— SENAT POTWIERDZA, ŻE PIS CHCE UCHWALIĆ 500+ W 3 DNI, NA JEDNYM POSIEDZENIU. https://300polityka.pl/news/2016/02/07/senat-potwierdza-ze-pis-chce-uchwalic-500-w-3-dni-na-jednym-posiedzeniu/

— POLITYCZNA ZAPOWIEDŹ TYGODNIA: KOMISJA WENECKA W POLSCE, SEJM O 500+ I ZMIANIE KONSTYTUCJI, SZYDŁO W BUDAPESZCIE. https://300polityka.pl/news/2016/02/07/zapowiedz-tygodnia-komisja-wenecka-w-polsce-sejm-o-500-i-zmianie-konstytucji-szydlo-w-budapeszcie/

— ZAPĘTLONY RUBIO, JEB KONTA TRUMP, ZAMIESZANIE Z WYJŚCIEM NA SCENĘ – 5 RZECZY Z DEBATY GOP W NEW HAMPSHIRE, KTÓRE TRZEBA ZNAĆ. https://300polityka.pl/news/2016/02/07/zapetlony-rubio-jeb-kontra-trump-zamieszanie-z-wyjsciem-na-scene-5-rzeczy-z-debaty-gop-w-new-hampshire-ktore-trzeba-znac/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
“Bezpieczeństwo dla rodziny”. Nowoczesna w poniedziałek zaprezentuje alternatywę dla 500+
Szydło w poniedziałek w Budapeszcie
Scheuring-Wielgus do Wassermann: Jeśli potrzebujecie spokoju do badania tragedii, to nie róbcie fuck-upów
Magierowski: Mam nadzieję, że powstanie biała księga zaniedbań poprzedniego rządu
Neumann: Kopie czarnych skrzynek są w Polsce. Wassermann: Polska czarna skrzynka była w Polsce dwie doby
https://300polityka.pl/live/2016/02/07/

— ROK TEMU W ATM STUDIO ROZPOCZĘŁA SIĘ KAMPANIA PREZYDENCKA ANDRZEJA DUDY.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— MON ZAWIADAMIA PROKURATURĘ WS. ZNISZCZONYCH DOKUMENTÓW Z 10 KWIETNIA – zapowiedź: MON zamierza jutro złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o zniszczone dokumenty z 10 kwietnia 2010 roku. Od kilku dni o odnalezione w protokole zniszczenia opowiada szef resortu. Rzecz w tym, że nie do końca wiadomo, co w tych dokumentach było. Czy było cokolwiek o katastrofie smoleńskiej, ani kto kazał je zniszczyć.

— DOKUMENTY ZOSTAŁY ZNISZCZONE POD KONIEC 2012 ROKU, DECYZJA ZAPADŁA 3 MIESIĄCE WCZEŚNIEJ – Grzegorz Kępka.

— JAROSŁAW SELLIN: Liczba tych stron świadczy o tym, że to była jakaś poważna dokumentacja.

— SŁAWOMIR NEUMANN: Nie wiemy, czy to dotyczyło samolotu, czy Smoleńska czy np. zakupu konserw dla jakiegoś garnizonu.

— TOMASZ SIEMONIAK DOMAGA SIĘ OD MON RZETELNEJ INFORMACJI – Kępka.

— MAREK SAWICKI: Dokumenty mają swego odbiorcę, ale mają też nadawcę. Jeśli zostały zniszczone u odbiorcy, to z pewnością są u nadawcy.

— MON NIE UDZIELA INFORMACJI, CZY SZUKAŁO TYCH DOKUMENTÓW – Kępka.

— KOD ZARAZIŁ SWOJĄ IDEĄ POLAKÓW – zapowiedź: Zaczęło się od kilku postów na portalu społecznościowym i zawołania, by spotkać się razem zaprotestować. Tak miał powstać KOD. Ruch, który ku zaskoczeniu samych inicjatorów, urósł błyskawicznie i zaraził swoją ideą Polaków na tyle skutecznie, że pomimo mrozów, tysiące maszerowało ulicami wielu polskich miast. To, co wydawało się pospolitym ruszeniem, teraz staje się ruchem z regularnymi strukturami.

— KOD ZACZYNA BUDOWAĆ STRUKTURY, DZISIAJ WYBIERANO WŁADZĘ REGIONALNE W WIELKOPOLSCE – Beata Lubecka.

— KOD OKREŚLA SIĘ JAKO RUCH OBYWATELSKI, ALE NA MANIFESTACJACH POJAWIAJĄ SIĘ TAKŻE ZNANI POLITYCY AKTUALNEJ OPOZYCJI – Lubecka dalej.

— MATEUSZ KIJOWSKI: Musimy współpracować z politykami oczywiście, bo nie ma możliwości, by w kraju coś zmienić bez udziału polityków.

— NEUMANN: Będziemy brać udział w różnych działaniach, także razem z KOD-em na tych manifestacjach. To oczywiste.

— SELLIN: Oczekuję od organizacji, która tak się ładnie nazwała oceny zagrożeń demokracji, jakie były w latach 2007-2015, jak Polska osuwała się wówczas w system prawie oligarchiczny.

