— PODSUMOWANIE DNIA 300POLITYKI DLA GAZETA.PL ORAZ KOMENTARZ FAKTOIDU:
— DZIEŃ STRACONY DLA PIS – a wszystko przez „medialny benefis” Antoniego Macierewicza. Całodniowy, podgrzewany przez PO powrót Macierewicza studzi nabierającą od paru dni rozpędu kampanię PiS.
— CORAZ PEWNIEJ W ROLI LIDERKI CZUJE SIĘ BARBARA NOWACKA – Bije to i z wywiadu dla „Wyborczej”, i z wypowiedzi na kolejnym briefingu. Nowacka twardo odniosła się do manifestu Jarosława Kaczyńskiego w Kinie Wisła: „Model węgierski kończy demokrację liberalną”.
— BYŁBY TO W KOŃCU DOBRY DZIEŃ DLA PO, GDYBY… – gdyby nie sugestie, że w debacie liderów Ewę Kopacz może zastąpić inny polityk. Mówił o tym Michał Kamiński w wypowiedzi dla „Faktów” TVN, a „Wydarzenia” Polsatu sugerują, że może to być Joanna Mucha, co nie byłoby dla PO dobrą wiadomością.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,147565,18987520,wyborylive-skrot-dnia-zdrajca-tusk-czyli-powrot-macierewicza.html
— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kamiński: My nie atakujemy prezydenta Dudy, my merytorycznie polemizujemy
Kamiński: Byłem świadkiem tego, co Lech Kaczyński mówił o aneksie i był o nim złego zdania
Kampania Nowackiej startuje jutro od 5:00. Cykl spotkań z górnikami, wizyta w kilku kopalniach i spotkania z mieszkańcami
Szydło o debacie 20 października: Szanujemy naszych konkurentów, będziemy w niej uczestniczyć
Szydło pytana o Macierewicza: Nie będę wpisywać się w strategię PO. Wrzucają tematy zastępcze
Szydło zapowiada utworzenie Narodowego Forum Przedsiębiorców jako organu doradczego KPRM
PEK o opozycji: Mamy dzisiaj bardzo szczegółowy raport z tego, co obiecywali wtedy, kiedy rządzili
Tomczyk zestawia Macierewicza z prezydentem Dudą i twierdzi: Macierewicz osiągnął poziom ziemi
PEK o debacie: Kaczyński boi się rozmawiać ze mną, więc będę rozmawiać z Szydło
PEK: Macierewicz jest groźnym fanatykiem
Szydło na spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami we Wrocławiu
PEK: Rządowy program in vitro to wielki triumf zdrowego rozsądku i miłosierdzia nad fanatyzmem
“Koalicja z PiS jest wykluczona” – tym komunikatem Nowacka będzie kończyć swoje każde wystąpienie
Wipler pytany o Macierewicza: Nie wyczuwam w PEK Bermana, ale pogomułkowską nędzę owszem
Świdnica: Okrzyki i gwizdy na wiecu. Szydło do przeciwników PiS: “Nigdy nie mówiłam o Polsce w ruinie” [WIDEO]
Halicki o słowach Macierewicza: Sprawa jest poważna i skutki też mogą być bardzo poważne
Halicki: Dlaczego Kaczyński chce szkodzić Warszawie? Dlaczego chce wdrażać peerelowskie idee?
Kierwiński: Liczymy, że po wyborach relacje prezydenta z premierem wrócą do europejskich standardów
Kierwiński kieruje do Szydło pytania o Macierewicza: Czy MON-em ma kierować człowiek rządzony obsesjami?
https://300polityka.pl/live/2015/10/07/
— NOWY SPOT PO: „Kto za kim stoi”. Spot PO o Macierewiczu jak klip PiS o Lewandowskim. https://300polityka.pl/news/2015/10/07/kto-za-kim-stoi-spot-po-o-macierewiczu-jak-klip-pis-o-lewandowskim/
— BEATA SZYDŁO POPARŁA KRZYSZTOFA ŁAPIŃSKIEGO STARTUJĄCEGO Z PIŁY. https://300polityka.pl/news/2015/10/07/klip-szydlo-z-poparciem-dla-lapinskiego-gdybym-mieszkala-w-jego-okregu-to-bylby-moim-kandydatem/
*****
#GOŚĆ WYDARZEŃ:
— WALDEMAR PAWLAK NA PYTANIE, CZY PRZESTRASZYŁ SIĘ ANTONIEGO MACIEREWICZA: Oj tam, oj tam. To jest taki stały fragment gry. Jak nie ma innych tematów, to nagle wyciągane są takie właśnie sensacje.
