— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Duda: Oczywiście wezmę udział w referendum. Szkoda, że nie było kampanii informacyjnej o JOW
Duda: Grono moich współpracowników jest fajnie dobrane. Chodzi o to, by było też grupą przyjaciół
Duda: “To będzie dynamiczna prezydentura”. O córce: Będę odwiedzał ją w Krakowie
Duda: Jestem po spotkaniu z NSZZ Solidarność. Projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego złożę jak najszybciej
Szydło w Gorzowie: “Kopacz nie musi nam przypominać, że Polska jest piękna”
Szydło po spacerze bulwarami w Gorzowie: “Jak w Krakowie. Czuję się jak u siebie”
Szydło powtarza: “Przy tym stole jest miejsce dla każdego Polaka, który chce dobrych zmian”
Szydło w Sulęcinie: My nie będziemy organizować kabaretowych posiedzeń rządu
Sondaż GFK: PiS z poparciem prawie połowy Polaków, Zjednoczona Lewica tylko 1%, Kukiz w dół
Szydło na spotkaniu w Słubicach: “Kampania dopiero się rozpoczęła”
Szydło w Słubicach. Rozmowy z mieszkańcami m.in. o prywatyzacji szpitala
Szydło w Słubicach o “aferze meblowej”: Kabaret. Rząd funduje sobie orszaki
Thun o Giertychu: Przestańcie rozsiewać byleco jakoby PO miała poprzeć tego cynika!
PEK: Dzisiaj cool jest ten, kto nie bierze. Modą jest bycie wolnym od dopalaczy
https://300polityka.pl/live/2015/07/29/
*****
#GOŚĆ WYDARZEŃ:
— JOANNA MUCHA O “AFERZE KRZESŁOWEJ”: Domyślałam się, że to będzie pierwsze pytanie. To najmniej istotna część z całego przedsięwzięcia, jakim są wyjazdowe posiedzenia rządu. Ta sprawa jest o tyle dla nas trudna, że skłania do żartów, ale ja trochę lepiej pewnie niż wiele osób, znam funkcjonowanie państwa. Wiem, jak różne rzeczy trudno jest przeprowadzić, jeśli nie ma szansy na skoordynowane działania. Proszę sobie wyobrazić szefa jakieś instytucji, w Łodzi, na Dolnym Śląsku, w dowolnym miejscu, który musi skoordynować jakiś projekt, który przedsiębierze, z trzema ministrami. W Warszawie to jest nierealne. Jeśli ta osoba przyjeżdża do Warszawy, po to, by nad tym projektem popracować, to zebranie w jednym miejscu trzech ministrów jest nierealne i niemożliwe. Te wyjazdowe posiedzenia rządu są dlatego, że w tej chwili jest bardzo duża część środków europejskich skierowana bezpośrednio do samorządów. To one je będą wdrażać. Wyjechanie kilku ministrów czy kilkunastu ministrów, nawet z tymi krzesłami, jest znacznie tańsze, niż w sytuacji, gdyby setki ludzi z danego regionu miało przyjechać do Warszawy.
— DALEJ O KRZESŁACH: Jeszcze cały czas nie mam potwierdzonej tej wiadomości tak bezpośrednio. Nie wiem, z czego to wynika. Przypuszczam, że to są niższego szczebla urzędnicy, którzy jednak zdecydowali, że tak jednak będzie, że być może będzie taniej, sprawniej. Z drugiej strony – nie przesadzajmy. Przewiezienie z Warszawy do Wrocławia kilku krzeseł i kilkunastu stołów to nie jest jakaś wielka sprawa.
— MUCHA O PROTESTACH WE WROCŁAWIU W CZASIE WIZYTY PEK: Wybuch nienawiści. Wybuch takiego zablokowania jakiejkolwiek chęci rozmowy. To martwi. Po prostu martwi. To proces, któremu należy bardzo mocno się przyjrzeć, bardzo mocno mu przeciwdziałać. Bo inaczej to zjawisko będzie tylko rosło.
