— LIVEBLOG 300POLITYKI:
“Osiągnęliśmy 100% tego, co chcieliśmy”. PO w nowym klipie o ustaleniach UE dot. kryzysu imigracyjnego
Szczerski po spotkaniu PAD z Piotrowską: Atmosfera bez konfrontacyjnego języka, jaki dało się słyszeć z ust PEK
Piotrowska po spotkaniu z PAD: Wręczyłam prezydentowi upominek, obrazek patrona ludzi potrzebujących
PEK: Szefowa MSW stawi się u PAD
Nowi doradcy prezydenta. Duda: “Wolę najbardziej brutalną prawdę od taniego pochlebstwa. Jesteście fachowcami”
https://300polityka.pl/live/2015/09/24/

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— PANIE PREZYDENCIE – Kraśko do Donalda Tuska na początku rozmowy.

— DONALD TUSK O SZCZYCIE W BRUKSELI: Udało się zamknąć pewien najtrudniejszy etap, jeśli chodzi o uzgadnianie stanowisk ws. uchodźców. Przez wiele miesięcy wielu polityków uważało, że najważniejsza misją europejczyków jest być otwartym tak, jak tylko możliwe. Ale ten sposób myślenia nie przewidywał skali tego zjawiska, że mamy do czynienia z exodusem, prawdziwą wędrówkę ludów. Wreszcie udało się przekonać właściwie wszystkich moich partnerów w RE, że [musimy] kontrolować granicę i dzielić się obowiązkami. Nikt nie ma szybkich rozwiązań, nie ma pomysłu i idei, które można zastosować i problem zniknie. I my nie możemy zamurować granic tak po prostu. Trzeba znaleźć trzecią drogę [między skrajnościami]. Cała ta rozmowa była szczera, momentami bardzo brutalna. Mówiłem o tym, przywódcom, także Merkel, że trzeba mieć pewność, ze zewnętrzna granica jest kontrolowana. Bez tego nie ma polityki imigracyjnej, jest chaos.

— O ZAGROŻENIU DLA SCHENGEN: Jeśli nie dam się odbudować kontroli na granicach zewnętrznych, to Schengen będzie bardzo poważnie zagrożone. Ta nić porozumienia między liderami w Europie jest coraz bardziej widoczna.

— O GŁOSACH OPOZYCJI WS. V4: Czuje się dość pewny w tym temacie, jako wieloletni uczestnik spotkań. Grupa nigdy nie była monolitem. Polska zachowała się racjonalnie w mojej ocenie. Rozmawiałem z premierami V4, nie tylko z premier Kopacz. Przyznawali, że grupa będzie solidarna. W mojej ocenie premier Kopacz zagrała bardzo odważnie, z pewnym ryzykiem, ale Polska na tym wygrała.

— O POLSKICH OBAWACH WS. UCHODŹCÓW: Polskie obawy są faktem, czy mają uzasadnienie czy nie – to inna sprawa. Z tym, że ta obawa jest, nie ma co dyskutować. Dlatego nie powinno się stosować metody przymuszania, gwałtu politycznego, że teraz musicie zmienić swój pogląd. Myślę, że my też nauczymy się pomagać innym. Myślałem, że ten czas przyjdzie później. Stało się szybciej. Ale też musimy się tego nauczyć. Że w Europie idea solidarności oznacza też, ze coś trzeba poświęcić.

— O TYM, ŻE NIE DOSZŁO DO SPOTKANIA PAD I PEK: W polskich warunkach współpraca była zawsze dość skomplikowana. W moim przypadku, nie tylko we współpracy ze zmarłym Lechem Kaczyńskim, ale też z prezydentem Komorowskim były łatwiejsze i trudniejsze momenty. Wszystko zależy od tego, czy jest dobra wola i w jakiej sprawie jesteśmy w stanie znaleźć nić porozumienia. Wydaje się w sprawie bezpieczeństwa i migracji – to problem na lata – warto wyjść poza logikę wyborczy i to wszyscy aktorzy powinni uwzględnić. Nigdy nie byłem prezydentem, ale byłem premierem przez kilka lat i lepiej rozumiem stanowisko premier Ewy Kopacz niż prezydenta Andrzeja Dudy. Ale na pewno nie jestem bezstronny, proszę nie oczekiwać ode mnie neutralnej wykładni. To rząd odpowiada za politykę zagraniczną. W tych pojawiających się czasem sporach i konfliktach raczej trzymam kciuki za rządem, ale na pewno nie jestem neutralny.

