— KOPACZ, SCHETYNA I OŚMIORNICZKOWCY. SKOMPLIKOWANA GRA W PLATFORMIE – piszemy na 300POLITYCE: “Baronowie, w tym głównie skompromitowani “ośmiorniczkowcy”, namawiają Kopacz do ustąpienia władzy w klubie na rzecz Neumanna, ale ta odsyła ich z kwitkiem. Zresztą, na konfrontacji z grupą polityków, którzy kompromitowali PO nie tylko na taśmach, ale i niemocą w ochronie zdrowia (Arłukowicz, Neumann), czy niepopularną polityką gospodarczą (OFE, VAT, skarbówka) Kopacz może wyjść nienajgorzej. Sytuację ustępującej premier może uratować więcej niż wyraźne zwycięstwo w wyborach na szefa klubu PO, ale na to się nie zanosi”. https://300polityka.pl/news/2015/11/09/kopacz-schetyna-i-osmiorniczkowcy-skomplikowana-gra-w-platformie/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kosiniak-Kamysz: Do F-16 wsiadł Gowin, a wysiadł Macierewicz
Witek: Dla Mastalerka jest odpowiednie miejsce
Tomczyk: Do tej pory mieliśmy premiera z PO, teraz mamy p.o. premiera
Szydło o Gowinie: Miał wybór. Mógł być szefem MON, wybrał Naukę i Szkolnictwo Wyższe
Kaczyński pytany o Smoleńsk: Żadnych komisji międzynarodowych i nowych instytucji, tylko normalne śledztwo
Szydło przedstawiła skład rządu: Macierewicz, Morawiecki, Ziobro, Kamiński i Jurgiel
Kaczyński: Informacje o sporach są wyssane z palca
Bez zaskoczeń w Małopolsce. Nowym marszałkiem województwa Jacek Krupa z PO
PAD o szczycie: Rozumiem, że jedzie premier
PAD o terminie szczytu na Malcie: Nie miałem żadnej oficjalnej informacji
We wtorek pierwsze posiedzenie klubu parlamentarnego PiS
https://300polityka.pl/live/2015/11/09/

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— HENRYK KOWALCZYK O AUDYCIE: Nie nazywałbym tego szumnie audytem, ale mam nadzieję, że każdy z ministrów zrobi rozeznanie, by wiedzieć co jest zaległe, co trzeba zrobić. Każdy minister musi to zrobić osobno, ale złoży się to w wykaz prac legislacyjnych rządu.

— KOWALCZYK O PRIORYTETACH: To będzie jeden z pierwszych projektów – 500 zł na dziecko i ustawy podatkowe, które zapewnią przypływ dochodów. To zadanie na 100 dni rządu. Projekt jest gotowy, pierwsze wypłaty będą w marcu-kwietniu. Trzeba złożyć wniosek o te pieniądze. To nie będzie obligatoryjne.

*****

#INFOROZMOWA TVP INFO:

— RYSZARD PETRU: Moim zdaniem to początek takiego fermentu wewnętrznego, a potem podziału PiS. Bo nie jest możliwe połączenie ognia z wodą, czyli skrajnych radykałów z grupą centroprawicową.

— PETRU DALEJ O RZĄDZIE: W kwestiach gospodarczych, jeżeli chodzi o nazwiska, to rządowi PiS jest bliżej tego, co mówiłem w kampanii.Jeżeli chodzi o kwestie polityczne: MSZ, MON, sprawiedliwość, służby specjalne, to jest to rząd radykalnej prawicy. I tak widziałbym przyszły podział w PiS. Wszystkie imperia upadają w momencie swojej chwały i szczytu.

*****

#KROPKA NAD I:

— RYSZARD PETRU: To swojego rodzaju oszustwo. Beata Szydło z taką głęboką wiarą mówiła w kampanii, że Macierewicz nie będzie ministrem w jej rządzie (…) Gdybym był na miejscu pani Szydło, takich propozycji bym nie składał. Zwłaszcza, że PiS wygrał wybory pod przesłaniem partii centroprawicowej. Okazało się, że to fałsz. Ten rząd zbudowany jest na kłamstwie. To rząd radykalnej prawicy. Polacy nie spodziewali się, że to będzie taki rząd (…) Konstrukcja rządu PiS to początek jego końca.