— WEDŁUG LIDERA, KOD NIE IDZIE PO WŁADZĘ, ALE DO WYBORÓW JESZCZE 3,5 ROKU – konkluzja Lubeckiej: KOD ma być stowarzyszeniem. Czeka na rejestrację. Wróg ciągle ten sam – obecna władza. Według lidera, KOD nie idzie po władzę, ale do wyborów jeszcze 3,5 roku.

*****

FAKTY TVN

— MINISTERSTWO ZDROWIA SFINANSUJE PACJENTOM PO 75. ROKU ŻYCIA TYLKO NIEKTÓRE LEKI – Marek Nowicki.

— KTO TĘ LISTĘ LEKÓW STWORZY? NA JAKICH ZASADACH? CZY TA LISTA BĘDZIE OBEJMOWAŁA LEKI PO NAZWIE HANDLOWEJ, WZGLĘDEM PRODUCENTA CZY CZĄSTECZKI CHEMICZNEJ? – pyta Bartosz Arłukowicz.

— RZĄD DEKLARUJE, ŻE ROCZNIE NA DARMOWE LEKI DLA OSÓB PO 75.ROKU ŻYCIA WYDA 500 MLN ZŁ – Nowicki dalej.

— PROBLEM POLEGA NA TYM, ŻE OSOBY PO 75. ROKU ŻYCIA WYDAJĄ NA LEKI NA RECEPTĘ AŻ 2,6 MLD ZŁ – zauważa Nowicki: Rząd sfinansuje więc jedynie niecałą ⅕ tych wydatków.

— FAKTY PRZYPOMINAJĄ WYPOWIEDŹ SZYDŁO Z KAMPANII O DARMOWYCH LEKACH DLA WSZYSTKICH PO 75. ROKU ŻYCIA.

— NOWICKI: Między [dzisiejszym] twardym zestawieniem, a tamtą deklaracją, jest przepaść.

— HASŁO “DARMOWE LEKI DLA SENIORÓW TO CZYSTA PROPAGANDA” – konkluzja Nowickiego: Uczciwiej byłoby powiedzieć: “Dorzucimy trochę pieniędzy dla seniorów”, ale to nie brzmiałoby już tak efektownie.

— W MATERIALE ARLETY ZALEWSKIEJ WYPOWIEDŹ SZEFA KOMISJI WENECKIEJ: Celem tych spotkań jest wymiana informacji i ocena sytuacji w celu wydania właściwej opinii, neutralnej, bezstronnej i obiektywnej.

— MAREK MAGIEROWSKI: Prawo nie zostało złamane, konstytucja nie została naruszona.

— SŁAWOMIR NEUMANN: Doszło do złamania konstytucji i chcemy to powiedzieć. Żeby Komisja Wenecka miała prawdziwy obraz tego, co dzieje się w Polsce.

— OPOZYCJI MUSZĄ WYSTARCZYĆ DWA SPOTKANIA W RAMACH DELEGACJI SEJMU I SENATU – Arleta Zalewska.

— WE WTOREK DELEGACJA KOMISJI BĘDZIE ROZMAWIAĆ Z RPO, PREZESEM TK I MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI – Zalewska dalej.

— SZEF KOMISJI WENECKIEJ W WYWIADZIE DLA MICHAŁA TRACZA: Nasze opinie nie są wiążące, są sugestiami dla państwa.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— KOMISJA WENECKA W POLSCE – zapowiedź: Przedstawiciele Komisji Weneckiej będą rozmawiać o zmianach w przepisach w Trybunale Konstytucyjnym. Po serii spotkań, komisja wyda opinię, o którą poprosił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski pod koniec zeszłego roku, po wybuchu dyskusji wokół Trybunału.

— PRZEWODNICZĄCY KOMISJI WENECKIEJ: Powodem tej wizyty – jesteśmy wdzięczni polskim władzom za jej zaakceptowanie – jest wymiana informacji i ocena sytuacji w sposób neutralny, bezstronny i obiektywny.

— JADWIGA WIŚNIEWSKA: Nie mamy absolutnie nic do ukrycia. Na pewno przedstawiciele Komisji Weneckiej uzyskają wyczerpujące informacje nt. stanu demokracji w Polsce.

— SŁAWOMIR NEUMANN: Świat na nas patrzy, że łamana jest demokracja w Polsce i trzeba tę sytuację zbadać, jak daleko się to posunęło.

— MAREK JAKUBIAK: Nie rozumiem za bardzo, po co ta komisja w ogóle tu przyjeżdża. Oni tu przyjeżdżają, żeby zobaczyć, czy czołgi stoją na ulicach? Po co? Ciekawy jestem tych spotkań i pytań.

— KOMISJA WENECKA JEST KRYTYKOWANA ZA STOSOWANIE PODWÓJNYCH STANDARDÓW – TAK BYŁO W PRZYPADKU WĘGIER, KILKA LAT TEMU NEGATYWNIE OCENIONYCH ZA ZMIANY W SĄDOWNICTWIE – Jarosław Olechowski.

— OPINIE KOMISJI NIE SĄ WIĄŻĄCE – Olechowski dalej.

— ALE SĄ POLITYCY, KTÓRY OPINIĘ KOMISJI TRAKTUJĄ JAK WYROK – Olechowski.

— ADAM STRUZIK: Powinniśmy wręcz zalecenia Komisji przyjąć. Nie traktować tego tylko jako głos opiniodawczy, ale jako standard do wypełnienia.