— LIVEBLOG 300POLITYKI:

POLITICO O SZYDŁO: Nowa twarz polskiej prawicy

Dyrektor biura Wenderlicha: Wicemarszałek senior ma 4 miesiące na wyznaczenie terminu wyboru marszałka

Wenderlich: W środę informacja o terminie głosowania ws. nowego marszałka

Na zjazd “woJOWników” Kukiza w sobotę zarejestrowało się 4 tys. uczestników

Miller o Platformie: Od rządzących oczekuje się faktów, nie słów

https://300polityka.pl/live/2015/06/23/

— ALEKSANDRA JAKUBOWSKA NA BLOGU SCEPTYCZNIE O JEDNEJ LIŚCIE LEWICY: “Pomimo tego SLD, choć nie jest nawet w części tak silną marką jak Coca Cola, w dalszym ciągu ma swoją wartość i można jeszcze powalczyć o reprezentację w przyszłym parlamencie. Pod własnym szyldem, z własnymi wartościowymi kandydatami i kilkoma dobrymi postulatami, trafiającymi do potencjalnych wyborców. A mit o zjednoczonej lewicy zostawić tam, gdzie jego miejsce – w mitologii”. http://aleksandrajakubowska.blog.onet.pl/2015/06/23/mit-zjednoczonej-lewicy/

— MARCIN MASTALEREK JUTRO W KONTRWYWIADZIE RMF.

— RYSZARD BUGAJ DLA KRYTYKI POLITYCZNEJ: “W tekście, który wysłałem niedawno do “Rzeczpospolitej”, stawiam wręcz tezę, że moglibyśmy pomyśleć o stopniowym likwidowaniu podatków dochodowych w ogóle. Pod warunkiem że zastąpimy je silnym opodatkowaniem majątków i spadków”.

— BUGAJ O PREKARIACIE I OSKŁADKOWANIU: “Moim zdaniem pod tym hasłem kryją się zbyt różne fenomeny i problemy, żeby była dla nich jedna odpowiedź. Także rozwiązania dla nich muszą być zniuansowane. Na razie najlepsze możliwe rozwiązanie to równe obciążenie składkami wszystkich dochodów z pracy, żeby zlikwidować presję na wypychanie ludzi na dzieła i zlecenia. Sama płaca minimalna sprawy nie załatwi, bo przecież przytłaczająca większość pobiera ją tylko formalnie, a resztę bierze pod stołem”. http://krytykapolityczna.pl/artykuly/opinie/20150619/bugaj-polska-raj-podatkowy-dla-krezusow

*****

#PO PRZECINKU:

— JOANNA MUCHA: Musimy przedefiniować priorytety i zaproponować nowe rozwiązania. Nie chcemy ich narzucać, chcemy zaproponować, jako wachlarz różnych możliwości na różne okoliczności. Na tę chwilę dużo konsultacji, dużo spotkań, dużo kontaktów z Polakami. Mam nadzieję, że to przyniesie efekt.

— O PRZEKAZIE PO DO MŁODYCH: Kierujemy swój komunikat bardzo wyraźnie w stronę osób młodych. To czas osób bardzo młodych, którzy definiują swój stosunek do państwa w zupełnie inny sposób. Demokratyzacja, Europa – to były zadania na ostatnie 25 lat. Teraz są zadania na kolejne 25.

— MUCHA DALEJ: Tworzymy parytet dla osób młodych na naszych listach. Przyjdźcie, startujcie, wejdźcie do Sejmu i załatwiajcie tam swoje sprawy, bo to wy będziecie robić to najlepiej. Niech młodzi wezmą sprawy w swoje ręce i załatwiają je razem z nami w Sejmie.

— JOANNA MUCHA: Nie mamy się zamiaru ścigać ani na obietnice wyborcze z PiS…

— HANNA LIS: Bo tego się nie da prześcignąć.

— MUCHA DALEJ: Wyrzucają je z tempem karabinu maszynowego. Ani też nie ścigamy się w organizacje eventów, na wkładanie pieniędzy w baloniki.

*****

#FPF:

— CEZARY TOMCZYK O MAŁGORZACIE KIDAWIE-BŁOŃSKIEJ: Będzie świetnym marszałkiem Sejmu. Spokoju, który by wniosła, na pewno Sejmowi brakuje.

— O WYBORZE MARSZAŁKA: To normalna procedura. Teraz wszystko w rękach marszałka-seniora.

— O SWOICH ZADANIACH: Premier postawiła przede mną jasno określone zadania. Traktuję to jako wielkie wyzwanie (…) Mam być zawsze dobrze przygotowany, merytoryczny, wnieść nową energię w polski rząd. Chciałbym, żeby ta część debaty publicznej, na którą będę miał wpływ, stała na wyższym poziomie.

