— JAROSŁAW KACZYŃSKI W TV REPUBLIKA O NOWYCH STENOGRAMACH: TO AKCJA POLITYCZNA WŁADZY, NIE ŚLEDZTWO: “Mamy książkę Rotha, rocznicę tragedii, kampanię wyborczą – to zachęca, aby ta akcja polityczna została prowadzona. Powiedziałem to już kiedyś, mówię i dziś: to jest akcja polityczna wpisująca się w potrzeby polityczne sił rządzących i tych, którzy prowadzą śledztwo”. https://300polityka.pl/news/2015/04/08/kaczynski-w-republice-o-nowych-stenogramach-to-akcja-polityczna-wladzy-nie-sledztwo-7-cytatow/

— BOGDAN RYMANOWSKI: JESTEM PEŁEN PODZIWU DLA DZIENNIKARZY MNIEJ POPULARNYCH MEDIÓW: “Dla mnie to, co stało się 10 kwietnia, jest wciąż wielką tajemnicą. A jeśli tak to rolą dziennikarza jest zadawanie pytań. Chwała tym wszystkim dziennikarzom, którzy mieli odwagę zajmować się tą sprawą. Jestem pełen podziwu dla dziennikarzy mniej popularnych mediów, blogerów, którzy mieli odwagę od początku zadawać pytania odważne. Oni w pewnej mierze wyręczali dziennikarzy tych tzw. głównych mediów”.

— RYMANOWSKI: PAŃSTWO ZDAŁO EGZAMIN, ALE W SFERZE POCHOWANIA ZMARŁYCH: “Dwie trzecie Polaków, którzy przecież nie zawsze interesują się tą sprawą, ma w tyle głowy świadomość, że rząd nie zrobił wszystkiego, co powinien zrobić. Z perspektywy czasu można powiedzieć, że państwo zdało egzamin, ale tylko i wyłącznie w sferze pochowania zmarłych. Państwo świetnie zorganizowało uroczystości pogrzebowe. Ale to za mało, by mówić, że państwo zdało egzamin”. http://wpolityce.pl/smolensk/240139-bogdan-rymanowski-wywiad-z-mec-wassermann-moze-otworzyc-w-kazdym-czlowieku-do-tej-pory-zamknietym-na-argumenty-mysl-ze-cos-jest-nie-tak-w-sprawie-1004-nasz-wywiad

— RADOSŁAW SIKORSKI O SMOLEŃSKU: UDAŁO SIĘ PODZIELIĆ POLAKÓW, UBOLEWAM NAD UPOLITYCZNIENIEM: “Ubolewam, że ta bolesna sprawa katastrofy smoleńskiej została upolityczniona i że udało się podzielić Polaków w tej sprawie. Apeluję o to, aby teraz, w dniach 5. rocznicy katastrofy, zachować umiar w komentowaniu i aby powrócił klimat żałoby narodowej, z którym mieliśmy do czynienia w pierwszych dniach po tragedii”. https://300polityka.pl/news/2015/04/08/sikorski-o-smolensku-udalo-sie-podzielic-polakow-5-cytatow/

— TRANSFER Z PSL DO SLD: “Tłem przejścia ma być projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie autorstwa SLD. Będzie on – wraz z innymi projektami o in vitro – rozpatrywany w tym tygodniu. Jeden z naszych rozmówców tłumaczy, że Artur Górczyński zdecydował się na przejście do SLD, bo popiera nie tylko in vitro, ale także refundację środków antykoncepcyjnych, czy wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół. To właśnie zawiera projekt Sojuszu”. https://300polityka.pl/news/2015/04/08/sld-zyskuje-kolejnego-posla-tym-razem-nie-z-tr-a-z-psl/

