— LIVEBLOG 300POLITYKI:
PEK: Będę kandydować na szefa PO. Nie uciekam przed weryfikacją
PEK: W dniu pierwszego posiedzenia Sejmu Rada Krajowa ustali kalendarz wyborów w PO
Pierwsze posiedzenie Sejmu 10 listopada
Tusk: Najmniej zastrzeżeń mam do Ewy Kopacz
Tusk: Do mojej partii chcę skierować słowa otuchy. Potrzebujemy opozycji wierzącej w swoje siły
Ostateczne wyniki PKW: PiS z samodzielną większością, frekwencja ponad 50%
HGW pytana o Sikorskiego: Niech on idzie do tego Lidla po te ośmiorniczki
Grabarczyk odpowiada Sikorskiemu: Niech napije się zimnej wody i ochłonie. Ciągle ma traumę i przeżywa
Grabarczyk: Kopacz to dobry kandydat na szefa klubu PO
Pinior, Pawlak, Girzyński, Wróbel, Borys – tych polityków nie zobaczymy w Senacie
https://300polityka.pl/live/2015/10/27/

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— CEZARY GRABARCZYK: Przypominam, że Ewa Kopacz obejmowała ster rządu, gdy PO miała 18% poparcia. Tyle było, gdy Tusk zostawał przewodniczącym. Od 18% doprowadziła do 24%. W którymś momencie po porażce PBK byliśmy na 3. miejscu. Kampania, dzię.ki której prowadziła PEK pozwoliła nam odbudować pozycję do 24%. Wszyscy szefowie struktur powiatowych, regionalnych powinni zdać sprawozdanie, jak pracowali nie tylko w tej kampanii, tylko przez ostatnie lata. Weryfikujemy się na każdym szczeblu, odnawiamy PO.

— O ZARZĄDZIE: Ktoś mówił dziś o przykładzie brytyjskim, to był jeden z uczestników debaty.

— O PIS: PiS przegrywało 7 razy z rzędu, media mówiły: wymieńcie lidera.

— O POLITYKACH, KTÓRZY PODPOWIADAJĄ “SZYBKO SZYBKO”: Zobaczymy, czy oni sami dostają skwitowanie od swoich struktur.

— O SŁOWACH SIKORSKIEGO I ROSTOWSKIEGO: To rozgoryczenie, oni nie poddali się weryfikacje wyborców. Arłukowicz startował z ostatniego miejsca i się obronił.

*****

#CZAS DECYZJI:

— HENRYK KOWALCZYK: Pani Beata Szydło jest kandydatką na premiera, zgodnie z wcześniejszymi decyzjami. Komitet Polityczny PiS dziś również będzie o tym rozmawiał, również o składzie rządu. Stosowny komunikat będzie po posiedzeniu. Nie podam w tej chwili żadnych nazwisk.

— ANDŻELIKA MOŻDŻANOWSKA: Byłoby to bardzo nieuczciwe, gdyby teraz na czele rządu stanął Jarosław Kaczyński. Bo kampania PiS była prowadzona w takich duchu, że szefem rządu miała zostać pani Beata Szydło. Oby tak się stało, żeby to Beata Szydło została premierem, premierem decyzyjnym.

*****

#KROPKA:

— JAROSŁAW GOWIN NA PYTANIE, CZY BĘDZIE WSPÓLNY KLUB: Będzie klub PiS-u. Posłowie Polski Razem – wybrani w tym parlamencie – będą zasiadać w klubie PiS-u.

— GOWIN O GLIŃSKIM: Nie jestem politykiem PiS-u. Kogokolwiek PiS wskaże, to się umówiliśmy, że mniejsze partie zaakceptują. Beata Szydło była pokazywana jako kandydatka przez Jarosława Kaczyńskiego To było jego personalne wskazanie. Oprócz tego są statutowe ciała PiS-u. Zobaczymy, poczekajmy.