— O TYM, JAK POZNAŁ PEK: Poznałem ją za sprawą prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Pani premier spotykała się z nami, z grupą młodych posłów. Tak jak z innymi grupami posłów.

— O “SZERSZEJ ZMIANIE”: To szersza zmiana. To, co się dzieje, nowe nazwiska – Trzaskowski, Mucha, Tomczyk – to pokłosie tych zmian (…) Nie tylko nazwiska, ale i nowy program. I styl. Styl był problemem. Odrobiliśmy lekcję, wyciągamy wnioski, a resztę tego planu poznają państwo wkrótce.

— O PO: Wszyscy jesteśmy jedną drużyną. W PO zawsze tak było i będzie, jesteśmy partią demokratyczną, listy buduje się od dołu, nie od góry, czyli inaczej niż w PiS. Na samym końcu ten długopis w dłoni dzierży pani premier jako przewodnicząca partii. Jestem przed startem budowania list.

— TOMCZYK DALEJ: Do wyborów parlamentarnych pozostały cztery miesiące. Jest czas na pokazanie, że się zmieniliśmy, ta zmiana jest autentyczna.

— O ROLI PEK: Donald Tusk powiedział do Ewy Kopacz: “Będziesz musiała radzić sobie sama, bo mnie już nie ma w polskiej polityce”. Po pierwsze tak jest, a po drugie, musi tak być. Nie ma innego modelu. Nie może być innego szefa dla premiera niż obywatela.

— JERZY WENDERLICH: Jutro o godzinie 10:00 poinformuję konwent, jakie podjąłem decyzję, a o 10:30 poinformuję dziennikarzy i opinię publiczną, do kiedy będzie można zgłaszać kandydatów na marszałka Sejmu.

— O PROPOZYCJI SLD WS. ROZWIĄZANIA SEJMU: Jest wobec tego projektu sprzeciw na Konwencie Seniorów. Jeśli jest sprzeciw, to będzie głosowanie w Sejmie, czy wprowadzić ten punkt do porządku obrad.

— O POROZUMIENIU NA LEWICY: Tak, powinniśmy uzyskiwać porozumienie. W jakim kształcie? Tego zupełnie nie wiem. Paulina Piechna-Więckiewicz i Barbara Nowacka to dwie lwice w jednej wielkiej, przyjaznej klatce.

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— GRZEGORZ SCHETYNA O KRYTYCZNIE O PROCEDURZE WYBORU MARSZAŁKA: To dziwne, zawsze jest taka zasada, że rezygnuje marszałek i od razu następuje procedura wyboru następnego. To dziwna sytuacja, bo marszałek-senior ma jakiś dziwny pomysł na funkcjonowanie Sejmu. Marszałek powinien być wskazany przez największe ugrupowanie. Róbmy wybory jak najszybciej (…) Jeśli procedowanie wykracza poza normę, to to jest złe dla polskiego parlamentu.

— O RADOSŁAWIE SIKORSKIM: Coś się kończy. Ale tak było też, jak przestawał być szefem MSZ i zaczynał być marszałkiem. Tak w życiu jest. Ja też mogę o tym mówić z własnego doświadczenia. Ale trzeba być konsekwentnym i wiedzieć, o co chodzi. Raz się jest na górze, raz na dole. Życzę Sikorskiemu, żeby ta sprawa wyszła na prostą. Jest kimś ważnym w polskiej polityce, ma duże osiągnięcia, jest znaną osobą w Europie i na świecie. Jest ważnym polskim atutem. Nie możemy sobie pozwolić, by odsuwać takie nazwiska.

— O KAMPANII: Mam nadzieję, że będziemy w stanie z podniesioną głową wytłumaczyć się za te 8, 4 ostatnie lata, zmierzyć się z wyborcami i bronić swoich racji, charakterów, życiorysów. To nie będzie łatwa kampania dla nas.

— O “NOWYM ETAPIE”: Te twarde decyzje, personalne, pokazują, że tak, że pewien okres się zakończył. Że przechodzimy do następnego, lepszego etapu (…) Nie chciałbym być zaskoczony w kampanii żadnymi nowymi sprawami [w związku z osobami nagranymi w “Sowie”]. (…). Musimy być przezroczyści, transparentni, gotowi na wszelkie ataki.

— DALEJ O POLITYKACH PO, KTÓRZY MÓWIĄ JUŻ O SWOICH MIEJSCACH NA LISTACH: Ci, którzy czują, że mogą być atakowani w kampanii, że mogą nie być atutem, nie powinni preferować swoich nazwisk na czołówki list wyborczych.

