— LIVEBLOG 300POLITYKI:

“Nie będę na tym grała, bo będą memy”. Szydło o nietypowym prezencie od wyborców

SLD zapowiada ofensywę

Szydło odpowiada PBK: “Buta, arogancja, lekceważenie. Czy 6 mln Polaków ma się dopisać do pamiętnika”

PEK o pustym samolocie do Gdańska: nic mi na ten temat nie wiadomo

PEK powtarza przekaz o Grecji i zapowiada, że nie będzie zgody na rozszerzanie referendum

PBK o referendum: dopisać to się można do wycieczki albo do pamiętnika

Kukiz: w poniedziałek zaczynam kampanię medialną

https://300polityka.pl/live/2015/07/01/

— #KOLEJNAROZLICZENIE – NOWA AKCJA SLD WYMIERZONA W PO. JUTRO KLUB M.IN. WS. REFERENDUM: “Jak słyszymy w SLD, to dopiero preludium przed całą serią tego typu “punktowych” uderzeń w rząd Platformy. – Skoro twierdzą, że “kolej na Ewę”, to my mówimy: kolej na rozliczenia – mówi jeden z polityków. Do podobnych akcji ma dojść w kolejnych dniach i tygodniach. Planowane są spotkania plenerowe w różnych miejscach w Polsce”. https://300polityka.pl/news/2015/07/01/kolejnarozliczenie-nowa-akcja-sld-wymierzona-w-platforme/

*****

#FPF:

— WALDEMAR PAWLAK O PBK I POWODACH PORAŻKI: Za mało wyraziście starał się stawiać swoje argumenty. Posłużę się przykładem. Ustawa mówiąca o rozstrzyganiu sporów na korzyść podatnika została zgłoszona przez PBK w 2014 r. Ale jeden z wiceministrów powiedział, że rząd nie przepuści tego rozwiązania. Prezydent, zamiast wziąć rząd na dywan i przeforsować tę ustawę, odpuścił. Kiedy I tura poszła nie po myśli, to nagle minister finansów stwierdził: robimy to. Z referendum było podobnie. Było widać takie trochę podstawianie nogi. Ta rutyna biurokracji stawiała zbyt duży opór. Gdyby prezydent stawiał sprawy twardo, mógłby pewnie liczyć na inny wynik.

— O ODPOLITYCZNIENIU SENATU: Może zamiast robić referendum o JOW, mówmy o odpolitycznieniu Senatu. Że nie partie polityczne, a osoby, które reprezentują regiony, które żyją w tych regionach, mają z nimi związki. Niech takie osoby reprezentują Senat. Niech partie polityczne się cofną z Senatu.

— O REFERENDUM: Będziemy przeciwko JOW-om. Jestem przeciwny finansowaniu partii z budżetu. Nie wiem jak moi koledzy z partii.

— Mało się zastanawiamy nad tym, jak to się stało, że w 2011r. koalicja otrzymała zaufanie od wyborców i pownownie dostała mandat na rządzenie. Moim zdaniem w poprzedniej kadencji z premierem Tuskiem potrafiliśmy prowadzić twardą, poważną politykę. Różne zmagania, o VAT, o to, by sprawnie przeprowadzić prezydencję europejską, żeby reprezentowała cały region – to także uczynił prezydent Kaczyński – to były takie twarde zmagania na serio i ludzie to docenili. Teraz jest gorzej, został załamany dialog społeczny. Za mało jest poważnej polityki.

— NA PYTANIE, JAK SPRAWDZA SIĘ PREZES PIECHOCIŃSKI: Poproszę o następne pytanie.

— O POTRZEBIE RZĄDÓW MŁODYCH: Rytm pokoleń jest nieubłagany, trzeba już myśleć o 30- i 40-latkach jako liderach (…). Zmiana na Radzie Naczelnej nie dokonała się, szkoda. Jest pokolenie młodych ludzi, którzy mogą podołać tej wyczerpującej pracy w polityce, wymagającej sprytu, refleksu.

— PAWLAK O SWOIM STARCIE: W następnych wyborach będę startował do Senatu. Czy jako kandydat niezależny? To dobre pytanie. Jeszcze będę się zastanawiał. Warto zastanowić się nad taką formułą, żeby Senat był reprezentacją regionów i pewnego rodzaju krytycznym miejscem dla oceny środowisk politycznych.

