— JUTRO PIERWSZA DEBATA DONALDA TUSKA- NA POSIEDZENIU PE W STRASBURGU 12-15 stycznia: 70. rocznica wyzwolenia Auschwitz, Donald Tusk o wynikach szczytu, czy będzie można zakazać uprawy GMO – zapowiedzi sesji plenarnej w Strasburgu 12-15 stycznia: http://www.europarl.europa.eu/news/pl/news-room/plenary/

— TOMASZ BIELECKI W GW O POZYCJI TUSKA PRZED SZCZYTEM W ASTANIE: „Tusk chce już w ten wtorek włożyć kij w europoselskie mrowisko, czyli włączyć się w wybuchowy spór o równowagę między walką z terroryzmem a wolnościami obywatelskimi. Podczas swej pierwszej podróży zagranicznej został Donaldsem Tusksem. Ale nikt nie zaprosił go do Astany. (…) Berlin śle teraz sygnały, że – wstępnie planowany na ten czwartek – czterostronny ukraiński szczyt Putin- Poroszenko-Merkel-Hollande w kazachstańskiej stolicy Astanie stoi pod wielkim znakiem zapytania. Niestety, ów pytajnik, jak przynajmniej dziś się wydaje, nie dotyczy kwestii, czy doprosić tam kogoś reprezentującego całą Unię. Zgodnie z obecnymi planami ani Tuska, ani szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini ma nie być w Astanie”.

— DZIŚ O 14 PEK NA ŚLĄSKU spotka sie  z przedstawicielami górniczych związków zawodowych.

— ADAM HOFMAN BĘDZIE DZIŚ GOŚCIEM KROPKI NAD I.

— DZIŚ MA BYĆ WIELKI STRAJK GÓRNIKÓW – na jedynce Dziennika Zachodniego: http://jedynki.press.pl/2015-01-12/dzach.jpg

— MAREK MAGIEROWSKI W RZ: OŁÓWEK KONTRA OŁÓW: “Europa nie wie, w obronie czego walczy, z kim i przy użyciu jakiej broni. Dżihadyści pokazują nam zdjęcia odciętych głów. My chcemy walczyć satyrą. W ten sposób tej wojny nie wygramy”.

— DAVID BROOKS W NEW YORK TIMESIE: I AM NOT CHARLIE HEBDO“The journalists at Charlie Hebdo are now rightly being celebrated as martyrs on behalf of freedom of expression, but let’s face it: If they had tried to publish their satirical newspaper on any American university campus over the last two decades it wouldn’t have lasted 30 seconds. Student and faculty groups would have accused them of hate speech. The administration would have cut financing and shut them down”.

— KONKLUZJA DAVIDA BROOKSA: “The massacre at Charlie Hebdo should be an occasion to end speech codes. And it should remind us to be legally tolerant toward offensive voices, even as we are socially discriminating”. http://www.nytimes.com/2015/01/09/opinion/david-brooks-i-am-not-charlie-hebdo.html

— KOPACZ JAKO PREMIER JEST NIEZAUWAŻALNA – mówi Paweł Śpiewak w rozmowie z SE: “Na razie te pierwsze 100 dni to czas, w którym w pewnym sensie Ewa Kopacz była niezauważalna jako premier. Nie robiła niczego znaczącego, tak w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu tego słowa. Nie zaliczyła żadnych wpadek, nie miała żadnych sukcesów. W gruncie rzeczy po 100 dniach nie wiem, jakie są poglądy pani premier, jakie są jej zamierzenia. Nawet nie wiem, jaki jest styl rządzenia Ewy Kopacz. Wszystko jest niejasne. Mamy trochę taką sytuację, jakby w ogóle nie było premiera”.

— ŚPIEWAK ZAKŁADA ZWYCIĘSTWO PO: “- Prowadzi do zwycięstwa, ale nie dlatego, że jest tak wybitnym liderem, tylko dlatego, że PiS jest bardzo słaby. Chociaż ludzie są już głęboko zawiedzeni PO. Już po wyborach samorządowych widzieliśmy konflikty wewnątrz PO, gdy dzielono stanowiska i stołki. Jest to partia w pewnym sensie rozedrgana, podzielona na różnego rodzaju frakcje czy raczej sitwy. Ale PiS nic poza ostrą retoryką nie proponuje. W ich przekazie dominują dość prymitywne hasła, a nie ma krótkiego podsumowania gospodarczo-politycznego tego, jak Polska ma wyglądać, kiedy przejmą władzę”. http://www.se.pl/wydarzenia/opinie/kopacz-jako-premier-jest-niezauwazalna_506350.html

— RADOSŁAW SIKORSKI NA PYTANIE ANDRZEJA STANKIEWICZA I MICHAŁA SZUŁDRZYŃSKIEGO W RZ CZY WYSTARTUJE NA SZEFA PO: “Będę pracował na sukces Ewy Kopacz i wygraną naszej formacji w wyborach, co naturalnie potwierdzi też jej przywództwo w PO”.