— PAWLAK: “ZDECYDUJĄ MAŁE PARTIE”: Pomijając te spory dwóch największych partii, które walczą ze sobą od 10 lat, i tak naprawdę zapomniały, o co poszło… Ostatnie sondaże pokazują, że o tym, w którą stronę pójdzie koalicja, zadecydują partie, które mają trzeci, czwarty, piąty wynik [w sondażach]. To od tych partii będzie zależała koalicja.
— O OSTATNIM STWIERDZENIU JANUSZA PIECHOCIŃSKIEGO: Wielka koalicja to musiałaby być wielka niespodzianka, bo Platforma musiałaby się pogodzić z PiS.
— O PLATFORMIE: Skrętem w lewo sama sobie robi kłopot. Dopóki była centrowo zorientowana i nie wchodziła w skrajności, to w 2011 r. ta poważna polityka została przez wyborców nagrodzona i koalicja otrzymała mandat na kolejną kadencję.
— O ZMIANIE: Potrzeba zmiany wynika z tego, że to status quo wydaje się dla wielu być denerwujące. Że ludzie chcą mieć poczucie, że państwo jest dobrze zorganizowane, że dobrze pracuje. Że ci wybrani zajmują się sprawami, które są istotne dla kraju.
— O PŁACY MINIMALNEJ: Na płacy minimalnej rozpadł się dialog społeczny. Minister Rostowski swego czasu obniżył tę płacę o 24 zł, czyli o paczkę papierosów. Choć była to umowa podpisana przez pracodawców, związki zawodowe, i ja to podpisałem w imieniu rządu. Potem nie było już woli partnerów do kontynuowania dialogu. Dzisiaj ten dialog jest bardzo potrzebny. Jeśli mamy powszechną zgodę na minimalną stawkę godzinową, to należałoby to zrobić.
— PAWLAK DALEJ: Ustawa hazardowa została przyjęta w dwa dni. Więc cuda się zdarzają. Zajmujmy się dobrymi rzeczami, a nie zastępczą wojną w obszarach ideologicznych i kontrowersyjnych. Zajmijmy się rzeczami, w obszarach których wszyscy się zgadzają, a, jak słyszę, taką kwestią jest sprawa płacy minimalnej.
*****
#FPF:
— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA PYTANA O OCENĘ KOŃCZĄCEJ SIĘ KADENCJI SEJMU: Na pewno wiele dobrych rozwiązań i ustaw. Zajmowaliśmy się problemami rodziny, wsparciem rodziny, zrobiono dużo. Przygotowano bardzo porządny pakiet, który przyniesie niedługo skutki. Poradziliśmy sobie wreszcie z in vitro, co jest wielkim sukcesem po tylu latach. Przygotowaliśmy ustawę o zdrowiu publicznym. Wiek emerytalny – wydłużenie – to była konieczność. Ja będę tego broniła. Nie bałabym się tego, że będziemy dłużej pracować. Straszymy trochę ludzi, którzy są już na emeryturach. Za 20 lat będziemy zupełnie innym społeczeństwem.
— O NISKICH OCENACH SEJMU W OCZACH OPINII PUBLICZNEJ: Myślę, że to oceny nie za to, co [Sejm] robił, nie za ustawy. To ocena za jakość debaty publicznej (…) Z kadencji na kadencję wizerunek Sejmu jest coraz gorszy; to, co szkodzi, to właśnie ta jakość debaty publicznej. Ale ta debata nie tylko tak kiepsko wypada w Sejmie, ale i w innych miejscach… To To nie jest język dyskusji, jakiego Polacy od nas oczekują (…) W takim osądzie ponieśliśmy klęskę.
— KATARZYNA KOLENDA ZALESKA: O panu Niesiołowskim pani myśli?
— KIDAWA: O wielu osobach… Owszem, były także takie były wypowiedzi… Najlepiej rozmawia się w komisjach [sejmowych].
