuncjusz faktycznie naciskał na władze księży misjonarzy, by uciszyli księdza udzielającego się na marszach narodowców”.
— GRAŻYNA STANISZEWSKA W ROZMOWIE GW: “ – A co pani mówi swoim znajomym?
– Mówię, że jestem przerażona. Bo moje życie się kończy, a nie zaczyna, a tu by trzeba młodych, z werwą, którzy wymyślą, co z tym teraz zrobić. Jak ocalić Polskę demokratyczną, szanującą reguły tak ważne w europejskiej wspólnocie? Bo tak naprawdę zawiodły niemal wszystkie bezpieczniki, które wydawało się, że stworzyliśmy po 1989 r. Przez lata wciąż je zmienialiśmy, doskonaliliśmy, bazując na nowych wydarzeniach. Nie da się przecież stworzyć prawa, które od początku będzie świetne. Wydawało się, że ten nasz system jest już całkiem nieźle wymyślony, że wiemy, jak wychodzić z różnych kryzysów, że podstawy są zapisane w konstytucji i zawarte w mechanizmach regulujących relacje pomiędzy władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. A tu się okazuje, że to jednak za mało. Inna rzecz, że po raz pierwszy mamy sytuację, gdy większość parlamentarna, władza wykonawcza razem z prezydentem, wywodzi się z jednej formacji. Teraz władza jest w rękach grupy, która – jak się okazuje – czuła się odstawiona na margines, niedoceniana przez te 26 lat i teraz bierze odwet”.
— PAWEŁ WROŃSKI W GW O SZCZYCIE NATO: “Zapewne władza będzie starała się otoczyć poprzedników płaszczem amnezji, starając się udowadniać, że polskie członkostwo w NATO nie zaczęło się od rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pamiętajmy, jednak, że jest ono niekwestionowanym wspólnym osiągnięciem wszystkich polskich środowisk politycznych. Od lewicowego SLD z Aleksandrem Kwaśniewskim na czele po Jana Olszewskiego, którego rząd w sposób jasny wyartykułował chęć przyszłego członkostwa w Sojuszu”.
— ZIOBRO MU NIE ODPUŚCI – GW o Polańskim.
— POLAŃSKI, STAŃ WRESZCIE PRZED SĄDEM – Fakt.
— PREZYDENCIE Z PLATFORMY NIE ZABIERAJ NAM CHRYSTUSA – tytuł w SE.
— KORWIN NAJBOGATSZYM EUROPOSŁEM – SE.
— URODZINY: Wiesław Szczepański, Ewa Wolak, Grzegorz Pietruczuk, Anita Czupryn, Kamila Baranowska.