— JUTRO RANO PIS PRZEDSTAWI SPOT BEATY SZYDŁO. https://300polityka.pl/news/2015/06/20/w-niedziele-rano-pierwszy-spot-pis-z-szydlo-mastalerek-to-dopiero-poczatek/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:

PEK w niedzielę w FpF

PEK zdradziła termin wyborów parlamentarnych 18.10?

Wpadka PEK z JOW-ami: Jednakowe, jednoosobowe…

Szydło: “Czas polityków-celebrytów się kończy. Czas na polityków-rzemieślników”.

Szydło na początku przemówienia: “Można by powiedzieć, wyszło szydło z worka”.

Duda podkreśla empatię u Szydło: “To Beata mówiła: musimy słuchać”

https://300polityka.pl/live/2015/06/20/

— PEK ZAPEWNE PRZEGRA KONFRONTACJĘ W WIECZORNYCH SERWISACH. https://300polityka.pl/news/2015/06/20/pek-zapewne-przegra-konfrontacje-w-wieczornych-serwisach/

— PIS Z ROZMACHEM ZACZYNA KAMPANIĘ PARLAMENTARNĄ. https://300polityka.pl/news/2015/06/20/pis-z-rozmachem-zaczyna-kampanie-parlamentarna-duda-tylko-bardziej/

— 300POLITYKA: WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ: “JEST I BĘDZIE JEDNOŚĆ”. KULISY RADY NACZELNEJ PSL: “- Gdy były posiedzenia rządu za Tuska, to było tak: premier Tusk i premier Pawlak. Waldek miał głos, liczył się. Piechociński? Inny format – mówi w rozmowie z nami w trakcie Rady Naczelnej PSL były członek rządu, jeden z kluczowych polityków tej formacji“. https://300polityka.pl/news/2015/06/20/kosiniak-kamysz-jest-i-bedzie-jednosc-w-psl-kulisy-rady-naczelnej-psl/

*****

#FPF:

— WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ: Nie czuję się narzędziem, ale dziękuję za wszystkie dobre opinie na mój temat. Również ze strony prezesa Janusza Piechocińskiego.

— O RADZIE NACZELNEJ: Była dziś poważna dyskusja. Jesteśmy formacją naprawdę demokratyczną. Każdy może się wypowiedzieć, można rozmawiać szczerze.

— KOSINIAK-KAMYSZ DALEJ: Nie czuję, żeby jacyś koledzy czy koleżanki chcieli mnie użyć do wybijania muru.

— O PRZESŁANIU NA RN: Jest jedno mocne przesłanie z dzisiejszej Rady: Jest jedność, idziemy razem do wyborów. Skończyliśmy dyskusję, nie ma różnic. To jest siłą formacji. Że potrafi rozmawiać, zakończy dyskusję i idzie do przodu.

— O PSL: Jest dobry wynik wyborów samorządowych. Trzeba iść całą drużyną. PSL zawsze wygrywało wtedy, gdy szło szerokim frontem.

— O RZEKOMEJ DYSKUSJI NA RN O EW. OPUSZCZENIU KOALICJI: Takich głosów nie słyszałem.

— O MAŁGORZACIE KIDAWIE-BŁOŃSKIEJ: Jest jak najbardziej godnym kandydatem. Jest osobą, która potrafi łączyć. Powiedziałbym klubowi PSL, żeby za nią głosować.

— O KONWENCJI PIS: Nie usłyszałem nowej oferty od PiS.

— KOSINIAK-KAMYSZ NA PYTANIE, CZY Z BEATĄ SZYDŁO JAKO LIDERKĄ BĘDZIE CIĘŻEJ WALCZYĆ Z PIS: Na pewno będzie to trudniejsze. Jarosław Kaczyński jest bardzo dobrym politykiem, ale jest już rozszyfrowany. Znamy jego złe i dobre zachowania. Mówię w sensie politologicznym. Inaczej jest z panią Beatą Szydło.

— JULIA PITERA O BEACIE SZYDŁO: Byłabym wstrzemięźliwa, nie mam żadnych powodów, żeby źle życzyć pani Szydło, ale jestem jednak konkurencją polityczną.