*****

#TBD:

— MICHAŁ KAMIŃSKI NA PYTANIE, CZY LICZBA UCHODŹCÓW JEST OSTATECZNA: Nic w życiu nie jest ostateczne, bo różne rzeczy się dzieją. Polska obroniła zasadę, która była dla nas kluczowa, ze nie będzie automatyzmu. Tzn. nie otwiera teraz – jak mawiał pewien wybitny polski polityk i prezydent – puszki z Pandorą.

— KAMIŃSKI DALEJ: Ci wszyscy politycy PiS-u, którzy opowiadają, że Polska jest w ruinie, powinni dzisiaj wyjść do Polaków i powiedzieć: zaraz, halo, to ta Polska jest rzekomo w ruinie, kraj upada, a do nas chcą przyjeżdżać uchodźcy? (…) Mnie zdumiewa obłuda wielu polityków, którzy z jednej strony mówią o tym, że Polska jest w ruinie, że nic się nie udało, że kraj wyprzedzany i upada, umiera, a z drugiej do nas chce ktoś przyjeżdżać

— JESZCZE KAMIŃSKI O UCHODŹCACH: Pamiętam polityków PiS-u, choćby wiceprezesa tej partii, który bardzo mocno optował za tym, żeby przyjmować w Polsce Czeczenów. I myśmy w Polsce przyjęli 86 tys. Czeczenów w latach 80. I dobrze, że ich przyjęliśmy. Nie krytykuję za to liderów PiS.

— O OTOCZENIU PAD: Istotną osobą w kampanii prezydenta Dudy był również – jak rozumiem – jego kandydat na ministra obrony Antoni Macierewicz. Człowiek, który stał na czele kampanii przeciwko wejściu Polski do UE. W otoczeniu PAD są ludzie, którzy nie chcą Polski w UE. Być może – ale niech to prezydent powie uczciwie, bo ogłasza różne referenda – a to istotny temat. Polska miała bardzo wyraźny dylemat. Z jednej strony albo się włączamy w debatę o emigrantach, albo mówimy, że to nie nasz problem. Tylko Europa nas zapyta, kiedy my poprosimy o solidarność, pomoc, Europa nas zapyta: zaraz, gdzie byliście wtedy?

*****

#FPF:

— GRZEGORZ SCHETYNA: Rozumiem, że spotkanie z panią minister Piotrowską wyczerpało zainteresowanie i prośbę o informację [ze strony prezydenta].

— O EW. SPOTKANIU Z PEK I NIM: Dobrze by było, żeby doszło do takiego spotkania, rozmowy, zwłaszcza, że był dobry pretekst. Sugestia PEK temu miała służyć, żeby przekazać w gronie ministrów kompleksową informację. Nie chcę nikomu zwracać uwagi, ale niektóre wypowiedzi urzędników KPRP są mało grzeczne, bo nie chodzi o kampanię wyborczą, ale o państwo polskie. Każdy pretekst jest ważny, by doprowadzić do takiego spotkania. Kampania wyborcza nie będzie trwała wiecznie i nie może decydować o tego typu spotkaniach.

— O WCZORAJSZEJ ROZMOWIE Z KRZYSZTOFEM SZCZERSKIM W FPF: Mijał się z prawdą, nie oddawał tej trudnej sytuacji, z jaką zmagał się w ostatnich dniach polski rząd.

— O ZARZUCIE BEATY SZYDŁO, ŻE RZĄD “ZDRADZIŁ” GRUPĘ WYSZEHRADZKĄ: To absurdalny zarzut (…) W poniedziałek wieczorem rozmawiałem z ministrami z V4. Jesteśmy po przejściach, to prawda, ale cały czas jesteśmy razem, bo wiemy, że to jest wartość.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— KAMIL DZIUBKA O SPOTKANIU DUDY Z SZEFOWĄ MSW: W ten sposób na pewno nie kończy się wojna między premierem a prezydentem ale temperatura sporu nieco opada.

— DZIUBKA O KONFERENCJI SADURSKIEJ: Na tej porannej konferencji szefowa KPRP powtórzyła zaproszenie, ale nie dla premier Kopacz. Mimo to premier zrobiła krok wstecz.

— W MATERIALE FRAGMENTY SPOTÓW PIS I PO O UCHODŹCACH.

— KAMIL DZIUBKA: Piotrowska jest trzecim ministrem z którym spotyka się Duda. Premier od razu po zaprzysiężeniu zaproponowała zwołanie Rady Gabinetowej.

— RAFAŁ GRUPIŃSKI: Duda cały czas prowadzi kampanię wyborczą i jeździ po Polsce, wspierając PiS.

