— WIZUALIZACJA EXPOSE SZYDŁO, “ROZWÓJ” W CENTRUM PRZEMÓWIENIA. https://300polityka.pl/news/2015/11/18/rozwoj-i-zmiana-w-centrum-expose-szydlo-wizualizacja/
— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Halicki chwali Streżyńską: Nikt nie podważa jej kompetencji, zaangażowania i menedżerskich zdolności
Schetyna: Sprawy zagraniczne zajęły premier Szydło 1,5 minuty. Nie wiem nawet, do czego się odnieść
Neumann do Szydło: Rząd został stworzony za pani plecami. Pani była wtedy na urlopie
Petru do PiS: Nie dacie rady! Za 100 dni puścicie nas z torbami
Kaczyński: A może potrzebna nowa Konstytucja?
Kaczyński: Potrzebna jest zmiana ordynacji wyborczej i to na dwóch poziomach
Kaczyński: Media głównego nurtu można porównać do kurtyny, na której wyświetla się film dla maluczkich
Morawiecki po expose: Duża szansa na podatek bankowy i od hipermarketów od 2016 r.
PAD o zapowiedziach z expose: Rozumiem, że wszystko jest policzone
Trzaskowski o expose: Nie usłyszeliśmy nic o powstawaniu z kolan w polityce zagranicznej
Petru kpiąco o expose: Szybka ruina finansów państwa w 100 dni? Mistrzostwo świata
Morawiecki: Bardzo podobało mi się, że premier Szydło powiedziała, że wszyscy jesteśmy biało-czerwoną drużyną
Kopacz po expose: Przerażające obietnice, z tego będą totalne kłopoty
https://300polityka.pl/live/2015/11/18/
*****
#FPF:
— KORNEL MORAWIECKI O SWOIM SYNU, MATEUSZU: Zawsze patrzę z dumą na syna, nie tylko, kiedy jest w ławach rządowych.
— MORAWIECKI O TYM, CZEGO MU BRAKOWAŁO W EXPOSE: Brakowało mi solidarności, żeby wyjść z biedy, dla tych, którzy są większością tego społeczeństwa, które po transformacji nie odnalazło się. Ale zmartwiło mnie to, że pan Petru powiedział do pani Szydło, że nie dadzą rady. Bo to chodzi o to, żeby Polacy dali radę. Mówienie “nie dacie rady” to dzielenie od początku, a pani premier jest premierem wszystkich Polaków. I musimy wszyscy się starać, by dać radę. Bo to nie wyzwanie polityczne, ale narodowe. Uważam, że zmiana rządów to jest dobra zmiana w stosunku do tego, co działo się w czasie poprzednich rządów.
— WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ: Polityki rodzinnej nie było do czasów naszych rządów. Te mocne fundamenty polityki rodzinnej zostały stworzone przez nas, wzrosła dzietność. Nie brakuje dokonań w tym obszarze. Dzisiaj słyszeliśmy wiele zapowiedzi, pytanie, kiedy one wejdą w życie? Bo to na to czekają Polacy, nie na przyjęcie, ale na wejście w życie. Z częścią propozycji trudno się nie zgodzić, np. z kwotą wolną czy 500 zł na dziecko. Ale jeśli to będzie wliczane do dochodu, to część rodzin może stracić, a tego nie chcemy.
— MORAWIECKI: Mam surowy osąd rządów PO-PSL, ale większe pretensje mam do Platformy.
— O UŁASKAWIENIU KAMIŃSKIEGO: Burza w szklance wody. Prezydent Duda mógł nawet uniewinnić pana Mariusza Kamińskiego 3 miesiące temu, to może nie byłoby takiego szumu.
*****
#KROPKA:
— PAWEŁ KUKIZ DO MONIKI OLEJNIK: Obiecałem, że pierwszym programem, w jakim pojawię się w krawacie, będzie pani program. Ale prosiłbym, gdybym mógł poluzować…
— NA PYTANIE O EXPOSE: Więcej tego, co oczekiwałem, powiedział Jarosław Kaczyński. Jeśli byłoby głosowanie nad rządem premiera Kaczyńskiego, to bym się asertywnie wstrzymał. Czyli między głosem za, a lekką dozą nieufności. Mnie [w wystąpieniu JK] ujęła deklaracja chęci zmiany Konstytucji.