— MUCHA O WAKACJACH W POLITYCE: Będą wakacje w polityce, ale krótkie. Między 6-7 sierpnia a ostatnim tygodniem sierpnia. To jest ten bardzo krótki czas, kiedy będą państwo mogli od nas trochę odpocząć. Natomiast ostatni tydzień września [Joannie Musze faktycznie chodziło o sierpień – red.] to już będzie naprawdę mocny akcent kampanii referendalnej.
*****
#FPF:
— ELŻBIETA WITEK O OBIETNICACH WYBORCZYCH: Beata Szydło pokazuje nie tylko to, co chce zrobić, ale też źródła finansowania. Pokazujemy, skąd wziąć pieniądze, to nie jest tak, że obiecujemy, i nie wiemy, skąd wziąć pieniądze. Pokazujemy źródła w przeciwieństwie do Platformy. PO dopiero we wrześniu, czy na początku października, chce pokazać swój program.
— ADAM SZEJNFELD: Realizacja obietnic PEK z expose doszła prawie do 100% (…) Realizacja obietnic PiS doprowadzi nas do ruiny jak w Grecji.
— WITEK: Premier obiecała w swoim expose program wart 200 mld zł.
— SZEJNFELD: Pierwsze słyszę.
— WITEK: My nikomu nie będziemy zabierać, to wszystko zależy od tego, jak się będziemy tymi pieniędzmi gospodarowało (…) Jeśli pozwolimy Platformie rządzić dłużej, to te koszty będą jeszcze większe.
*****
FAKTY TVN
— MATERIAŁ JAKUBA SOBIENIOWSKIEGO O JANIE KULCZYKU opisujący wyłącznie jego działalność charytatywną.
— PEK PRÓBUJE ZREALIZOWAĆ OBIETNICE PDT WS. DOPALACZY – bez materiału: Donald Tusk obiecał, Ewa Kopacz próbuje tę obietnicę spełnić. Podpisuje pakt społeczny przeciw dopalaczom, a do wspólnej walki zaprasza potężne nazwiska – Marcina Gortata i Jerzego Owsiaka.
— BRAK MATERIAŁÓW POLITYCZNYCH.
*****
WIADOMOŚCI TVP
— DZISIAJ COOL JEST TEN, KTO NIE BIERZE DOPALACZY – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.
— 1950 – 2015 – zapowiedź Beaty Tadli: Nie żyje Jan Kulczyk. Zmarł w wiedeńskiej klinice, bo po drobnym zabiegu pojawiły się u niego komplikacje. Miał 65 lat. Jan Kulczyk był najbogatszym Polakiem. Od lat królował w rankingach. Zbudował międzynarodowe imperium finansowe, wspierał kulturę i sport.
— KAZIMIERZ MARCINKIEWICZ: Afera taśmowa nie jest aferą Jana Kulczyka. Wręcz przeciwnie. Po prostu w Polskiej Radzie Biznesu ludzie biznesu odbywali różne swoje spotkania, a służby specjalne specjalnie ich nagrywały.
— PAKTEM W DOPALACZE – zapowiedź Tadli: Kolejne uderzenie w dopalacze. Tym razem paktem, bo jak przekonują ci, którzy do paktu dołączyli, tylko skoordynowane wspólne działania mogą być skuteczne. Szefowie kilku resortów, policja, różne organizacje i media – także TVP – włączają się do walki z handlem śmiercią. Paktu nie podpisał Monar, a opozycja wypomina, że żadne działania rządu nie były dotąd skuteczne.
— TEST KOALICYJNY – zapowiedź Tadli: Politycy o możliwych powyborczych koalicjach mówią ciągle bardzo ostrożnie, nie wszystko wprost, ale coraz częściej. Testują chęci kolegów z innych partii i sprawdzają, co na to wyborcy. Z ust niedawnych rywali słychać wzajemne grzeczności i okazuje się, że w kampanii może łączyć więcej niż się wydawało. Co wynika z tych politycznych kalkulacji?