— O GŁOSOWANIU WS. WETA PREZYDENTA: Weto musi być rozpatrzone w komisji, później na sali plenarnej (…) Są interesy poszczególnych partii, klubów (…) Mam nadzieję, że komisja przeprowadzi to sprawnie, posłowie są zmobilizowani. Mam nadzieję, że uda się poddać to pod głosowanie. Chciałabym w tej kadencji tę sprawę zamknąć. Tej sprawy nie można załatwić w Sejmie następnej kadencji, dlatego, że jeśli nie rozpatrzą weta prezydenta, to trzeba będzie ponownie w przyszłej kadencji zajmować się tym problemem, podpisać nową ustawę. To głosowanie jest możliwe w piątek (…) Chciałabym, by w tej kadencji jeszcze to rozwiązać. To musi się odbyć w tej kadencji. Jutro mamy posiedzenie klubu, nie chcę składać deklaracji, bo niejednokrotnie byłam zaskakiwana. Chciałabym, żeby to poszło sprawnie.
— KOLENDA-ZALESKA: Czy będzie dyscyplina w klubie PO?
— KIDAWA-BŁOŃSKA: Jeśli kwestie nie dotyczą spraw światopoglądowych, to jest dyscyplina. A to nie jest głosowanie światopoglądowe. To jest ustawa czysto prawna, nawet nie medyczna. Tak że tutaj nie ma tego problemu.
— O POSTAWIE PSL: Na pewno posłowie kalkulują. Będą rozmowy. Ja ciągle mam nadzieję, że jest to możliwe.
— O DECYZJI PAD WS. WETA: Na pewno zrobił to politycznie. Wiedział, że ta ustawa w oczach opinii publicznej budzi wątpliwości. Dotyczy wąskiej grupy, miała negatywne opinie z różnych środowisk. Na pewno zrobił to celowo. Żeby ułatwić PiS kampanię. Mam wrażenie, że pan prezydent jeszcze nie zaprzestał swojej kampanii. Kiedy go obserwuję, to mam wrażenie, że cały czas przemawia na wiecach wyborczych. Liczyłam, że prezydent w pewnym momencie się zatrzyma.
— O ANTONIM MACIEREWICZU: Byłam zadowolona, że nie było Macierewicza w mediach. Wczoraj przecierałam oczy ze zdumienia, że można powrócić w takim stylu. Że można takie rzeczy wygadywać absolutnie bezkarnie. A jeśli jeszcze ja słyszę, że to jest poważny kandydat na tekę ministra, to w ogóle jestem przerażona. Ja naprawdę byłam zszokowana, gdy usłyszałam te wypowiedzi.
*****
WIADOMOŚCI TVP
— WYJŚCIE Z CIENIA – zapowiedź Piotra Kraśki: Wiadomości zaczynamy od słów i tez Antoniego Macierewicza, przedstawionych na spotkaniu z Polonią zza oceanem. Rządzących teraz Polską porównał do zbrodniarzy z czasów stalinowskich. Pytany, czy Donald Tusk był agentem Stasi, mówił: sami sobie państwo odpowiedzcie i zapowiadał ujawnienie aneksu do raportu o likwidacji WSI. Mowa też była o winnych katastrofie w Smoleńsku.
— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Antoni Macierewicz postawił Beatę Szydło w trudnej sytuacji. Jego wystąpienie za oceanem rozmija się ze strategią unikania radykalnych tez, prezentowania PiS-u jako partii umiarkowanej, dalekiej od spiskowych teorii.
— DOBROSZ-ORACZ DALEJ: Kandydatka PiS na premiera wyraźnie próbowała odciąć się od tematu, ale nie sposób powiedzieć, że odcięła się od samego Macierewicza. Szydło nie odpowiedziała też na pytanie, czy podziela poglądy wiceprezesa PiS i tego rodzaju sugestie [że Tusk był agentem Stasi].
— RAFAŁ GRUPIŃSKI: To hańbiące dla PiS-u. Oczekuję, że prezes Kaczyński, jak i poseł Szydło przeproszą publicznie Donalda Tuska.
— DOBROSZ-ORACZ: Na spotkaniu z Polonią w Chicago Macierewicz był wielokrotnie oklaskiwany. Porównywał obecnie rządzących do stalinowskich zbrodniarzy.
— DOBROSZ-ORACZ DALEJ: Kancelaria Prezydenta zaprzeczyła twierdzeniom wiceprezesa PiS, że doszło do kradzieży zabytkowych mebli z Pałacu po zmianie władzy.
