— 300POLITYKA: W PIĄTEK GŁOSOWANIE NAD RATYFIKACJĄ KONWENCJI ANTYPRZEMOCOWEJ: “Jak mówi nam jeden z członków władz klubu PO, Platforma jest prawie pewna, że w Sejmie znajdzie się większość do przegłosowania dokumentu. Co prawda część polityków tej partii – ostatnio Jacek Rostowski w wywiadzie dla GW przed Świętami – zapowiadała głosowanie przeciwko ratyfikacji, ale jednak konwencja nie budzi aż takich wielkich emocji jak związki partnerskie”. https://300polityka.pl/news/2015/01/11/w-piatek-glosowanie-nad-ratyfikacja-konwencji-antyprzemocowej/

— JUTRO O 7:15 W PR1 MEDIALNY DEBIUT TERESY PIOTROWSKIEJ.

— KONSERWATYWNY SENATOR PO JAN FILIP LIBICKI W EMAILU DO 300: “Ogladam wystep p. Ogorek na 300. Znakomite, ale rownie dobrze ja bym mogl byc prezydenckim kandydatem SLD :)”.

— FILIP LIBICKI NA BLOGU: “Przyznam szczerze, że jestem pod ogromnym wrażeniem tego wystąpienia. Właściwie nie ma w tym wystąpieniu nic, z czym bym się nie zgadzał. Do tego – od strony technicznej – wystąpienie to jest niezwykle sprawne”. http://jflibicki.salon24.pl/625604,czy-ja-tez-moglbym-byc-prezydenckim-kandydatem-sld

— 300POLITYKA O NAPIĘTEJ SYTUACJI W SLD. ROZGORYCZONY NAPIERALSKI BĘDZIE ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI MILLERA: “Na facebooku i tweeterze kolejni działacze Sojuszu deklarują poparcie dla byłego szefa SLD. Co więcej za częścią z nich idą czyny. – Ludzie w Szczecinie zaczęli rzucać legitymacjami – mówi polityk Sojuszu. I dorzuca: – Podczas zarządu partii z regionu zachodniopomorskiego były tylko dwie osoby. Był dyrektor biura Napieralskiego i polityk, który ma aspiracje, żeby zostać szefem regionu. Tymczasem usłyszeliśmy, że niemal cały region narzeka na Napieralskiego – mówi polityk SLD. Sam Napieralski deklaruje nam, że będzie się odwoływał od decyzji o jego zawieszeniu”. https://300polityka.pl/news/2015/01/11/napieta-sytuacja-w-sld-napieralski-rozgoryczony-bedzie-sie-odwolywac-od-decyzji-millera/

— PiS ZACZYNA NOWY TYDZIEŃ OD ENERGETYKI, ANDRZEJ DUDA W ŚWINOUJŚCIU O GAZOPORCIE, JAROSŁAW KACZYŃSKI NA ŚLĄSKU. https://300polityka.pl/news/2015/01/11/nowy-tydzien-pis-zacznie-od-energetyki-w-poniedzialek-duda-o-gazoporcie-posiedzenie-klubu-na-slasku/

— MAGDALENA OGÓREK BRONI KOŚCIOŁA I PODKREŚLA JEGO ROLĘ W DEBACIE PUBLICZNEJ – jak piszemy na 300POLITYCE: “Ogórek twierdzi, że na własne życzenie ‘toniemy w dyskusji o aborcji i in vitro’, i fundamentalnie nie zgadza się z tezą, ze Kościół hamuje rozwój nowoczesnej Polski”. https://300polityka.pl/news/2015/01/11/nowy-klip-z-ogorek-obrona-kosciola-i-jego-roli-w-debacie-toniemy-w-dyskusji-o-aborcji-i-in-vitro/

