NEWSWEEK

— MICHAŁ KRZYMOWSKI I ANNA SZULC O MOŻLIWOŚCI WPŁYWU TEŚCIA DUDY NA JEGO WYBORY POLITYCZNE: „Dlaczego akurat Unia Wolności? Czyżby wpływ na ówczesne polityczne wybory Andrzeja Dudy miał jego teść, znany poeta i krytyk literacki prof. Julian Kornhauser? W 1994 r. Duda ożenił się z jego córką Agatą. Julian Kornhauser, z pochodzenia Żyd, w jednym ze swoich wierszy rozliczał się z Polakami biorącymi udział w pogromie kieleckim, za co przez prawicowców został okrzyknięty polakożercą”.

— WYPOWIEDŹ ANONIMOWEGO DZIAŁACZA O CÓRCE DUDY: „Gdyby nie zaangażowanie polityczne Andrzeja, to jego córka głosowałaby zupełnie inaczej. Znają ją ze studiów i mówią, że dziewczyna ma lewicowe poglądy”.

— O MAŁŻONCE DUDY I JEJ SPRZECIWIE WOBEC ANGAŻOWANIU SIĘ POLITYCZNYM KANDYDATA PIS: „Politycy PiS przyznają, że z żoną Dudy sztabowcom nie było łatwo, zawsze unikała partyjnych spędów (…). Symbolem sprzeciwu miałby być worek ze śmieciami – po każdym powrocie Dudy z partyjnych posiadówek wystawiała mu przed drzwi odpadki. Działacz PiS: – Wersja, którą nam oficjalnie przedstawiano, była taka, że Agata zajmuje się domem”.

— KRZYMOWSKI O „LEWYCH ASYSTENTACH” W PIS: „Europosłowie PiS zatrudniają ludzi na lewych etatach, a ich asystenci nadal pracują w partyjnym aparacie. Część z nich nawet nie wie, gdzie mieszczą się biura ich deputowanych, część nadal siedzi w partyjnej centrali przy Nowogrodzkiej, a jedna z asystentek opiekowała się chorą mamą prezesa. Wśród europosłów, którzy przejęli pracowników partii, znaleźli się m.in. Andrzej Duda, Zbigniew Kuźmiuk, Tomasz Poręba i Ryszard Legutko”.

— O OPIEKUNCE JADWIGI KACZYŃSKIEJ:„Gdy w styczniu 2013 r. Jadwiga Kaczyńska zmarła, prezes wygłosił podczas jej pogrzebu wzruszające przemówienie, w którym wspomniał o pielęgniarce ze Skierniewic. – Chciałem podziękować pani Bożenie Meszce, która w ciągu ostatnich 20 miesięcy mimo tylu zajęć tak bardzo się mamą opiekowała – powiedział. Oznacza to, że Meszka musiała opiekować się panią Jadwigą od kwietnia 2011 r. nieprzerwanie aż do jej śmierci. W jej oświadczeniach za lata 2011-2013 nie ma jednak śladu po kolejnych umowach z mamą prezesa. Są tylko dochody uzyskiwane u Poręby [Tomasza, eurodeputowanego – red.]: ok. 5 tys. miesięcznie. Całkiem przyzwoicie, zważywszy, że przeciętne wynagrodzenie asystenta europosła oscyluje wokół 3 tys. zł. Czy w takim za opiekę nad mamą prezesa de facto płacił europarlament?”

— KRZYMOWSKI DALEJ: „Podczas pogrzebu mamy prezes dziękował też „wolontariuszce Wioletcie Żydowicz”, która – jak powiedział – spędziła wiele nocy przy łóżku pani Jadwigi. Żydowicz kilka lat temu została zatrudniona przy Nowogrodzkiej, a na jesieni zeszłego roku dodatkowo otrzymała etat u bydgoskiego europosła Kosmy Złotowskiego”.

— O ASYSTENCIE DUDY: „Asystentem Andrzeja Dudy jest Michał Ciechowski – młody chłopak, który na co dzień pracuje w centrali na Nowogrodzkiej. Do jesieni zeszłego roku dostawał pieniądze z partii, potem jego etat zlikwidowano, a za to przydzielono go do europosła. Ciechowski twierdzi, że jego praca polega na „jeżdżeniu z kandydatem po kraju”. Kłopot w tym, że unijne przepisy na to nie zezwalają”.

— ALEKSANDRA PAWLICKA O RELACJACH PEK-PBK: „Z wierzchu lukier, w środku gniot. Oficjalnie każdy powie, że współpraca premier Kopacz z prezydentem Komorowskim układała się wspaniale, ale w rzeczywistości w partii było to trudne do przełknięcia. Teraz sytuacja się zmieniła. Wróg jednoczy”.