— SIKORSKI ZAPOWIADA JAK NAJSZYBSZE RATYFIKOWANIE KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ: “Uważam, że dobro, które konwencja niesie, przeważa nad ryzykami. Będę za. Rozpocznę też konsultacje z klubami parlamentarnymi w sprawie jak najszybszego jej ratyfikowania”.

— SIKORSKI POPIERA ZWIĄZKI PARTNERSKIE: “Jeszcze by tego brakowało, żeby wiceprzewodniczący partii był przeciwko stanowisku, które współkształtował. Co najważniejsze, domaga się tego wielu naszych wyborców”.

— RADOSŁAW SIKORSKI NAMAWIA RZĄD, BY NIE KUPOWAĆ UZBROJENIA W PRZETARGACH- jak mówi Stankiewiczowi i Szułdrzyńskiemu w RZ: “W obecnej sytuacji namawiam rząd, aby przyspieszyć przetargi lub nawet z nich zrezygnować”.

— MINISTER KANISTER – SE O RADOSŁAWIE SIKORSKIM.

— TOMASZ SIEMONIAK O OFERTACH PRZETARGOWYCH NA NOWE UZBROJENIE mówi w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim i Jerzym Haszczyńskim w RZ: “Po wielu rozmowach i naradach w tej sprawie mogę powiedzieć, że na koniec dnia liczy się przede wszystkim
meritum, to znaczy, jaka jest oferta. Mamy do czynienia z ofertami złożonymi przez firmy z dwóch sojuszniczych państw, z mocnym poparciem ich rządów”.

— SIEMONIAK O UDZIALE POLSKI W KOALICJI PRZECIW SAMOZWAŃCZEMU PAŃSTWU ISLAMSKIEMU: “Popieramy politycznie koalicję, w skład której wchodzi ponad 20 państw i której przewodzą USA. O tej kwestii rozmawiała telefonicznie kilka tygodni
temu premier Kopacz z prezydentem Obamą. Będziemy rozważali różne formy większego zaangażowania niż do tej pory. Na razie zorganizowaliśmy transport pomocy humanitarnej dla irackich Kurdów. Ale trzeba jasno powiedzieć, że nie ma mowy o opcji militarnej”.

— DEFICYT POWAGI – Jacek Żakowski w GW o kandydatce SLD: “Próbuję sobie wyobrazić, że w dniu śmierci senatora Edwarda Kennedy’ego komitet amerykańskiej Partii Demokratycznej ni z tego, ni z owego na urząd prezydenta zgłasza trzydziestokilkuletnią osobę z doktoratem, która była asystentką jednego senatora, jakiś czas pracowała na podrzędnym stanowisku w Białym Domu, zagrała kilka drugoplanowych ról i krótko prowadziła program w pewnej niszowej stacji. Co Amerykanie by na to powiedzieli?”

— ŻAKOWSKI KRYTYKUJE BRAK POWAGI KOPACZ I ARŁUKOWICZA: “Takich świeżych przykładów jest więcej. Świąteczna ofensywa Pani Premier w rozrywkowych mediach. Uzasadnienie przez ministra Arłukowicza powrotu do rozmów z lekarzami tym, że jest święto Trzech Króli, więc gabinety i tak by były zamknięte etc. Przepraszam, że powiem to wprost, ale obserwacja ostatniego tygodnia w polskiej polityce pokazała w dramatyczny sposób bolesny problem: deficyt powagi”.

— ŻAKOWSKI O PROGRAMIE GÓRNICZYM: “Próbuję sobie wyobrazić panią kanclerz Merkel, która kilka miesięcy przed wyborami z zaskoczenia ogłasza wielki program restrukturyzacji przemysłu kosztujący miliardy i przewidujący masowe zwolnienia. Czy Niemcy by uwierzyli, że coś takiego naprawdę się stało bez debaty ze związkami zawodowymi, z pracodawcami, lokalnymi władzami, ekspertami i partiami parlamentarnymi?”

