GW: Duda z ONR to balon próbny?
RZ: Kolejny niewypał rządu
Gliński o polonizacji mediów

— DZIEŃ W POLITYCE: https://300polityka.pl/live/2016/02/16/

— GW O UKŁONACH PREZYDENTA DUDY WOBEC SKRAJNEJ PRAWICY – pisze Michał Olszewski: “ Chciałbym wierzyć, że było to niedopatrzenie, a nie balon próbny. Chciałbym wierzyć, że prezydent Polski wraz ze współpracownikami ani przez moment nie rozważał wsparcia dla organizacji, która budzi najgorsze polskie demony. Niestety, kancelaria daje powody do takich przypuszczeń: w połowie stycznia zwróciła się do MSZ z pytaniem o możliwość odebrania medalu Janowi Tomaszowi Grossowi. Ten gest jest głębokim ukłonem również w stronę skrajnej prawicy”.

— BARBARA NOWACKA ZA KONTYNUACJĄ ZJEDNOCZONEJ LEWICY – jak pisze Sebastian Klauziński w GW: “Zjednoczoną Lewicę warto kontynuować – mówi Barbara Nowacka i część polityków SLD. W sobotę spotykają się, żeby założyć lewicowe stowarzyszenie. Czy z tego powstanie nowa partia polityczna? Barbara Nowacka, część polityków SLD, Andrzej Rozenek (i jego partia Biało-Czerwoni) oraz Zieloni organizują wspólne spotkanie w najbliższą sobotę. Jego efektem ma być powołanie lewicowego stowarzyszenia”.

— NOWACKA W TEKŚCIE GW: “Partii na lewicy jest tak wiele, że nikt nie czuje potrzeby, żeby zakładać nową – mówi nam współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka. – To kolejny krok po Zjednoczonej Lewicy. Łączy nas to, że nie chcemy trwania państwa PiS, ale nie chcemy też powrotu do państwa PO – mówi Nowacka”.

— ELŻBIETA RAFALSKA W FAKCIE O FINANSOWANIU 500+: “W budżecie na wypłaty dodatków zarezerwowano ponad 17 mld zł. Na to składają się pieniądze, które wpłyną z tytułu podatku bankowego, zysku z Narodowego Banku Polskiego, uszczelnienia systemu podatkowego. Pieniądze te są zapisane i nikt tego dzisiaj nie cofnie”.

— RAFALSKA O PROGU DOCHODOWYM: “Gdybyśmy wprowadzili górny próg dochodowy, oszczędności nie byłyby wysokie. Przy progu w wysokości 5 tys. zł netto na osobę w rodzinie wyniosłyby ok. 5 mln zł. Gdyby górny próg ustalić na poziomie 3 tys. zł na osobę – byłoby to ok. 200–­300 mln zł. Natomiast wszystkie rodziny, czyli ok. 2,7 miliona, musiałyby mieć policzone dochody. To zwiększyłoby koszty programu. Podkreślam: to nie jest świadczenie wypłacane wyłącznie na konkretne dziecko. 500 zł to pieniądze dla całej rodziny”.

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA KRYTYKUJE 500+ – jak pisze w GW: “Powiem otwarcie: źle wydajecie moje, podatnika, pieniądze. I powtarzam, nie dlatego, że uważam, iż „przepiją”, choć zapewne niestety i tacy rodzice mogą się zdarzyć, ale dlatego, że warto te pieniądze wydawać z głową i promować dobre rozwiązania”.

— TOMASZ BIELECKI W RZ O TYM JAK KONFLIKTY HANDLOWE Z ROSJĄ UDOWADNIAJĄ WAGĘ KONTAKTÓW Z BRUKSELĄ: “Tym razem Polska jest jednak o wiele lepiej przygotowana do zwarcia. Polscy przedsiębiorcy szybko dostosowali się do nowych warunków i mimo rosyjskiego embarga Polska pozostała jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Europie. Rosja jest w odwrotnej sytuacji. Nie tylko unijne sankcje przyczyniły się do załamania jej gospodarki, ale europejskie rynki zachowują dla niej żywotne znaczenie. A gdy Ukraina wprowadziła zakaz wjazdu rosyjskich ciężarówek, Moskwa została zasadniczo odcięta od handlu z Zachodem. To jednak nie tyle zasługa rządu, ile solidarnej postawy Europy wobec Rosji. Warto o tym pamiętać w naszych kontaktach z Brukselą”.

— PODATEK OBROTOWY, KOLEJNY NIEWYPAŁ – pisze w RZ Marcin Piasecki: “Jestem w stanie zrozumieć, choć bez wielkiego entuzjazmu, potrzeby budżetu związane z finansowaniem programu 500+ między innymi podatkiem od handlu. Zresztą PiS zapowiadał takie rozwiązanie w kampanii, a wyborcy je zaakceptowali, głosując na tę partię. Tylko nie jestem pewien, czy głosowali za podatkiem, który rykoszetem uderza w małe polskie sklepy, wywraca ehandel czy naraża Polskę na ciąganie przed międzynarodowe trybunały”.