*****

FAKTY TVN

— MILLWARD BROWN: PiS – 33% (+3), PO – 23% (+4), Paweł Kukiz – 19% (-5), NowoczesnaPL – 8% (+1), PSL – 5% (+2).

— NA JEDYNCE: Kto zostanie marszałkiem Sejmu? Trwają polityczne szachy.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: Druga osoba w państwie rezygnuje i nie odpowiada na pytania o swoją polityczną przyszłość. Wszystko wskazuje na to, że na pewien czas Radosław Sikorski zniknie z życia politycznego. Nie chce kandydować, zwłaszcza po tym, gdy zaczęto kwestionować jego prawo do pierwszego miejsca na liście wyborczej. Dziś PO chce stawiać na nowe twarze, co widać w nominacjach, które wieczorem ogłosiła PEK.

— JOANNA MUCHA: PO to nie obciach. Mamy bardzo dużo młodych członków. Mamy dużo propozycji. PO potwornie dużo zrobiła w ciągu tych ostatnich 8 lat dla młodych, chociaż to nie jest w powszechnej wiedzy.

— KOLENDA-ZALESKA: PEK chciała odsunąć tych, którzy mogli być obciążeniem dla PO i intuicja jej nie zawiodła. W sondażu dla Faktów, przytłaczająca większość badanych – 80% – pytana, czy osoby pojawiające się w podsłuchanych rozmowach powinny startować w jesiennych wyborach, odpowiedziała “nie”.

— KOLENDA-ZALESKA DALEJ: PO chciała wybierać nowego marszałka już dziś. Nie było na to zgody żadnego klubu.

— LESZEK MILLER: Marszałek Wenderlich ma wszystkie kwalifikacje i przymioty, żeby być marszałkiem.

— KOLENDA-ZALESKA: Nie ma natomiast żadnych szans w głosowaniu, ale jako marszałek senior ma możliwości i pod naciskiem SLD i PiS-u wprowadził do porządku obrad 6 socjalnych ustaw. Jutro zapadnie decyzja co do uchwały SLD o skróceniu kadencji Sejmu. Ludowcy też chcą ugrać coś dla siebie, w zamian za poparcie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

— JAN BURY: Jest ta ustawa o ustroju rolnym, o ochronie gruntów rolnych.

— KOLENDA-ZALESKA: A także o wieku emerytalnym, o szkodach łowieckich i odrolnieniu gruntów rolnych. Od tego uzależnione jest zgłoszenie własnego kandydata.

— BURY: Jutro decyzja będzie podjęta ostateczna.

— BŁASZCZAK: Takim kandydatem na marszałka Sejmu, który mógłby być marszałkiem całego Sejmu, jest Józef Zych.

— KOLENDA-ZALESKA: Teoretycznie Sejm ma 4 miesiące na wybór nowego marszałka, czyli faktycznie do wyborów. Dziś nie udało się porozumieć ani co do terminu zgłaszania kandydatów, jak i samego głosowania, które może być równie dobrze w czwartek, za 2 tygodnie, albo jeszcze później.

— NA DWÓJCE: Amerykańska armia i ciężki sprzęt w Polsce – jest decyzja.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— MARIUSZ BŁASZCZAK NA CZOŁÓWCE WIADOMOŚCI: Józef Zych mógłby być marszałkiem całego Sejmu.

— JACEK TACIK O SIKORSKIM: Największy przegrany przetasowań w PO.

— WITCZAK: PO z PSL dysponuje bezwzględną większością. Temat jest rozstrzygnięty.

— ZYCH: Ja byłem marszałkiem Sejmu, trzy razy wicemarszałkiem i wiem co to jest.

— SCHETYNA W TRÓJCE: Świat się nie kończy na jedynce w Bydgoszczy.

— SZYDŁO O NOMINACJACH W PO W MATERIALE KAMILA DZIUBKI: To przecież nie są nowe twarze.

— JOANNA MUCHA O TYM CZYM BĘDZIE SIĘ RÓŻNIC KAMPANIA PARLAMENTARNA OD PREZYDENCKIEJ: Prawie wszystkim.

— DZIUBKA: Z pewnością jedną z twarzy kampanii PiS będzie Marcin Mastalerek.

— BORYS BUDKA O STARCIE KAMPANII PIS: Z całą pewnością ważna jest jakość i dobre decyzje. Nie jest to sprint. Nie są to zawody sportowe.

— KAMIL DZIUBKA: PiS rozpoczął kampanię bez tworzenia sztabu, bo ten od wyborów prezydenckich de facto się nie rozwiązał.