— PETRU O MATEUSZU MORAWIECKIM: Mateusz Morawiecki był bliskim doradcą Tuska od spraw gospodarczych [w Radzie Gospodarczej – red.]. Dziś staje się główną twarzą PiS? Ja w jego poglądach widzę dużą zbieżność z tym, co ja mówię. Czy Jarosław Kaczyński ma świadomość, kogo wziąć na pokład? Ja się w większości z tym, co mówi Mateusz Morawiecki, zgadzam. Dlatego jest pytanie – co to będzie za rząd? Widzę w nim przerwę między radykałami prawicowymi, a Mateuszem Morawieckim. On ma poglądy w dużej mierze zbieżne z moimi.

— O WYPOWIEDZI ADAMA BIELANA Z FAKTÓW PO FAKTACH, KTÓRY STWIERDZIŁ, IŻ PAWEŁ SZAŁAMACHA BĘDZIE PEŁNIŁ ROLĘ KSIĘGOWEGO: To upokarzające dla ministra finansów, że mówi się o nim wyłącznie “księgowy”.

— O PRZEPŁYWIE WYBORCÓW Z PO DO NOWOCZESNEJ: Chętnie przyjmę na pokład zwolenników PO, a nie działaczy.

*****

#FPF:

— WITOLD WASZCZYKOWSKI O SMS-ACH OD “KOLEGÓW Z MSZ”: Dzisiaj, kiedy dostawałem gratulacje od niektórych kolegów z MSZ, to odpisywałem: “Ciekawe, jaką minę i szkielet w szafie mi zostawicie” Ale odpowiadali mi, że pracują nad tym, żeby mi nie zostawiać.

— NA PYTANIE, CZY DZWONIŁ DO NIEGO OBECNY SZEF MSZ: Schetyna jeszcze nie dzwonił z gratulacjami. Mam nadzieję, że będzie okazja porozmawiać z Grzegorzem Schetyną.

— O SZCZYCIE NA MALCIE: Nie rozumiem zachowania pani premier. Nie rozumiem, dlaczego premier nie chce jechać na szczyt, na te kilka godzin, i przedstawić stanowisko Polski. Rząd chce zignorować ten szczyt.

— WASZCZYKOWSKI DALEJ: Jest duże prawdopodobieństwo, że KPRP nie dostała informacji od MSZ o terminie szczytu 12 listopada. Choć to szczyt nieformalny, dyskusja, burza mózgów, bez wiążących decyzji. Nie możemy uzależniać biegu spraw w Polsce od nieformalnego szczytu.

— O KIERUNKACH POLITYKI ZAGRANICZNEJ: Powinniśmy szukać przyjaciół blisko, a wrogów nigdzie.

— NA PYTANIE, CZY ROSJA JEST WROGIEM POLSKI: Rosja jest rywalem geopolitycznym dla świata zachodniego, wolę używać takiego określenia.

— NA PYTANIE O WRAK TUPOLEWA: Nie rozumiemy przesłanek do przetrzymywania wraku i przeciągania śledztwa. To jest w Polsce odczytywane jako akt nieprzyjazny wobec Polski. Myślę, że dalej Rosjanie będą używać wraku jako elementu irytującego.

— WASZCZYKOWSKI INACZEJ NIŻ KACZYŃSKI, KTÓRY POWIEDZIAŁ DZIŚ, ŻE NIE TRZEBA KOMISJI MIĘDZYNARODOWEJ DO ZBADANIA TRAGEDII W SMOLEŃSKU: Trzeba to śledztwo umiędzynarodowić. Trzeba zrobić audyt raportu Anodiny i Millera. Będziemy tych ekspertów szukać na całym świecie.

— RAFAŁ GRUPIŃSKI: Dziś mieliśmy dzień, w którym pruły się obietnice pani Szydło. Wyskoczyli z pudełka Macierewicz i Ziobro. Gra na umiarkowanie była wyłącznie grą wyborczą.

— ADAM BIELAN: Nie wyskoczyli z pudełka, zostali wybrani przez Polaków w wyborach. Mieli świetne wyniki w swoich okręgach. Zbigniew Ziobro wygrał z Grzegorzem Schetyną, Macierewicz również zrobił świetny wynik, obaj cieszą się zaufaniem Polaków.