— JANUSZ PALIKOT SKŁADA ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY NA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO I ANTONIEGO MACIEREWICZA: “Kandydat TR na prezydenta argumentował, że Kaczyński i Macierewicz popełnili świadome przestępstwo, bo skoro mają wiedzę o zamachu, to powinni pokazać dowody prokuraturze. A – jak podkreślał Palikot – liderzy PiS tego nie zrobili. Dodał, że prezes i szef zespołu smoleńskiego w tej sprawie ‘mataczą’”. https://300polityka.pl/news/2015/04/08/palikot-eskaluje-sprawe-stenogramow-sklada-zawiadomienie-do-prokuratury-na-kaczynskiego-i-macierewicza/

— PIERWSZY POLITYCZNY Q&A NA FACEBOOKU. AGNIESZKA POMASKA ODPOWIADA NA PYTANIA O POLITYKĘ PRORODZINNĄ, IN VITRO I KWOTĘ WOLNĄ OD PODATKU: “Platforma, organizując Q&A właśnie na temat polityki prorodzinnej i in vitro, wspiera tym samym kampanijny przekaz prezydenta Komorowskiego (…) PO zapowiada kolejne tego typu akcje. Q&A o polityce prorodzinnej było zorganizowane we współpracy z przedstawicielami FB”. https://300polityka.pl/news/2015/04/08/pierwszy-polityczny-qa-na-fb-pomaska-odpowiadala-na-pytania-o-polityke-prorodzinna-a-takze-o-kwote-wolna-od-podatku/

— POJAWIŁA SIĘ DRUGA WERSJA “ZMIEŃ PREZYDENTA”. http://zmienprezydenta.pl/

*****

#FPF:

— ANDRZEJ SEREMET O DWÓCH STENOGRAMACH: Prokuratura wolałaby, żeby to wszystko działo się w innej atmosferze. Są dwie wersje opinii fonoskopijnej opracowane przez dwóch biegłych. Te dwie opinie nieco się różnią – stopniem kategoryzacji. W jednej jest kategoryczność – w przypadku badania p. Artymowicza, w drugiej – przypuszczenia z pewnym stopniem prawdopodobieństwa. To opinia p. prof. Grażyny Demejko. Różnice między stenogramami wymagają skonfrontowania.

— O KONFERENCJI PROKURATURY Z 28 MARCA: 28 marca zostało opublikowane przez prokuraturę opracowanie dotyczące przyczyn katastrofy.

— O NOWEJ METODZIE KOPIOWANIA: W lutym 2014 r. pan Artymowicz dokonał zgrania nagrań z oryginałów rejestratorów w bardziej nowoczesny sposób.

— O ZARZUTACH O ROZGRYWANIU POLITYCZNYM POPRZEZ PRZECIEKI: Prokuratorzy są wściekli [przez te zarzuty]. Prokuratura jest jak najdalsza o gier politycznych (…) Nie ma żadnych walk wewnętrznych [w prokuraturze]. Prokuratura nie jest ani gorsza, ani lepsza od innych instytucji, co rusz słyszymy, że z różnych – nawet najtajniejszych służb – wyciekają różne informacje.

— JANUSZ PALIKOT: Pięć lat słyszymy brednie Kaczyńskiego i Macierewicza, że był wybuch, zamach. Zrzucana jest wina na prezydenta Komorowskiego, na premiera. To są najpoważniejsze rzeczy, jakie można powiedzieć o naszych instytucji. I prokuratura nie wyciąga konsekwencji wobec tych osób? Dlaczego Kaczyński nie złożył dowodów? Dlaczego prokuratura nie wszczyna postępowania, słysząc takie wypowiedzi byłego premiera i wiceministra? 1/3 społeczeństwa uwierzyła w zamach, do czego to doszło?!

— O DYSKUSJI O SMOLEŃSKU W KONTEKŚCIE KAMPANII: To nie jest też na końcu na rękę Komorowskiemu. On od początku umywa ręce od tej sprawy. Jeśli coś wie kolega z PiS [Jacek Sasin, sugerujący, że cała sprawa jest wrzutką sztabu PBK], to niech zawiadomi prokuraturę.

— O TYM, ŻE PBK ZAWIESZA KAMPANIĘ DO OBCHODÓW 10 KWIETNIA: Bardzo dziwny [pomysł], ja nie zawieszam kampanii.