— PITERA DALEJ: Pamiętam takiego “premiera z Krakowa”, jak Rokita, który nazwał się premierem kilka miesięcy przed wyborami.

— JADWIGA WIŚNIEWSKA: Jeśli PiS wygra wybory, to Beata Szydło będzie tworzyła rząd. Jesteśmy skromni i pokorni, będziemy ciężko pracować, żeby przekonać, że PiS ma dobrą ofertę dla Polski. Bo dla nas nie partia, ale Polska jest najważniejsza (…) Sprawdziła się w boju, przeprowadziła znakomitą kampanię.

— WIŚNIEWSKA O KONWENCJACH: U nas była pozytywna energia, uśmiech, a u was była nerwowa, zagubiona osoba, która gubiła się w kartkach.

— WIŚNIEWSKA O ROLI KACZYŃSKIEGO: Kaczyński jest reżyserem sukcesu prezydenckiego, bo to on wskazał kandydata na urząd prezydenta.

— PITERA: Kto był w końcu autorem sukcesu Dudy? W zależności od okoliczności, wskazuje się albo na Beatę Szydło, albo na Jarosława Kaczyńskiego.

— WIŚNIEWSKA: Bo my jesteśmy drużyną, w przeciwieństwie do was.

*****

FAKTY TVN

— TŁUMY LUDZI NA KONWENCJI PIS, KACZYŃSKI ROBI MIEJSCE – zapowiedź Anity Werner: Beata Szydło na premiera – Jarosław Kaczyński robi miejsce, bo liczy na kolejne zwycięstwo i supertandem na szczytach władzy. “Mamy już prezydenta, możemy mieć premiera” – mówi Jarosław Kaczyński, a ponieważ “ludzie chcą nowych twarzy”, to Szydło z Dudą mają zmienić i naprawić Polskę. W sobotę na konwencji Prawa i Sprawiedliwości były tłumy ludzi, głośne brawa, bohaterowie pierwszego planu i pierwsze plany w przemówieniach.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Momenty budziły skojarzenia z kampanią Dudy. Najważniejsza obietnica to Beata Szydło na premiera. Beata Szydło należy do umiarkowanego skrzydła PiS, nie uczestniczyła, ani nie wszczynała awantur. Duda ma być jego największym wsparciem. Lubi Szydło i docenia sposób, w jakim prowadziła jego kampanię. Nie ma już wątpliwości, czy zachowa neutralność. Do dzisiaj, bo aktywnie i wprost wspierał PiS.

— PRZYPOMNIENIE WYPOWIEDZI ÓWCZESNEGO RZECZNIKA PIS ADAMA BIELANA, że Marcinkiewicz nie będzie premierem malowanym.

— KOPACZ PRZYZNAJE SIĘ DO BŁĘDÓW – zapowiedź Anity Werner: Do roboty! – słychać w sobotę na konwencji Platformy Obywatelskiej. Premier Ewa Kopacz zapowiada program i uruchamia 10 zespołów. Przyznaje się do błędów, przypomina osiągnięcia i wylicza listę zadań: praca, płaca i likwidacja śmieciówek. “Polsce potrzebna jest zmiana, ale zmiana nie może być na gorsze” – mówi Ewa Kopacz i wzywa do debaty Jarosława Kaczyńskiego.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: PO reklamowała konwencję jako punkt zwrotny. Przez konwencję PO postanowiła pokazać, że wbrew czarnym scenariuszom nie zamierza składać się do politycznego grobu. PEK posadzono wśród młodych działaczy, nie wśród liderów, niektórych z nich nie było, jak Radosława Sikorskiego.

— KONKRETNEGO PUNKTU ZWROTNEGO NIE BYŁO W DZIEDZINIE PROGRAMU – dalej KKZ: Przyznawała, że wielu polityków zawiodło i za to przepraszała. Przyznawała też z chwaleniem się sukcesami to dziś za mało. Takie działania przyczyniły się do porażki PBK. Chcąc zneutralizować efekt Szydło, PEK wezwała Jarosława Kaczyńskiego do debaty. W poniedziałek, PEK zaprezentuje szefa sztabu.