— KAMIL DZIUBKA: Z pewnością Beata Szydło życzyłaby sobie, aby PiS mogło rządzić samodzielnie, na co wskazują niektóre sondaże. Ale bardzo prawdopodobne jest to, że trzeba będzie się dogadywać z koalicjantem. Dla PiS-u warunek jest jeden: partner musi zaakceptować ”program dobrej zmiany”.
— DZIUBKA DALEJ: Do wyborów jeszcze prawie 3 miesiące, więc możliwych scenariuszy jest wiele.
— KRZYSZTOF GAWKOWSKI: [Dlaczego rządy PiS-u byłyby lepsze, niż PO?] Nie wiem, czy rządy PiS-u lepsze by były, niż Platformy.
— Fragment rozmowy Jacka Prusinowskiego z Krzysztofem Gawkowskim.
— DZIUBKA: Gawkowski podkreśla, że jego opinia dotyczy wyłącznie spraw gospodarczych. Pytany wprost o możliwość koalicji z PiS, o gospodarce zapomina. Ten ważny polityk SLD już wcześniej ciepło wypowiadał się o PiS.
— MARIUSZ BŁASZCZAK: Nie wyobrażam sobie [koalicji], dlatego, że PiS jest partią dobrej zmiany, a SLD jest elementem układu.
— MICHAŁ SZCZERBA: Byłoby to bardzo ciężkie i dla mnie niezrozumiałe, ale – jak widać – opozycja łączy i ten głód władzy również łączy.
— DZIUBKA: PO już wiele razy starała się udowodnić, że PiS i SLD mają się ku sobie. Faktem jest, że podejście w kilku ważnych sprawach łączyło i łączy te partie.
— DZIUBKA DALEJ: Co ciekawe, pod adresem Leszka Millera można usłyszeć ciepłe słowa, padające z prawej strony sceny politycznej.
— SŁAWOMIR NEUMANN: Jedyna alternatywa to PO z PSL-em, które mogą zatrzymać taki PiS-o-Lew, który by powstał po wyborach.
— DZIUBKA: Najbardziej prawdopodobna jest koalicja PiS-u z Pawłem Kukizem.
*****
WYDARZENIA POLSATU
— JAKIEŚ NIEPOROZUMIENIE. KTOŚ W KANCELARII PEWNIE NIE DO KOŃCA POMYŚLAŁ – wypowiedź Sławomira Neumanna na czołówce.
— 1950-2015 – zapowiedź Jarosława Gugały: W wieku 65 lat w szpitalu w Wiedniu zmarł słynny przedsiębiorca Jan Kulczyk. Śmierć nastąpiła niespodziewanie. Był w najbliższych dniach umówiony na wiele spotkań. Jan Kulczyk był jednym z najbardziej wpływowych ludzi w Polsce. Stworzył ogromny koncern, działający w strategicznych dziedzinach polskiej gospodarki.
— W DRODZE DO WYBORCÓW – zapowiedź Gugały: Politycy rządu i pozycji jeżdżą bez wytchnienia po kraju i walczą o poparcie. W cieniu zmagania gigantów, swoją kampanię prowadzą mniejsze partie. Wszystkie muszą w najbliższych tygodniach skompletować swoje listy wyborcze. PO chce to zrobić w przyszłym tygodniu.
— DARIUSZ OCIEPA: Kiedy PEK wraca z podróży, kandydatka PiS rusza w podróż. Przyglądając się tej kampanii z boku, można odnieść wrażenie, że obowiązuje w niej zasada “cios za cios”. Na kampanijnej mapie PiS dziś 3 miejscowości w lubuskiem. Jest też próba narzucenia nowego tematu.
— OCIEPA DALEJ: PiS proponuje likwidację NFZ i zapowiada, że przywróci opiekę lekarską w każdej szkole. Niewykluczone – czego dziś nie powiedziano – że podniesie wynoszącą obecnie 9% składkę zdrowotną. PiS puszcza też oko do protestujących pielęgniarek i powołuje się na prof. Religę.