— MOGĘ SIĘ ZNALEŹĆ POZA POLITYKĄ – Grzegorz Napieralski w rozmowie z SE: “- Muszę coś w życiu robić. Rozważam różne warianty. Również taki, że nie będzie mnie w polityce. To także jest możliwe. Priorytetem jest utrzymanie rodziny, więc jeśli trzeba będzie, pójdę do pracy. Na razie jednak sprecyzowanego planu B nie mam”.

— POLITYCY BOJĄ SIĘ PAMIĘTNIKA OLEKSEGO – na jedynce Faktu.

— OGÓREK ROZBIŁA MAŁŻEŃSTWO – zapowiedź tekstu na jedynce Faktu o rzekomym romansie kandydatki SLD z czasów jej pracy w MSW.

— MAGDALENA OGÓREK MAGNESEM NA MEDIA – pisze w RZ Eliza Olczyk: “W przyciąganiu uwagi do SLD kandydatka Sojuszu sprawdza się znakomicie. Tyle że balansującą na progu wyborczym partię każdy błąd może zepchnąć w polityczny niebyt”.

— OGÓREK MOŻE LICZYĆ NA SYMPATIĘ PIS- pisze dalej Eliza Olczyk: “‘Magdalena Ogórek może liczyć na sympatię PiS i partii z nią współpracujących. I to wcale nie ze względu na prokościelne poglądy, tylko na fakt, że PiS chce doprowadzić do drugiej tury wyborów prezydenckich, a jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy kandydaci mniejszych partii dobrze wypadną w pierwszej turze. Możliwe jest też, że kandydatka SLD przyciągnie do siebie nowych wyborców”.

JEŻELI OGÓREK DOSTANIE PONIŻEJ 5% TO OSŁABI SLD – konkluduje Olczyk: “Mimo to Magdalena Ogórekszalonego wyniku raczej nie zrobi. Ale francuscy doradcy i tak zalecali Sojuszowi, by odpuścił sobie wybory prezydenckie, bo ich główny cel to jesienne wybory parlamentarne. Z tego punktu widzenia dr Ogórek, która zapewni Sojuszowi spore zainteresowanie mediów, jest kandydatką idealną. (…) jeżeli Magdalena Ogórek osiągnie słaby wynik, poniżej 5 proc., to ostatecznie może przynieść partii więcej szkody niż pożytku”.

— MAREK DOMAGALSKI W RZ O PRAKTYKACH FUNDACJI OWSIAKA: DINOZAURY Z POPRZEDNIEJ EPOKI: “Krytyczna ocena tekstów dziennikarza nie może usprawiedliwiać blokowania mu wykonywania obowiązków. Gdyby nadużył on swoich uprawnień, to od wydania werdyktu jest sąd. Ale nawet sąd nie może zakazać dziennikarzowi uczestniczenia w takiej czy innej otwartej imprezie. To, co piszę, jest tak oczywiste, że przykro mi, iż muszę to przypominać. Ale widzę, że żyją w Polsce, w mediach i wokół nich dinozaury z poprzedniej epoki”.

— JAROSŁAW KUŹNIAR NA BLOGU O OWSIAKU: “Teraz, kiedy po 23 finale WOŚP Jerzy odzyska głos będzie najlepszy czas na wyłożenie kart na stół: zamknięcie ust ujadaczom. Wierzę, że on potrafi to zrobić z klasą. Jeżeli nie, powinien wreszcie znaleźć kogoś, kto uratuje WOŚP nie przed prawicą ale przed nim samym”. http://jaroslawkuzniar.com/2015/01/11/cienka-granica/

— KAZ JEST MARIONETKĄ GIERTYCHA I KAMIŃSKIEGO – kolejny odcinek wyznań Izabel w Super Expressie.

— URODZINY OBCHODZIŁIBY DZIŚ ALINA PIEŃKOWSKA I ARAM RYBICKI.

— 24 LATA TEMU Sejm RP powołał rząd Jana Krzysztofa Bieleckiego.

— URODZINY DZIŚ OBCHODZI: Anna Fotyga! Oraz: Piotr Serafin, Dariusz Joński, Czesław Czechyra, Łukasz Antkiewicz, Piotr Bonisławski,