W ostatniej “Kawie na ławę” przed wakacjami Leszek Miller stwierdził, że wyrządzono krzywdę prof. Zembali, który jest marnym ministrem, ale wybitnym lekarzem. Eugeniusz Kłopotek zaproponował, by w referendum pytano o kwestię uchodźców, a Joachim Brudziński przypomniał o “polityce wizerunkowego show” PDT ws. dopalaczy i nie tylko. Leszek Miller, komentując sprawę taśm, nazwał Ryszarda Kalisza “cesarzem konfabulacji”.
– Gdyby nie głosy senatorów niezależnych, PO by tego nie przegłosowała – mówił Andrzej Rozenek w TOK FM o piątkowym głosowaniu w Senacie nad ustawą o in vitro. Anna Zalewska nie chciała jednoznacznie zadeklarować, czy PiS – po ew. przejęciu władzy – zmieni ustawę, a Dominika Wielowieyska oceniła, że w debacie “najgorsze bzdury wygadywali senatorowie PiS”.
*****
KAWA NA ŁAWĘ – TVN24
#SZCZYT UE:
— LESZEK MILLER: Spotkanie odbędzie się bez Polski, będą liderzy Estonii, Łotwy. Bo Polska nie ma koncepcji, jak znaleźć się w strefie euro. Albo się będzie siedziało przy decyzyjnym stole, albo będzie się o decyzjach dowiadywało.
— EUGENIUSZ KŁOPOTEK: Nie śpieszmy się do strefy euro. Na mój nos to, że teraz bawią się z Grecją, bo boją się, że nie odzyskają tego, co tam dali.
— ADAM SZEJNFELD: Premier Miller nieco zmanipulował. Miał pokazać, że Polska się tutaj nie liczy. To nie prawda. Dziś miały być trzy spotkania, nie wiem, czy szczyt jest odwołany, bo jest przesłanka pozytywna, czy po prostu niedzieli nie wystarczy na takie spotkania. W spotkaniu strefy euro nie ma Polski, ale Polak uczestniczy. Były premier naszej ojczyzny jest najwyższym rangą urzędnikiem europejskim.
— JOACHIM BRUDZIŃSKI: Donald Tusk w Krynicy w 2008 r. ogłosił, że Polska będzie w strefie euro. Niech nas Pan Bóg broni przed strefą euro.
— SZEJNFELD ODPOWIADA BRUDZIŃSKIEMU: Musiałbym przypomnieć wypowiedź minister finansów PiS Zyty Gilowskiej o wejściu do strefy euro.
— MILLER: Muszę bronić Donalda Tuska, Donald Tusk nie reprezentuje tam Polski, tylko 28 krajów. Proszę nie szkodzić Tuskowi, bo zostanie odwołany.
#UCHODŹCY:
— KŁOPOTEK: Nie znam kulis. Ale to właśnie klasyczny problem dla obywateli, by zapytać w referendum. Wszystko na to wskazuje, że rząd podejmie decyzję do końca lipca. Wyskoczył urzędnik jak Filip z konopi. Trzymam się deklaracji premier, że to będzie postawione na rządzie. To powinno być jedno z pytań referendalnych.
— BRUDZIŃSKI: Byłem na mszy przed programem, siostra mówiła o potomkach Polaków na Syberii, w Irkucku. Ilu jest Polaków na Syberii, w Kazachstanie, jaki jest problem by nasi rodacy mogli wrócić do kraju. A my dziś mamy decydować, aby do Polski mogły napłynąć setki tysięcy ludzi z Afryki. Otóż mówię nigdy – aż nie rozwiążemy tego problemu, obecności Polaków za granicą.
— ADAM SZEJNFELD: Mam nadzieję, że to nie pomysł PSL o referendum. Również uważam, że kraje, które 500 lat czerpały zyski z krajów Afryki, są niewątpliwie w pierwszym szeregu pomocy. My, kolebka “Solidarności” też nie możemy się absolutnie odciąć. Naszą solidarnością będzie wykazana, ale na możliwości i na miarę sił Polski. I w zakresie dobrowolności. To cywilizacyjne rozwiązanie, które godzi różne interesy.
#DOPALACZE:
— TADEUSZ CYMAŃSKI O STYLU PROF. ZEMBALI: W bardzo złym stylu kończy ten rząd.
— SZEJNFELD: Ta ustawa [Tuska] została wprowadzona i zadziałała. Był radykalny spadek, zniknęły te sklepy. Potrzebne są teraz nowe rozwiązania, te sklepy przeszły do podziemia. a teraz być może wychodzą [z podziemia]. Zembala to jest wybitny profesor.
— BRUDZIŃSKI: Arłukowicz mógłby się uczyć, jak się robi show. Jedyny pozytywny skutek zamiany Arłukowicza na Zembali, to jest to, że Arłukowicz i Czesław Hoc skutecznie pomogli pasażerowi samolotu. Problem wziął się stąd, że uprawiliście politykę wizerunkowego show, przypomnę kwestię kastracji pedofilów, dopalaczy.
— MILLER O SŁOWACH “ODDALAM TO PYTANIE”: Na pewno to przejdzie do historii polskiej polityki. Zrobiono szkodę wybitnemu lekarzowi, jest wybitnym lekarzem, ale marnym ministrem zdrowia.
#KALISZ I NOWE TAŚMY:
— MILLER: Kalisz to cesarz megalomanii i konfabulacji, język do kolan. Ryszard Kalisz nie powinien kombinować, przeprosić twardo. To jest jakiś paraliż instytucji państwa, które nie mogą ograniczyć mechanizmu publikacji taśm.
