— LIVEBLOG 300POLITYKI:
MB dla Faktów: Co dziesiąty Polak wierzy w samodzielne rządy PiS, co piąty obstawia koalicję z PSL
MB dla TVN: PiS ciągle na prowadzeniu, duży wzrost lewicy, PSL poza Sejmem
Kaczyński o pewności siebie Polaków i Lewandowskim: “Fantastyczny piłkarz, 5 goli w 9 minut. Czas na polskie drużyny”
Kaczyński powołuje się na słowa Wałęsy i zapewnia: Rząd Beaty Szydło dotrzyma słowa
Kaczyński: Polska nie jest w ruinie w sensie naocznym
Palikot dołącza do Snapchata i wykorzystuje Facebook Live. Relacjonuje kampanię i przytacza opinie wyborców o Nowackiej
Szydło o drożdżówkach: PO bohatersko rozwiązuje problem, który sama stworzyła
Szydło na zielonej wyspie: Dzisiejsza obietnica PO jest tyle warta, co wszystkie poprzednie
PO wykupiła w internecie reklamy uderzające w PAD
Petru przed budynkiem UW: Dziś najpopularniejszym kierunkiem studiów jest bezrobocie
Petru w kontekście górnictwa uderza w PAD, PEK i PDT: “W końcu będzie tak, że polskie górnictwo padnie”
Petru odpowiada na przekaz PO o “silnej gospodarce”: Dobijali 8 lat polskie firmy, są niewiarygodni
PEK na posiedzeniu Parlamentu Seniorów: Mam satysfakcję, że udało się naprawdę wiele
Kierwiński zapowiada dużą akcję PO i deklaruje, że PEK zamierza dużo podróżować
https://300polityka.pl/live/2015/10/01/

*****

#FPF:

— WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ O BARBARZE NOWACKIEJ: Przypominam sobie sytuację sprzed 25 lat, kiedy podobną rolę, jak Nowacka dziś, miałem odegrać w wyborach w 1990 r. Czyli w gruncie rzeczy chodziło o uratowanie lewicy przed taką katastrofalną porażką. Nowacka jest osobą szanowaną, lubianą, uważam, że w pełni na to zasługuje [by być twarzą lewicy i kandydatką na premiera – red.]. Jej publiczne wypowiedzi są wyważone, kompetentne.

— O SWOIM UDZIALE NA KONWENCJI ZL: Zostałem zaproszony, i mówiąc szczerze, gdyby chodziło o czysto partyjne wydarzenie, nie wziąłbym w nim udziału, tak jak nie brałem od dobrych 15 lat. Ale ze względu na moją ocenę osoby Barbary Nowackiej, będę na konwencji Zjednoczonej Lewicy.

— O EWENTUALNYCH RZĄDACH PIS: Jeśli PiS wygrałoby wybory, należy powierzyć PiS misję tworzenia rządu – dla demokracji, dla zasad. Dla największej grupy wyborców, którzy poparliby tę partię. Byłbym raczej sceptyczny wobec takiego pomysłu, by za wszelką cenę zmontować inną koalicję większościową, taką wielobarwną.

— O NOWACKIEJ DALEJ: Mam wiele uznania dla pani Nowackiej, to nie jest osoba robiąca karierę partyjną przez działalność w roli jakiegoś aparatczyka. Ona jest autentyczną społeczniczką. Wiele lat podejmowała różne problemy. Wiele poświęciła sprawom kobiet. To nadaje jej wiarygodność.

— O PETRU: Sukces Petru oznacza osłabienie Platformy. Fakt ten spowoduje, że suma głosów dla obu dwóch tych ugrupowań nie przełoży się na liczbę mandatów, nawet jeśli będzie tyle samo mandatów, co PiS, oznacza de facto mniejszą liczbę mandatów dla PO. W tej chwili Petru działa na rzecz PiS.

— O KUKIZIE: Absolutnie nie zasługuje na miejsce w parlamencie.

— O KOBIECEJ DEBACIE MIĘDZY KANDYDATKAMI NA PREMIERA: Fascynującym wydarzeniem byłaby debata Kopacz-Szydło-Nowacka.