— O PROPOZYCJI DLA GOWINA: Beata Szydło spotkała się z Jarosławem Gowinem w zeszłym tygodniu, złożyła mu dwie propozycje. Gowin po konsultacjach ze swoim zapleczem, postanowił, że obejmie funkcję ministra nauki. A Antoni Macierewicz jest świetnie przygotowany do pracy w MON. Dziś te nominacje krytykują ci, którzy na nas nie głosowali. PO przegrała, trafiacie państwo na ławkę rezerwowych, my przejmujemy władzę. Takie są prawa demokracji. Nie miałem kontaktu z żadnym rozczarowanym tymi nominacjami wyborcą PiS. To nie powinna być niespodzianka. W rządzie są wysokiej klasy fachowcy i ludzie doświadczeni.

— O MATEUSZU MORAWIECKIM PO PRZYPOMNIENIU PRZEZ ANITĘ WERNER, ŻE NOWY WICEPREMIER DORADZAŁ TUSKOWI W RADZIE GOSPODARCZEJ: Był z nami w dobrych relacjach, doradzał nam w czasie wolnym. Gdy mówiliśmy o wyliczeniach finansistów w kontekście naszych zapowiedzi, mówiliśmy o wyliczeniach pana Morawieckiego.

— GRUPIŃSKI: Gdyby to miało miejsce, to byłoby nie fair. Bo nie pracuje się na dwa fronty.

— BIELAN: Jeśli ktoś jest dobrym fachowcem, to może udzielać dobrych rad wszystkim.

— O ROLI SZAŁAMACHY: Minister finansów będzie u nas kimś w rodzaju księgowego.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ZAPOWIEDŹ MATERIAŁU O NOWYM RZĄDZIE: Zaczął Jarosław Kaczyński – nowy rząd ma sprawić, że Polska zyska w oczach inwestorów – tak powiedział i oddał głos Beacie Szydło. To ona ma pokierować gabinetem, do którego trafią i fachowcy niezwiązani wcześniej z polityką i dobrze znani działacze, wśród których największe emocje budzą nazwiska Macierewicz, Kamiński i Ziobro. Z Platformy słychać, że to największe oszustwo polityczne od 25 lat.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ O RZĄDZIE SZYDŁO: To rząd wspólny [Szydło i Kaczyńskiego]. Nie jest to kopia poprzedniej Rady ministrów sprzed 10, ale politycy którzy stali się symbolami IV RP wracają.

— JAROSŁAW GOWIN: Długo się zastanawiałem, ale koszula bliższa ciału.

— TOMASZ SIEMONIAK O MACIEREWICZU: Liczę na to, że porzuci swój dotychczasowy temperament i będzie dobrym ministrem

— DOBROSZ-ORACZ O ZIOBRZE: W kampanii nikt się nie spodziewał, że może nastąpić powrót Ziobry.

— KAMIL DZIUBKA O ADAMCZYKU: Pokieruje resortem, który lata w Sejmie kontrolował. To resort, w którym trzeba dobrze wydawać środki unijne. Ważny ma być program dotyczący budownictwa.

— DZIUBKA O MORAWIECKIM: Mówi się o nim jako o superministrze. Jego partnerem będzie Paweł Szałamacha, który ma pilnować budżetu przy spełnianiu obietnic PiS z kampanii.

— MAGDALENA SOBKOWIAK Z BRUKSELI: Wszyscy tu zadają sobie pytanie, czy nowy polski minister pojawi się w przyszłym tygodniu na spotkaniu [ministrów obrony]. Bruksela czeka na byłego europosła, dobrze znanego tu Konrada Szymańskiego.

— DONALD TUSK W WYPOWIEDZI DLA WIADOMOŚCI W BERLINIE: Będziemy musieli współpracować dla naszego kraju, nie można grymasić nawet jeśli nie wszystkie nazwiska komuś odpowiadają, to jest polski rząd.

— MARCIN ANTOSIEWICZ: Niemcy mają nadzieję, że to ekipa Andrzeja Dudy będzie przygotowywać szczyt NATO, nie Macierewicz.

— MARCIN SZEWCZAK O PROPOZYCJI PREZYDENTA: Ustępująca premier zwróciła się do prezydenta, by zmienił termin posiedzenia Sejmu. Prezydent proponuje inne wyjście.

— ANDRZEJ DUDA: PiS nie widzi problemu, by przerwać posiedzenie Sejmu.

— TUSK O MALCIE: Ja mam nadzieję, że odpowiedni szczebel się pojawi, bo sprawa jest ważna.