— O SWOICH SZANSACH: Mam w tej chwili 7-8 proc. Do wyborów zostało 30 dni. Potwornie dużo się dzieje. Ja pracuję codziennie, jeżdżę po Polsce, przedstawiam swój program, występuję w mediach. 50 proc. ludzi podejmuje decyzje w ciągu 30 dni od wyborów! Poprzyjcie Palikota w trudnym bardzo momencie dla Polski.

— CZY KOGOŚ POPRZE W II TURZE: W ciągu jednego, dwóch dni [od I tury] postawię sprawę jasno. Zakładam, że będę w II turze. W 2010 r. dzięki mojemu poparciu Bronisław Komorowski wygrał bardzo trudne dla siebie wybory.

*****

#KROPKA:

— ROMAN GIERTYCH: Jeśli ten stenogram [RMF] okaże się prawdziwy, to mamy do czynienia z dowodem, który wskazuje, że w kokpicie mieliśmy do czynienia z naciskami. Szanuję ból pani Błasik, ale pamiętajmy też o rodzinach pilotów. Mieliśmy do czynienia nie tylko z naciskiem służbowym, ale gen. Błasikowi podlegał również 36-pułk. Co to oznacza? Polecenie można wydać w formie: “rób coś” albo “zmieścisz się, śmiało”. To są dwie formy wydawania poleceń. W moim przekonaniu ta cała sytuacja, obecność generała, fakt, że wydał on komendy, mogłoby to zostać potraktowane przez pilotów jako polecenie służbowe (…) Niektórzy mówią o naciskach, ja mówię o rozkazach.

— “PROKURATURA SIĘ SKOMPROMITOWAŁA”: Tajemnicą poliszynela jest, że prokuratura wojskowa się totalnie skompromitowała. Po pięciu latach mamy do czynienia z informacjami z czarnej skrzynki. Badanie katastrof zaczyna się od badania czarnej skrzynki, a nie kończy się (…) Mam wrażenie, że Jerzy Miller i dr Lasek próbują umniejszyć fakt, że komisja zakończyła prace zanim odczytano czarne skrzynki (…) Kompromitacja prokuratury będzie większa, jeśli okaże się, że Rosjanie odczytali czarną skrzynkę 5 lat temu.

— O “POLITYCZNYCH HOCHSZTAPLERACH”: Hochsztaplerzy w stylu pana Macierewicza wygłaszają fantastyczne teorie o bombie, helu, wybuchach (…) Różnego rodzaju szamani zajmowali się trotylem i mgłą.

— GIERTYCH DALEJ O MACIEREWICZU: Ludziom takim może trzeba podać szklankę wody, może jakieś medykamenty, ale nie należy ich denerwować.

— O ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA KATASTROFĘ: Dziś wiemy, że za katastrofę smoleńską główną odpowiedzialność – obok kontrolerów, szeregów innych osób – ponosi gen. Błasik.

— MONIKA OLEJNIK DO GIERTYCHA: Powtarza pan tezy MAK-u.

— GIERTYCH: Bardzo chciałbym poznać treść rozmowy między Jarosławem Kaczyńskim a Lechem Kaczyńskim, która odbyła się jakiś czas przed uderzeniem w brzozę.

— OLEJNIK: Pytałam prokuratora Seremeta o tę rozmowę i pan prokurator Seremet powiedział mi, że słyszał tę rozmowę i z tej rozmowy wynikało, że bracia rozmawiali tylko o zdrowiu mamy.

— GIERTYCH: Tak twierdzi Jarosław Kaczyński.

— OLEJNIK: Nie, tak mówił mi prokurator Seremet.

— GIERTYCH: Prokurator Seremet od lat zajmuje się politycznym wspieraniem PiS.

*****

FAKTY TVN

— NA JEDYNCE: Po publikacji nowych stenogramów z prezydenckiego Tupolewa.