— PAWEŁ KUKIZ O ZMIANACH USTROJOWYCH: Zmiany ustrojowe to priorytet. O tym mówię od wielu lat. Tego mi zabrakło w expose premier Szydło. Było słychać zbytnią ogólnikowość w wielu kwestiach.
— O UŁASKAWIENIU MARIUSZA KAMIŃSKIEGO: Tego nie rozumiem. Z całą pewnością musiał ten wniosek wypłynąć od Mariusza Kamińskiego lub ludzi z nim związanych. Pamiętam, jak Kamiński mówił, że on czeka na uniewinnienie przez sąd. Więc ja nie rozumiem tego zabiegania o ułaskawienie w trakcie trwania sprawy. Ja tego nie rozumiem, to jest precedens. Ale może ja jestem za mały, żeby komentować tego typu decyzje, należy to konsultować z prawnikami.
— O LEWACTWIE: Lewactwo to pewien rodzaj mentalności, która polega na tym, że wszyscy jesteśmy fajni, kochajmy się i właściwie “róbta co chceta”.
— O UCHODŹCACH: Nieprzyjmowanie ich jest dziś w interesie Polski. Dziś jesteśmy zbyt słabym państwem i mamy zbyt słabe służby.
*****
WIADOMOŚCI TVP
— KAMIL DZIUBKA O EXPOSE: Ten dzień był dla Beaty Szydło zwieńczeniem pracy w dwóch kampaniach. Ale kampania się skończyła, dziś słowa wiceprezes PiS to już słowa szefowej rządu.
— DZIUBKA O PRIORYTETACH W EXPOSE: Sprawy gospodarcze zajęły najwięcej czasu. Szefowa rządu zapowiada 1 bilion na inwestycje, ale w pierwszej kolejności mają być załatwione sprawy socjalne. W ciągu 100 dni mają zostać zrealizowane obietnice z kampanii.
— PREZYDENT DUDA O KOSZTACH OBIETNIC RZĄDU: Rozumiem, że wszystko jest policzone.
— DZIUBKA O JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM: Najczęściej padało słowo rozwój. Ale to nie było jedyne wystąpienie polityków PiS, po Szydło na mównicę wszedł Kaczyński. Zapewnił, że chce wzmocnić opozycję.
— MICHAŁ SIEGIEDA: Do sztandarowych obietnic premier dołączyła kolejne, jak dopłaty do mieszkań. Minister finansów ma przygotować poprawkę do budżetu, która ma podnieść deficyt o 1 mld złotych. Szukanie potrzebnych pieniędzy [na realizację obietnic].
— MATEUSZ MORAWIECKI O REINDUSTRALIZACJI: Jednym z naszych sztandarowych pomysłów jest wzmocnienie przemysłu czyli reindustrializacja.
— ZAPOWIEDŹ MATERIAŁU O POLITYCE ZAGRANICZNEJ: Wyjątkowo jak expose kolejnych premierów – Beata Szydło zaczęła swoje wystąpienie od odniesienia od zagranicy, ale trudno by było inaczej, gdy w czasie tej debaty sejmowej w Paryżu trwała strzelanina. Do polityki międzynarodowej pani premier wróciła potem na koniec z mocnym akcentem na wagę relacji z USA i odniesieniem do polityki prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
— MAGDALENA KARPIŃSKA O POLITYCE ZAGRANICZNEJ W EXPOSE: Stany Zjednoczone przed UE, a cała polityka daleko w tle. Kilka minut, lakoniczne – to najczęstsze zarzuty.
— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Mariusz Kamiński nie odsłania kulis “Operacji Ułaskawienie”. Jak ujawnił prezydencki minister, to Kamiński wystąpił o ułaskawienie.
— PREZYDENT DUDA: Wymiar sprawiedliwości w Polsce wymierza drakońskie kary tym, którzy chcą budować silne państwo, ale nie
— DOBROSZ-ORACZ O BEZPRECEDNESOWYM UŁASKAWIENIU: To pierwszy taki przypadek w historii. Niektórzy się spodziewali, że prezydent dokona ułaskawiania, ale nie w w takim momencie. PiS zawsze traktował wyrok ws. Kamińskiego jako symbol niesprawiedliwości.
— RYSZARD PETRU: To blitzkrieg, Kamiński, służby specjalne.
— STANISŁAW KARCZEWSKI: Osobiście się z tej decyzji cieszę.