— KAROLINA LEWICKA: W czwartkowe przedpołudnie zbierze się klub PO. W piątek o 13 posiedzenie Rady Krajowej PO.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— RZĄDOWA DRUŻYNA PIS – zapowiedź Doroty Gawryluk: Są już nazwiska i są emocje. Komitet Polityczny PiS zatwierdził skład rządu przyszłej premier Beaty Szydło. Nie obeszło się bez niespodzianek. Ministrem obrony wbrew temu, co słyszeliśmy w kampanii przed wyborami, będzie Antoni Macierewicz. Resortem sprawiedliwości pokieruje Zbigniew Ziobro. Oprócz wypróbowanych nazwisk są też nowe i nowe resorty.

— TO RZĄD PIS – DARIUSZ OCIEPA: Jarosław Kaczyński uciął spekulacje ws. poparcia dla Beaty Szydło. Skład gabinetu nie wynika jednak tylko z woli przyszłej pani premier. To rząd PiS.

— NAZWISKA KANDYDATÓW NIE SĄ ZASKOCZENIEM – OCIEPA DALEJ: Nazwiska przedstawionych kandydatów na ministrów nie są zaskoczeniem. O zdecydowanej większości informowaliśmy przez ostatnie 2 tygodnie. Jeśli coś jest niespodzianką, to teka ministra edukacji dla Anny Zalewskiej. Na pierwszy plan wybija się mocna polityczna trójka: Mariusz Kamiński, Antoni Macierewicz i Zbigniew Ziobro.

— WEDŁUG OCIEPY, MACIEREWICZ W RZĄDZIE TO DECYZJA KACZYŃSKIEGO – OCIEPA: W szczycie kampanii z ust kandydatki PiS na premiera padła deklaracja. Kandydatura Gowina miała być gwarancją dla części wyborców, że do MON nie trafi Antoni Macierewicz. Ale kampania to jedno, a czas po kampanii – to drugie. Jak wynika z naszych informacji, Macierewicz w rządzie to decyzja Jarosława Kaczyńskiego.

— PADA PYTANIE, CZY TO RZĄD NA 4 LATA – OCIEPA DALEJ: Powierzenie Mariuszowi Kamińskiemu funkcji koordynatora ds. służb specjalnych jest politycznie ryzykowne. Na wiceprezesie PiS ciąży nieprawomocny wyrok 3 lat więzienia. Jeśli sąd apelacyjny go potwierdzi, PiS będzie miało kłopot. I także w tym kontekście pada pytanie: czy to rząd na 4 lata?

— KONKLUZJA OCIEPY: Jak mówiła podczas jednej z konwencji kandydatka PiS na premiera, wyszło Szydło z worka. W gabinecie premier Szydło będą eksperci, ale też kilku niezwykle wyrazistych i mocnych ministrów. I jeszcze mocniejszy nadpremier.

— NOWI W GOSPODARCE – zapowiedź Gawryluk: W twardych politycznie resortach najbardziej zaufani ludzie prezesa PiS, ale już w resortach gospodarczych głównie nowe twarze. Mateusz Morawiecki będzie wicepremierem i ministrem rozwoju. To superresort gospodarczy w rządzie. Będzie też nowe Ministerstwo Energetyki, a ministrem finansów ma być Paweł Szałamacha.

— PAWEŁ GADOMSKI O MATEUSZU MORAWIECKIM: Jeśli rząd PiS chce iść na wojnę z bankami i nakładać na nie kolejne podatki, to tym bardziej ciekawie przedstawia się wybór Mateusza Morawieckiego.

— KOLIZJA MALTAŃSKA – zapowiedź Gawryluk: Prezydent Andrzej Duda nie wiedział, że 12 listopada jest nieformalny szczyt UE na Malcie. Oficjalna informacja w tej sprawie wpłynęła do Kancelarii Prezydenta – i to na jej prośbę – dopiero w czwartek wieczorem – poinformował prezydent. Termin szczytu koliduje z terminem pierwszego posiedzenia parlamentu.

— PAD I PEK NIE WYBIERAJĄ SIĘ NA SZCZYT NA MALTĘ – GRZEGORZ KĘPKA: Prezydent nie pozostawił złudzeń. Na czwartkowy nieformalny szczyt UE na Malcie się nie wybiera. PEK też nie pojedzie. Napisała za to list do Andrzeja Dudy i proponuje, by prezydent przesunął termin pierwszego posiedzenia Sejmu o dzień lub na taki termin, by nie kolidował ze spotkaniem unijnych przywódców. Lub by pojechał na Maltę sam.

