Przedstawiając swoich gości, Monika Olejnik, rozwijając skrót PR, przedstawiła Jarosława Gowina jako przedstawiciela Polskiego Radia. Śmiech gości 7 dnia tygodnia Radia Zet wzbudziło stwierdzenie Tomasza Nałęcza, że list w sprawie górników wziął się z życzliwości prezydenta wobec rządu. Andrzej Rozenek mówił, że za górnictwo wzięli się rolnicy z PSL. Podczas programu, Ryszardowi Czarneckiemu zadzwonił telefon, ale na stwierdzenie Nałęcza, że dzwoni prezes, Olejnik odpowiedziała, że to za wcześnie.

Dominika Wielowieyska w TOK FM zwracała uwagę na niedoświadczenie Schetyny w MSZ, a Henryk Wujec nazwał jego deklarację o walce z terroryzmem islamskim jako wyjście „przed szereg”.

W Radiu Zet, Iwona Śledzińska poparła dostęp do „pigułki po”, a Jarosław Gowin żądał jej delegalizacji. W TVP Info, Mariusz Błaszczak mówił o braku pomysłu rządu na energetykę. W sprawach górnictwa mocno krytykował rząd także reprezentujący prezydenta Henryk Wujec. Do krytyki dołączyli koalicjanci: Marek Sawicki i Stanisław Żelichowski mówili, że górnicy nie powinni się o planach rządu dowiadywać z mediów. Marcin Mastalerek stwierdził, że tylko prezydent może zastopować to “szaleństwo”, jakim jest restrukturyzacja kopalń.

*****

— CO NAPRAWDĘ MAGDALENA OGÓREK NAPISAŁA O PROF. CHAZANIE I SUMIENIU CHRZEŚCIJAŃSKIM – piszemy na 300POLITYCE: “SLD w weekeendowym przekazie dla polityków, który w sobotę wieczorem otrzymało część redakcji od jednego z byłych już działaczy tej partii, twierdzi, że nie jest prawdą, jakoby Magdalena Ogórek w między HGW a prof. Chazanem poparła tego drugiego. Na dowód partia publikuje fragment jej wpisu. Co ciekawe, cały wpis został niedawno usunięty. 300POLITYKA jednak do niego dotarła”. https://300polityka.pl/news/2015/01/11/co-naprawde-magdalena-ogorek-napisala-o-prof-chazanie-i-sumieniu-chrzescijanskim-6-cytatow/

— W STYCZNIU DODATKOWE POSIEDZENIE SENATU WS. USTAWY GÓRNICZEJ: “Jak dowiaduje się 300POLITYKA, 20-21 stycznia odbędzie się dodatkowe posiedzenie Senatu ws. ustawy górniczej (…) Zwołanie dodatkowego posiedzenia Senatu oznacza, że Sejm w przyszłym tygodniu, na 4-dniowym posiedzeniu, będzie musiał zakończyć prace nad projektem”. https://300polityka.pl/news/2015/01/10/w-styczniu-dodatkowe-posiedzenie-senatu-ws-ustawy-gorniczej/

*****

7 DZIEŃ TYGODNIA – RADIO ZET

— MONIKA OLEJNIK, WITAJĄC GOŚCI: … Jarosław Gowin, Polskie Radio, przepraszam miałam napisany skrót PR…

#GÓRNICY:

— STANISŁAW ŻELICHOWSKI: Forma ogłoszenia pakietu górniczego budzi pewne wątpliwości, bo nie powinni się o tym dowiedzieć z telewizji. Dlaczego w takich samych czeskich kopalniach opłaca się wydobywać węgiel, a w polskich nie? Po podpisaniu umowy o wolnym handlu z USA będzie jeszcze większa presja na konkurencyjność. Cieszę się, że pani premier, pomimo kampanii zdecydowała stawić się temu czoła.

— IWONA ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Tam rosną długi!

— RYSZARD CZARNECKI: To świadczy o arogancji władzy.

— OLEJNIK: Rząd Jerzego Buzka zamknął 20 kopalni…

— CZARNECKI: Byłem członkiem tego rządu…

— OLEJNIK: Ale premier Buzek chyba rozstał się z panem w nienajlepszej atmosferze…

— TOMASZ NAŁĘCZ: Cieszę się, że Ryszard Czarnecki przypomniał, że był w rządzie Jerzego Buzka. Niech się pan z prezesem podzieli doświadczeniami tego rządu w sprawie reformy górnictwa, to może nie byłoby tego populizmu po stronie PiS.