— GLIŃSKI O TVP – WSZYSTKO LEPSZE NIŻ ZA CZASÓW PO – jak mówi wicepremier w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Wszystko jest lepsze od tego, co proponowały skrajnie tendencyjne i nieobiektywne media za czasu rządów PO–PSL. Oczywiście nie wszystkie anteny były stronnicze. Radio było bardziej zniuansowane, ale wiele programów telewizyjnych było skrajnie zaangażowanych w kampanię wyborczą. PiS w TVP było znacznie rzadziej obecne niż partia władzy. Przez trzy lata funkcjonowania w życiu publicznym, kiedy byłem kandydatem na premiera oraz szefem rady programowej głównej partii opozycyjnej, do niektórych programów TVP nigdy nie zostałem zaproszony”.

— GLIŃSKI OPŁACIE AUDIOWIZUALNEJ: “Najprawdopodobniej poprzez dołączenie do powszechnej opłaty za elektryczność”.

— GLIŃSKI O POLONIZACJI MEDIÓW I BANKÓW: “Trzeba wykazać wolę politycznej zmiany w tym kierunku. Odsyłam do wielkiego programu rządu PiS, czyli „planu Morawieckiego”. Należy budować i wspierać media własne. Politycy mogą to robić w ten czy w inny sposób. Rozbudowujmy media polskie, które już są, i wykupujmy te, które mają zagraniczny kapitał. Podobny model zafunkcjonował już w sektorze bankowym. Powinniśmy budować własne instytucje medialne i finansowe”.

— GLIŃSKI O POMNIKU: “Powtarzam, pomnik smoleński stanie przed Pałacem Prezydenckim”.

— RZECZPOSPOLITA GODPODARCZA – DGP na jedyncer o planie Morawieckiego.

— RZ NA JEDYNCE O PLANIE MORAWIECKIEGO.

— GW O PLANIE MORAWIECKIEGO: BILION ZRZUTKI NA INWESTYCJE: “Innowacje, małe i średnie firmy, produkcja, eksport – wicepremier Morawiecki rysuje plan rozwoju Polski. Sfinansować go mają budżet państwa, samorządy, firmy państwowe i prywatne.
Wicepremier Mateusz Morawiecki był asem w rękawie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W rządzie PiS dostał zadanie pchnięcia gospodarki na nowe tory rozwoju”.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA O DEBACIE PUBLICZNEJ – pisze w GW: “Debata publiczna staje się, niestety, karykaturą, bo o niczym nie da się już poważnie porozmawiać. Padają argumenty formułowane według zaleceń speców od politycznego marketingu. Smutne, że nawet debiutanci wpisali się już w ten ponury scenariusz reklamowy. Polskiej debacie potrzeba świeżego powietrza”.

— PAWEŁ WROŃSKI W GW O ZAGRANICZNEJ KRYTYCE RZĄDU PIS: “Można dojść do wniosku, że dobry Bóg dał takie szczęście Polsce, jakimi są rządy mądrych polityków PiS, a inne kraje pokarał nierozgarniętymi histerykami. Z tego paradygmatu pisowskiej propagandy można wysnuć jeden wniosek: działaczom PiS wprost nie mieści się w głowie, że gdziekolwiek na świecie istnieją politycy samodzielnie myślący, którzy życzą Polsce dobrze. I z troską patrzą na to, co PiS tu wyprawia”.

— GROŹNA PODRÓŻ POSŁÓW – pisze w RZ Marcin Dobski: “Na obchody rocznicy chrztu Polski kilkuset parlamentarzystów ma jechać dwoma pociągami. Po Smoleńsku takich sytuacji miało nie być”.

— GW O POŚLE ABRAMOWICZU NEGOCJUJĄCYM POROZUMIENIE Z KUPCAMI: “Poseł Adam Abramowicz z PiS jest jednym z głównych negocjatorów porozumienia z kupcami w sprawie podatku obrotowego. Sam kiedyś prowadził sieć sklepów, którą sprzedał Portugalczykom z Eurocash”.

— MĄŻ SZYDŁO KUPUJE W LUMPEKSIE – na jedynce SE.

— PUDELEK O NOWYM CHŁOPAKU PREZYDENTÓWNY: http://www.pudelek.pl/artykul/89256/kinga_duda_na_randce_z_nowym_chlopakiem_zdjecia_s/foto_1#s1

— URODZINY: Kazimierz Kutz, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Aleksandra Kwaśniewska, Radosław Fogiel, Stanisław Skarżyński