— O KOPACZ I SZYDŁO: Pani Kopacz rok temu i pani Szydło dziś były w równym stopniu nieprzygotowane. Pani premier Kopacz jest lepiej przygotowana do rządzenia.

— O TYM, CZY KACZYŃSKI ZASTĄPI SZYDŁO W FOTELU PREMIERA: Wydaje mi się, że do takiej zamiany nie dojdzie, bo to by było absolutnie kompromitujące.

*****

#KROPKA:

— PIERWSZE 5 MINUT ROZMOWY PETRU-KAMIŃSKI O DROŻDŻÓWKACH.

— PETRU PO ZMIANIE TEMATU NA GÓRNICTWO: Jestem zawiedzionym wyborcą PO, Platforma nie wykorzystała tego czasu. Przykładem jest górnictwo. Donald Tusk zostawił gorący kartofel biednej pani Kopacz. Jest jeden wielki bałagan. A to, co proponuje PiS, jest jeszcze gorsze.

— MICHAŁ KAMIŃSKI: Przed programem umówiliśmy się z panem Petru – którego cenię za dżentelmeństwo, którego w polskiej polityce jest za mało – że nie będziemy sobie przerywać. Wczoraj było specjalne posiedzenie rządu, na którym było mówione, że przed 1 października sprawa zostanie załatwiona. I została załatwiona – na takim etapie, na jakim mogła być.

— O PODEJŚCIU PETRU: Bardzo często ideologia nie jest w stanie opisać wszystkiego, co się dzieje w życiu. Prywatyzacja wszystkich kopalń była niemożliwa.

— PETRU PRZYPOMINA DAWNE OBIETNICE PO: PO zawiodła mnie brakiem decyzji, trudnych decyzji (…) Szczerze współczuję PEK liczby tych gorących kartofli.

— KAMIŃSKI: Przy całej mojej sympatii do pana Ryszarda Petru – bo wnosi pewien świeży powiew do polskiej polityki – każdy procent, który pan Ryszard Petru urwie Platformie, nie przełoży się niestety na to, by stworzyć większość, która zablokuje PiS-owi powrót do władzy. Życzę, by każdy w wyborach kierował się pragmatyzmem.

— PETRU: My nie urywamy Platformie. Mobilizujemy tych, którzy i tak nie mogą już głosować na PO, nie mogą na nią patrzeć.

— KAMIŃSKI: Polacy nie potrzebują rewolucji, potrzebują mądrej zmiany.

— PETRU: Chcą zmiany, ale konstruktywnej.

— RYSZARD PETRU NA PYTANIE MONIKI OLEJNIK, CZY MOŻLIWA JEST KOALICJA PO-NOWOCZESNA: O koalicjach rozmawia się po wyborach. Jeśli w Platformie jedne z dominujących ról będą odgrywać Jacek Rostowski i Jan Krzysztof Bielecki, to nie widzę szansy na koalicję z PO. Poza tym uważam, że PO przegra wybory i dojdzie do zmiany lidera. Bo tak się zwykle dzieje.

— KAMIŃSKI: Kaczyński i Tusk przegrywali wybory i pozostawali liderami.

— KAMIŃSKI O PEK: Jest osobą niezwykle samodzielną.

— MONIKA OLEJNIK: Ale widzieliśmy na filmie, jak pan mówi to samo, co pani premier [o nagraniu Czarno na Białym z konwencji PO – red.].

— KAMIŃSKI: Tego nie widziałem. Każdemu można zrobić film lub zdjęcie. Sorry, no że człowiek powtarza po kimś słowa. Powtarzałem słowa pani premier sam do siebie. Bo to było dobre przemówienie.

— NA KONIEC PROGRAMU MICHAŁ KAMIŃSKI ZAŚPIEWAŁ FRAGMENT PIOSENKI ZE SWOJEGO SPOTU WYBORCZEGO.

— PETRU: Trochę mnie Michał Kamiński zaskoczył. Rozumiem, że tyle już powiedział, że teraz musi zaśpiewać. Ale tam nie ma przekazu merytorycznego w tej piosence.