— DOBROSZ-ORACZ O POSTAWIE OPOZYCJI: Dla opozycji to niebezpieczny precedens, swoisty immunitet dla funkcjonariuszy władzy.
*****
WYDARZENIA POLSATU
— PLAN ZMIAN – zapowiedź Jarosława Gugały: Premier Beata Szydło wskazała na konieczność dokonania nowelizacji budżetu oraz zwiększenie deficytu. Jako główny cel swojego rządu wskazała wzrost gospodarczy.
— DARIUSZ OCIEPA Z SEJMU – BEZ ZASKOCZENIA: Trudno mówić o jakimś wielkim zaskoczeniu. To raczej było powtórzenie tego, co Beata Szydło zapowiadała już wcześniej. Expose zostało wygłoszone sprawnie, choć opozycja podkreśla, że w bardzo wielu miejscach brakowało konkretów. Sprawniej i raczej bez zaskoczeń powinno pójść wieczorne głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. PiS i Zjednoczona Prawica mają większość – 235 głosów.
— POCZĄTEK EXPOSE BYŁ NIEFORTUNNY, ALE POTEM POSZŁO GŁADKO – OCIEPA O ODWRÓCONEJ TECZCE: To najważniejsze przemówienie w dotychczasowej karierze Beaty Szydło. Jeszcze rok temu nikt nie wymieniał jej nazwiska w kontekście szefa rządu. Beata Szydło dostała dziś mocne wsparcie ze strony partyjnych kolegów. Na przychylność mogła też liczyć ze strony Andrzeja Dudy. Początek z odwróconą teczką był trochę niefortunny, ale później poszło już gładko.
— BEZ SZCZEGÓŁÓW WS. OBIETNIC Z KAMPANII – OCIEPA DALEJ: Szydło nie nawiązała wprost do tego, do czego zobowiązali się poprzednicy. Czyli do przyjęcia przez Polskę 7 tys. uchodźców. Plany gospodarcze i społeczne zostały sprowadzone do chwytliwego hasła. Premier mówiła o wyższym wzroście gospodarczym, wyższych płacach i budowie mieszkań. Potwierdziła też obietnice z kampanii, ale kolejny raz bez szczegółów. Chodzi o obniżenie wieku emerytalnego, podniesie kwoty wolnej i bezpłatne leki od 75. roku życia i program 500 zł na dziecko.
— GORĄCA DEBATA – zapowiedź Gugały: Mimo chłodnego przyjęcia, głosy liderów opozycji były gorące. Głównym zarzutem był brak wyraźnie wskazanych źródeł finansowania obietnic rządu. Liderzy opozycji wskazywali, że obecne dochody budżetu państwa nie pozwalają na zrealizowanie przedstawionego przez premier Szydło programu, a zapowiadane sposoby zwiększenia dochodów nie dają gwarancji powodzenia.
— KOMENTARZ AGNIESZKI MILCZARZ – DWA EXPOSE: W Sejmie wygłoszono dziś być może nie jedno, a dwa expose, ale to autorka pierwszego Beata Szydło będzie rozliczana z realizacji swojego. Nie tylko przez opozycję.
— POBUDZENIE GOSPODARKI – zapowiedź Gugały: Rząd PiS zapowiada wspieranie rozwoju, obniżenie podatku CIT dla małych przedsiębiorstw oraz bilion – czyli tysiąc miliardów – na inwestycje pobudzające gospodarkę. Te gigantyczne środki mają pochodzić z aktywów banków oraz UE. PiS liczy, że wzrost gospodarczy zwiększy dochody budżetu. Ekonomiści ostrzegają, że te optymistyczne założenia mogą się nie spełnić.
— KOMENTARZ PAWŁA GADOMSKIEGO: SŁOWA MOGĄ POZOSTAĆ SŁOWAMI: Nie po słowach ich poznacie, lecz po czynach. Finansiści uważnie śledzą słowa polityków, ale czekają też na czyny. Zwłaszcza, że wiele słów może pozostać tylko słowami.