— KŁOPOTEK: Ludzie się do tych taśm przyzwyczaili. Ludzie oczekują zupełnie czego innego. Adam, dlaczego nie chcecie wygrać tych wyborów? Chociażby w piątek głosowanie nad tą jedną poprawką. Wygraliśmy to z opozycją, a nie z moim koalicjantem. Dlaczego Adam? Ludzie też na to czekają, dlaczego ten 40-letni okres składkowy nie nałożyć?
— SZEJNFELD: Ktoś by mniej życzliwy ode mnie zapytał: co robisz w tej koalicji? Bo się ośmiesza. Ta ustawa została przyjęta głosami koalicji. Poszczególne poprawki jeśli są prawniczo źle skonstruowane… To trzeba głosować?
— BRUDZIŃSKI: To po co były te dymisje? Państwo polskie w świetle tych taśm wygląda rzeczywiście jak mówił minister Sienkiewicz: “Ch…, d… i kamieni kupa”
— BOGDAN RYMANOWSKI NA KONIEC PROGRAMU: Kolejne spotkanie już po wakacjach.
*****
WYBORY W TOKU – TOK FM
#UCHODŹCY:
— TADEUSZ IWIŃSKI: To nasz obowiązek, zgodnie z konwencją genewską. Ewolucja podejścia rządu jest pozytywna. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przyjąć 2 tys. uchodźców, to jest to błędna polityka. To, co się stało, jest próbą korekty.
— ANNA ZALEWSKA: Mamy różnorakie obowiązki, ale mamy też określone możliwości. Jesteśmy średnim krajem, z określonymi możliwości finansowymi. Rafał Trzaskowski na komisji ds. UE pytany o to, jakie będzie stanowisko, nigdy nie miał gotowej koncepcji. Mam duży kłopot z jednoznaczną oceną, bo przypominam sobie dramat Polaków ściąganych z Donbasu. Jest wielu Polaków za granicą, na ścianie wschodniej, którzy chcieliby do kraju wrócić.
— ILONA ANTONISZYN-KLIK: To wymagało jednak ustaleń, a nie telepatycznej więzi między panem premierem a panią premier. Ostatnimi czasy, od kiedy Beata Szydło wsiadła do Szydłobusa, polityka przyspieszyła i było tak – domyślam się – że wiele decyzji jest podejmowanych szybko. Ale przy tematach wrażliwych potrzeba więcej rozmowy. Uważam, że powinno przyjmować się uchodźców, ale PSL nie ma stanowiska.
— IWONA ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Jestem za przyjmowaniem uchodźców. Po pierwsze, nie ma decyzji. To, że ministrowie wypowiadają jakieś swoje poglądy, to jeszcze nie znaczy, że jest decyzja. Decyzja będzie do końca lipca, będzie posiedzenie rządu. Także szef MSZ potwierdził taką wersję.
— ANDRZEJ ROZENEK: Co innego emigranci, co innego uchodźcy. Mamy do czynienia z uchodźcami, którzy uciekli, bo grozi im śmierć. To taka sytuacja, w której żaden człowiek nie chciałby się znaleźć, bo trzeba opuścić ojczyznę. Mamy jakiś dług do spłacenia, jako Polska, jako Polacy. Ten dług, w miarę naszych możliwości, trzeba spłacać.
#IN VITRO:
— ZALEWSKA: Ta ustawa jest zła. [Czy PiS zmieni ustawę?] Nie wolno dyskutować o ewentualnych wygranych wyborach. Mówimy o swojej pokorze i ciężkiej prac. Myślimy, że PBK ją zawetuje.
— IWIŃSKI: Dobrze, że w ostatnim momencie ta ustawa została przyjęta. PBK nie ma jasnego podejścia. Wierzę, że ustawa o in vitro będzie przyjęta. 2/3 się za tym opowiada. To elementarna kwestia.
— ANTONISZYN-KLIK: PSL nie miał jednej pozycji, bo to sprawa światopoglądowa. Szanujemy konserwatywne podejście, była poprawka PSL-u, która nie została przyjęta, by dofinansowanie ograniczyć do małżeństw.
— ROZENEK: Mam wrażenie, że dyskutujemy o sprawie dosyć oczywistej. Tych ludzi [senatorów, którzy głosowali przeciw] nie należy brać na listy.
— WIELOWIEYSKA: Najgorsze bzdury wygadywali senatorowie PiS.
— ROZENEK: Gdyby nie głosy senatorów niezależnych, PO by tego nie przegłosowała.
#PODATKI:
— ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Nie ulega wątpliwości, że wprowadzając to pytanie, PBK chciał zmobilizować parlament. PO głosowała za inną poprawką, która w naszym rozumieniu była tożsama. Nie chce dotknąć pani minister, ale PSL wyjmuje jakieś rodzynki z ciasta i po prostu stara się je wrzucać.
— ROZENEK: Różne dziwne rzeczy dzieją się w parlamencie pod koniec kadencji.
#GRECJA:
— ROZENEK: W interesie Polski jest, aby Grecja wróciła do drachmy.
— ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Jeżeli program ich reform nie spotyka się z entuzjazmem, to wydaje mi się, że wróci do drachmy.
— ANTONISZYN-KLIK: Walka o Greków jest warta zachodu.
— ZALEWSKA: KE, PE I UE zrobią wszystko, żeby nie zniszczyć politycznego projektu, jakim jest strefa euro. Boję się, że zapłacą również członkowie UE.
— IWIŃSKI: Jestem przekonany, że zostaną w euro. Wyjście Grecji otworzyłoby puszkę pandory. Nie jest to w interesie Polski.