— Jutro o 13:00 rozpoczyna się 4-dniowe posiedzenie Sejmu. Ze względu na pogrzeb Józefa Oleksego, GŁOSOWANIA w czwartek 20:15-22:00 oraz w piątek rano.

— Jutro o 17:00 na Komisji Nadzwyczajnej ds. Energetyki pierwsze czytanie ustawy węglowej.

— TRAILER 3. SEZONU HOUSE OF CARDS. https://youtube.com/watch?v=sU9QTLXYCCc

— UNIA PRACY ZERWAŁA KOALICJĘ Z SLD: “To protest przeciwko łamaniu – zdaniem UP – przez Sojusz postanowień umowy koalicyjnej. Chodzi m.in. o sposób prezentacji kandydatki SLD na prezydenta. Rozumiemy decyzję UP, choć wynika ona z rozżalenia – stwierdził sekretarz generalny SLD”. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,17244097,Unia_Pracy_zerwala_koalicje_z_SLD.html

— 300POLITYKA: WIN-WIN KOPACZ. PREMIER JUŻ WYGRAŁA SPRAWĘ GÓRNIKÓW: “Nawet w wypadku fiaska rozmów i strajków, czy nawet demonstracji górniczych w Warszawie nie dojdzie do żadnego paraliżu usług publicznych. Nie będzie więc poczucia chaosu. Twardy język górniczych związkowców, w dodatku, w stosunku do kobiety, może z jednej strony – nie spotkać się z dobrym przyjęciem publiczności, a z drugiej – wywołać równie twardą odpowiedź Kopacz, której lepiej wychodzi, gdy mówi w takich sytuacjach własnym językiem, niż kiedy wyczytuje stos kartek przygotowanych przez urzędników. To nawet może się publiczności spodobać. Ale cała sprawa górnictwa przede wszystkim buduje polityczną tożsamość Kopacz”. https://300polityka.pl/news/2015/01/12/win-win-kopacz-premier-juz-wygrala-sprawe-gornikow/

— 300POLITYKA publikuje tekst BARTŁOMIEJA SIENKIEWICZ DLA PRZEGLĄDU POLITYCZNEGO O 7 LATACH TUSKA: “Co sprawiło, że przez tak długi czas obywatele wybierali tych, którym przewodził Donald Tusk? Jakie mechanizmy zostały uruchomione by przywiązać i przekonać tak wielką rzeszę wyborców? Ci, którzy politykę sprowadzają do gry marketingowo – piarowskiej i tak nic nie zrozumieją. Bo w Polsce zdarzyło się przez ten okres coś wyjątkowego – zaczęła się nowa polityka. Na tyle nowa, że potrafiła przełamać wszystkie schematy w jakich tkwiliśmy od dawna”. https://300polityka.pl/news/2015/01/12/witajcie-w-dojrzalej-polsce-sienkiewicz-o-7-latach-tuska-przedruk-z-przegladu-politycznego-na-300polityka/

— ZAPOWIEDŹ SESJE PE: DONALD TUSK O WYNIKACH GRUDNIOWEGO SZCZYTU. https://300polityka.pl/news/2015/01/12/w-pe-debata-na-szczycie-czy-unia-da-panstwom-wolna-reke-w-sprawie-gmo-a-takze-tusk-o-wynikach-grudniowego-szczytu/

****

#KROPKA:

— ADAM HOFMAN O SWOJEJ PRZYDATNOŚCI DO ZWYCIĘSTWA PIS: Siedzę sobie w domu i myśl, że w tym najważniejszym dla Polski roku trzeba zrobić wszystko, by po jasnej stronie mocy pomóc zwyciężyć dobrym w kontrze ze złymi. Wiem, że cała moja praca przez ostatnie lata były przygotowaniem do tego roku. Chciałbym, aby moja wiedza i umiejętności były [do tego] wykorzystane, wszystko w swoim czasie. Zobaczymy, co się będzie dalej działo. To najważniejszy rok jeśli chodzi o zmianę władzy w Polsce, wiele trzeba zrobić.

— O KILOMETRÓWCE: Uważam, że te niejasne przepisy doprowadziły do bałaganu. My po wykładni Kancelarii, dokonaliśmy zwrotu, zwróciliśmy pieniądze, uznaliśmy, że Kancelaria miała rację i zamknęliśmy sprawę. To kwestia niejasnych przepisów, wojnę rozpętał Sikorski. On [wydał] 80 tysięcy na kilometrówkę.

— O WYJEŹDZIE DO KARPACZA: Gdybym wierzył we wszystko co napisały tabloidy, to bym zupełnie osiwiał. Jak wyjeżdzam prywatnie, to płacę prywatnie.

