— LIVEBLOG 300POLITYKI:
W piątek głosowanie nad ustawą o innowacyjności
Szydło w Krośnie o decyzji ws. imigrantów: Premier co innego mówi, a co innego robi
Trzaskowski: Absolutna większość postulatów formułowanych przez PEK została dziś spełniona
UE zdecydowała ws. imigrantów. Grupa V4 podzielona, Polska głosowała za
Szydło zwiedziła zakłady Autosan
Szydło: Ludzie, którzy doprowadzili do zadłużenia Polski na bilion zł, nie powinni wypowiadać się o wyliczeniach
PiS zgadza się na debatę Szydło-Kopacz 9 dni przed wyborami
Szydło pytana o rok rządów PEK: Udała jej się jedna rzecz: zamiana rządu w sztab wyborczy PO
Szydło w zakładach Autosan: Czas skończyć z myśleniem, co by tu jeszcze sprzedać. Trzeba myśleć, w co inwestować
List Kukiza do Tuska i Schulza z apelem o odwagę. “Wspomóżmy Węgry, osamotnione w walce o swoje granice”
Jutro ślubowanie poselskie lidera Wolnych Konopi
Szydło na Podkarpaciu o wyniku wyborów: Kampania trwa. Dziś nic nie jest przesądzone
Petru przed KPRM punktuje PEK za niezrealizowane obietnice
Szydło spotkała się z przedsiębiorcami w Rzeszowie
Następne wyjazdowe posiedzenie rządu w kujawsko-pomorskiem
PEK wspomina prezentację rządu na Politechnice: Początek był taki jaki był, nie odżegnuję się od tego…
MB dla TVN: PAD na czele rankingu zaufania. PEK trochę wyżej niż Szydło
PEK: Do wyborów idzie inna Platforma. Mam nadzieję, że zaufanie do mnie przełoży się na nasz wynik
PEK o projekcie Dudy ws. emerytur: Kto nie umie liczyć, powinien się trzymać jak najdalej od emerytów i świadczeń
https://300polityka.pl/live/2015/09/22/
— POLACY WOLĄ BEATĘ SZYDŁO JAKO PREMIERA NA CZAS KRYZYSU IMIGRACYJNEGO: “Beata Szydło byłaby najlepszym premierem w sytuacji kryzysu z jakim zmaga się Europa w obliczu napływu fali uchodźców – wynika z badania IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. http://www4.rp.pl/Rzecz-o-polityce/309229805-Kryzys-imigracyjny-Polacy-chca-premier-Szydlo.html
*****
#FPF:
— LESZEK MILLER O DZISIEJSZYCH NEGOCJACJACH W BRUKSELI: Oderwaliśmy się od naszych najbliższych kolegów z Grupy Wyszehradzkiej, zawsze te kraje starały się trzymać razem. To pewnie będzie nas sporo kosztowało, Grupa Wyszehradzka pewnie będzie się teraz spotykać bez nas. Jest też ważny wizerunek i przekonanie, że my, słabsi w UE, trzymają się razem.
— MILLER DALEJ: Jestem zdumiony i zaniepokojony, że w takiej sytuacji UE nie planuje pracować nad jakimś planem rozwiązania konfliktu w Syrii i gdzie indziej.
— O SOBIE I JANUSZU PALIKOCIE W KONTEKŚCIE OBECNOŚCI W KAMPANII: Nie chcemy być panną młodą na każdym ślubie. Kampania wyborcza jest od kreowania nowych liderów.
— O PROJEKCIE EMERYTALNYM PREZYDENTA DUDY: Jestem rozczarowany, że w projekcie PAD nie ma mowy o stażu pracy. W naszym projekcie to jest. A to jest bardzo ważne. Poza tym prezydent Duda wie, że ten projekt nie zostanie rozpatrzony, zostały dwa posiedzenia Sejmu (…) Obliczenia jego kancelarii skażone są nieświadomością, od czego zależy wysokość emerytur.
*****
#KROPKA:
— RAFAŁ TRZASKOWSKI O POSTAWIE GRUPY WYSZEHRADZKIEJ I POLSKI DZIŚ W BRUKSELI: Przyjęliśmy inną strategię, wiedząc, że nie będziemy mieli możliwości blokowania tej decyzji. Postanowiliśmy negocjować najlepsze rozwiązania dla Polski i Europy.
— JAROSŁAW GOWIN: Rząd wywiesił nie tylko białą flagę, ale zbrukaną białą flagę.
— TRZASKOWSKI: Jest mnóstwo mechanizmów, które zabezpieczą polski interes.