— RAFAŁ TRZASKOWSKI: Nie zazdroszczę PiS-owi i przyszłemu rządowi. Z jednej strony, jeśli PiS będzie wypełniał obietnice, wpędzi siebie i przy okazji państwo polskie w olbrzymie tarapaty. Jeśli nie będzie, zawiedzie swój elektorat. Podobnie z nominacją. Ludzie głosowali na inną twarz PiS-u, na taką spokojną twarz. Jeśli się okaże, że to była manipulacja i jednak Jarosław Kaczyński będzie premierem, to wydaje mi się, że część tych wyborców poczuje się oszukana.

— GOWIN: Gliński to chyba nie jest żadna radykalna twarz PiS-u ani czegokolwiek innego.

— TRZASKOWSKI O PLATFORMIE: Najważniejsza jest konsolidacja opozycji. To nie moment na podziały. Powinniśmy się zająć tym, w jaki sposób będziemy w stanie reagować na to, co będzie robił przez pierwsze miesiące ten rząd. Później będziemy wybierali lidera.

— TRZASKOWSKI O PEK: Należę do tych, którzy uważają, że żaden inny lider w tej trudnej sytuacji nie miałby dużo lepszego wyniku i nie uważam, że nadchodzi moment, w którym PEK trzeba w sposób radykalny rozliczyć. Ci, którzy najgłośniej próbują rozliczać premier, to ci, którzy w ogóle nie dostali się do Sejmu lub nie kandydowali.

— MONIKA OLEJNIK: Wie pan, że PEK pokonała w Warszawie Jarosława Kaczyńskiego?

— GOWIN O WYNIKU: Nie, nie pokonała. Ważne jest to, jaka jest liczba mandatów. Po raz pierwszy od wielu lat prawica wygrała w Warszawie. To początek trwałego przełomu.

— GOWIN NA PYTANIE, CZY BĘDZIE SZEFEM MON: Będzie kandydat na premiera, on będzie dobierał sobie współpracowników. Propozycja Beaty Szydło w wieczór wyborczy została potwierdzona. Jeżeli ona będzie desygnowana, będę ministrem obrony.

— GOWIN: Nie jesteśmy, jak często się przedstawia, rozszalałymi radykałami czy fanatykami albo ludźmi nieznającymi się na gospodarce. Potrafimy liczyć i jesteśmy przygotowani.

— GOWIN O OBIETNICACH: Zrealizujemy każdy z zapowiadanych przez nas celów wyborczych. Będą dodatki na dzieci, będzie obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku. Być może nie da się zrealizować tego na raz, za jednym zamachem.

— JESZCZE GOWIN: PEK ogłosiła, ze w niedzielę cofnęliśmy się o 500 lat. W 1515 Polska była najważniejszym mocarstwem europejskim.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Na razie oficjalnie nic się nie zmieniło.

— KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI: Jest pewnikiem, cała kampania była zbudowana wokół Szydło.

— DOBROSZ-ORACZ: W kuluarach słychać, że niektórzy politycy namawiają Jarosława Kaczyńskiego do przejęcia pełni władzy.

— JAROSŁAW GOWIN W ODPOWIEDZI NA PYTANIE, CZY SZYDŁO MA OPONENTÓW: Nic mi o tym nie wiadomo, na pewno nie ma wśród koalicjantów [PiS].

— DOBROSZ-ORACZ: PRJG ma 6 posłów, SPZZ ma 9. Nieoficjalnie jest mowa, że 10 listopada zbierze się Sejm.

— KAMIL DZIUBKA: Rada Krajowa ma zdecydować o kalendarzu wyborczym. Będę wybory, chociaż nie wiadomo kiedy. Atmosfera w PO nie jest dobra.

— HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ O RADOSŁAWIE SIKORSKIM: Niech on idzie do Lidla po ośmiorniczki.

— RAFAŁ GRUPIŃSKI: Jeśli chodzi o mnie, wybory powinny być jak najszybciej.

— DZIUBKA: Z pewnością pozycja PEK po niedzielnych wyborach jest słabsza.

— TOMASZ SIEMONIAK: To nie czas na dyskusje w PO, czas się skonsolidować wokół Ewy Kopacz.