— PAWLAK CHWALI PIS: Myślę, że prezes Kaczyński wykonał mistrzowski ruch, przesunął się w cień. Zrobił to skutecznie. Prezydenckie wybory wygrał Andrzej Duda. W tej chwili jest zabawna sytuacja, że o ile wcześniej koalicja prowadziła poważne dyskusje w ramach koalicji właśnie, a opozycja z prawej i lewej strony nas tam szarpała i hałasowała, to teraz nagle doszło do tego, że pani premier walczy z cieniem, bo Kaczyńskiego nie może znaleźć. Teraz PiS zamieniło się z PO miejscami, teraz PiS jawi się jako poważna partia, nie wdająca się w zaczepki, zgłaszająca poważne propozycje.

*****

#KROPKA:

— GRZEGORZ SCHETYNA: Jak Grecja jest przykładem na to jak nie prowadzić swoich reform finansowych, tak Polska jest przykładem pozytywnych przemian. To, że jesteśmy przykładem w Europie, nie oznacza od razu, że wygrywa się wybory.

— O PROPOZYCJI PIS WS. REFERENDUM: Nieodpowiedzialne jest pisanie kosmicznych scenariuszy.

— O PIS I LASACH PAŃSTWOWYCH: Dosłownie dwa miesiące temu głosowali [PiS] przeciwko wpisaniu państwowości lasów do Konstytucji. Więc dlaczego teraz wracać do tego? Przecież to absurdalne.

— O INICJATYWIE PIS: Jeśli okaże się, że przekonają Senat, to mogą dalej przekonywać ludzi [do nowego referendum].

— O WYPOWIEDZI PBK O “DOPISYWANIU SIĘ DO WYCIECZKI LUB PAMIĘTNIKA”: Nie widzę w tym buty. Bardzo takie dosyć jednoznaczne stwierdzenie, bo nie można być zakładnikiem takich niemądrych pomysłów (…) To spór o Konstytucję. Referendum jest czymś poważnym, naprawdę.

— O PROGRAMIE DLA ŚLĄSKA: To, co przedstawiliśmy, jest bardzo ciekawym projektem, ciekawym programem dla Śląska i jego przyszłości. Zrobiliśmy naprawdę wiele, dla Śląska i dla całej Polski. Słowa pani Bieńkowskiej to była jej ocena działalności ministerstwa gospodarki. Nie trzeba się z tym zgadzać (…). Program został przyjęty przez Śląsk z satysfakcją.

— O WYPOWIEDZI PEK O “DUMNYM NARODZIE ŚLĄZAKÓW”: Pewnego rodzaju niezręczność wypowiedzi. Ślązacy nie są narodem (…) Proszę docenić to, że skomentowałem wypowiedź, której nie słyszałem.

— O POTRZEBACH PO: Potrzebujemy wiarygodności jako PO, przekonania, że idziemy w twardy, wyborczy bój.

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— JOACHIM BRUDZIŃSKI O PAWLE KUKIZIE: Dla tych, którzy głosowali na Kukiza, hasło JOW-ów jest odległe tak, jak Jowisz.

— WWW.MYSLACPOLSKA.PL – Brudziński w części programu w paśmie Wiadomości podał adres strony kongresu programowego. Zobaczcie państwo, jaki wysiłek programowy podejmujemy, żeby zasłużyć na państwa głosy.

— O JOW-ACH: Byśmy mieli Polskę podzieloną na linii Wisły, nie mogę powiedzieć jaka z tego korzyść dla Polski, nawet jeśli większość mandatów przypadłaby PiS-owi.

— BRUDZIŃSKI O BRAKU TRIUMFALIZMU: Jeszcze PO wcale tych wyborów nie przegrała, nie wpadamy w triumfalizm, nie dzielimy skóry na niedźwiedziu. Ma kły naruszone ale jeszcze potrafi nieźle kąsać.

— BRUDZIŃSKI O WIEKU EMERYTALNYM: Nie mówimy, że arbitralnie wszystkim obniżymy wiek emerytalny, ale są zawody… Nie potrafię sobie wyobrazić 67-letniej salowej.

— O SŁOWACH PBK: Pan prezydent czuje, że kończy się jego kadencja i będzie miał więcej czasu na wycieczki jeździć.