— KAMIŃSKI DO OLEJNIK: Wiem, że pani redaktor się założyła z kimś, kto wiedział, jak ta piosenka powstawała, i przegrała pani ten zakład, bo jednak zaśpiewałem.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— KAMIL DZIUBKA O PETRU: Ugrupowanie Petru staje przed realną szansą na przekroczenie progu wyborczego.

— RYSZARD PETRU: Widzę, że możemy Polakom dać nadzieję.

— DZIUBKA: Spór Petru z Lewicą przeniósł się do sądu. Finał procesu już jutro w samo południe. Zjednoczona lewica atakuje szerokim frontem.

— DARIUSZ JOŃSKI: Kto finansuje pana Petru?

— DZIUBKA: Ponad 27% deklarujących poparcie dla Zjednoczonej Lewicy deklaruje, że może zagłosować na Petru. Te partie łączy jeszcze jedno – są przeciwnikami PiS. Ryszard Petru jest problemem nie tylko dla lewicy, także, a może przede wszystkim dla PO.

— MARIUSZ BŁASZCZAK O PETRU: Gdzieś tam w zamyśle może wyhodować sobie koalicjanta

*****

WYDARZENIA POLSATU

— ZDOBYWANIE WYBORCÓW – zapowiedź Doroty Gawryluk: Silna gospodarka, wyższe płace – to nowe hasło Platformy. Politycy rządzącej partii przekonują, że nadchodzi czas, by wszyscy odczuli poprawę. Opozycja nie wierzy w obietnice i wypomina rządowi, że choć przekonywał, że jesteśmy zieloną wyspą, to podnosił podatki.

— GRZEGORZ KĘPKA: Takiej oprawy kampania PiS jeszcze nie miała. Beata Szydło mówiła na specjalnie zbudowanej zielonej wyspie o niespełnionych obietnicach rządu.

— KĘPKA DALEJ: 6 lat temu, gdy europejskie gospodarki pogrążyły się w recesji, rząd Platformy chwalił się, że jesteśmy zielona wyspą na morzu kryzysu.

— KĘPKA: PO przekonuje, że 8 lat jej rządów zmieniło Polskę na lepsze. PIS woli mówić o niespełnionych obietnicach PO.

— KĘPKA DALEJ: PO ma od dziś nowe hasło. Też obietnice: silna gospodarka, wyższe płace. PEK w czasie specjalnego spotkania w Sejmie z okazji Dnia Seniora nie omieszkała przypomnieć, że w marcu emeryci dostaną specjalny dodatek – od 100 do 350 zł.

— KĘPKA CYTUJE 300POLITYKĘ: Niedługo w internecie pojawią się reklamy uderzające w prezydencki pomysł obniżenia wieku emerytalnego. Według PO, wcześniejsze emerytury to obniżenie świadczeń nawet o 70%. Głosy emerytów zawsze mocno ważą w wyborach.

— KĘPKA DALEJ: Zielona wyspa PiS to więcej formy niż treści. Ale symbole też mają znaczenie.

*****

FAKTY TVN

— SEJMOMETR – zapowiedź Justyny Pochanke: Do wyborów parlamentarnych zostały trzy tygodnie, przed nami ostatnie przedwyborcze sondaże. W tym najnowszym nadal PiS prowadzi i wyprzedza znacząco Platformę Obywatelską. Zjednoczona Lewica wyrasta na trzecią siłę polityczną w Sejmie, zaś na dole tabeli zaczyna się kłębić.

— MILLWARD BROWN: PiS – 32% (-1), PO – 22% (bz), Zjednoczona Lewica – 12% (+4), Kukiz’15 – 7% (+2), Nowoczesna – 6% (bz), KORWiN – 5% (-2), PSL – 4% (-2)

— KTO Z KIM? – zapowiedź Pochanke: Pytamy, co po wyborach? Koalicja Prawa i Sprawiedliwości, KORWiN-a i Pawła Kukiza? Czy Platformy Obywatelskiej, Zjednoczonej Lewicy i Nowoczesnej Ryszarda Petru? Z sondażowych scenariuszy na chwilę przed wyborami niemal każdy scenariusz jest prawdopodobny.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Ludowcy są – według Polaków – partią z największą zdolnością koalicyjną. Z sondażu dla Faktów wynika, że gdyby PiS wygrało wybory, ale potrzebowało koalicjanta, to PSL wydaje się Polakom najbardziej prawdopodobnym wyborem. Drugi na tej liście potencjalnych koalicjantów jest Paweł Kukiz. W koalicję zwycięskiego PiS-u z PO wierzy 3% pytanych. A to i tak więcej, niż w porozumieniu PiS-u z Nowoczesną.