— NAŁĘCZ O LIŚCIE PREZYDENTA: On się bierze z życzliwości do rządu (śmiech uczestników programu).

— OLEJNIK: Ten list się bierze z tego, że prezydent nie wie, kto odpowiada za górnictwo w rządzie…

— NAŁĘCZ: Chodzi o dialog z prezydentem, szef kancelarii zwrócił się, żeby prezydent został poinformowany. Jest więcej życzliwości dla rządu u prezydenta niż u związków zawodowych…

— JAROSŁAW GOWIN: Czas na restrukturyzację był 2 lata temu, gdy były dochody w górnictwie. Komorowski jest zaniepokojony stanem chaosu po stronie rządu w sprawach energetyki. Pani premier powiedziała, że gazoport będzie gotowy w lipcu, nie ma pojęcia o czym mówi, to samo w sprawie kontraktu ws. elektrowni atomowej… Należące do Czechów polskie kopalnie potrafią przynosić zyski. Górnicy mają prawo czuć się oszukani przez Tuska, bo trwały przygotowania do zamknięcia kopalni, gdy im mówiono, że coś takiego się nie wydarzy.

— ANDRZEJ ROZENEK: Za górnictwo wzięli się rolnicy, gdy górnictwo było dochodowe, przejęli je ludzie PSL i Piechocińskiego.

— DZWONEK TELEFONU, OLEJNIK: O! TELEFON DZWONI RYSZARDOWI CZARNECKIEMU!

— NAŁĘCZ: Prezes może dzwoni!

— OLEJNIK: Chyba za wcześnie na prezesa.

— KRZYSZTOF GAWKOWSKI: Nie da się rozmawiać o górnictwie bez restrukturyzacji. PO rządzi od 8 lat. Kopacz zachowuje się jak Judasz, bo zapewniała, że nie będzie żadnych zamknięć kopalni.

— ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Takie wtedy Tusk miał rekomendacje i oceny.

— OLEJNIK: Proszę sobie nie robić żartów, bo to było w maju.

#PIGUŁKA PO:

— ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Ja akurat uważam, że powinna być dostępna. Ale pisanie w tej sprawie do prezydenta to żart. Rząd o tym powinien zdecydować.

— ROZENEK: Polacy mają prawo wiedzieć, jaki w tej sprawie pogląd ma prezydent. Chce wiedzieć, kto nami rządzi.

— NAŁĘCZ: Byłem zaskoczony, wypowiedź Palikota była kuriozalna. Palikot spotyka się z prezydentem, jeśli by myślał, że jest po stronie gwałcicieli, to chyba by nie przychodził? To sprawa w gestii ministra zdrowia, byłoby źle, gdyby o tym decydował prezydent.

— CZARNECKI: UE nic tu nie może narzucić.

— GOWIN: To są środki wczesnoporonne, to ekspresowa aborcja, powinny być w ogóle zakazane. To próba wplątania nas w spór drugorzędny, zamiast rozmowy o energetyce.

#OGÓREK:

— GAWKOWSKI: Oleksy zawsze podkreślał, że coś się rodzi, coś umiera. Postawiliśmy na nowego człowiek, który jest przyszłością lewicy.

— ŚLEDZIŃSKA: Oleksy się w grobie przewraca jak was słucha.

— GAWKOWSKI: A co przez ostatnie 25 lat robiliście wobec Oleksego?

— ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA: Ogórek robiła na mnie dobre wrażenie, ale bez takich ambicji politycznych. Oczekuję od kandydata na prezydenta doświadczenia życiowego i politycznego. Elokwencja, języki i charakter to nie wszystko.

— NAŁĘCZ: To świetna kandydatura w 2020, choć i tak może byłaby wtedy jeszcze za młoda. Choć wolę panią dr Ogórek, niż dr Dudę.

— CZARNECKI: Kandydatka SLD nie ma żadnego doświadczenia politycznego. Tylko dr Duda może być alternatywą wobec mgr Komorowskiego.

— ŻELICHOWSKI: Był moim premierem i przyjacielem, nikt z jego ministrów nie wątpił w jego uczciwość. Z niesmakiem przyjąłem przedstawienie kandydatki SLD w takim dniu.