*****

FAKTY TVN

— DOPISAĆ SIĘ MOŻNA DO WYCIECZKI – zapowiedź Justyny Pochanke: PiS złożyło do prezydenta wniosek o dopisanie do wrześniowego referendum trzech pytań – o wiek emerytalny, lasy państwowe i sześciolatki w szkole. Jest oficjalny wniosek i jest już też ostateczna odpowiedź Bronisława Komorowskiego. “Dopisać można się do wycieczki szkolnej albo do pamiętnika” – powiedział prezydent i przypomniał opozycyjnej partii, że inicjatywę ws. referendum mają też posłowie. “Radzę skorzystać z własnych uprawnień” – dodał.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: PiS wsparł w tej sprawie Paweł Kukiz, PBK i marszałek Senatu uważają, że nie można niczego zmienić w pytaniach.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Dopisać do się można do wycieczki szkolnej.

— MARCIN MASTALEREK: PBK przegrał właśnie przez taką pychę i arogancję.

— KKZ: Referendum jest jednym z kluczowych elementów strategii PiS-u.

— JESZCZE O DRUGIEJ GRECJI – PARTIE MNOŻĄ OBIETNICE: Szef SLD chce obywatelom rozdać miliardy z budżetu. I nie rozdać raz, a rozdawać co roku w postaci tzw. “premii obywatelskiej”, która miałaby stanowić 1/3 PKB, czyli około… 18 miliardów złotych. Leszek Miller proponując takie rozwiązanie, przebił wszystkie polityczne oferty, ale jego konkurenci również mają Polakom wiele do zaoferowania. Kierownictwo PiS obiecuje obniżenie wieku emerytalnego, a premier Ewa Kopacz ograniczenie umów śmieciowych.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Trudno przebić obietnice Millera. Chce rozdać co roku premię obywatelską, miliardy z budżetu. PiS chce przywrócić poprzedni wiek emerytalny. Beata Szydło nie wspomina o kosztach ani tego, że w tym Sejmie nie ma szans na zrealizowanie obietnicy. W jednym wywiadzie prasowym także PEK złożyła szereg obietnic. Jedynym ograniczeniem dla polityków jest wyobraźnia, a ta w przeciwieństwie do budżetu nie ma granic.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— WNIOSEK DO PANA PREZYDENTA – wypowiedź Beaty Szydło na czołówce.

— MOŻNA SIĘ DOPISAĆ DO WYCIECZKI SZKOLNEJ – wypowiedź Bronisława Komorowskiego na czołówce.

— POLITYCY BRNĄ W NIEDORZECZNOŚĆ – wypowiedź Leszka Millera na czołówce.

— CZWARTY MATERIAŁ: Oś kampanii.

— KAMIL DZIUBKA: PiS nie ma zamiaru dawać obozowi rządzącemu nawet chwili odpoczynku. Na tapecie temat wrześniowego referendum – PiS chce do referendum dopisać jeszcze 3 pytania.

— DZIUBKA DALEJ: Wśród prawników jest spór, czy można jeszcze zmienić pytania referendalne. PiS twierdzi, że tak, powołując się na opinię jednego z konstytucjonalistów, ale każdy ma swoje ekspertyzy.

— LESZEK MILLER: To wprowadzanie w błąd wyborców i szkoda, że poważne ugrupowanie tak czyni.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: Te trzy pytania, które zgłosił PBK, to był element jego kampanii.

— DZIUBKA: Nie ma wątpliwości, że ze strony PBK była to próba przyciągnięcia do siebie elektoratu Pawła Kukiza.

— PIOTR ZGORZELSKI: Zapewniam, że jedyną korzyść, jaką z tego referendum mogą mieć Polacy, to to, że kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków, zasiadających w obwodowych komisjach referendalnych, zarobi parę groszy.

— DZIUBKA: PiS może to zrobić, nie pytając o zgodę. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w Sejmie, ale tu też trzeba mieć większość.

— DZIUBKA DALEJ: Teoretycznie jest możliwe zarządzenie referendum tego samego dnia. Taką próbę może podjąć prezydent-elekt.

— PIĄTY MATERIAŁ: Geneza porażki.

— Piotr Kraśko cytuje fragmenty wywiadu “Polityki” z PBK.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— TO WNIOSEK, W KTÓRYM ZWRACAMY SIĘ Z PROŚBĄ O ROZSZERZENIE PYTAŃ REFERENDALNYCH – wypowiedź Beaty Szydło na czołówce.