*****
WIADOMOŚCI TVP
— ZAPOWIEDŹ MATERIAŁU JUSTYNY DOBROSZ-ORACZ: Wszystkie postulaty Polski w sprawie uchodźców zostały uwzględnione. Nie ma automatyzmu i jest kontrola państw członkowskich – na gorąco komentuje wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Między wierszami można wyczytać, że mamy sukces. Opozycja jest innego zdania i mówi miedzy innymi o chaosie informacyjnym. I przynajmniej do końca kampanii, zgody w tym temacie raczej nie będzie.
— DOBROSZ-ORACZ: Europa była i jest podzielona. Polska zagłosowała inaczej niż Czechosłowacja i Węgry, chociaż do tej pory graliśmy do jednej bramki.
— TERESA PIOTROWSKA: Pozbyliśmy się z tego dokumentu automatyzmu, w związku z tym nasza decyzja była na tak.
— ELŻBIETA WITEK: To stanowisko, które polega na totalnym chaosie i dezinformacji.
— ANDRZEJ DUDA: Mam nadzieję, że UE dojdzie tu do porozumienia i że będzie się to opierało na zasadach solidarności, bez narzucania siłowo zdania.
— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Można podejrzewać, że w gorączce kampanii napięcie wokół uchodźców nie spadnie.
— MAGIA LICZB – zapowiedź: „Nierealny i zbyt kosztowny”. Ekonomiści surowo oceniają prezydencki projekt ustawy cofającej reformę emerytalną „67”. Suchej nitki nie zostawiają na nim także politycy. Wszyscy – z wyjątkiem PIS – jednym głosem mówią o zagraniu wyborczym. Jak dodają, kosztownym.
*****
WYDARZENIA POLSATU
— CI, KTÓRZY NIE POTRAFIĄ LICZYĆ, POWINNI BYĆ JAK NAJDALEJ OD EMERYTÓW I RENCISTÓW – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.
— MINISTROWIE PRZEGŁOSOWANI – zapowiedź Jarosława Gugały: W Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych krajów UE zdecydowali o tym, ilu uchodźców ma trafić do poszczególnych krajów. Decyzja nie zapadła jednogłośnie. Polska głosowała za przyjęciem porozumienia. Sprawa jest pilna, bo przez Turcję oraz wybrzeża krajów południowej Europy codziennie przedziera się tysiące uciekinierów.
— DOROTA BAWOŁEK Z BRUKSELI: Polska zgodziła się na przyjęcie kolejnych 5 tys. ludzi. Ta liczba jest mniejsza, niż 12 tys., jakie początkowo chciała umieścić w naszym kraju KE. Polska do samego końca próbowała uniknąć sytuacji, w której te liczby zostaną nam narzucone przez Brukselę, ale w ostateczności przyjęła to rozwiązanie i dzięki temu – jak tłumaczą polskie władze – zachowała twarz.
— A UCHODŹCY IDĄ… – zapowiedź Gugały: Polska sprzeciwiała się narzuceniu obowiązkowych liczb. Podobną taktykę mają inne kraje Europy Środkowej. Jednak Węgrzy, Czesi i Słowacy głosowali przeciwko wynegocjowanemu w Brukseli porozumieniu. Ta sprawa jest jednym z gorących tematów kampanii wyborczej i należy sądzić, że dzisiejszy szczyt w Brukseli tego nie zmieni.
— GRZEGORZ KĘPKA: Sprawa imigrantów jest już najważniejszym tematem kampanii wyborczej. Aż 73% Polaków jest negatywnie nastawione do muzułmanów. Choć 4/5 nie zna żadnego z nich. I choć uchodźcy jeszcze do Polski nie dotarli, niechęć do nich rośnie.
— EMERYTALNA BOMBA – zapowiedź Gugały: Inny gorący temat kampanii wyborczej to emerytury. Politycy nie mówią w tej kwestii całej prawdy, bo jest ona przerażająca. Roczne wpłaty do ZUS-u stanowią zaledwie 2/3 wydatków ZUS-u na emerytury. Brakujące 50-60 mld rocznie Polska pożycza, coraz bardziej się zadłużając, a dziura w budżecie mimo to rośnie.
— AGNIESZKA MOSÓR: O ile marniejsza [będzie emerytura] po skróceniu wieku emerytalnego, Pałac Prezydencki nie wyliczył. Ale w tym, co wyliczył, i jak zmiany uzasadnił, ekonomiści znaleźli wiele błędów. Prezydenccy urzędnicy dodali to, co już było dodane. Tak chcieli udowodnić, że Platforma przesadziła, pokazując oszczędności płynące z reformy emerytalnej. Co dało argument do ręki Ewie Kopacz, która spotkała się z emerytami. Sęk w tym, że w wyliczeniach, także rządowych, więcej niż matematyki jest polityki.