— JUSTYNA POCHANKE: Niestety, łamiącego wszelkie przepisy lądowania nie da się zmienić. Ale rodzinom trudno się dziwić, skoro w prokuraturze panuje podobny chaos, jak w kabinie Tupolewa.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Nikt dziś nie miał tyle żalu i pretensji do wojskowej prokuratury, co wdowa po gen. Błasiku.

— MAŁGORZATA WASSERMANN: Nie umiem odpowiedzieć sobie na pytanie, która kopia czarnej skrzynki ma być dla mnie wiarygodna. Pierwsza, druga, siódma, ósma.

— SKÓRZYŃSKI: Krytyki dziś by nie było, gdyby wczoraj wypłynął jasny komunikat, czy śledczy dostrzegają i uznają, że gen. Błasik wywierał jakąkolwiek presję na pilotów.

— NA DWÓJCE: Kandydaci na prezydenta o nowych smoleńskich stenogramach wolą milczeć.

— POCHANKE: PBK na czas smoleńskiej rocznicy przerywa kampanię, Duda unika Smoleńska, by nie brzmieć jak Antoni Macierewicz.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: Wyciek stenogramu politycznie nie jest korzystny ani dla PiS, ani dla PO, ani dla Dudy, ani dla Komorowskiego.

— MARCIN MASTALEREK: To wrzutka obozu szeroko pojmowanego obozu władzy, przeciwko opozycji. To ma na celu podgrzanie emocji.

— KOLENDA-ZALESKA: PiS wie, że radykalna retoryka odbierze Dudzie wyborców umiarkowanego centrum.

— ANDRZEJ BIERNAT: Nikt tego tematu do tej pory nie poruszał. To, że akurat pojawiły się te informacje, to nie jest ani naszym celem, ani naszym działaniem.

— KOLENDA-ZALESKA: Dla PO temat Smoleńska też nie jest wygodny.

— LESZEK MILLER: To czas rządów PO, i czas wcześniejszej katastrofy w Mirosławcu, z której rządząca PO nie wyciągnęła właściwych wniosków.

— KOLENDA-ZALESKA: Sztabowcy PO zarządzili, by o stenogramie o Smoleńsku mówić jak najmniej i nie dać się sprowokować. Marszałek Sikorski apelował, aby powrócił klimat z pierwszych dni po katastrofie.

— KOLENDA-ZALESKA DALEJ: PBK do niedzieli zawiesza aktywność wyborczą.

— NA TRÓJCE: Jurgen Roth o katastrofie smoleńskiej: to mógł być zamach przygotowany przez Rosję.

— WOJCIECH HERNES – RADIO ZET – Z BERLINA: Ten facet nie raz stawał przed sądem za szerzenie nieprawdy i wycofywał z rynku nakład całej książki.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— EWA BŁASIK: Totalna kompromitacja państwa, jest mi wstyd (…) Nie ma takiej możliwości, by mój mąż ingerował w pracę polskich pilotów.

— ANDRZEJ SEREMET: Jestem przekonany, że żaden z prokuratorów nie miał z tym [przeciekiem] nic wspólnego.

— SEREMET DALEJ: Sporządzono jeszcze jedną opinię fonoskopijną, która różni się pod względem kategoryczności.

— PROF. GRAŻYNA DEMENKO AUTORKĄ DRUGIEJ OPINII.

— SEREMET: Prokuratura robi wszystko co możliwe, aby to śledztwo zakończyć.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: Palikot jako jedyny nie dystansuje się od sprawy stengoramów. Ustawia się w kontrze do PiS.

— JANUSZ PALIKOT O MATACZENIU KACZYŃSKIEGO I MACIEREWICZA.

— SEREMET: Nie chciałbym żyć w kraju, w którym za poglądy, chociażby nie najmądrzejsze, trafiałoby się przed prokuraturę.

— LESZEK MILLER: PiS bardziej traci [na całej sprawie].

— ANDRZEJ DUDA: Patrzę na rodziny przede wszystkim, to jest cios [dla nich].