— ZAPOWIEDŹ MATERIAŁU MICHAŁA SIEGIEDY O GÓRNICTWIE: Mija kolejny termin, a nowej kompanii węglowej nie widać. I wszystko wskazuje na to, że nie będzie zapowiadanej wersji planu, który miał ratować polskie górnictwo. Ministerstwo Skarbu chce zmienić sposób finansowania programu, bo boi się, że inaczej Komisja Europejska uzna to za niedozwoloną pomoc publiczną. Dmuchanie na zimne czy gra na czas?

— MICHAŁ SIEGIEDA W MATERIALE O NOWEJ KAMPANII WĘGLOWEJ: Porozumienie [o NKW] pozostaje w sferze obietnic. Dwa tygodnie temu minister skarbu obiecywał, że powstanie nowej spółki to realny plan. Dziś ministerstwo mówi, że potrzeba więcej czasu. Prawdopodobny sprzeciw Brukseli pogrzebał dotychczasowe plany. Teraz trwa już walka o utrzymanie płynności finansowej i porozumienie z wierzycielami. Problemy ma też Jastrzębska Spółka Węglowa.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— MINISTER PIOTROWSKA ZDAŁA PREZYDENTOWI RELACJĘ Z OBRAD RADY UNII EUROPEJSKIEJ – wypowiedź Krzysztofa Szczerskiego na czołówce.

— WYRAZIŁAM TYLKO ŻAL, ŻE NIE UDAŁO SIĘ SPOTKAĆ W SZERSZYM GRONIE – wypowiedź Teresy Piotrowskiej na czołówce.

— WOJNA NA ZAPROSZENIA – zapowiedź Jarosława Gugały: Andrzej Duda przyjął Teresę Piotrowską. Do spotkania doszło w drugim dniu politycznego sporu o zaproszenia. Prezydent zaprosił tylko szefową MSW, chociaż PEK przedstawiała mu do dyspozycji siebie i innych ministrów. Atmosfera na szczytach władzy jest lodowata. Prezydent nie widzi potrzeby spotkania z szefową rządu, która zabiega o to od kilku tygodni.

— DARIUSZ OCIEPA: Zobaczyliśmy dziś kolejny odcinek serialu “co tu zrobić, żeby do spotkania Duda-Kopacz nie doszło”.

— OCIEPA DALEJ: Decyzje zapadają w KPRM. Dowodem jest krótki komunikat, wydany 2 godziny po wystosowaniu przez prezydenta zaproszenia dla minister [Piotrowskiej].

— ADAM BIELAN: Prezes Rady Ministrów powinna zachować minimum godności, przyzwoitości. Nie wiem, czy będzie niedługo pikietować pod Pałacem Prezydenckim, żeby się do niego dostać.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: Wraca to, co przeżywaliśmy za prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego. Te ataki na prezydenta.

— OCIEPA: Historia niedoszłych spotkań prezydenta z premier z pewnością będzie miała ciąg dalszy. Najpewniej do wyborów. A po wyborach – to już zależy od ich wyniku.

*****

FAKTY TVN

— WOJNA NA GÓRZE – zapowiedź: Trwa polityczna gra w dwa ognie. Po szczycie w Brukseli prezydent znowu zaprasza do siebie tylko szefową MSW. Premier Kopacz ostrzega, że czasy, gdy “prezydent walczył z rządem, to była bardzo zła tradycja”. Posłowie PiS kontratakują i też ostrzegają – przed wciąganiem prezydenta w kampanię.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: To, że się udało spotkać nie oznacza końca dyskusji o kłopotach w spotkaniu prezydenta z rządem a raczej o kłopotach ze spotkaniami. Tylko pierwszy dzień urzędowania prezydenta dawał nadzieję na to,,że walka prezydenta z rządem się nie powtórzy. Później jednak w taki sposób PiS zaczęło krytykować krytyków prezydenta:

— ZBIGNIEW KUŹMIUK – WYPOWIEDŹ Z SIERPNIA: Uderzanie w prezydenta, rozdzielanie wizyt zakończyło się niestety Smoleńskiem…

— SOBIENIOWSKI: A potem było takie zachowanie (zdjęcia z Westerplatte) i kolejne prośby i apele Ewy Kopacz o spotkanie z rządem, czy zwołanie Rady Gabinetowej.

— MAŁGORZATA SADURSKA: Prezydent prosi, żeby go nie wciągać w kampanię.

— SOBIENIOWSKI: Prezydent nie wyjaśnił dlaczego nie chce się spotkać premier czy z rządem, natomiast dużo mówi o potrzebie zmian w kraju.