— O WYJEŹDZIE DO MADRYTU: Wziąłem pieniądze na dotarcie do miejsca docelowego, w przeciwieństwie do 80 tys. marszałka Sikorskiego.

— O ROZLICZENIU ZA POPRZEDNI ROK: Zrobiłem sobie rozliczenie za poprzedni rok, nie szukam sobie łatwych wytłumaczeń. Ale jak widzę, co robi marszałek Sikorski, widzę chęć dokopania opozycji. Polowanie na mnie było normalne. Polowanie trwało dużo wcześniej.

— NIE MAM KONTAKTÓW INSTYTUCJONALNYCH Z PIS: Przyjmuje to, co mówią. Nie należę do ludzi jak Michał Kamiński, którzy zdradzili PiS. Jestem po stronie PiS. Przyjmuje to co mówią koledzy, to tak ważny rok. Każdy robi swoje. Czy ja będę w klubie, czy będę jako poseł niezrzeszony, będę to robił skutecznie. Pracuję w tej chwili na swój rachunek. Będzie widać naszą pracę. Nie mam żadnych instytucjonalnych kontaktów z PiS, nie planuję, mam tylko towarzyskie.

— O PREZYDENTURZE PBK: Dlaczego dziś znowu uciekł z tematu górnictwa, to nieaktywna i niepotrzebna prezydentura, taki model sobie wybrał.

— O DECYDOWANIU, KTO CHODZI DO MEDIÓW: Nigdy nie sprawiało mi sympatii czy radości robieniu tego typu rzeczy.

— O MASTALERKU: Czeka go ciężki kawałek chleba, ma dużo pracy.

— O SMOLEŃSKU: Zamach terrorystyczny na Tupolewa.

*****

#DZIŚ WIECZOREM TVP INFO:

— GRZEGORZ SCHETYNA: WIERZĘ W SKUTECZNOŚĆ EWY KOPACZ, że pokaże brak alternatywy dla porozumienia. Jeśli wejdziemy w rok wyborczy z konfliktem, to źle będzie to wróżyć. To też symbol. Powinniśmy wszyscy bardzo, bardzo chcieć rozwiązać ten problem, ale systemowo, a nie finansując kolejne miesiące z budżetu. Piszmy dobre prawo, twórzmy i ratujmy miejsca pracy.

— SCHETYNA O TYM, CZY NIE ŻAŁOWAŁ, ŻE GO NIE BYŁO W PARYŻU: Wracałem z USA, nie miałem takich możlwiości, ale była pani premier Kopacz, szefowa MSW, był też Donald Tusk.

*****

FAKTY TVN

— SONDAŻE MILLWARD BROWN DLA FAKTÓW (pierwszą wiadomością było opisane niżej górnictwo).

— KOMOROWSKI 65, DUDA 21, OGÓREK 6, JKM 3, PALIKOT 1.

— JUSTYNA POCHANKE: Magdalena Ogórek z zaskoczenia bierze 6 proc.

— 47% NIE BĘDZIE DRUGIEJ TURY, 42% będzie.

— 73% PRZEKONANE, ŻE BK WYGRA, 8% DUDA, 3% wierzy w szanse Magdaleny Ogórek.

— PRAWICA Z PIS 34, PO 34, SLD 9, PSL 6, NOWA PRAWICA 3.

— JAKUB SOBIENIOWSKI: Prezydent nie reaguje na zaczepki PiS i ta taktyka mu się opłaca.

— JANUSZ KORWIN-MIKKE O OGÓREK: Jest znacznie ładniejsza od Taczerowej, ale mi przypomina Dodę.

— WANDA NOWICKA: Ogórek to inna forma “paprotki”.

— NAJTRUDNIEJSZA MISJA EWY KOPACZ – zapowiedź Justyny Pochanke. Pytanie czy zrobi to zgrabniej,niż jej rządowi koledzy. Powiedzieć górnikom, że jest węgiel, ale nie będzie pracy – to trudne. Premier Tusk tego nie potrafił.

— EWA KOPACZ NA PYTANIE KRZYSZTOFA SKÓRZYNSKIEGO: Będę rozmawiać po negocjacjach.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI: Za górnikami murem stanęła opozycja, w tym samym czasie, co Ewa Kopacz przyjechał prawie cały klub PiS z przekazem do prezydenta.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Prezydent powinien przyjmować stanowisko nie przeszkadzać rządowi.

— SLĄSKIE KOBIETY PUKAŁY DO PREZYDENCKICH DRZWI. Przyjęła je Anna Komorowska.