— GOWIN: O pani Ogórek dowiedziałem się w momencie jej przedstawienia. Obawiam się, że ta kandydatura może zbliżyć wybory prezydenckie do portali plotkarskich. Choć na lewicy jest ciekawszą kandydaturą niż Janusz Palikot.

— ROZENEK O MILLERZE: Wybrał event partyjny zamiast oddania czci koledze.

*****

WORONICZA 17 – TVP INFO

#GÓRNICTWO:

— LUDWIK DORN: Co najmniej od połowy 2012 zaczął się systematyczny zjazd cen węgla. Ta sytuacja obciąża poprzednika pani Ewy Kopacz. Nie ona podejmowała decyzja, żeby górników oszukiwać, że nie będzie likwidacji kopalń. Dzisiaj jednak zajmuje się tym ekipa niewiarygodna. Sytuacja jest dramatyczna. Ale nie można mówić, że jak się zmieni władza, to górnictwo dostanie pieniądze, bo tych pieniędzy nie ma.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: Węgiel jest podstawą polskiej gospodarki, bo co jest alternatywą? Atom francuski? Gaz rosyjski? W kopalni Brzeszcze zainwestowano wielkie pieniądze w jej modernizację, a dziś się ją likwiduje. Zarządzanie kopalniami przez ostatnie lata było fatalne. Odpowiada za to Janusz Piechociński jako minister gospodarki i inni. To jakiś cud, że w Czechach kopalnie są efektywne, a u nas nie. Bo u nas kopalnie są fatalnie zarządzane, odpowiedzialna jest za to obecna koalicja. Restrukturyzacja nie może polegać na likwidacji, a to nam dziś proponuje rząd PO-PSL.

— ADAM STRUZIK: Mamy do czynienia z problemem krótkoterminowym, tak bym ocenił los Kopalni Węglowej. Rolą i intencją tego rządu nie jest opieranie polskiej energetyki na obcym węglu, likwidacja miejsc pracy, tylko celem jest uratowanie tego, co można jeszcze uratować.

— ANDRZEJ HALICKI: Rok wyborczy to czas, kiedy różne demagogiczne rzeczy będziemy słyszeć, nie jest to zaskoczenie. Utrzymywaliśmy zakłady, które musiały być, bo były ważne. Polska energetyka musi być zasilana węglem, ale nie po tej cenie. Na rynku mamy coraz większe rozwarstwienie cen surowców. I musimy fedrować taniej. Musimy dokonać reorganizacji, żeby ci górnicy utrzymali swoje rodziny, żeby mieli miejsca pracy.

— KAROLINA LEWICKA: Ale gdzie oni mają te miejsca pracy znaleźć? To chyba też jest demagogia.

— JERZY WENDERLICH: Kiedy rządził SLD, potrafiliśmy oddzielić ekonomię od interesu górników. Jeśli macie problem ze zdolnymi ludźmi, zadzwońcie do naszego ministra Jerzego Markowskiego, on wiedział, jak to się robi. Cenę za obietnice wyborcze trzeba ponosić. Jak można było w interesie politycznym obiecać takie rzeczy, skoro wiedzieliście, że tego nie spełnicie?! Zajmijcie się reformą górnictwa, a nie jego likwidowaniem! Nie można zwijać górnictwa jak starego dywanu!

— WANDA NOWICKA: Rząd nie ma żadnego planu. Słyszymy, że będą zasiłki dla górników, ale jaki to plan? Powinniśmy wiedzieć, jak dalej z tym węglem będziemy postępować. Jak likwidacja ma się do tej strategii? Plan tu polega wyłącznie na tym, żeby zamknąć kopalnie, zlikwidować je. Nie ma realnego planu restrukturyzacji górnictwa, bo nie jest nim likwidacja. Tu nie można sobie pozwolić na takie nerwowe ruchy, że nagle coś zamykamy i nie wiemy co dalej z tym zrobić.

— DORN: Decyzje są podejmowane z opóźnieniem, moim zdaniem trzyletnim. A za trzy lata będą tego konsekwencje. Jeśli chodzi o program energetyki, to ta jedna z najważniejszych kwestii dla rozwoju naszego kraju rozłazi się po palcach, nie jest spinana. Każdy, kto mówi, że da się utrzymać te nierentowne kopalnie, z dobrą lub złą wiarą oszukuje ludzi i przy okazji być może samego siebie. 700 mln zł w ostatnich trzech latach zostało wyrzucone w błoto, w inwestycje, o których było wiadomo, że się nie utrzymają, jak np. Brzeszcz.