— JAK MÓWI W TEKŚCIE PAWLICKIEJ ROBERT TYSZKIEWCZ O PBK: „Kreowanie nowego Komorowskiego na potrzeby kampanii zabiłoby go. Dla polityka sztuczność jest zabójstwem”.

— O KOPACZ: „Dla szefowej – mówi jeden z ministrów PO – zaczęła się decydująca walka. Jej przemówienie na inauguracji kampanii PBK było równocześnie przemówieniem inaugurującym kampanię Kopacz jako przywódcy politycznego. To test, czy potrafi poprowadzić formację na wojnę z przeciwnikiem i wygrać”.

— KOPACZ UDERZA W TUSKA?: „Gdy wyszło na jaw, że Tusk nie wierzy w wygraną Komorowskiego w pierwszej turze, Kopacz skomentowała to w wąskim gronie: – Myślę, że Donald myli się tak samo, jak mylił się w ocenie szans na objęcie przez siebie stanowiska europejskiego. Wszyscy pamiętamy, jak miesiącami zaprzeczał, że wybiera się do Brukseli”.

— O WEWNĘTRZNYCH BADANIACH PO: „Z badań robionych przez partię wynika, że tym, co politycznie wciąż budzi największe emocje wśród Polaków, jest pytanie, czy Kaczyński wróci do władzy”.

— PO INSTRUMENTALNIE WYKORZYSTAŁA TEMAT IN VITRO PRZECIWKO DUDZIE?: „Jeden z ministrów przyznaje Newsweekowi, że rząd zajął się in vitro nie tylko dlatego, żeby pozyskać poparcie centrolewicowego elektoratu (…). – To oczywiście ważne, ale przede wszystkim była to pułapka zastawiona na Dudę. Jako kandydat na prezydenta nie mógł uniknąć zajęcia stanowiska w tej sprawie”.

DO RZECZY

— TYTUŁ TEKSTU KAMILI BARANOWSKIEJ O PBK: „Komorowski się obudził”

— BARANOWSKA KRYTYCZNIE O WIZYCIE DUDY W LONDYNIE: „Nie przygotował się specjalnie do tej wizyty (…). Może pojawia się myślenie, że skoro Duda bardzo dobrze radzi sobie na spotkaniach z wyborcami, to nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać? Może sztab popada w rutynę? W każdym razie efekt jest taki, że kampania Dudy chwilowo siadła”.

— „ONI NIE MOGĄ SPOKOJNIE SPAĆ” – tytuł tekstu Cezarego Gmyza o podsłuchanych politykach.

— O PAWLE GRASIU: „Większość pytanych przez nas polityków i prezesów państwowych spółek, którzy znaleźli się na nagranych taśmach, ogranicza się do zdawkowych komentarzy lub unika odpowiedzi na nasze pytania. Niekiedy w sposób bardzo arogancki, tak jak były rzecznik rządu Paweł Graś. – Nie mam ochoty rozmawiać, jestem bardzo zajęty – powiedział Graś i przerwał połączenie. Ten polityk PO nie odpowiedział na SMS w sprawie podsłuchów ani na pytania zadane na Twitterze, choć znany jest z brylowania na tym serwisie”.

— WŚRÓD PODSŁUCHANYCH PRZEZ KELNERÓW SĄ M.IN: Andrzej Biernat, Bartosz Arłukowicz, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Jan Bury, Jakub Karnowski (prezes PKP SA), Zbigniew Jagiełło (prezes PKO BP), Jerzy Kurella (wiceprezes PGNiG ds. handlowych), Zdzisław Gawlik (wiceminister skarbu), Leszek Czarnecki (prezes Getin Banku), Grażyna Piotrowska-Oliwa, Robert Oliwa, Herbert Wirth (prezes KGHM Polska Miedź), Krzysztof Zamasz (prezes ENEA), Wojciech Szpila (prezes Totalizatora Sportowego), Dariusz Stolarczyk (prezes RUCH SA), Andrzej Klesyk (prezes zarządu PZU).

— GOCIEK I GURSZTYN O MICHALE KAMIŃSKIM: „Radom. To słowo kluczowe dla Misia, bo potwierdzają się ploty, że Pani Premier Tysiąclecia wymyśliła sobie, że tam właśnie w wyborach do Sejmu „jedynką” PO będzie Kamiński. Nas to nie dziwi, w końcu żyje on dzięki udzielanym radom”.