— SOBIENIOWSKI DALEJ: Lewica ustami Janusza Palikota zapewnia, że nie będzie koalicji z PiS-em. Nie ma jednak pełnej zgodności co do ewentualnej koalicji „wszyscy w Sejmie oprócz PiS-u”. Palikot zapewnia, że tak będzie, a Leszek Miller – że byłoby ciężko.

— JANUSZ PALIKOT: Takie szerokie porozumienie jest potrzebne. Jeszcze 4 lata normalnego rozwoju, bez awantur, typowych dla PiS-u.

— LESZEK MILLER: To byłaby koalicja, której groziłoby codziennie poważne niebezpieczeństwo. Niebezpieczeństwo rozpadu.

— SOBIENIOWSKI: Gdyby miała wygrać Platforma, to – według Polaków – najbardziej spodziewanym koalicjantem znów jest PSL. Widać również, że w razie zwycięstwa Platformy niemal co 5. pytany spodziewa się koalicji z lewicą, a 11% – z Nowoczesną.

— GRA O TRON – zapowiedź Pochanke: Teraz pytanie o dwie ścigające się panie. Premier Ewa Kopacz i prezes Beata Szydło poza walką o wynik partyjny walczą o fotel z numerem jeden. A Polacy w sondażu konsekwentnie niekonsekwentni – wolą Prawo i Sprawiedliwość, ale z premier Ewą Kopacz.

— MACIEJ KNAPIK: Mimo, że PiS wygrywa w sondażach, to w osobistym starciu premier i kandydatka na premier wygrywa ta pierwsza [42%/37%] i taki wynik nie zmienia się, w zasadzie od sierpnia. Chociaż jest mnóstwo osób niezdecydowanych.

— PIOTR GLIŃSKI: Ta pani Barbara, która jest wystawiona z nowej lewicy, to zupełnie wirtualne wystawienie. Tak sobie może każdy coś wystawić.

— KNAPIK: Barbara Nowacka odmówiła dziś rozmowy. Podobno czeka na niedzielną imprezę wyborczą lewicy.

— KNAPIK DALEJ: Janusz Piechociński nie chciał dzisiaj udzielić jednoznacznego wsparcia.

— ŚWIECKA AKCJA – zapowiedź Pochanke: 100 tysięcy podpisów pod żądaniem świeckiej szkoły. Koniec finansowania lekcji religii z budżetu państwa – mówią organizatorzy akcji i pytają – czy Polacy wiedzą, że katecheza kosztuje więcej niż marynarka wojenna? Gdyby efektem był świat bez wojen, to warto wydać te pieniądze, ale warto też spytać, do jakiego politycznego kosza trafią te podpisy.

— MAGDA ŁUCYAN: Wiadomo, że te propozycje wspiera cała lewica. Swoje poparcie deklaruje też PO. Tu jednak jest silna grupa, która wyłamuje się w głosowaniach światopoglądowych.

— AGNIESZKA POMASKA: Lekcje religii są – po pierwsze – poza żadną kontrolą, a po drugie, nie wyglądają często najlepiej i są w pewnym sensie przymusem. Religia jest dzisiaj przymusem w szkole.

— POWRÓT DROŻDŻÓWKI – zapowiedź Pochanke: Uwaga uczniowie – drożdżówki wracają do szkół. Po ministerialnej naradzie dwa ministerstwa – edukacji i zdrowia – uznały, że chciały dobrze, ale działały za szybko i za zdrowo. Dlatego, by uspokoić uczniowski bunt i zaspokoić uczniowski głód, dały zgodę na wielki powrót drożdżówek. Brzmi zabawnie, ale problem jest poważny, bo dzieci rosną wszerz – jak na drożdżach.