— MOSÓR DALEJ: Obniżenie wieku emerytalnego jest sposobem na punkty w sondażach, ale nie na bardzo niskie przyszłe emerytury. Na to politycy pomysłu już nie mają, a i prostych recept nie znajdą.
— TRUDNA ROCZNICA – zapowiedź Gugały: Dziś mija rok rządu Ewy Kopacz. W warunkach kampanii wyborczej to dla rządu okazja do pochwalenia się osiągnięciami oraz spełnionymi obietnicami, a dla opozycji – do gruntownej krytyki. Punkt widzenia w tych samych sprawach jak zwykle zależy od punktu siedzenia.
— OCIEPA: PEK chwali się, że obietnice z expose zrealizowała w 100%. Opozycja wykazuje, że nie w 100%. To, że rzecznik rządu i szef kampanii PO organizują briefing w odpowiedzi na konferencję Ryszarda Petru, to nie przypadek. PO i Nowoczesna walczą o tych samych wyborców.
— OCIEPA DALEJ: Jak ogłosiła PEK, następne wyjazdowe posiedzenie rządu odbędzie się w kujawsko-pomorskim za tydzień.
— OCIEPA: Bilans rządów Ewy Kopacz można oprzeć na sondażach. A te pokazują, że to pierwszy i ostatni rok pani premier. Do wyborów zostały jednak 33 dni. Nie jest to więc bilans zamknięcia.
*****
FAKTY TVN
— POLSKA INACZEJ NIŻ GRUPA WYSZEHRADZKA.
— MACIEJ WOROCH: Można powiedzieć, że sprawy potoczyły się po naszej myśli, ale czeski minister pisze, że z Grupy V4 zostało 3.
— KTO LEPSZYM PREMIEREM – zapowiedź: Obaj prezydenci – obecny i były, a także kandydatki na stanowisko premiera – urzędująca i aspirująca – to liderzy rankingu zaufania do polityków przeprowadzonego dla Faktów TVN i TVN24. Jedno z pytań w sondażu zrealizowanym przez Millward Brown dotyczyło kompetencji Ewy Kopacz i Beaty Szydło do kierowania rządem. Polacy wyraźnie wskazują, że lepszym premierem byłaby Ewa Kopacz. Ale w kampanii pojedynek liderek trwa.
— JAKUB SOBIENIOWSKI: Są dwie liderki w tej kampanii. Premier z Platformy i kandydatka z PiS-u na to stanowisko. A innym wyraźnie trudno przebić się z autorskim przekazem. Kampania to przede wszystkim pojedynek Ewy Kopacz i Beaty Szydło.
— EWA KOPACZ: To już jest zdecydowanie inna Platforma, która w tej chwili idzie do wyborów. Moje decyzje muszą przynieść efekt 25 października.
— SOBIENIOWSKI: Z tego sondażu dla Faktów wynika, że więcej Polaków widziałoby w Ewie Kopacz lepszego premiera, niż w Beacie Szydło, która ma być twarzą kampanii PiS – ma być liderką, tyle że w najważniejszych momentach i sprawach to Jarosław Kaczyński wyznacza kierunki i decyduje. Tak było w czasie ostatniej sejmowej debaty na temat uchodźców.
— BEATA SZYDŁO: Moje stanowisko jest jasne, natomiast w debacie głos zabrał lider PiS, szef partii, pan premier Jarosław Kaczyński.
— SOBIENIOWSKI: W pojedynek największych, do pojedynku starają się wejść mniejsi. Po debacie warto zwrócić uwagę na sondaż, w którym 59% sądzi, że po zwycięstwie PiS premierem zostanie Beata Szydło, ale aż 25% – że Jarosław Kaczyński.
— SAMI CHOWAJĄ SIĘ ZA PLECAMI MŁODSZYCH POLITYKÓW – zapowiedź: Jeszcze niedawno lewicy przeszkadzał ukryty na całe tygodnie Jarosław Kaczyński. Dziś liderzy sami chowają się za plecami młodszych polityków. Leszek Miller i Janusz Palikot nie zniknęli, ale to nie oni grają i będą grali w kampanii Zjednoczonej Lewicy pierwsze skrzypce. Dlaczego?
— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Od konferencji Millera można się powoli odzwyczajać, w grudniu zamierza odejść. Usuwanie się w cień szefa SLD widać od początku kampanii. Tempa kampanii nadaje kwartet: Nowacka, Piechna-Więckiewicz, Joński, Gawkowski. Nie ma tam też Palikota. Według sondażu, jaki opublikowała GW, lewica mogłaby liczyć nawet na 20%, jeśliby postawiła na młodych polityków. Dziś 8% to balansowanie na granicy progu. Niezły wynik mógłby oznaczać, że współpraca na wyborach się nie kończy i w grudniu kongres SLD mógłby być kongresem Zjednoczonej Lewicy.