— RYSZARD PETRU: Z nikim nie byłem dogadany, PO nie potrafi przegrywać.

— ZAPOWIEDŹ MATERIAŁU O PSL: Najgorszy wynik od 100 lat.

— MICHAŁ SIEGIEDA: Wśród ludowców trudno znaleźć kogoś, kto widziałby za sterami Janusza Piechocińskiego. Piechociński nie chciał dziś rozmawiać o swojej przyszłości.

— WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ: Nie jest to moment na decyzje personalne.

— MAGDALENA KARPIŃSKA: Tylko niespełna 4% młodych wyborców głosowało na zjednoczoną lewicę.

— SŁAWOMIR SIERAKOWSKI: Katharsis może się przydać.

— WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ: Pojawia się nowa przestrzeń dla lewego skrzydła PO.

— LESZEK MILLER: Jeśli chodzi o kwestie socjalne, to PiS ma lewicowe poglądy.

— W WIADOMOŚCIACH TEŻ MATERIAŁ JACKA TACIKA O NIEOBECNYCH W SEJMIE.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— SAMODZIELNA WŁADZA – materiał Piotra Michalaka o PKW i przedstawienie ostatecznych wyników wyborów.

— KARUZELA NAZWISK – materiał Dariusza Ociepy o kandydatach do rządu PiS.

— DARIUSZ OCIEPA: W rozmowach z dziennikarzami politycy PiS mówią: w nocy świętujemy, w dzień – pracujemy. O 14:00 spotkało się ścisłe kierownictwo partii. Jak wynika z naszych informacji, nowa ekipa chce jak najszybciej wyłonić nowy rząd. Kandydatką na premiera pozostaje Beata Szydło, jednak pojawiają się głosy, że to błąd.

— OCIEPA DALEJ: W rządzie PiS MSW i MAiC znajdą się znów w jednym resorcie. Na czele tego super resortu ma stanąć albo Mariusz Błaszczak, albo Jacek Sasin. Jeśli Błaszczak, to Sasin będzie jego zastępcą. Jeśli Sasin, to Błaszczak zostanie marszałkiem Sejmu. Jak wynika z naszych informacji, szefem klubu PiS może zostać Joachim Brudziński. Partia będzie potrzebowała w Sejmie sprawnego kierownika, Brudziński nadaje się do tego idealnie.

— OCIEPA O PROF. GLIŃSKIM: Jego nazwisko także pojawia się w kontekście objęcia funkcji marszałka Sejmu, jeśli nie – to w grę wchodzi teka wicepremiera i ministra nauki.

— PIOTR GLIŃSKI: Decyzje leżą w kompetencji przyszłej premier.

— OCIEPA: Murowanym kandydatem na ministra rolnictwa jest Henryk Kowalczyk. Ministrem finansów może zostać Mateusz Morawiecki. Szefem MON zostanie Jarosław Gowin, nie wykluczone jest, że także wicepremierem – jeśli przyciągnąłby choćby kilku konserwatywnych posłów Platformy. Jego akcje poszłyby wówczas w górę.

— GOWIN: Jeśli PO będzie kontynuowała skręt w lewo, to pewnie niejednemu posłowi tej partii puszczą w końcu nerwy.

— OCIEPA: Zastępcą Grzegorza Schetyny w fotelu szefa MSZ może zostać – zamiast Kazimierza Ujazdowskiego – Ryszard Legutko. Podobno chce tego Jarosław Kaczyński. Piotr Naimski objąłby Ministerstwo Energetyki, Elżbieta Rafalska – Ministerstwo Pracy, Janusz Wojciechowski – Ministerstwo Sprawiedliwości. Propozycję pracy w resorcie otrzymała Małgorzata Wasserman, ale ze względu na obowiązku wynikające z pracy w jej w kancelarii, odmówiła.

— LISTA SPRAW DO ZAŁATWIENIA – materiał Pawła Gadomskiego o obietnicach PiS.

— W MATERIALE WYPOWIEDZI POLAKÓW NA TEMAT ZAPOWIEDZI PIS.