— INFANTYLNY MARSZ CZY INFANTYLNY MASTALEREK – Justyna Pochanke o “niedorzecznych słowach Marcina Mastalerka”.

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA: Marsz to pokaz wspólnoty i siły.

— MARCIN MASTALEREKZ KAWY NA ŁAWĘ TVN24: Marsz infantylny, ma tam iść minister Ławrow…

— ANDRZEJ DUDA: Marsz miał charakter symboliczny, pokazał zjednoczenie przeciw terroryzmowi.

— JAROSŁAW GOWIN: Mam inne zdanie, ale każdy ma prawo do własnych ocen.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— MICHAŁ SIEGIEDA W KATOWICACH: Co ciekawe prezydenci miast po spotkaniu z PEK mówili, że strona rządowa jakby się uelastyczniła. To informacje nieoficjalne, czekamy na stanowisko rządu.

— BURMISTRZ BRZESZCZ: Likwidacja kopalni to zagłada dla miasteczka.

— IRENA WOJCICKA W MATERIALE O PROTEŚCIE ŻON GÓRNIKÓW: Pani prezydentowa ani pan prezydent nie są stroną tego problemy i z pewnością nie będą osobiście uczetniczyć w dialogu.

— MARCIN KIERWIŃSKI: Jeżeli chcemy bronić miejsc pracy, to musimy się zdecydować na restrukturyzację struktury wydobycia węgla.

— JAROSŁAW KACZYŃSKI: Jeśli uda się dojść do władzy PiS to te praktyki sie skończą, będą audyty kopalni, polskie górnictwo będzie mieć szansę.

— DARIUSZ JOŃSKI: Dobrze, aby PBK nie był tylko strażnikiem żyrandala, tylko strażnikiem górniczej lampy, bo ta powoli gaśnie.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Prezydent powinien zajmować postawę nieprzeszkadzania rządowi, ale powinien zajmować raczej pozycję gotowości udzielenia pomocy w rozwiązywaniu problemów,

— LESZEK BALCEROWICZ: Od 2001 brak jest reform w górnictwie, co doprowadziło do obecnych strat.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— NIE LĘKAJCIE SIĘ. WALCZCIE, BO ZWYCIĘŻYCIE – wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego na czołówce.

— NIE CHCĘ STAĆ SIĘ CZĘŚCIĄ SPORU – wypowiedź Bronisława Komorowskiego o kryzysie górnictwa na czołówce.

— Od kilku godzin trwają rozmowy górników z Ewą Kopacz.

— PAWEŁ GADOMSKI Z KATOWIC: Spotkanie było zaplanowane na 2 godziny, a trwa już prawie 5. Ewa Kopacz spotkała się z samorządowcami, z miast, w których kopalnie miałyby być zamykane. Oni twierdzą, że rząd nieco modyfikuje swoje stanowisko.

— W Rudzie Śląskiej odbyło się posiedzenie klubu parlamentarnego PiS.

— JAROSŁAW KACZYŃSKI: To, co przygotowuje rząd i koalicja, to nic innego jak podniesienie ręki na górnictwo, na Śląsk, na was, na wasze rodziny.

— GADOMSKI: Kaczyński apelował do prezydenta, by ten nie podpisywał ustawy wprowadzającej zmiany w górnictwie.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Prezydent powinien zajmować postawę nieprzeszkadzania rządowi, ale powinien zajmować raczej pozycję gotowości udzielenia pomocy w rozwiązywaniu problemów, a nie w mnożeniu konfliktu.

— Żony górników pojechały do Warszawy, by spotkać się z prezydentem. Spotkały się z Anną Komorowską.

— DARIUSZ OCIEPA: Media donoszą o poważnych tarciach w sztabie Andrzeja Dudy, a nawet finansowych kłopotach.

— MARCIN MASTALEREK: Chcieliśmy wszystkich uspokoić. Nie ma cię o co martwić. Poradzimy sobie.

— OCIEPA: W ostatnich dniach kampania Dudy ruszyła z kopyta.

— ANDRZEJ DUDA: Tak, planuję odwiedzić powiaty w całej Polsce.

— GRZEGORZ NAPIERALSKI: To był niedobry moment [prezentacji Magdaleny Ogórek], ja bym się na taki ruch nie odważył. Można było poczekać.

— DARIUSZ JOŃSKI: Biorąc pod uwagę, że nigdy kobieta nie była prezydentem Polski, to może być ten pierwszy raz.

— OCIEPA: Ryszard Kalisz byłby skłonny zrezygnować z prezydenckich ambicji, gdyby on i jego ludzie dostali dobre miejsca na listach do Sejmu.