— KOMENTARZ KKZ: Konwencja miała być odbiciem, ale PiS pokrzyżował te plany, wskazując kandydatkę na premiera. Konwencja może nie była widowiskowa, ale pokazała, że PO się nie poddała, w tym tylko znaczeniu można o niej mówić jako o punkcie zwrotnym. Dzisiejszy dzień pokazał, że zapał jest, ale nie wiadomo, czy to wystarczy.

— PIECHOCIŃSKI POZOSTAJE NA CZELE PSL: Janusz Piechociński zostaje na fotelu szefa – w PSL-u był w sobotę wniosek o jego odwołanie, ale nie starczyło szabel. Choć, przed Radą Naczelną ludowcy głośno mówili o “odklejeniu partii wąsów”, zmianie wizerunku i młodym ministrze pracy. W sobotę przez chwilę słychać było nawet o wyjściu z rządowej koalicji.

— MAGDA ŁUCYAN: Piechociński od początku był pewien swojej pozycji. Utrzymał swoje stanowisko niewielką pozycją głosów. Jacek Soska mówił, że nie chce być pucybutem PO. Ilona Antoniszyn-Klik może zostać szefową sztabu PO.

— PALIKOT DZIELI SIĘ WŁADZĄ: Palikot oddaje połowę władzy, Nowacka dostaje więcej głosów. Lewica podnosi się z kolan i zaczyna długi marsz do wyborczego progu. A ponieważ maszerować chce razem, pytamy, czy wszyscy schowali żale i czy wszystkich ten wyborczy sojusz pomieści.

— MICHAŁ TRACZ: W partii Barbara Nowacka jest teraz równie ważna, jeśli nie ważniejsza, dostała więcej głosów niż Janusz Palikot. Wygrała wewnętrzne starcie z Palikotem o szeroką koalicję. Sekretarz generalny SLD snuje plany powołania nowej partii. Kwaśniewski trzyma kciuki z daleka: lewica mniej może, kiedy jest sekciarska. I Miller, i Palikot wyraźnie usunęli się w cień. Negocjować będą Piechna-Wieckiewicz i Nowacka. Na razie jedyny symboliczny gest Palikota to gest przeciwko Dudzie i Kukizowi – broda, która szykuje się raczej na dłużej.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— BEATA SZYDŁO: Można by powiedzieć, wyszło szydło z worka.

— MARCIN SZEWCZAK: Wyborcom Szydło obiecywała to, co Andrzej Duda w kampanii prezydenckiej.

— JACEK KURSKI: Ten styl Szydło się Polakom spodoba, zwłaszcza na tle nieco rozedrganej premier Kopacz.

— ANTONI MACIEREWICZ: Będę aktywny jak zawsze.

— SZEWCZAK: Przekonanie wyborców, że zmiany oznaczają też zmiany w PiS, może być kluczowe.

— KAMIL DZIUBKA: To miał być punkt zwrotny. PEK nie pozostawiła złudzeń, wprost rzuciła JK wyzwanie do debaty.

— GRZEGORZ SCHETYNA: To polityka, kampania prezydencka pokazała, że tu nie będzie brania jeńców.

— DZIUBKA: Mimo, iż to był kongres programowy, właściwie nie usłyszeliśmy konkretnych propozycji. Te mają zostać ogłoszone we wrześniu. Zaprezentowano jedynie nazwiska 10 osób, które będą koordynowały prace nad programem.

— RAFAŁ TRZASKOWSKI W ODPOWIEDZI NA PYTANIE, CZY BĘDZIE SZEFEM SZTABU: Ale to naprawdę jest spore zadanie, bycie ministrem ds. europejskich.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI W MATERIALE O PSL: Zobaczycie, nie liczcie na sensację.

— WALDEMAR PAWLAK: Rada Naczelna nie rozpatrzyła tego dziś.

— PIECHOCIŃSKI: Niektórzy koledzy chcieli Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem wybić mur.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— MOŻNA BY POWIEDZIEĆ: WYSZŁO SZYDŁO Z WORKA – wypowiedź Beaty Szydło na czołówce.