— SLD POSTANOWIŁO STWORZYĆ WŁASNĄ NOWACKĄ – jak pisze Kamila Baranowska o Magdalenie Ogórek: “Nie jest osobą kojarzoną z polityką, co przez wielu traktowane jest jako wada, ale dla wyborców wcale taką wadą być nie musi. Paradoksalnie krytyka, jaka spadła na nią i próba jej ośmieszenia od razu na starcie ze strony wielu komentatorów i politycznych konkurentów, może wywołać efekt odwrotny – cień sympatii do atakowanej zewsząd kandydatki”. http://baranowska.dorzeczy.pl/id,5263/Eksperyment-SLD.html

*****

#FPF:

— DARIUSZ ROSATI O NEGOCJACJACH NA LINII RZĄD-GÓRNICY: Jeżeli się siada do negocjacji, trzeba przygotować się na to, że trzeba być cierpliwym. Obie strony siadają do tych negocjacji w napięciu, zwłaszcza górnicy. Trzeba się potrafić zachować ta, aby studzić nastroje, a nie napinać tę cięciwę nieprzemyślanymi wyrażeniami. Ze strony rządowej to była niezręczność, ale górnicy także nie powinni mówić – to są niepoważne zarzuty – że rząd chce wyłącznie likwidować kopalnie, że nie chce restrukturyzacji. A trzeba przeprowadzić bolesne zmiany. Nie wstawajmy od stołu rokowań, niech negocjacje trwają.

— JAROSŁAW GOWIN: Rząd wysłał tam negocjatorów bardzo niskiego szczebla. Ten wiceminister, który sprowokował reakcję górników [polityk mówił o “pajacowaniu”], to młody urzędnik, niedoświadczony. Premier Kopacz powinna być w Paryżu, ale nie rozumiem, dlaczego wicepremier Piechociński jest w Indiach (…) Kopalnie są fatalnie zarządzane. A rząd zabrał się na to w ostatniej chwili.

— PAWEŁ ŚPIEWAK O MAGDALENIE OGÓREK: Ta kandydatka osłabi SLD. Zdobędzie mniej głosów niż SLD w wyborach parlamentarnych. To swoisty brak wotum zaufania wobec własnej partii. Ta decyzja będzie miała skutek wyłącznie negatywny.

— ANDRZEJ CELIŃSKI: Zgadzam się z Aleksandrą Jakubowską, która powiedziała, że prezydentura powinna być zwieńczeniem, a nie startem kariery politycznej. Znam Magdę Ogórek, to bardzo ciekawa postać. Ale ona w partii będzie odrzucona, to spowoduje taką sytuację, że dysydencja wobec przewodniczącego partii Leszka Millera stanie się modna.

*****

#DZIŚ WIECZOREM:

— MARCIN MASTALEREK O SYTUACJI W GÓRNICTWIE: Trzeba uznać, że węgiel jest podstawą polskiej gospodarki. Pakiet klimatyczny powinien zostać odrzucony. Przed eurowyborami – tak samo jak w 2009 r. stoczniowców – rządzący oszukali górników. A pan prezydent Komorowski powinien zapowiedzieć weto tej ustawy. Gdyby Andrzej Duda był prezydentem na pewno by tę ustawę zawetował. Ludzi pracy nazywa się pajacami, to skandal. Jeżeli Czesi są w stanie prowadzić swoje kopalnie zyskownie, jeśli potrafią prowadzić swoje kopalnie nawet na terenie naszego kraju, to dlaczego nie możemy tego zrobić my?

*****

FAKTY TVN

— NA JEDYNCE WOŚP.

— NA DWÓJCE marsz przeciwko terroryzmowi w Paryżu.

— RENATA KIJOWSKA Z KATOWIC: Związkowcy poczuli się obrażeni słowami Jakuba Jaworowskiego, który miał powiedzieć, że to, co robią, to pajacowanie. Ministrowie za słowa przepraszają i podkreślają, że miały być wezwaniem do poważnych rozmów.