— GADOMSKI: Niektóre obietnice wciąż wyglądają mgliście.

— GOWIN W KONTEKŚCIE DYSKUSJI O 500 ZŁ NA DZIECKO: Doskonale zdajemy sobie sprawę, że rozchwianie budżetu uderzyłoby w tych najbiedniejszych.

— GADOMSKI: Realizacja obietnic PiS to nawet 100 mld zł rocznie z budżetu. Podatek bankowy to wpływ 2 mld zł rocznie do budżetu, podatek od hipermarketów – 4-5 mld zł. To wciąż za mało. Politycy PiS liczą więc na wpływy z uszczelnienia systemu podatkowego, co miałoby przynieść do budżetu – łącznie – 96 mld zł.

— GOWIN: Zrealizujemy wszystkie obietnice najszybciej, jak to będzie możliwe.

— SZUKANIE WINNYCH – live Grzegorza Kępki spod siedziby restauracji “Czytelnik”, gdzie odbył się zarząd Platformy.

— SŁAWOMIR NEUMANN: Mamy swój wewnętrzny problem, bo przegraliśmy wybory. Teraz wszyscy razem musimy z niego wyjść.

— KĘPKA: Radosław Sikorski już zaproponował, żeby PEK zrezygnowała.

— HGW: Niech on lepiej idzie do Lidla po ośmiorniczki.

— KĘPKA: Ta wypowiedź najlepiej oddaje emocje, jakie panują w zarządzie PO.

— TOMASZ SIEMONIAK: Trzeba się skonsolidować wokół Ewy Kopacz.

— KĘPKA: Inni krytykują PEK i chcą natychmiastowych wyborów nowego szefa partii.

— GRUPIŃSKI: Jeśli o mnie chodzi i o moje środowisko w Platformie, to wybory powinny być jak najszybciej.

— KĘPKA: Politycy PO przypominają też, że Ewy Kopacz nie wybrano w powszechnych partyjnych wyborach. Wskazał ją Donald Tusk, a zarząd tylko zatwierdził.

— JACEK ROSTOWSKI: Trzeba skończyć z tą prowizorką, którą mamy do dzisiaj. Które z powodów obiektywnych miała miejsce i utrudnia liderowi bycie liderem z prawdziwego zdarzenia.

— WYPOWIEDŹ DONALDA TUSKA – Kępka: To argumenty zwolenników Ewy Kopacz. Premier stanął dziś wyraźnie w obronie PEK.

— BEZPOŚREDNIE STARCIA – materiał Agnieszki Mosór: Przegrała w Polsce, wygrała w Warszawie. To największa w historii porażka Platformy, ale paradoksalnie dla Ewy Kopacz to jednocześnie największy wyborczy sukces. To najlepszy wynik w kraju. Prezes PiS dostał 30 tys. głosów mniej. Ewa Kopacz zebrała jednak 140 tys. głosów mniej niż cztery lata temu w Warszawie Donald Tusk. Wtedy jego przewaga nad Jarosławem Kaczyńskim była prawie dwukrotna. Duży sukces Ryszarda Petru – trzeci wynik w skali kraju. Beata Szydło w skali kraju jest czwarta.

— W DALSZEJ CZĘŚCI MATERIAŁU ZESTAWIENIE KILKU KLUCZOWYCH POJEDYNKÓW W REGIONACH.

— KONKLUZJA MOSÓR: Pojedynki w miastach pokazały, że wyborcy lubią sprawiać politykom niespodzianki. A czołowe miejsce na liście i znane nazwisko nie musi być kluczem do sukcesu.

— DETERMINACJA NA MIARĘ SUKCESU – zapowiedź Doroty Gawryluk: Wybory pokazały, że bez silnego przywództwa zbudować politycznej siły się nie da.

— AGNIESZKA MILCZARZ: Pomysł na Nowoczesną Ryszarda Petru zrodził się tu, na warszawskim Torwarze, kiedy Petru kilka miesięcy temu sondował kilka tysięcy ludzi, czy nowa partia jest potrzebna.