— MAMY JUŻ PREZYDENTA. JEŚLI SIĘ POSTARAMY, BĘDZIEMY MIELI TAKŻE PREMIERA – wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego na czołówce.

— NIEKTÓRZY Z NAS PO PROSTU ZAWIEDLI. PRZYZNAJEMY TO I PRZEPRASZAMY – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.

— BARDZO WAM WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY. I DO ROBOTY – wypowiedź Rafała Trzaskowskiego na czołówce.

— NA JEDYNCE: Oficjalnie namaszczona.

— MAGDA SAKOWSKA: Jarosław Kaczyński usuwa się w cień. Konwencja PiS-u zorganizowana z rozmachem i pompą była mocnym początkiem kampanii.

— DARIUSZ OCIEPA: To jedna z ważniejszych konwencji PiS w ostatnich miesiącach, i pewnie latach. Na ponad 3 miesiące przed wyborami PiS przedstawiło kandydata na premiera.

— OCIEPA DALEJ: Jesienne wybory będą starciem dwóch kobiet – Beaty Szydło i Ewy Kopacz. Już dziś można przygotowywać się na debatę dwóch kandydatek na premiera.

— GRZEGORZ SCHETYNA: Proszę pytać Kazimierza Marcinkiewicza, jak wygląda PiS z inną twarzą niż Jarosława Kaczyńskiego.

— OCIEPA: Momentami można było wrażenie, że to expose albo wyborcze wystąpienie w szczycie kampanii. Kandydatka zapowiedziała obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej i program 500 zł na każde dziecko. Uprzedziła też pytania o swoją niezależność.

— OCIEPA DALEJ: Już na starcie Szydło dostała mocne wsparcie od prezydenta elekta. W tym miejscu musi paść pytanie, czy PAD zaangażuje się w kampanię.

— ANDRZEJ DUDA: Obiecywałem aktywną prezydenturę i podtrzymuję to.

— OCIEPA: Politycy PiS zapowiadają objazd po kraju. To ma być powtórka z kampanii Andrzeja Dudy.

— OCIEPA DALEJ: Kandydatka Szydło może dać PiS w wyborach nawet kilkadziesiąt mandatów więcej, niż dałby Kaczyński. Ogłoszona decyzja jest więc wynikiem kalkulacji i zapewne wielu nieprzespanych nocy Kaczyńskiego, który jeszcze jeszcze raz usiądzie na tylnym siedzeniu. Pytanie, na jak długo.

— NA DWÓJCE: Premier Kopacz przeprasza.

— GRZEGORZ KĘPKA: Recepta na sukces miała być przedstawiona dziś. Konwencję zapowiadano jako punkt zwrotny. Nawet na zdjęciach z kongresu można odnaleźć to hasło. Najwięcej konkretów było w wystąpieniu ministra zdrowia. PEK wiele miejsca poświęciła młodym. Obiecała ograniczenie umów śmieciowych, dalszy wzrost płacy minimalnej i ulepszenie programów mieszkaniowych.

— KĘPKA: Czy te zapowiedzi są w stanie uwieść wyborców? Po prawie 8 latach rządów można mieć wątpliwości. Tym większe, że dziś konkretów było niewiele.

— ADAM SZEJNFELD: Teraz te najbliższe miesiące – mimo, że one będą także wakacyjnymi – pójść do ludzi i z nimi rozmawiać, czego chcą. Na podstawie tej dyskusji publicznej, obywatelskiej, stworzyć dobry program, który we wrześniu zaprezentujemy na wybory.

— KĘPKA: Przemówienia były przerywane oklaskami, ale na sali nie było czuć entuzjazmu. Wbrew zapowiedziom, PEK nie przedstawiła szefa sztabu.

— KĘPKA DALEJ: To miał być punkt zwrotny i moment pokazania nowego oblicza PO. Wyraźnie zabrało jednak dynamiki, entuzjazmu i – co dla obywateli najważniejsze – konkretów.

— NA TRÓJCE: W PSL bez zmian.