— DUDA NA PYTANIE O WYBUCH: Przyczyny katastrofy smoleńskiej są niewyjaśnione.

— ADAM JARUBAS: To kontynuacja wojny polsko-polskiej.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— KTÓRA KOPIA CZARNEJ SKRZYNKI MA BYĆ DLA MNIE WIARYGODNA? JEDYNA SZANSA W EKSPERTACH MIĘDZYNARODOWYCH – wypowiedź Małgorzaty Wassermann na czołówce.

— NIE TWÓRZMY BYTÓW, KTÓRE NICZEGO NIE WNIOSĄ – wypowiedź Macieja Laska na czołówce.

— TE RZEKOMO STENOGRAMY BYŁY TYLKO I WYŁĄCZNIE KAMPANIJNĄ WRZUTKĄ OBOZU WŁADZY – wypowiedź Marcina Mastalerka na czołówce.

— UBOLEWAM, ŻE UDAŁO SIĘ PODZIELIĆ POLAKÓW W TEJ SPRAWIE – wypowiedź Radosława Sikorskiego na czołówce.

— NA JEDYNCE: Po publikacji nowych stenogramów z prezydenckiego Tupolewa.

— EWA BŁASIK: Jest nieprawdziwy [odczyt]. Tak nie mogło być. Mój mąż mógł powiedzieć, że zmieścisz się, do kogoś na kanapie, w saloniku.

— AGNIESZKA MOSÓR: Tyle, że z saloniku dla VIP-ów do kokpitu nie jest aż tak blisko, by mikrofony pilotów nagrały rozmowy z saloniku.

— WIESŁAW JEDYNAK: Pierwszą salonkę w Tu-154 od kabiny załogi dzieli 6-9 metrów.

— MOSÓR: Zdaniem części rodzin, polskie kłótnie rozstrzygnąć może tylko międzynarodowe śledztwo. Ale z pomocą USA prokuratura ma problem.

— EDMUND KLICH: Wszystkie dowody zostały zebrane. Dostęp do dowodów miała zarówno komisja Millera, jak i prokuratora. Nie ma powodów, żeby powołać międzynarodową komisję.

— MACIEJ LASEK: Wrak nie jest potrzebny. Wykonaliśmy kopię, za które ręczymy, że są prawidłowe i wykonane z oryginałów.

— MOSÓR: Niemiecki “Bild” pyta dziś, czy Moskwa zabiła polskiego prezydenta. Taką tezę stawia w książce niemiecki dziennikarz.

— JURGEN ROTH: Doświadczony współpracownik niemieckiego wywiadu rozmawiał z dwoma źródłami, polskim i rosyjskim. Oba, niezależnie, twierdzą, że to był zamach.

— MOSÓR: Szefowie niemieckich służb zaprzeczają rewelacjom dziennikarza.

— NA DWÓJCE: Kampanijny klincz.

— DOROTA GAWRYLUK: Wczorajsza publikacja obszerniejszego zapisu z czarnych skrzynek niczego nie zmieniła. Strony umocniły się tylko na swoich pozycjach.

— DARIUSZ OCIEPA: PiS zdaje się mieć problem z nowymi stenogramami.

— BARTOSZ KOWNACKI: One są nierzetelne, nieprofesjonalne (…) Są pisane cyrylicą.

— OCIEPA: Sztabowcy Andrzeja Dudy podejrzewają, że obóz prezydenta chciał przed rocznicą wywołać temat smoleński i sprowokować emocje. Idąc dalej, obóz PBK liczył, że PiS wyśle do dziennikarzy Antoniego Macierewicza.

— PAWEŁ OLSZEWSKI: Tego typu zarzuty są niedorzeczne. Nie jesteśmy dysponentami śledztwa.

— MARCIN MASTALEREK: [Gdzie jest Macierewicz?] Pewnie w Sejmie, jest dzień sejmowy.

— ANDRZEJ DUDA: Dzisiaj przyczyna tragedii smoleńskiej jest nieznana.