— DONALD TUSK I INNI LIDERZY EUROPEJSCY W NIEDZIELĘ W PARYŻU. http://rmf24.pl/fakty/swiat/news-francja-w-niedziele-wielka-manifestacja-przeciwko-terroryzmo,nId,1586841

— FAKTY TVN: Ewa Kopacz weźmie udział w niedzielnej manifestacji w Paryżu przeciwko terroryzmowi.

— W PONIEDZIAŁEK O 12:00 POSIEDZENIE RBN, poświęcone Doktrynie Cyberbezpieczeństwa RP oraz realizacji priorytetowych zadań wzmocnienia bezpieczeństwa RP w 2015 roku.

— STANISŁAW KOZIEJ NA TT: “Prezydent poszerzył agendę o informację nt. wniosków dla bezpieczeństwa Polski wynikających z ataków terrorystycznych we Francji”.

— NAJBARDZIEJ NIEZAUWAŻONE WYDARZENIE DNIA! – KONFERENCJA PRASOWA CEZAREGO GRABARCZYKA O JEGO 100 DNIACH. http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,6695,minister-sprawiedliwosci-podsumowal-prace-resortu.html

#OGÓREK:

— 300POLITYKA: TO BYŁ POMYSŁ LESZKA MILLERA: “Propozycja kandydowania padła też w stosunku do Magdaleny Ogórek. Kiedy? – W połowie grudnia Miller rzucił tę propozycję – mówi jego współpracownik. Do tej pory Ogórek miała się zastanawiać. Do ostatniej chwili w Sojuszu nie było wiadomo kto będzie startował. Politycy SLD o kandydaturze Ogórek dowiedzieli się dziś rano. – Na sobotę ogranizowaliśmy duży event, prezentację kandydatki, ale ze względu na śmierć Józefa Oleksego przełożyliśmy to na przyszły tydzień – mówi osoba z otoczenia Millera”.

— BYŁY KANDYDAT SLD NA PREZYDENTA POZNANIA: “Czy kogoś tam już totalnie porąbało???”. https://300polityka.pl/news/2015/01/09/kulisy-wyboru-ogorek-pomysl-millera-zaskoczenie-dla-politykow-sld-opinia-z-terenu-czy-kogos-tam-porabalo/

— MAREK MIGALSKI W LIŚCIE DO MAGDY OGÓREK: “Znam Cię jako osobę mądrą i dobrą. I świetnie pamiętam, jakie były komentarze przed pięcioma laty, gdy swój start w wyborach prezydenckich ogłaszał Grzegorz Napieralski. Kpiono z niego tak, jak dziś robiono to wobec Ciebie”. https://300polityka.pl/blog/2015/01/09/blog-migalskiego-list-do-magdy-ogorek/

— MONIKA OLEJNIK NA FACEBOOKU: “Ogłosić kandydatkę na prezydenta w dniu śmierci Józefa Oleksego… Gratuluję kultury i wrażliwości przywódcom SLD”.

— AGATA NOWAKOWSKA NA TWITTERZE: “Koledzy rozsiewają plotki, że Napieralski chce do PO. Nie ma jak koledzy”.

— AGNIESZKA RUCIŃSKA NA TT: “Leszek Miller powinien udać się długi urlop”.

#OLEKSY:

— JAROSŁAW KACZYŃSKI: BYŁ BARDZO SPRAWNYM PREMIEREM: “ – To był, jak słyszałem, bo nie mogłem tego osobiście sprawdzić, bardzo sprawny premier; człowiek przygotowany do pełnienia wysokich funkcji – powiedział Kaczyński. – Osobiście był sympatyczny, chociaż ja, uczciwie mówiąc, go bliżej nie znałem. Jest to raczej z relacji mojego brata – dodał. Podkreślił, że Oleksy pochodził z ‘zupełnie przeciwnej strony sceny politycznej’”. http://rp.pl/artykul/368008,1170113.html

— ROBERT MAZUREK: ŻEGNAJ, PRZYJACIELU: “Jedyne, z czego się cieszę, to że zdążyłem się z nim kilkukrotnie pożegnać. Snuliśmy co prawda wizje napisania wspólnej książki, opowiadał mi do niej nieprawdopodobne historie, ale obaj nie wierzyliśmy chyba, że to się może udać. Nie udało się. Józefie, kiedyś może napiszę jakieś poważniejsze, surowsze dla Ciebie, wspomnienie. Teraz, kiedy przychodzą do mnie dziesiątki SMS-ów od ludzi z lewa i z prawa, których dotknął żal i smutek chcę Cię pamiętać tylko jako przyjaciela”. http://wpolityce.pl/polityka/228924-pol-porcji-mazurka-zmarl-jozef-oleksy-zegnaj-przyjacielu