— BŁASZCZAK DO DORNA: Pan się posługuje kalkami, które wiążą się z pańską przyszłością polityczną!

— DORN DO BŁASZCZAKA: Jest pan dobrym zastępcą Adama Hofmana.

— BŁASZCZAK DO DORNA: Życzę Panu końca kariery politycznej.

#WSPOMNIENIE JÓZEFA OLEKSEGO:

— NOWICKA: Miał zmysł koncyliacyjny, choć zmysł ten nie został wykorzystany tak, jak mógłby być. Marszałek Oleksy chciał doprowadzić do większego zbliżenia na lewicy, szkoda, że mu to się nie do końca udało. Ale być może ta jego myśl zostanie w przyszłości zrealizowana.

— DORN: Mam bardzo duże uznanie dla pana marszałka. Także za to, jak zniósł moim zdaniem nieprawdziwe oskarżenia o bycie agentem rosyjskim, według mnie były to potworne oskarżenia. Był bardzo dobrym dyskutantem w programach politycznych, w Sejmie. Miał ogromny dystans i autoironię. Był wewnętrznie pluralistyczny, był ciekawy człowieka, oponenta. Miał zdolność patrzenia na rzeczywistość innymi oczami niż oczy partyjne, nie po to, żeby ten inny punkt widzenia przyjmować, ale żeby go zrozumieć.

— HALICKI: Poznałem marszałka Oleksego w czasie moich egzaminów na studia. Zawsze był otwarty. Mam do niego ogromny szacunek, trudno mówić mi o nim w czasie przeszłym, przecież niedawno jeszcze gościł w naszym programie…

— WENDERLICH: Wzruszenie trwa cały czas, zwłaszcza, gdy słyszę takie piękne opinie z ust oponentów… Józef Oleksy potrafił godzić wodę z ogniem, potrafił dogadywać się z każdym środowiskiem. Miał wielkie pokłady życzliwości dla ludzi.

— BŁASZCZAK: Przed śmiercią dał świadectwo swojej wiary, to bardzo ważne.

*****

KAWA NA ŁAWĘ – TVN24

#CHARLIE HEBDO:

— MARCIN MASTALEREK DO ADAMA SZEJNFELDA: Pan ma bardzo słabą pamięć, twierdząc, że takich ludzi [jak napastników we Francji] nie ma, przypominam historię pana byłego partyjnego kolegi, Ryszarda Cyby, wyrzuconego z PO za niepłacenie składek, który zabił pracownika biura poselskiego PiS, krzycząc że chce zamordować Jarosława Kaczyńskiego.

#GÓRNICTWO:

— MAREK SAWICKI: Nie wiem dlaczego górnicy dowiedzieli się z konferencji prasowej, to był błąd. Minister Kowalczyk mógł równolegle konsultować ten projekt z pracownikami. Ja się nie górnictwie nie znam, ale wiem że to, co przedstawił minister Kowalczyk, to oferta. Wydaje mi się, że związkowcy także są rozsądni.

— MARCIN MASTALEREK: Andrzej Duda już za kilkanaście minut w symbolicznym miejscu – pod bramą Stoczni Szczecińskiej – zaapeluje do prezydenta Komorowskiego o zawetowanie ustawy. Tylko on może powstrzymać to szaleństwo.

— ADAM SZEJNFELD O LIŚCIE PREZYDENTA: Relacje są bardzo dobre. Chciałem jeszcze przed wypowiedzią posła Mastalerka powiedzieć, że obawiam się, że będzie wykorzystywana politycznie. Ja chce Panu powiedzieć, że obywatele polscy do tej pory wpompowali w polskie kopalnie 136 mld złotych. Jeżeli tej restrukturyzacji się nie przeprowadzi, to nie tylko te 45 tysięcy ludzi straci pracę, to trzeba będzie z kieszeni nas wszystkich wyłożyć kolejne 20-30 mld złotych. Nie ma żadnego konfliktu między prezydentem a premierem.

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY: Wy nie macie wizji polskiej energetyki. W ogóle nie jesteście np. przygotowani do energii odnawialnej, nie wiecie co zrobić z gazem łupkowym, nie macie gazoportu. Po prostu nie wiecie. Moment wprowadzenia tego… robicie to w najgorszym momencie.