— DZIUBKA O SZYDŁOBUSIE: Ma ruszyć znowu w weekend.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— SERDECZNIE DZIĘKUJĘ ZA WSPÓŁPRACĘ – wypowiedź Radosława Sikorskiego na czołówce.

— NAJWAŻNIEJSZE JEST TO, ŻEBY SEJM RZECZYWIŚCIE WYKORZYSTAŁ PEŁNE SWOJE LEGISLACYJNE SZANSE – wypowiedź Jerzego Wenderlicha na czołówce.

— TO DROGA PROWADZĄCA DO SYTUACJI GRECJI – wypowiedź Stanisława Gomułki na czołówce.

— IM BLIŻEJ WYBORÓW, TYM RZĄDZĄCY MAJĄ WIĘCEJ PIENIĘDZY W KIESZENI – wypowiedź Leszka Millera na czołówce.

— NA JEDYNCE: Marszałkowskie targi.

— DARIUSZ OCIEPA: O tym, że Radosław Sikorski jest już tylko szeregowym posłem, dowiedzieliśmy się od Wandy Nowickiej, i od pracownika Kancelarii Sejmu wykręcającego tabliczki. Sejmowe strefy przejął marszałek senior Jerzy Wenderlich. Będzie je trzymać do czasu wyboru nowego marszałka.

— OCIEPA DALEJ: Nie można wykluczyć, że wybór, wbrew PO, nastąpi dopiero na następnym posiedzeniu Sejmu. Wenderlich postanowił maksymalnie wykorzystać swoje 5 minut, a wręcz zrobić z 5 minut – 15, albo i więcej.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: Targi trwają – z tego, co widzę. Byłem trochę zażenowany tym, co działo się na Konwencie.

— OCIEPA: Wenderlich chce wyciągnąć z tzw. sejmowej zamrażarki projekty swojej partii. Chodzi o przepisy dot. 40-letniego stażu pracy, świadczeń rodzinnych i skrócenia kadencji Sejmu. SLD już wnioskuje o zajęcie się tymi projektami na tym, albo na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

— Jerzy Wenderlich kandydatem SLD na marszałka Sejmu.

— DARIUSZ JOŃSKI: Jest doświadczony. Chcemy zbić się z tą butą i arogancją Radosława Sikorskiego.

— OCIEPA: PSL wciąż zastanawia się nad kandydaturą Józefa Zycha. Wybór nowego marszałka wydaje się bardziej skomplikowany, niż jeszcze kilkanaście godzin temu. Nie wiadomo na razie, jaka będzie polityczna przyszłość Radosława Sikorskiego. Wypowiedź [o starcie z pierwszego miejsca z Bydgoszczy] okazała się nieuzgodnioną z PEK. Nie można wykluczyć, że Sikorski w ogóle nie wystartuje w wyborach. HGW uważa, że ani Sikorski, ani zdymisjonowani ministrowie nie mogą być wyborczymi lokomotywami. Pytanie, czy dalsze miejsce na liście satysfakcjonuje słynącego z wielkich ambicji byłego marszałka.

— NA DWÓJCE: Kosztowne obietnice.

— AGNIESZKA MOSÓR: PSL naciska, by przed wyborami uchwalić zmiany.

— JAN BURY: Każdy, który ma minimum 40 lat składkowe, może przejść na emeryturę wcześniej. Ale nie musi.

— MOSÓR: Rolnikom jednak, w przeciwieństwie do większości Polaków, staż do emerytury liczyłby się już od 16 roku życia. Wieś, na której ludowcom najbardziej zależy, takie paliwo – nawet, jeśli przedwyborcze – doceni. I małe szanse, że rolnikom narazić będzie chciała się Platforma. Ta szuka pieniędzy, ale dla emerytów. Chciałaby jeszcze przed wyborami wypłacić po 300-400 zł jednorazowego dodatku dla najbiedniejszych. W ramach rekompensaty, że przyszłoroczna waloryzacja będzie taka niska.

— KRYSTYNA SKOWROŃSKA: Nie jest to kiełbasa wyborcza. Naprawdę wszyscy żeśmy ten pas zaciskali. Można będzie dla określonych grup społecznych mieć wsparcie, mówiąc o emerytach, o pracownikach.

— MOSÓR: Wszystko w lipcu ma ogłosić PEK. W sobotę obiecała niewiele.

— MOSÓR DALEJ: Kandydatka PiS na premiera nie przedstawiła kosztów obietnic. Prof. Gomułka ocenia go na 50 mld zł rocznie.

— MOSÓR: Zarówno PiS, jak i Platforma zapewniają, że stać nas na ich obietnice. Wiedzą, że prawdziwe sprawdzam przyjdzie dopiero po wyborach.