*****

#PULS TRÓJKI:

— DARIUSZ JOŃSKI: Ogłosiliśmy tę kandydaturę dziś dlatego, że to symbol zmiany pokoleniowej [na lewicy]. Jestem przekonany, że premier Józef Oleksy życzyłby sobie, żeby lewic mówiła jednym głosem, a Magdalena Ogórek daje taką szansę. Coś się kończy, ale też coś się zaczyna. Odszedł nestor polskiej lewicy, ale pojawiła się młoda kobieta, która jest w stanie wejść – przy wielkiej naszej pracy – do II tury. Józef Oleksy wspierał nas, młodych ludzi SLD, i pewnie życzyłby sobie takiej kandydatury. Magdalena Ogórek nie jest uwikłana w spory polityczne.

— SŁAWOMIR KOPYCIŃSKI NIE WIERZY W PALIKOTA: Jednak wielkich szans kandydaturze Janusza Palikota nie daję, mimo że go wspieram. Ale raczej pewne jest zwycięstwo Bronisława Komorowskiego już w pierwszej turze. Magdalena Ogórek to eksperyment SLD. Janusz Palikot byłby z pewnością lepszym prezydentem, niż pani Magda Ogórek. Znam panią Ogórek – nie ukrywam tego – i uważam, że ona nie ma doświadczenia politycznego. Jestem zwolennikiem zmian, ale na zasadzie ewolucji, nie rewolucji. Z tego punktu widzenia – braku doświadczenia – Magda stoi na gorszej pozycji.

— DARIUSZ JOŃSKI: Zarząd Krajowy SLD niemal jednogłośnie zaakceptował kandydaturę Magdy Ogórek. Magdalena Ogórek nie musi ani być strażnikiem żyrandola, ani wycinać kotylionów. To ma być prezydentura czynna.

— JOŃSKI O GRZEGORZU NAPIERALSKIM: On podważał sens istnienia SLD. A jeśli mamy budować coś nowego, to musimy budować to na skale, nie na piasku.

— KOPYCIŃSKI O NAPIERALSKIM: Uważam, że Napieralski jest jedną wielką pomyłką w SLD i to on m.in. sprawił, że odszedłem z Sojuszu.

*****

#FPF:

— LESZEK MILLER O JÓZEFIE OLEKSYM: Zdążyłem pożegnać się z Józefem Oleksym. Zaprosił mnie i Aleksandra Kwaśniewskiego przed Świętami do domu. Mieliśmy poczucie, że to ostatnia nasza rozmowa. I tak było.

— O CHOROBIE OLEKSEGO: Oleksy to bagatelizował. Mówił, że to nic takiego, że z tego wyjdzie. Bardzo chciał kandydować do Parlamentu Europejskiego. Ja mu to zaoferowałem. Jednak po czasie zadzwonił do mnie i powiedział, że nie czuje się na siłach, że nie chce stwarzać problematycznych sytuacji.

— O ZARZUTACH WOBEC OLEKSEGO: Józefowi Oleksemu zmarnowano wiele lat życia. Mimo że zapewniał, iż nie ma nic wspólnego z działalnością agenturalną, to ta dziwna atmosfera przez długi czas urzymywała się wokół niego.

— O KANDYDATCE SLD W WYBORACH PREZYDENCKICH: Życie musi być silniejsze niż śmierć. To musi być taki symbol. Człowiek lewicy umarł, ale lewica nie odeszła. Magdalena Ogórek jest symbolem takiej odnowy. Jest to spełnienie marzenia Józefa Oleksego, on wielokrotnie o tym rozmawiał ze mną: że trzeba się powoli “wycofywać”, żebyśmy mieli jakiś dobry pomysł w tej sprawie. Że musi nadejść czas na młodych. Józef Oleksy znał panią Ogórek i miał o niej bardzo dobrą opinię. Ona nie stoi na czele żadnego z plemion, które od lat toczą wojnę. Jej życiorys jest imponujący.

*****

#PIASKIEM PO OCZACH:

— JANUSZ PALIKOT O JÓZEFIE OLEKSYM: To było u niego fantastyczne, ten dystans do siebie. Kochał ludzi, kochał życie, był człowiekiem dialogu. To, że przetrwał te brutalne ataki, które przez lata go dotykały, wynikało także właśnie z tej jego autoironii, to mi się u niego bardzo podobało.