— DOBROSZ-ORACZ: Żaden z posłów PiS nie stanął w opozycji do Macierewicza. To może być sygnał, jak mocną ma w partii pozycję.
— JAN DZIEDZICZAK: Trudno się dziwić takim wypowiedziom. Pamiętajmy jednoznacznie, że ta histeria medialna ze strony polityków PO i sojuszniczych z tą partią polityków lewicy jest klasyką klasyki odwracania uwagi.
— DOBROSZ-ORACZ: PEK już zapowiedziała, że nie będzie blokować odtajnienia aneksu, jeśli prezydent rzeczywiście taki krok. Ale ze słów prezydenckiego doradcy wynika, że nie wykona.
— ANDRZEJ ZYBERTOWICZ: Prezydent przede wszystkim czuje się związany umową, którą zawarł z wyborcami w czasie kampanii wyborczej. Problematyka aneksu w tej umowie nie została podjęta.
*****
WYDARZENIA POLSATU
— DEBATY O DEBACIE – zapowiedź Gugały: Przedwyborcza debata telewizyjna ma się odbyć 20 października na antenach Polsat News, TVN24 oraz TVP. Mają w niej uczestniczyć liderzy wszystkich komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy ogólnopolskie. Tego już wiemy, nie wiemy jeszcze, jacy politycy pojawią się w studiu. PiS i PO – które mają najwięcej do stracenia – nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.
— DARIUSZ OCIEPA: W sztabach trwają gorączkowe przygotowania. Kogo wystawić i jaką przyjąć strategię. Obecność Beaty Szydło na debacie 8 liderów zależy od 2 rzeczy: czy odbędzie się debata 1 na 1 z PEK. Chodzi o takie starcie, jak to między Donaldem Tuskiem a Jarosławem Kaczyńskim. Jeśli taka debata będzie, to szanse na obecność Szydło są minimalne. Chyba że – to druga możliwość – na debatę wszystkich komitetów przyjdzie PEK.
— OCIEPA DALEJ: PiS i PO czekają, kto wykona pierwszy krok. Oba sztaby za grosz sobie nie ufają. Wszyscy mają w pamięci debatę 4 kandydatów na prezydenta w 2010 roku. Bronisława Komorowskiego miało na tej debacie nie być. W ostatniej chwili zmienił zdanie.
— OCIEPA: Nie ma wątpliwości, że ewentualny udział Kopacz i Szydło w debacie 8 komitetów pomógłby mniejszym partią. Wszystkich stawiałby w jednym szeregu.
— OCIEPA DALEJ: Gdyby Szydło nie przyszła na debatę, to najbardziej prawdopodobnym uczestnikiem z PiS-u będzie Jarosław Kaczyński albo szef kampanii Stanisław Karczewski. Ale ostatecznej decyzji nie ma. Podobnie w Platformie. Politycy PO przebąkują, że zamiast Kopacz, może przyjść Joanna Mucha. Wciąż nie wiadomo, co z debatą Kopacz-Szydło. Debaty mogą być ostatnią okazją na odrobienie strat przez Platformę. Z kolei dla PiS to szansa na wyśrubowanie wyniku. I nawet samodzielne rządy.
— ZAPOWIEDZI I GROŹBY – zapowiedź Gugały: W kampanii wyborczej zabrzmiał, a nawet zagrzmiał głos wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza. Polityk, który w ostatnich miesiącach nie wychodził z zaplecza partii, żeby nie drażnić umiarkowanych wyborców, wziął udział w spotkaniu z Polakami w USA. To, co i jak mówił ucieszyło polityków Platformy.
— AGNIESZKA MOSÓR: Na wiecach PiS-u gwiazdą jest Beata Szydło. Ale właśnie przyćmił ją Antoni Macierewicz. Za niego musiała tłumaczyć się kandydatka PiS na premiera.
— MOSÓR DALEJ: Dotąd w kampanii Macierewicz się nie pojawiał. Jego powrót – i to taki – Platformie wyraźnie sprawił radość. Na 18 dni przed wyborami kampania PiS-u – oparta głównie na rozliczeniu rządu i gospodarce – za sprawą Macierewicza wraca do służb, agentów i Smoleńska. Z ust Szydło nie padło jednak ani jedno słowo krytyki wiceprezesa. Macierewicz mówi jednak i o strategii PiS po wyborach, zapowiadając odtajnienie przez prezydenta aneksu do raportu WSI. Lech Kaczyński nie zdecydował się go upublicznić. PEK zapowiedziała, że gdyby prezydent chciał upublicznić aneks przed wyborami, ona się pod tym podpisze.