— MOŻNA SIĘ DOPISAĆ DO WYCIECZKI SZKOLNEJ, ALBO DO PAMIĘTNIKA – wypowiedź Bronisława Komorowskiego na czołówce.

— NA TRÓJCE: Pojedynek przed urną.

— DARIUSZ OCIEPA: To jak zmiana turnusów. PEK wraca, Beata Szydło wyjeżdża. Kandydatka PiS na premiera wybrała się w podróż po Mazowszu. W ostatnich dniach to już druga podróż po tym samym regionie. Polityczni konkurenci wzięli poseł Szydło na języki. Podróże? A co z dzisiejszym posiedzeniem Komisji Finansów Publicznych? Poseł Szydło jest jej wiceprzewodniczącą.

— DARIUSZ JOŃSKI: Oni nabijają wyborców w butelkę, bo w ogóle nie pracują nad tymi ustawami, tylko obiecują, obiecują, w myśl zasady: lepiej 10 razy obiecać, niż raz zrealizować.

— OCIEPA: Jedną obietnicę Szydło zrealizowana. Wniosek, pod którym podpisał się także szef “Solidarności”, dotyczy dopisania do referendum trzech pytań. PBK zdążył się już do wniosku odnieść.

— OCIEPA DALEJ: PBK proponuje, aby PiS, jeśli chce zadać pytania w referendum, skorzystało z procedury w Sejmie. Taką samą propozycję ma dla PiS Platforma. Na sali wniosek o referendum przepadnie. PO jest szczególnie krytyczna wobec pytania ws. cofnięcia reformy 67.

— OCIEPA: Skorzystanie z sejmowej procedury dot. referendum rozważa SLD. Partia Leszka Millera chce swojego referendum także 6 września w trzech sprawach: relacji państwo-Kościół, płacy minimalnej i związków partnerskich.

— LESZEK MILLER: Żeby to uczynić, trzeba mieć 69 posłów.

— OCIEPA: SLD ma 34. Musi więc namówić innych.

— OCIEPA DALEJ: W sprawie referendum odbędzie się jutro posiedzenie klubu SLD. Można więc powiedzieć: zamiast sezonu ogórkowego, mamy w tym roku sezon na referenda.

— CZWARTY MATERIAŁ: Podatkowy podział Polski.

— AGNIESZKA MOSÓR: Andrzej Blikle uważa, że najnowsze propozycje PiS-u będą miały gorzki smak nie tylko dla najbogatszych.

— ANDRZEJ BLIKLE: Nie w najbogatszych. Uderza w tę średnią klasę, która przez wiele lat się kształciła, zdobywała doświadczenie. Uderza także w małych przedsiębiorców, tych, którzy nie mogą sobie poradzić, wyprowadzając podatek np. na Cypr.

— PAWEŁ SZAŁAMACHA: 25 tys. miesięcznie to w Polsce bardzo wysokie wynagrodzenie. Uważam, że od tego progu można już ponosić nieco większy ciężar podatkowy.

— MOSÓR: Większy, bo jeśli PiS wygra wybory, obok obecnych stawek podatku, od stycznia 2016 może wyrosnąć nowa, 39%. Dla tych, którzy zarabiają powyżej miesięcznie 25 tys. zł, czyli 300 tys. zł rocznie. PiS liczy, że w ten sposób bogaci dołożą do budżetu 2 mld zł. Część ekspertów twierdzi, że najwyżej kilkaset milionów.

— MOSÓR DALEJ: Spór o podatek dla bogatych trwa jednak i w samym PiS-ie.

— SZAŁAMACHA: Mocny, czy przemyślany punkt naszego programu.

— BEATA SZYDŁO: Osobiście skłaniam się ku temu, żeby dodatkowej stawki PIT-u nie wprowadzać, tej wyższej.

— MOSÓR: Zwłaszcza, że konkurencja, czyli PO, zapowiada tylko ruchy w dół. Podatki będą więc, tak jak 10 lat temu, polem wyborczej walki. PiS-owi ma pomóc ukłon w stronę przedsiębiorców. Zapowiada, że obniży małym firmom podatek CIT do 15%.

— SZYDŁO: Dają pracę, czy chcą dawać pracę, a obciążenia są duże, więc dajmy im szansę.