— OCIEPA: Po objeździe Dolnego Śląska, PEK została dziś w KPRM. W zaciszu gabinetu ma nad czym myśleć. Do przyszłego czwartku PO powinna zamknąć swoje listy. Wśród osób, które budzą w partii emocje, jest Michał Kamiński. Czy, a jeśli tak, to skąd wystartuje, jest na razie zagadką. Jeszcze większe emocje budzą bohaterowie taśm. Wśród nich byli ministrowie Włodzimierz Karpiński i Andrzej Biernat. W ich sprawie PO jest mocno podzielona.
— RAFAŁ GRUPIŃSKI W PR3: Zawsze lepiej trochę się na chwilę cofnąć.
— SŁAWOMIR NEUMANN: Nie zrobili nic złego, poza tym, że zostali nielegalni podsłuchani.
— OCIEPA: W ostatnim sondażu [GfK Polonia], poparcie dla PO delikatnie rośnie, ale PiS zyskuje więcej. To, co najbardziej rzuca się w oczy, to wynik debiutującej w sondażu Zjednoczonej Lewicy. 1%.
— DARIUSZ JOŃSKI: Jest o czym myśleć. Niewątpliwie. Być może wynika to z tego, że jeszcze wyborcy jakoś nie wiedzą, że wszystkie formacje w jakiś sposób mogą się połączyć i pójść w tych wyborach pod wspólną nazwą. Być może nazwa jest nieznana.
— OCIEPA: O wspólnym komitecie lewica zdecydowała półtora tygodnia temu. Ale przy układaniu list i przy takich sondażach wszystko może się jeszcze zmienić.
— PRZYWIĄZANI DO KRZESEŁ – zapowiedź Gugały: Centrum Usług Wspólnych, którego obowiązkiem jest zapewnienie warunków do pracy rządu, wozi za ministrami po kraju stoły i krzesła. Urzędnicy twierdzą, że wszystko jest zgodne z przepisami oraz mieści się w budżecie. Jednak nasi reporterzy donoszą, że nie mieści się w to głowach zwykłym obywatelom, a nawet politykom koalicji.
— PIOTR MICHALAK: Wyjazdowe posiedzenia rządu powoli stają się nową, świecką tradycją. Ale wciąż potrafią wyborców czymś zaskoczyć – choćby informacją, że specjalnie na tę okazję, dla ministrów przywieziono krzesła i stoły. I to do Wrocławia – miasta, w którym stoi słynne Krzesło Kantora.
— MICHALAK DALEJ: Wprawne oko reportera Radia Wrocław wypatrzyło, że te same krzesła, na których ministrowie siedzieli w stolicy Dolnego Śląska, 2 tygodnie temu przywieziono także na specjalne posiedzenie rządu do Łodzi.
— MICHALAK: Pytanie ile – zadane, a jakże, przez opozycję – w końcu doczekało się odpowiedzi. Podobno nic. Koszty miało pokryć rządowe Centrum Usług Wspólnych, w ramach ryczałtu.
— SŁAWOMIR NEUMANN: Trochę się wystawiliśmy na takie niewłaściwe komentarze. Błąd, no oczywiście.
— MICHALAK: Rząd wyjeżdża z Warszawy, by być bliżej ludzi. Ludzi, którzy często twierdzą, że polityków interesują tylko stołki. W tym wypadku zabieranie stołków ze sobą wydaje się strategią nieco ryzykowną.
— DOPALACZOWE PRZYSPIESZENIE – zapowiedź Gugały: Radykalne działania rządu ws. dopalaczy, podjęte kilka lat temu, nie rozwiązały problemu. Zawiązana obecnie antydopalaczowa koalicja z udziałem ministrów oraz ustawa, która właśnie zaczęła obowiązywać, są potrzebne, ale stwarzają wrażenie doraźnych działań, podjętych na potrzeby kampanii wyborczej.