— O MAGDALENIE OGÓREK: Przypomniałem sobie przeglądając informacje o niej, że ona w tym sporze między HGW a dr Chazanem, że była po stronie Chazana. Byłem tym zaskoczony. Dajmy jej szansę, niech ona się wypowie. Trudno o niej coś więcej powiedzieć. Wygląda na to, że jest szokująco prokościelna i prochazanowa, to trochę szokujące. Ale niech ona się wypowie, ja wystawiam się do debaty. Jeśli ktoś uważa, że prof. Chazan ma rację, to raczej nie jest nowoczesny. Ja nic więcej o niej nie wiem. Nie znamy jej koncepcji, wizji Polski.

— O SWOICH SZANSACH W WYBORACH PREZYDENCKICH: Jestem pewien, że wejdę do II tury, że pokonam Andrzeja Dudę. Mam swoje atuty i na nich opieram swoje szanse. Spór w wyborach prezydenckich zdecyduje, czy chcemy okopać się w status quo, czy zanurzymy się w ciepłej wodzie z kranu, czy pójdziemy do przodu.

— O SWOICH ZASŁUGACH W POLITYCE: Wprowadziłem do polityki ludzi takich, jak Andrzej Rozenek, Barbara Nowacka, Robert Biedroń. Ludzi, o których dziś mówi się, że są nadziejami polskiej polityki!

— KONRAD PIASECKI CYTUJE TEKST MARKA MIGALSKIEGO NA 300, REPLIKA PALIKOTA: Domagam się od Marka Migalskiego rekompensaty, nie wycofam się z walki o prezydenturę. Mam zamiar pokonać Dudę i wejść do II tury i zapewniam, że nie wycofam się z kandydowania.

— O PREMIER KOPACZ: Ewa Kopacz oszukała opozycję. Miała współpracować z opozycją, nic tego nie wyszło. Nie podjęła żadnej decyzji o współpracy. Proszę mi podać jeden przykład na to, że Kopacz chciała współpracy z nami.

— O POMYSŁACH RZĄDU WS. GÓRNICTWA: Zamykanie kopalń jest absurdem w świetle tego, co się dzieje za wschodnią granicą, kiedy jest groźba odcięcia nas od dostaw węgla i energii z Rosji. Zamknięcie 4 kopalń nie jest żadną reformą. Restrukturyzacja tak, zamykanie kopalń – nie. Rząd robi sztuczki PR-owe. Rząd wybrał najsłabszą grupę w sensie postrzegania społecznego i będzie ustawiać ludzi przeciw górnikom. Ludzie na bazarze w Lublinie mówili mi dziś, że należy obciąć pieniądze górnikom. To są działania wizerunkowe rządu.

*****

FAKTY TVN

— ANDRZEJ CELIŃSKI O JÓZEFIE OLEKSYM: Rzeczywiście lubił ludzi.

— RYSZARD KALISZ: Cenił, szanował wszystkich.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI CYTUJE ROZMOWĘ MAZURKA Z OLEKSYM.

— MILLER: Jeszcze przed Świętami Józef Oleksy zaprosił mnie i Aleksandra Kwaśniewskiego do domu.

— SKÓRZYŃSKI: W ostatnich latach miesiącach miał już wygodną pozycję komentatora, a nie uczestnika gry politycznej.

— STEFAN NIESIOŁOWSKI: Wzbudzał sympatię u ludzi z różnych stron sceny politycznej.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: Był człowiekiem, który budził dobre myśli, dobre uczucia, dobre skojarzenia.

— LECH WAŁĘSA: Chciałem go przeprosić, bo jak się okazuje, nie był agentem sowieckim, ale gadułą.

— KAMIL DURCZOK: Magdalena Ogórek jedno osiąga na pewno – kompletne zaskoczenie.

— LESZEK MILLER: Człowiek lewicy umiera, ale lewica nie odchodzi.

— MAGDALENA OGÓREK: Chcę być kandydatką całej polskiej lewicy.

— JOANNA SENYSZYN: Polska już ojców, ojczymów ma dosyć. Potrzebuje matki.

— SŁAWOMIR NEUMANN: Start ma fatalny. Żadnych szans nie ma i nie przyniesie ani plusów, ani minusów SLD.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: SLD schodzi ze sceny.

— JAKUB SOBIENIOWSKI O RADOSŁAWIE SIKORSKIM: To będzie ostatni klient Charlesa Crawforda. Nikt nie pójdzie śladem Radosława Sikorskiego. Przemówienie Sikorskiego z Berlina, z tego co wiem, nie było znane nawet prezydentowi Komorowskiemu ani ówczesnemu szefowi rządu.

— WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ: Teksty szefa MSZ były znane wcześniej byłemu brytyjskiemu dyplomacie, ośmielam się stwierdzić, że nawet brytyjskiemu wywiadowi.

— CHARLES CRAWFORD NA TWITTERZE: To głupie, komunistyczne insynuacje.

— ANDRZEJ ROZENEK: Włodzimierz Cimoszewicz ma rację.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— WIERZĘ W TĘ KAMPANIĘ – Magdalena Ogórek na czołówce.

— LECH WAŁĘSA W MATERIALE KAMILA DZIUBKI O JÓZEFIE OLEKSYM: Przepraszam go, nie był agentem.

— LESZEK MILLER: Jakiś czas temu zaprosił mnie i Aleksandra Kwaśniewskiego do domu, miałem odczucie, że to nasza ostatnia rozmowa.

— EWA KOPACZ: Wydarzenia, które mają miejsce w we Francji nie zagrażają Polakom mieszkającym w Polsce, mogą czuć się bezpiecznie.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ W MATERIALE O MAGDZIE OGÓREK: To polityczne zagranie va banque.

— LESZEK MILLER: Jest symbolem zmiany, młodego europejskiego pokolenia.

— JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ: To była kandydatura n-tego wyboru, nie pierwszego wyboru.

— JANUSZ PIECHOCIŃSKI O OGÓREK: To bardzo ładne nazwisko.

— ANDRZEJ ROZENEK: To decyzja lekko samobójcza.

— ANDRZEJ DUDA: Wiem, że specjalizuje się w historii templariuszy. Cieszę się, że są konkurenci.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: SLD schodzi ze sceny.

— DARIUSZ JOŃSKI O ZAWIESZENIU NAPIERALSKIEGO: Za działanie na szkodę partii.

— GRZEGORZ NAPIERALSKI: Dziwię się Leszkowi Millerowi, nie chce rozmawiać.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— BARDZO MI GO BĘDZIE BRAKOWAŁO, TYCH ROZMÓW, KTÓRE MIELIŚMY – wypowiedź Ryszarda Kalisza o Józefie Oleksym na czołówce.

— MAŁO KTÓRY POLSKI ŻYCIORYS BYŁ TAK DRAMATYCZNIE WPISANY W DOBRE I ZŁE POLSKIE LOSY – wypowiedź Tomasza Nałęcza o Józefie Oleksym na czołówce.

— CHCĘ BYĆ KANDYDATKĄ CAŁEJ POLSKIEJ LEWICY – wypowiedź Magdaleny Ogórek na czołówce.

— KAŻDA PARTIA WYBIERA NAJLEPSZEGO KANDYDATA, JAKIM DA RADĘ W DANYM MOMENCIE DYSPONOWAĆ – wypowiedź Andrzeja Dudy na czołówce.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI O JÓZEFIE OLEKSYM: Był pozbawiony takiej ostrości i brutalności, która często występuje w polityce.

— GRZEGORZ KĘPKA: Oleksy miał zostać księdzem, ale trafił do partii komunistycznej.

— STEFAN NIESIOŁOWSKI: To był przykład człowieka, z którym można się różnić, ale było z nim z przyjemnością dyskutować.

— LESZEK MILLER: Przeżył wiele przyjemnych chwil, ale też życie nie żałowało mu rozmaitych razów.

— RYSZARD CZARNECKI: Oleksy miał coś, co określiłbym jako instynkt państwowy.

— ANDRZEJ HALICKI: Chociaż po różnych stronach barykady, wstawiał się ze mną, także w trudnych czasach, co nie było takie proste.

— MAGDA SAKOWSKA: Marszałek Sikorski termin wyborów prezydenckich musi ogłosić do 6 lutego.

— DARIUSZ OCIEPA: Na politycznej giełdzie padały nazwiska Jerzego Wenderlicha czy Małgorzaty Szmajdzińskiej.

— MAGDALENA OGÓREK: Jestem osobą bezpartyjną i moim zamierzeniem jest jak najszybciej skonsolidować całe środowisko lewicy.

— OCIEPA: Ogórek kandydowała już do Sejmu, ale się nie dostała. Trudno oszacować jej szanse, bo nie brał jej pod uwagę żaden sondaż.

— OCIEPA DALEJ: Wielkim przegranym jest Ryszard Kalisz.

— RYSZARD KALISZ: Nie wydaje mi się, by właściwie było mówić w dniu śmierci Józefa Oleksego.

— OCIEPA: Będzie wniosek o wykluczenie Grzegorza Napieralskiego z SLD.