— ANDRZEJ ROZENEK W MATERIALE O II LINII METRA: Jako warszawiak czuje się oczywiście oszukany.

— PIOTR GUZIAŁ: Wszystko to, co było tak szumnie zapowiadane przed wyborami, okazuje się być tylko bańką mydlaną.

— SEBASTIAN WIERZBICKI: HGW ewidentnie wygrała metrem.

— W MATERIALE MAGDY ŁUCYAN PRZYPOMNIENIE 4 WIZYT HGW W II LINII METRA W 2014 ROKU.

— WYPOWIEDŹ PREZYDENT Z 2009: II LINIA METRA BĘDZIE PREZENTEM NA EURO 2012.

— HGW 29 WRZEŚNIA 2014: Mam nadzieję, że uda się centralnym odcinkiem pojechać w tym roku.

— HGW 3 STYCZNIA 2015: Myślę, że to nastąpi w I kwartale.

— ANDRZEJ ROZENEK: Są różne rodzaje kiełbas wyborczych, to bym zaliczył do salcesonu czy mortadeli i to mocno zepsutej.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PIERWSZY MATERIAŁ O MARSZU W PARYŻU.

— MICHAŁ SIEGIEDA SPRZED KOPALNI BRZESZCZE: Związkowcy i górnicy mówią wprost: będziemy rozmawiać, jeśli na Śląsk przyjedzie premier Kopacz.

— JEDEN ZE ZWIĄZKOWCÓW: Wyzwano nas od pajacy.

— RAFAŁ BANIAK: Jesteśmy gotowi przeprosić.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ W MATERIALE O DYLEMATACH PSL: Ludowcy zdecydowali mieć własnego kandydata, ale niekoniecznie z własnych szeregów. Opcja poparcia przez PSL Bronisława Komorowskiego jest coraz mniej prawdopodobna.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI: Wykluczona jest opcja startu lidera.

— ADAM JARUBAS: Jest mowa o Adamie Jarubasie, jest mi bardzo miło. Decyzje podejmą władze najwyższego szczebla.

— PIECHOCIŃSKI: Trzeba zrobić miejsce dla młodego pokolenia.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: Mało znany kandydat PSL zwiększa szansę Andrzeja Dudy.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— TEN PLAN NAPRAWCZY MA SŁUŻYĆ RATOWANIU MIEJSC PRACY – wypowiedź Ewy Kopacz na czołówce.

— NA JEDYNCE marsz przeciwko terroryzmowi – live Tomasza Lejmana z Paryża.

— NA DWÓJCE ewakuacja Polaków z Donbasu – live Marka Sygacza z Charkowa.

— DOMINIKA DŁUGOSZ SPRZED KPRM: Rząd ma taki plan, aby wprowadzić plan restrukturyzacji [górnictwa]. Dzisiaj odrzucono wszystkie propozycje związkowców i przyśpieszono prace parlamentarne.

— DŁUGOSZ DALEJ: To, że Ewa Kopacz zapowiedziała spotkanie z negocjatorami, to tylko próba uniknięcia błędu, jaki popełniła przy proteście lekarzy. Chce pokazać, że trzyma rękę na pulsie.

— Związkowcy twierdzą, że jeden z ministrów nazwał stronę związkową pajacami.

— EWA KOPACZ: Żaden górnik dołowy nie będzie pozostawiony sam sobie.

— MARCIN MASTALEREK: Trzeba po prostu zainwestować duże środki pieniędzy. Chcemy rozwoju i odbudowy polskiego przemysłu, a nie wyrzucania ludzi na bruk.

— JAROSŁAW GOWIN: Ewa Kopacz zabrała się za to w taki sposób, jakby chciała doprowadzić do protestów społecznych.

— KOPACZ: Minister Kowalczyk ma wszystkie pełnomocnictwa.

— DŁUGOSZ: Sejm w tym tygodniu ma rozpocząć i zakończyć prace nad ustawą węglową.