— MAREK SIWIEC: Prezydentowi chodzi o to, by zdystansować od rządu. Dziś sytuacja jest taka, że premier Kopacz nie chce niczego restrukturyzować, tylko stanąć na czele społecznego oburzenie przeciwko górnikom. Po fatalnych 100 dniach, premier nie ogarnęła się, ona chce pokazać trochę pazura, tu nie chodzi o żadną reformę, tylko o pewien zabieg socjotechniczny.

— MAREK SAWICKI: Rząd ma pełnomocnika na Śląsku, by uratować 100 tysięcy miejsc prac, pełnomocnik rozmawia.

— ADAM SZEJNFELD DO MASTALERKA: Chcecie wykorzystać dramat kilku tysięcy rodzin, do ataku na PO i rząd. Wy to bezwzględnie chcecie wykorzystać, wywołać wojnę ogólnokrajową.

#OGÓREK:

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY O TYM, CZY KOGOŚ “TAM PORĄBAŁO” W SLD: Można zając się stroną merytoryczną kandydatki, natomiast jeśli chcecie rozmawiać w ten sposób, czy moment był niewygodny. Od tego momentu pan Komorowski ma II turę, moim zdaniem w II turze będzie mężczyzna i kobieta.

— MAREK SIWIEC: Dojdzie do debat, powiem uczciwie jak patrze na te kandydatury, czy by niektóre z nich podołały tym obowiązkom, których byłem przez 9 lat świadkiem.

— MARCIN MASTALEREK: Nasz cieszy jedno, że już na początku pani Ogórek mówiła o zmianie. Nas cieszy, że jest taki klimat, jedyną realną zmianą jest PiS.

— MAREK SAWICKI: W tym dniu zawieszanie jeszcze Grzegorz Napieralskiego to rzeczywiście strzał w stopę.

*****

WYBORY W TOKU – TOK FM

#SCHETYNA:

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA: Grzegorz Schetyna po spotkaniu z Johnem Kerrym powiedział, że Polska jest gotowa zwiększyć zaangażowanie w wojnę z Państwem Islamskim. To dosyć poważna deklaracja i co gorsza, na wyrost. Schetyna powinien powstrzymać się od takich deklaracji. Tu zadziałało jego niedoświadczenie, został podpuszczony przez Kerrego.

— PAWEŁ ZALEWSKI: Jest rzeczą oczywistą, że Polska koncentruje się na wzmocnieniu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej. Trudno wyobrazić sobie dzisiaj zaangażowanie militarne na Bliskim Wschodzie.

— ADAM BIELAN: Wypowiedź Schetyny stoi w sprzeczności z tym, co mówi prezydent, że kończymy politykę ekspedycyjną. Nie mamy możliwości technicznych, żeby zaangażować się w konflikt militarny z ISIS.

— HENRYK WUJEC: Dobrze by było, gdyby tego rodzaju deklaracje były poprzedzone wewnętrznymi uzgodnieniami. Wyjście przed szereg było dowodem nieostrożności ze strony ministra Schetyny.

— MAREK BOROWSKI: Schetyna powiedział o jedno słowo za dużo.

— ADAM KWIATKOWSKI: Takie wypowiedzi świadczą o kryzysie, który obserwujemy w rządzie. Każdy minister prowadzi swoją politykę. Rozumiem wypowiedź Schetyny jako niekonsultowaną z prezydentem, jak i premier. To źle, bo sojusz z USA jest dla nas bardzo istotny.

#GÓRNICTWO:

— WIELOWIEYSKA: Prezydent wystraszył się, że sprawa górników rozciągnie się na miesiące i zaszkodzi mu to w kampanii.

— HENRYK WUJEC: Rząd się pośpieszył, zgłosił projekt w postaci ustawy i to poselski. Dlaczego? Bo chodzi o pośpiech. Gdyby to było przedstawione inaczej, reakcja górników byłaby inna. Oni zostali postawieni w trudnej sytuacji.

— KWIATKOWSKI: Jutro specjalne posiedzenie klubu parlamentarnego PiS na Śląsku.

— WIELOWIEYSKA: Tusk zrobił z nas wszystkich idiotów.

— KWIATKOWSKI: Po raz kolejny w tym tygodniu przedstawimy nasze propozycje.

— WIELOWIEYSKA: Jutro gościem Janiny Paradowskiej będzie minister Kowalczyk.