— PREZYDENCKA ŁASKA – zapowiedź Gugały: Ułaskawienie Mariusza Kamińskiego, skazanego za przekroczenie uprawnień i bezprawne działania w czasie poprzednich rządów PiS-u wywołało polityczną awanturę. Prezydent Andrzej Duda tłumaczy, że jego zdaniem skazanie wiceprezesa PiS-u było aktem politycznej zemsty i postanowił wziąć na siebie odpowiedzialność za zakończenie tej sprawy. Opozycja krytykuje tę decyzję i wskazuje, że prezydent nie może zastępować sądów.
— KOMENTARZ MIRY SKÓRKI: KIEDYŚ MÓWIONO O FALANDYZACJI: Kiedyś mówiono o falandyzacji prawa. Dziś trudno znaleźć określenie, które opisałoby działanie prezydenta. Jedno jest pewne – Andrzej Duda swoją decyzją nadszarpnął wizerunek głowy państwa, który powinien stać na straży praworządności.
*****
FAKTY TVN
— EXPOSE SZYDŁO – GODZINA O POLSCE MINUTA O ŚWIECIE – zapowiedź: 500 złotych na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku i bezpłatne leki dla seniorów. To tylko niektóre ze zmian zapowiedzianych przez Beatę Szydło podczas exposé. Premier mówiła godzinę o Polsce i minutę o świecie. Czy te proporcje ilustrują priorytety nowego rządu?
— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: To były 62 minuty z ponad 50- cioma obietnicami. Już nie wyborczymi. Już rządowymi. Hasło „bezpieczeństwo” było rozwijane w wielu kontekstach.
— SZYDŁO OBIECAŁA WIĘCEJ NIŻ POPRZEDNICY- SKÓRZYŃSKI: Na pierwsze sto dni Beata Szydło zapowiedziała wiele. Więcej niż poprzednicy. Obietnica numer 1 to 500 złotych na dziecko. Obietnica numer 2, to obniżenie wieku emerytalnego – czyli powrót do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Jeszcze w tym roku ma wzrosnąć kwota od której nie będzie się odprowadzało podatku A najstarsi – powyżej 75 roku życia – mają mieć dostęp do bezpłatnych leków. Obietnica piąta, z tych „na już” to wzrost minimalnej stawki godzinowej.
— SKÓRZYŃSKI O BUDŻECIE: To człowiek, który ma niecały miesiąc na zmianę budżetu i znalezienie w nim pieniędzy na realizację tych obietnic.
— PAWEŁ SZAŁAMACHA W ROZMOWIE ZE SKÓRZYŃSKIM:
– Poprzesuwa pan pieniądze? 500 zł?
– Tak już nad tym pracujemy.
– Od kiedy?
– Od wiosny.
— MATEUSZ MORAWIECKI NA PYTANIE, CZY PODATKI OD MARKETÓW I BANKOWY będą obowiązywać od nowego roku rozliczeniowego? – Eksperci pracują nad tym, żeby tak było.
— SKÓRZYŃSKI O KONSEKWENCJI ZAMACHÓW: Jeszcze przed expose wszyscy przewidywali, że ten temat się pojawi. Po zamachach we Francji musiał. Można się było jedynie zastanawiać nad tym czy mówiąc o problemie uchodźców premier powie u unijnej, czyli także polskiej solidarności.
— SKÓRZYŃSKI O TEMACIE UCHODŹCÓW I SPRAWACH ZAGRANICZNYCH: Przy założeniu, że to głównie Niemcy prowadziły najbardziej liberalną i otwartą politykę wobec uchodźców – to premier nie powiedziała jak dokładnie Polska zamierza odciążać całą Unię w ramach solidarności. Generalnie oprócz tego – kilku słów o sojuszu z Ameryką – i bardzo ogólnej deklaracji o wspieraniu Francji po zamachach, polityka międzynarodowa w expose właściwie nie zaistniała.
— W SPRAWACH ZAGRANICZNYCH PIS CHCE ODDAĆ POLA PREZYDENTOWI – KONKLUZJA SKÓRZYŃSKIEGO: Na tym odcinku PiS ewidentnie chce oddać sporo pola prezydentowi, który dziś kibicował nowej premier.
— O PRZEBIEGU DEBATY KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA – SZYDŁO SZCZEGÓŁY, KACZYŃSKI WIZJA: Beata Szydło przedstawiła szczegóły, ale to Jarosław Kaczyński przedstawiał wizję. Jarosław Kaczyński, który przemawiał w imieniu klubu PiS, do konkretów się nie odnosił, choć tak je docenił. Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego to był wykład jak PiS wyobraża sobie nową Polskę.
