— TOMASZ SIEMONIAK W RMF FM O PRZETARGU NA ŚMIGŁOWCE: Nie, to nieprawda, że było cokolwiek „skrojone” pod jednego oferenta. Zależało nam na tym, żeby ta konkurencja była największa, przedłużaliśmy postępowanie, namawialiśmy oferentów, żeby te swoje propozycje składali. Widać, że jeden z oferentów nie ma jeszcze gotowego takiego produktu, skoro proponuje dłuższy niż w wymogach okresy dostawy, a drugi z oferentów dość świadomie, mając w swoim światowym portfelu to, czego oczekujemy, przedstawił inną ofertę.
— SIEMONIAK O ZAKŁADACH W MIELCU I ŚWIDNIKU: Przecież zakłady w Mielcu i Świdniku funkcjonują, mają zamówienia, zatrudniają ludzi. One nie powstały tylko po to, żeby kiedyś w przyszłości spełnić zamówienia polskiej armii.
— O TYM, ŻE ŚMIGŁOWCE BYŁY CENĄ ZA POPARCIE TUSKA: To jest absolutna bzdura. Dlaczego w takim razie zdecydowaliśmy się na system obrony powietrznej z USA? Jak to wytłumaczyć? Wybór przewodniczącego Rady Europejskiej przez 28 państw, to jest sprawa w zupełnie innym porządku.
— ANDRZEJ DUDA W POLITYCE PRZY KAWIE O PRZETARGU NA ŚMIGŁOWCE: „Już w styczniu, będąc w Mielcu, słyszałem, że jest problem i że polityczne ruchy zmierzają ku temu, by wygrał francuski śmigłowiec. Oni byli tym bardzo niezadowoleni. To są nowoczesne śmigłowce [tam produkowane], największa armia świata, armia amerykańska z nich korzysta”.
— DUDA DALEJ: “Obawiam się, że to wybór polityczny, element targów – były doniesienia nawet, że to element targów za miejsce Donalda Tuska”
— O WSPÓŁPRACY Z RZĄDEM PO: Jestem gotów do współpracy z każdym, kto będzie chciał wyrwać Polskę z pułapki średniego rozwoju.
— ADAM JARUBAS W RADIU ZET O PRZETARGU: To skandal. Nie wyobrażam sobie, żeby śmigłowce dla polskiego wojska nie były produkowane w Polsce.
— Procedury urzędnicze zaczynają brać większy walor, niż motywy wspierania polskiej przedsiębiorczości. Nie znamy szczegóły umowy offsetowej, jak polska gospodarka skorzysta na tym, nie możemy ocenić.
— JARUBAS DALEJ: Na pewno przy tego typu kontraktach mamy do czynienia z decyzją polityczną. To jest też określenie się w polityce europejskiej.
— O SŁOWACH SZEFA FBI: Wypowiedź świadcząca o amerykańskich kompleksach (…). Polskim politykom zdarzało się też – jak PBK w 2011 r. – żeby mówić, że Polacy również byli współsprawcami w mordowaniu Żydów. Oczywiście, że zdarzały się niechlubne przypadki, ale nie można generalizować. Wypowiedź prezydenta Komorowskiego również stwarza podglebie pod tego typu wypowiedzi [jak słowa szefa FBI].
— JARUBAS NA PYTANIE, KOGO MORDOWANO W POGROMIE KIELECKIM: Polaków.
— PAWEŁ GRAŚ W SYGNAŁACH DNIA PR1 O CZWARTKOWYM SZCZYCIE RE: Od czwartkowego szczytu wszyscy oczekują konkretnych decyzji czy przedyskutowania konkretnego planu działań – krótkofalowego i długofalowego (…). To zjawisko istnieje już na niespotykaną skalę [przemycanie imigrantów], nie tylko w wyniku problemów ekonomicznych, ale w związku również z konfliktami, np. w Afryce (…). Będą podejmowanie konkretne działania przeciwko przemytnikom..
— O SŁOWACH SZEFA FBI NA TEMAT POLSKI: Ja przede wszystkim dziwię się, że oświadczenie ze strony FBI ograniczyło się tylko do oświadczenia rzeczniczki. Jasne, szybkie przeprosiny szefa FBI spowodowałyby, że dyskusji, która się toczy od kilku dni, by nie było. Była dobra reakcja ambasadora Stephana Mulla. Na poziomie europejskim żadnych reakcji nie będzie. A szefowi FBI można doradzić uważniejsze zwiedzenie Muzeum Holocaustu w USA.
— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA W TVP INFO – ŻYCZENIA DLA PDT: Bardzo dobrze wspominam czas z Donaldem Tuskiem. To była wielka przygoda. Życzę mu, żeby mógł realizować swoje plany i miał więcej wolności [prywatnej].
— NA ZARZUTY, ŻE RZĄD ZWIJA POLSKĄ ARMIĘ: To jest nieprawda. Rząd konsekwentnie od paru lat dba o to, żeby nasza armia była coraz bardziej profesjonalna i nowoczesna. I tak też jest oceniania. Do tych przetargów wojsko szykowało się przez wiele lat. Te przetargi były robione z dużą transparentnością, przejrzystością. Zależało nam też, by te przetargi zapewniały miejsca pracy w Polsce.
— O ŚWIDNIKU: Świdnik nie spełniał nie tylko warunków technicznych, ale i dostarczenia na czas.
— O PRZETARGACH DALEJ: Jest ewidentny sukces. Wzrost środków na armię, dzieje się wiele dobrego. Może należałoby to uszanować. Wybieramy to, co jest najlepsze dla armii i dla polskiego społeczeństwa. Ten sprzęt gwarantuje nam skuteczne działanie. Polska armia wygrała. To jest dla nas najważniejsze.
— O “NOCNYCH WILKACH”: To jest prowokacja, mająca na celu doprowadzenie również do tego, żebyśmy się ciągle wypowiadali na ten temat.
— O USTAWIE O IN VITRO: Mamy plan i determinację, żeby ustawę przegłosować do wakacji. Jestem optymistką.
— O NOWEJ INICJATYWIE RYSZARDA PETRU:To wspaniale, że oceniają sprawy publiczne, ale państwo to nie tylko gospodarka, to również inne jego części, na państwo trzeba patrzeć bardzo szeroko. Rząd stworzył warunki, żeby – jeśli chodzi o gospodarkę – czuć się w Polsce bezpiecznie.
— JAROSŁAW GOWIN W JNJ TVN24: Gospodarczo ta decyzja jest błędna. Powinniśmy stawiać na polskie firmy.
— “TRZEBA SIĘ TEMU PRZYJRZEĆ”: Przetargowi na śmigłowce należy się przyjrzeć. Jestem zaskoczony, że minister Siemoniak na moje słowa zareagował tak nerwowo. Do ministra Siemoniaka mam zaufanie, ale nie mam zaufania do warunków przetargu. Trudno uwierzyć, że Francuzi spełnili wymogi formalne, a Włosi i Amerykanie – nie.
— O SWOICH WĄTPLIWOŚCIACH: Mieliśmy do wyboru trzy możliwości: włoską Agustę, która zatrudnia w Świdniku 3,5 tys. osób, amerykańskiego Sikorsky, który w Mielcu zatrudnia 2 tys. osób i francuskiego Airbusa, który zatrudnia 10 osób. Jeśli wybrano ofertę francuską, to jakieś względy za tym przemawiały. Jakie? Trudno powiedzieć. Dla mnie najbardziej kontrowersyjne jest to, że dwie oferty, które byłyby korzystniejsze z punktu widzenia rozwoju przemysłu zbrojeniowego w Polsce, zostały wykluczone ze względów formalnych.
— GOWIN DALEJ: A tak się składa, że od wielu miesięcy eksperci ćwierkali, że przetarg jest sformułowany w ten sposób, żeby preferować jedną ofertę, francuską. Być może są jakieś poważne powody dyplomatyczne, dla których zdecydowaliśmy się wybrać ofertę Francuzów. Uważam, że opinia publiczna ma prawo to wiedzieć.
— W KONTEKŚCIE KAMPANII: Uważam, że ta sprawa powinna stać się tematem kampanii, choć nie dlatego ją podniosłem.
— O “HAKACH” NA OPOZYCJĘ: Szukanie haków na polityków opozycji, wobec spsiałych standardów polskiej demokracji, jest dziś na porządku dziennym.
— O NIEDOSZŁEJ KOALICJI PRJG Z KORWINEM: To była moja osobista decyzja, żeby koalicji nie zawiązywać – właśnie ze względu na tego typu wypowiedzi [Korwina o Rosji] . Ale wiem, że on chce w ten sposób szokować i zwracać na siebie uwagę. Mam nadzieję, że wielu rozsądnych polityków KORWiN wejdzie do Sejmu i to z nimi, nie z Korwinem, będzie można ewentualnie zawiązać koalicję.