— MOSÓR: Szydło nie zaprzeczyła ani nie potwierdziła, że Macierewicz miałby być w jej rządzie ministrem obrony. Choć po występach za oceanem może być o to trudniej.
*****
FAKTY TVN
— POLSKA WG. JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO – zapowiedź: Pełne zwycięstwo, spokojne i samodzielne rządy – nawet 20-letnie, idealna współpraca z prezydentem i właściwy stosunek do opozycji. To Polska według Jarosława Kaczyńskiego. Polityczny plan na przyszłość brzmi świetnie, ale ocena wiarygodności wymaga powrotu do przeszłości.
— MANIFEST Z KINA WISŁA – materiał Macieja Knapika: Tak może zostać kiedyś nazwane przez historyków. Naprawa państwa ma się odbyć po wyborach, ale z wielkim oporem grup nacisków, dlatego są potrzebne wielkie wiece poparcia.
— BARBARA NOWACKA: Model węgierski kończy demokrację liberalną.
— KNAPIK: Na stronach PiS-u jest projekt Konstytucji z całkowitym zakazem aborcji i nakazem religii w szkołach. PiS też daje większą władzę prezydentowi, to propozycje jeszcze z czasów Lecha Kaczyńskiego.
— JAROSŁAW GOWIN: Prokuratura powinna zostać podporządkowana ministrowi sprawiedliwości.
— DALEJ KNAPIK: Nacisk kładł na walkę z obelgami i kłamstwami na temat Polski. Chodzi głównie o kwestię “polskie obozy koncentracyjne”. W walce o dobre imię Polaków ma pomóc dobrze kształcona młodzież. Przy czym szkoła ma nie ulegać modom i “interesom mniejszości”.
— DEBATA 20.10 O 20 – zapowiedź: Dla wielbicieli mocnych politycznych wrażeń i wszystkich osób, które liczą na poważną przedwyborczą debatę, mamy dobrą wiadomość. Ustalono datę i godzinę – 20 października punktualnie o 20:00 zapraszamy na wielkie wyborcze starcie. Kto przyjdzie, a kto się boi?
— SKÓRZYŃSKI: Beatę Szydło raczej omijało przekrzykiwanie, dziś spotkała ją nieliczna, ale głośna grupa protestujących.
— BEATA SZYDŁO: Na kogo panowie głosują
— JEDEN Z PROTESTUJĄCYCH: Oczywiście na PO.
— DALEJ SKÓRZYŃSKI: Temat Polski w ruinie wraca w tej kampanii i pewnie wróci w debacie liderek, jeśli do niej dojdzie. Mają okazję spotkać się 20.10. Po południu w rozmowie z Faktami, doradca PEK na pytanie czy deklarująca gotowość PEK przyjdzie na debatę z liderami innych komitetów odpowiedział tak:
— MICHAŁ KAMIŃSKI: Z liderami wszystkich pozostałych partii będą się spotykać inni politycy PO.
— MACIEREWICZ JAK HITCHCOCK – zapowiedź: Antoni Macierewicz prawie jak Alfred Hitchcock. Buduje napięcie i zaskakuje – i kancelarię prezydenta Andrzeja Dudy, i Beatę Szydło. Wraca do sprawy słynnego raportu o WSI. Korzystając z okazji, Platforma Obywatelska pyta: czy po wyborach fanatyk stanie na czele Ministerstwa Obrony Narodowej i polskiej armii?
— JAKUB SOBIENIOWSKI: Na te wczorajsze spotkania z Antonim Macierewiczem niektóre media już nie mogły wejść, Macierewicz nie zamierza zmieniać tych niedemokratycznych zachowań.
— DWUKROTNA WYPOWIEDŹ BEATY SZYDŁO: Nie będę komentować strategii wyborczej PO.
— SOBIENIOWSKI: Jak widać Macierewicz w PiS-ie ma więcej wpływów i większe doświadczenie niż Beata Szydło.
— RYSZARD PETRU O MACIEREWICZU: Ubeckie metody.
— BARBARA NOWACKA: Godzi w wizerunek Polski.