— POLITYCZNE EXPOSE O FILOZOFII RZĄDZENIA – DALEJ KKZ: To było prawdziwe polityczne expose o filozofii rządzenia. Jarosław Kaczyński doskonale rozumie nastroje swojego elektoratu, który chce, by Polska rozwijała się po swojemu, bez oglądania się na innych, Zapowiadał więc przebudowę wymiaru sprawiedliwości i mediów publicznych. I to także prezes PiS a nie premier z PiS zapowiedział, że do prawdziwej zmiany konieczna jest zmiana konstytucji.
— KKZ O KRYTYCE ZE STRONY PETRU: Opozycja odnosiła się też do tego czego w dwóch wystąpieniach nie było – pierwszych decyzji rządzącej większości – o zmianach w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym, o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego , o przejęciu komisji do spraw służb specjalnych. W tym samym duchu krytykował PiS Ryszard Petru. I szczegółowo wyliczał ile będą kosztować złożone obietnice – jego zdaniem całkowicie nierealne z punktu widzenia finansów państwa. Polemika nie spotkała się z aprobatą posłów PiS.
— MOCNA KRYTYKA ZE STRONY KUKIZA – KKZ: Expose rozczarowało Pawła Kukiza, który miał być sojusznikiem PiS. Aż takiej krytyki i to z tej strony Beata Szydło chyba się nie spodziewała. Kukiz mocno punktował ekspose – slogany i uogólnienia jak z kampanii wyborczej.
— KRYTYKA ZA SPRAWY ZAGRANICZNE – KKZ: Najmocniejsza krytyka spotkała Beatę Szydło za zmarginalizowanie polityki zagranicznej.
— GRZEGORZ SCHETYNA: Dzisiaj we wszystkich stolicach europejskich będzie mowa, że w expose sprawy polityki zagranicznej zajęły polskiej premier 1,5 minut. Tak nie może być.
— KKZ O KRYTYCE SCHETYNY: Były szef MSZ krytykował za brak jakichkolwiek słów o Ukrainie i relacjach z Rosja. Krytykował za sugestię o odmowie przyjmowania uchodżców i odwracanie się od Europy. Przestrzegał przed psuciem relacji z Niemcami, do czego jego zdaniem zmierza szef MSW.
— OSŁUPIENIE PO DEKLARACJI PSL – KKZ: W kompletne osłupienie opozycję wprawiła deklaracja PSL-pozbawionego przez PiS wszystkiego co można było w Sejmie dostać.
— WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ: Wstrzymamy się od głosu
— OPOZYCJA PODEJRZEWA PSL – dalej KKZ: Opozycja podejrzewa, że mogło dojść do jakiegoś porozumienia z PiS. Głosowanie nad wotum zaufania późnym wieczorem.
— PRAWO ŁASKI – zapowiedź: Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego, mimo że w sprawie ministra nie zapadł prawomocny wyrok. Zgodnie więc z obowiązującym w polskim prawie domniemaniem niewinności można uznać, że prezydent ułaskawił niewinnego. Czy miał prawo? Prawnicy i politycy są podzieleni.
— NA STRONIE KPRP DOPISANO, ŻE PREZYDENT MOŻE UŁASKAWIĆ Z POMINIĘCIEM JAKICHKOLWIEK PROCEDUR – MACIEJ KNAPIK: Na stronie internetowej prezydenta opisane zostały szczegółowo warunki ułaskawienia, ale to strona archiwalna. Na aktualnej dopisano, że prezydent może też ułaskawić z pominięciem powyższych i jakichkolwiek procedur. Ale prawnicy dodają, że ważne są też procedury z kodeksu karnego.
— UŁASKAWIANIE NA PÓŁMETKU PROCESU BUDZI WĄTPLIWOŚCI – KNAPIK DALEJ: Mariusz Kamiński nie został skazany prawomocnie, a tylko w pierwszej instancji, i złożył apelację. Ułaskawianie kogoś na półmetku jego procesu budzi wątpliwości. Co więcej, sam nie był zainteresowany ułaskawieniem jeszcze całkiem niedawno. Gdyby jednak wyrok był inny, Kamiński mógłby stracić mandat posła i pewnie stanowisko ministra. PiS i Kancelaria Prezydenta zakładają, że Kamiński jest po prostu uczciwy.