— PAD NIE ZAMIERZA ZMIENIĆ TERMINU POSIEDZENIA SEJMU – KĘPKA DALEJ: Poproszenie innego kraju, by reprezentował nas na szczycie to w tej chwili najbardziej prawdopodobne rozwiązanie, bo prezydent nie zamierza zmienić daty zaproponowanego przez siebie posiedzenia Sejmu. Przekonuje, że pomysł PiS, czyli przerwa w obradach, pozwoli Ewie Kopacz uczestniczyć w spotkaniu na Malcie. MSZ nie informuje, czy Kancelarii Prezydenta formalnie przekazał informację o szczycie.

— KONKLUZJA KĘPKI: Nie wiadomo, kto zyska na tym sporze. Bez trudu można za to wskazać, kto straci. Nieobecność na Malcie to kłopot dla naszej dyplomacji i niedobry sygnał wysłany do całej UE.

— PREZYDENT U PAPIEŻA – zapowiedź Gawryluk: O Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, uchodźcach i o Polsce rozmawiał z papieżem Franciszkiem podczas drugiego dnia oficjalnej wizyty w Watykanie prezydent Andrzej Duda. Papież Franciszek chciał, by w czasie wizyty w Polsce być również w muzeum Auschwitz i w Częstochowie.

*****

FAKTY TVN

— RZĄD Z MACIEREWICZEM – zapowiedź: Beata Szydło i Jarosław Kaczyński na konferencji w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości ogłosili w poniedziałek proponowany skład nowego rządu. Znaleźli się w nim Antoni Macierewicz i Zbigniew Ziobro. Na czele służb miałby stanąć Mariusz Kamiński, a szefową Kancelarii Premiera zostać Beata Kempa. Wicepremierów ma być trzech – Gliński, Gowin i Morawiecki. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że to mocny rząd, kładąc najmocniejsze partyjne karty na stole. Idzie nowe czy wraca stare?

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Witold Waszczykowski od ponad tygodnia był pewien nominacji, ale rozmowy dot. MF trwały do końca. Będzie działał z kimś, o kogo ściągnięcie do polityki PiS walczył długo i dał mu silne stanowisko wicepremiera. Twarze gospodarcze mają być przeciwwagą dla symboli rządów PiS z 2005-2007.

— 5 KOBIET W RZĄDZIE BSZ.

— DUET JK-BSZ BYŁ JUŻ W PAŁACU.

— NIESPOKOJNY DUCH NA NIESPOKOJNE CZASY – O MACIEREWICZU – zapowiedź: “Nie układajcie mi rządu” – grzmiała w kampanii Beata Szydło, broniąc się przed pytaniem o Antoniego Macierewicza. Schowany za Jarosławem Gowinem wyrósł dziś na ministra obrony narodowej. Czy tak niespokojny duch to dobry wybór dla armii i bezpieczny wybór dla Polski?

— MACIEJ KNAPIK: Miesiąc temu Beata Szydło przedstawiała kogoś innego na MON. Nie wiadomo czy będzie kontynuował prace na temat Smoleńska, Wojskowi liczą na jego pozycję polityczną.

— STEFAN NIESIOŁOWSKI: Macierewicz, człowiek, który powiedział, że Rosja nam wypowiedziała wojnę.

— POLITYCZNY SPÓR O MALTĘ – zapowiedź bez materiału: Mamy prezydenta z silnym mandatem, zwycięską partię i ustępujący, ale wciąż pracujący rząd, a chętnych do udziału w ważnym unijnym szczycie ciągle brak. Politycy Platformy Obywatelskiej proponują, by na Maltę pojechał prezydent. Andrzej Duda mówi, że nie otrzymał żadnej oficjalnej informacji na temat szczytu, więc rozumie, że jedzie na niego Ewa Kopacz.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA O PAD W WATYKANIE: Tradycja ładowania akumulatorów w Watykanie. Papież miał pytać o sytuację polityczną w Polsce. Papież miał mówić o sprawie uchodźców inaczej, niż środowisko polityczne PAD. We Włoszech PAD nie spotkał się z włoskimi politykami, skoncentrował się na warstwie polonijno-religijnej.