— RYSZARD PETRU: Od zera stworzyłem ruch, który otrzymał, jeśli dobrze pamiętam, 1 mln 150 tys. głosów. Mało komu się to udało. Będziemy liczyć na znacznie większej. Kukiz pokazał, że ewidentnie jest chęć zmian.

— MILCZARZ: Kukiz, ku zaskoczeniu, znów stanął na podium.

— PETRU JESZCZE: Stworzyliśmy wyłom w systemie, część systemu się zawaliła. SLD zniknęło ze sceny politycznej, prawie że zniknął PSL.

— PSL W SEJMIE, ALE BEZ LIDERÓW – zapowiedź Gawryluk: Jak dowiedziały się Wydarzenia, Janusz Piechociński chce pożegnać się z funkcją szefa partii. Za burtą po wyborach znalazł się kwiat PSL-u.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI: Będę proponował dwa scenariusze, albo szybką zmianę, jeśli ktoś jest gotów to pociągnąć, albo przyspieszenie Kongresu. A już dzisiaj zapowiadam, że nie będę na tym kongresie ubiegać się o funkcję prezesa PSL.

*****

FAKTY TVN

— BARTOSZ ARŁUKOWICZ W MATERIALE KRZYSZTOFA SKÓRZYŃSKIEGO: Ja już byłem w partii, która nie wyciągała wniosków z porażek.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Kosiniak wyrasta na lidera PSL, po tym, jak Piechociński nie wszedł do Sejmu. Bielan z Kamińskim będą się mijać na korytarzach sejmowych

— GIEŁDA NAZWISK – zapowiedź: Na wtorkowy wieczór zwołano komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości. Kandydatem na premiera wciąż jest Beata Szydło, ale padają głosy namawiające prezesa Jarosława Kaczyńskiego do zmiany zdania. Rusza giełda ministerialnych nazwisk i giełda pytań: czy od 1 stycznia przyznawane będzie 500 złotych na dziecko i czy 1 września 2016 roku znikną gimnazja?

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Beata Szydło nie odpowiadała na pytania. Komitet polityczny przyspieszony, miał się odbyć jutro rano. Jeszcze w kampanii Szydło ogłosiła, że Macierewicz nie będzie szefem MON w jej rządzie.

— JAROSŁAW GOWIN: Zakładam, że ta propozycja zostanie podtrzymana.

— SOBIENIOWSKI: Radziwiłł ma być ministrem zdrowia, Mariusz Kamiński koordynatorem służb, Kazimierz Ujazdowski szefem MSZ. Gliński ma być wicepremierem, wyrasta na głównego eksperta ekonomicznego, choć za kandydata PiS do MF uchodzi Mateusz Morawiecki.

— ROZLICZENIA W PO – zapowiedź: Radosław Sikorski oczekuje dymisji Ewy Kopacz, Hanna Gronkiewicz-Waltz wysyła Radosława Sikorskiego po ośmiorniczki. Czy zarząd partii doprowadzi do zmiany przywództwa w PO? Kto chce odejścia Ewy Kopacz?

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: Zwolennicy i przeciwnicy muszą się policzyć. Wśród przeciwników odwoływania EK jest spółdzielnia i tacy politycy jak HGW.

— POJEDYNKI WYBORCZE – zapowiedź: W najsłynniejszych wyborczych pojedynkach Ewa Kopacz pokonała Jarosława Kaczyńskiego, Barbara Nowacka – Adriana Zandberga, a scyzorykiem z Kielc okazał się Zbigniew Ziobro, pokonując Grzegorza Schetynę. W Krakowie najwięcej głosów dostała Małgorzata Wasserman, a w Poznaniu bezkonkurencyjna okazała się nowicjuszka z .Nowoczesnej, która – jak mówi – zdarła dwie pary butów, chodząc od drzwi do drzwi.

— LESZEK MILLER W MATERIALE MACIEJA KNAPIKA: Być może Sejm na pierwszym posiedzeniu wskaże kto ma być lewicą, a może będzie lewica rotacyjna.